Հարց կառավարությանը. էլեկտրաէներգիայի սակագինը կազմելու է 45 դրա՞մ
ԱԺ-ում «Էներգետիկայի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագծի քննարկման ժամանակ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարեց, որ թեպետ նախապես հերթագրվել էր հարց տալու համար, բայց իրեն հարց տալու հնարավորություն չէին տվել: Դիմելով ՀՀ էներգեիտկայի փոխնախարար Արեգ Գալստյանին՝ Նաիրա Զոհրաբյանը հիշեցրեց, որ նախկին նախարար Արմեն Մովսիսյանը բազմիցս հայտարարել է, որ գազի գինը Հայաստանում չի թանկանալու, բայց տեղի ունեցավ հակառակը:
Ուստի ԲՀԿ պատգամավորը հորդորեց պարզաբանում տալ, թե արդյոք իրականությանը համապատասխանում են լուրերը, որ սպասվում էլեկտրաէներգիայի նոր թանկացում: «Ակնկալում եմ հստակ պատասխան. 1 կՎտ/ժամի դիմաց էլեկտրաէներգիայի գումարը կազմելու է 45 դրա՞մ»,- հարցրեց նա:
Ավելի ուշ, պատասխանելով պատգամավորի հարցին, փոխնախարարը ասաց, թե գազի թանկացման ուղղությամբ որևէ քննարկում նախարարությունը չի վարում: «Նախևառաջ ես մեր էներգետիկայի նապխարարության կողմից հստակ կարող եմ ասել, որ որևէ նման քննարկումներ չեն կատարվում, նման հարցեր նույնիսկ չենք նայում: Հասկանալի է, որ այս հարցի իրավական առումով կարգավորողը հանձնաժողովն է: Նման քննարկումներ այս պահին չկան, այլ բանի չեմ տիրապետում, չեմ կարող ասել»,- հավաