3 կգ սմբուկի գողության փորձ. աղջիկը իրավախախտի համբավ է ձեռք բերել և հաշվառվել ոստիկանությունում
Կարինեն անցյալ տարվանից հաշվառված է ոստիկանության Կապանի բաժնում: Պատճառն այն է, որ առանց թույլտվության համագյուղացու բակից 3 կգ սմբուկ է հավաքել, վերջինս էլ ոստիկանությունում բողոք է գրել:
Գողության փաստով ոստիկանությունում նյութեր են նախապատրաստվել, սակայն քրեական գործ չի հարուցվել՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով: Ըստ նյութերի՝ «2013թ. սեպտեմբերի 11-ին ժամը 7.30-ի սահմաններում Կապան քաղաքի X բանավանի բնակիչ անչափահաս Կարինեն ապօրինի մուտք է գործել Լյուդվիգ Սրապյանի նույն բանավանի այգի, որտեղից պոկել է մոտ 3կգ սմբուկ եւ այգուց դուրս գալուց նկատվել է վերջինիս կողմից: Թողել է սմբուկները եւ հեռացել»:
Կարինեին հանդիպեցինք Կապանի մանկական կենտրոնում: Կենտրոն հաճախելու հարցում նրան ուղղորդել են ոստիկանության անչափահասաների գծով տեսուչները:
Նա պատմեց, որ ընտանիքում 7 երեխա են: Ծնողներն ամուսնալուծված են, իսկ իրենք ապրում են միայն նպաստով: Կողմնակի եկամուտ չունեն, մեկ-մեկ միայն հայրն է օգնում: Աղջիկը սմբուկ չի սիրում, համագյուղացու բակից հավաքած սմբուկը քրոջ համար պետք է տաներ: Սկզբում նա չի հասկացել, որ գողություն է կատարել, ոստիկաններին եւ հոգեբաններին ասել է, թե ոչ մի լուրջ բան չի արել, ընդամենը մի քանի սմբուկ է հավաքել, իսկ բակում շատ սմբուկներ կային եւ բոլորը չէ, որ հավաքել է:
«Մի երկու անգամ անցել եմ տարածքով, նկատել եմ ու հետո քաղել: Ընդամենը 3 հատ բադրիջան էի քաղել, տերը դուրս եկավ ու բռնեց: Ես չեմ փախել, կանգնել եմ մինչեւ նա մոտենա: Ինքը մի 50 տարեկան տղամարդ էր, բարկացավ իմ վրա, հետո գնացի տուն ու մոտ երկու շաբաթ հետո ոստիկանները եկան մեր տուն»,- պատմում է Կարինեն:
Դեպքի ժամանակ աղջիկը 17 տարեկան է եղել, մոտ մեկ ամիս առաջ է լրացել նրա 18 տարին: Նա այժմ միջին մասնագիտական կրթություն է ստանում Կապան քաղաքում, իսկ մանկական կենտրոն հաճախում է դասերից հետո: Կարինեն լավ է սովորում, դասախոսները որեւէ դժգոհություն չունեն, վարքային շեղումներ էլ չկան, սակայն աղջիկն ինքնամփոփ է, ամաչկոտ: Կենտրոնում նրա հետ աշխատում են հոգեբաններ, սոցիալական աշխատողներ: Ուսումնական հաստատությունում չգիտեն, որ նա 3կգ կամ 3 հատ սմբուկի համար հաշվառված է ոստիկանությունում: Այդ մասին խոսելուց Կարինեն կարմրում էր, հայացքը թեքում. «էլ նման բան չեմ անի»,-ասում էր աղջիկը:
Նա միակը չէ, որ իրավախախտի «համբավով» հայտնվել է մանկական կենտրոնում: Վերջինիս տնօրեն Մայա Միրզոյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ կենտրոնը գործում է արդեն 3 տարի: Այդ ընթացքում իրենք աշխատել են 72 երեխայի հետ: Այժմ կենտրոն է հաճախում 11 երեխա, որոնք ոչ բոլորն են իրավախախտ: Նրանց մի մասը ընտանեկան վիճակի, սոցիալական պայմանների կամ վարքագծի պատճառով են հայտնվել ոստիկանության ուշադրության կենտրոնում եւ որպես պոտենցիալ իրավախախտներ ուղղորդվել են կենտրոն:
Մայա Միրզոյանն ասաց, որ իրավախախտ երեխաները հիմնականում ոստիկանների տեսադաշտում են հայտնվում մարմնական վնասվածքներ պատճառելու եւ գողություն կատարելու համար: Տղաներից ոմանք դպրոց չեն հաճախում եւ ազատ ժամանակն օգտագործում են ոչ օգտակար բաների համար, իսկ աղջիկներն ունեն վարքագծի շեղումներ: Օրինակ, կենտրոն հաճախած 14-ամյա Մարինեն հրաժարվել է դպրոց գնալ եւ իր ժամանակն անցկացրել է Կապանի զորամասի զինվորների հետ՝ նրանց հետ հաստատելով սերտ հարաբերություններ:
«Այս ամենի հիմնական պատճառը աղքատությունն է, ընտանեկան պայմանները եւ երեխաների չզբաղվածությունը: Երեխաների մի մասը նույնիսկ ընտանիք է պահում: Ցավոք ծնողների մի մասը դա փորձում է շահարկել: Դեպք ենք ունեցել, երբ ծնողը երեխային ասում էր, ոչ թե մի գողացի, այլ՝ բա որ գողանաս ու իմանան: Դա ինձ ապշեցրեց: Մեծ է նաեւ դպրոցի դերը, որովհետեւ երեխաները երբեմն իրավախախտում են թույլ տալիս այդպես էլ չհասկանալով, որ իրենց կատարածը իրավախախտում է: Մանկավարժները, ծնողները պետք է նկատեն երեխաների վարքային շեղումները եւ ժամանակին քայլեր ձեռնարկեն»,-նշում է Մայա Միրզոյանը եւ հիշում, որ Կապանում անչափահաս մի աղջիկ անուշադրության արդյունքում ինքնասպան է եղել՝ իրեն նետելով բարձրահարկ շենքից: Նա օրերով փակվել է սենյակում, նամակներ է գրել, իսկ ծնողի մտքով չի անցել պարզել, թե աղջիկն ում կամ ինչ է գրում, ինչու է առանձնանում:
Նույն վիճակում գտնվում է նաեւ մեկ այլ աղջիկ: Նա հասցրել է երկու անգամ ինքնասպանության փորձ կատարել, մի անգամ կամուրջի վրայից քաղաքացիներն են նրան հետ պահել: Մայա Միրզոյանը չի բացառում, որ հարմար պահի աղջիկը եւս մեկ անգամ նույն քայլին գնա:
Երբեմն էլ երեխաները իրավախախտ են դառնում հենց ծնողների ապրելակերպի ու վարքագծի պատճառով: 11 տարեկան Նարեկը հեռուստատեսությամբ պատահաբար տեսել է, թե ինչպես են ոստիկաններն իր մայրիկին այլ մարմնավաճառների հետ միասին Երեւանի Ծերեթելի փողոցից տեղափոխում բաժանմունք: Դա տղայի համար շոկ է եղել: Ընկերների հետ խմել է, ինչի ազդեցության տակ ավտոմեքենա են գողացել, Նարեկն էլ չկարողանալով ոտքի վրա կանգնել, վայր է ընկել ու վնասվածքներ ստացել:
Մայա Միրզոյանի մոտ տպավորվել էր 16 տարեկան երկու ընկերների գողության փորձը, որի համար նրանք պայմանական ազատազրկվել են  երկու տարի ժամկետով: Տղաները 2011թ. մայիսին Կապան քաղաքի բնակիչներից մեկին պատկանող պատշգամբից ցանկացել են գողանալ մետաղյա մահճակալ: Նկատելով, որ հարակից ճանապարհով մարդ է անցնում, իսկ պատշգամբից դեպի տուն տանող դուռը բաց է, թաքնվելու նպատակով ներս են մտել: Նկատելով իրեր փորձել են իրենց հետ տանել 4.500 դրամ ընդհանուր արժողությամբ երկու շիշ շամպայն, մեկ ալյումինե կաթսա եւս, սակայն հանցագործությունն իրենց կամքից անկախ հանգամանքներով ավարտին չեն հասցրել`բռնվելով հարեւանի կողմից: Վերջինս նաեւ ոստիկան է կանչել եւ երեխաներին տարել են բաժին: Հետագայում երեխաները պատմել են, որ մահճակալը ցանկացել են գողանալ ցանցի պատճառով, որպեսզի իրենց ճագարների համար վանդակ պատրաստեն:
Դեպքից հետո տղաներից մեկը ցանկացել է զինվորական դառնալ, սակայն դատվածության պատճառով չի կարողացել:
Բոլորովին այլ է Աննայի դեպքը, որն իր վարքագծով ու կատարած արարքով տարբերվում է մյուսներից: Աղջիկը դասընկերներից շարունակաբար մի քանի հարյուր դրամ է գողացել, սակայն այդ գումարով ոչ թե իր համար է ուտելիք գնել, այլ գնած ուտելիքը հյուրասիրել է դասընկերներին: Մի օր երեխային բռնացրել են դասընկերոջ պայուսակից գումար վերցնելուց եւ նրան հանձնել ոստիկաններին: Այնտեղից էլ երեխային բերել են կենտրոն:
Մանկական կենտրոնի տնօրենը երեխաների կրթության, դաստարակութան, ինչպես նաեւ նրանց ճակատագրի վրա մեծ ազդեցություն ունենալու հարցում մեծ տեղ է տալիս լրատվամիջոցներին:
«Չի կարելի հաղորդում պատրաստել, ասել, որ երեխայի մայրը, օրինակ՝ անբարոյական է, հայրը հոգեկան հիվանդ է, հետո ցույց տալ երեխային, ինչ է թե 10.000 դրամ օգնություն են տալիս: Նա ապրելու է այդ միջավայրում, նրան մատով են ցույց տալու, ասելու են՝ դու այսինչն ես, քո մայրը անբարոյական է, հայրդ հոգեկան է: Պետք չէ երեխային օգտագործել PR-ի համար, շատ ուշադիր է պետք լինել»,-նշում է Մայա Միրզոյանը:
Հ.Գ. Նյութում երեխաների անունները փոխված են:
Աիդա
վայ ամոթ ձեզ հազար ամոթ ձեզ իրավապահ ասողին
Txreci
ժողովուրդ ամոթ է, էս ուր ենք հասել, հո աշխարհի վերջը չի; մարդ չի կարող մի քանի սմբուկի համար համարվել իրավախախտ և վերցվել հաշվառման... քաղցած երեխեք են , ուտել են ուզում; բա ուր մնաց ձեր մեծահոգությունը, փոխանակ մի դույլ էլ լցնեք դնեք հետը, որ ամբողջ կյանքում ձեր մեծահոգությունը հիշի, կոտրում եք մարդուն ձեր դաժանությամբ:

Девочку, пытавшуюся украсть 3 килограмма баклажанов, признали правонарушительницей и поставили на учет в полиции
С прошлого года Карине состоит на учете в Капанском отделении полиции как правонарушительница. Причина в том, что она без спроса нарвала в огороде соседа 3 килограмма баклажанов, из-за чего он обратился в полицию. Там подготовили, однако уголовное не возбудили из-за отсутствия состава преступления. Согласно материалам, “11 сентября 2013 г. около 7.30 несовершеннолетняя жительница квартала Х города Капана Карине незаконно проникла в огород жителя того же квартала Людвига Срапяна, где нарвала около 3 килограммов баклажанов и была замечена им при выходе. Она оставила баклажаны и ушла”.
С Карине мы встретились в детском центре Капана. Сюда ее направили инспекторы по делам несовершеннолетних. По словам девочки, в семье семеро детей. Родители разведены, они живут только на пособие. Дополнительных источников дохода семья не имеет, иногда помогает отец. Карине не любит баклажаны, нарвала их для сестры. Девочка поначалу не поняла, что совершила кражу. Полицейские и психологи сказали, что Карине ничего серьезного не совершила, она всего лишь взяла несколько баклажанов. В огороде их было много, но она нарвала не все.
“Несколько раз, проходя мимо этого места, я заметила, что там есть баклажаны, а потом нарвала их. Я взяла всего три баклажана, но вышел хозяин и схватил меня. Я не стала убегать, подождала, пока он подошел. Это был мужчина лет пятидесяти. Он рассердился на меня и ушел в дом. А через две недели к нам пришли полицейские”,- рассказала Карине.
Когда этот случай произошел, девочке было 17 лет, а месяц назад ей исполнилось 18. Сейчас Карине получает в Капане среднее специальное образование, а детский центр посещает после занятий. Карине учится хорошо, преподаватели ею довольны, отклонений в поведении нет, однако девочка замкнутая, стеснительная. В учебном заведении не знают, что из-за 3 килограммов баклажанов она состоит на учете в полиции. Когда об этом заходит речь, Карине краснеет, отводит взгляд. “Я больше так не поступлю”,- говорит она.
Карине не единственная, кто оказался в центре в качестве правонарушителя. Директор центра Майя Мирзоян в беседе с “Hetq” сказала, что за три года работы центра им пришлось поработать с 72 подростками. Сейчас центр посещают 11 детей, из которых не все совершили правонарушния. Часть оказалась в поле зрения полиции из-за семейного положения, социальных условий или поведения.
Некоторые мальчики не посещают школу и используют свободное время для нежелательных занятий, а у девочек наблюдаются отклонения в поведении. Так, 14-летняя Марине отказалась ходить в школу и проводила время с солдатами Капанской воинской части, с которыми установила тесные отношения.
“Причина всего этого – бедность, семейные условия. Часть детей даже содержит семью. К сожалению, некоторые родители поощряют такое поведение. Большую роль может играть школа. Иногда дети совершают правонарушение, не понимая, что поступили плохо. Родители и учителя должны замечать отклонения в поведении детей и своевременно предпринимать шаги”,- говорит Майя Мирзоян. Наша собеседница вспомнила случай, когда несовершеннолетняя девочка из-за невнимательного отношения родителей покончила жизнь самоубийством, бросившись с многоэтажного здания. Она днями закрывалась в комнате,писала письма, а матери даже в головуне приходило выяснить, кому и зачем дочь пишет.
Сейчас в аналогичном положении находится ь другая девочка, которая уже дважды совершила попытку самоубийства. Майя Мирзоян не исключает, что она вновь пойдет на этот шаг.
Иногда дети становятся правонарушителями из-за родителей. В 11 лет Нарек увидели по телевизору, как его маму вместе с другими проститутками полицейские забирают с улицы Церетели в отделение. Для мальчика это стало шоком. Он выпил с друзьями и под воздействием алкоголя угнал вместе с ними автомобиль. Не сумев устоять на ногах, Нарек упал и получил повреждения.
Майя Миорзоян запомнила попытку кражи, совершенную двумя 16-летними мальчиками, из-за которой они получили условный срок. В мае 2011 г. они решили украсть с балкона одного из жителей Капана металлическую кровать. Заметив случайного прохожего, а также то, что балконная дверь открыта, мальчики забрались в квартиру и взяли две бутылки шампанского на сумму 4.500 драмов и одну алюминиевую кастрюлю. Однако им не удалось завершить свое дело, так как их увидел сосед. Последний вызвал полицию, и мальчиков забрали в отделение. Они рассказали, что кровать хотели украсть из-за металлической сетки, из которой хотели соорудить клетку для своих кроликов.
После произошедшего один из ребят захотел стать военным, однако ему помешала судимость.
Совсем другой случай был у Анны. Девочка постоянно крала у одноклассников стодрамовые монеты, однако покупала на эти деньги еду не для себя, а угощала ею своих друзей. Но однажды ее поймали за кражей денег из портфеля одноклассника и сообщили об этом в полицию. Оттуда девочку привели в центр.
В вопросе образования, воспитания и, конечно, в судьбе детей большую роль могут сыграть средства массовой информации, считает директор центра.
“Нельзя при подготовке передачи говорить, что мать ребенка, скажем, ведет себя аморально, что его отец душевнобольной, а потом показывать самого ребенка , которому оказывают помощь на10 тысяч драмов. Он должен продолжать жить в этой среде, где на него будут показывать пальцем и упрекать в том, что мать безнравственная, а отец психически больной. Нельзя использовать ребенка в целях PR, нужно быть очень внимательными”,- отметила Майя Мирзоян.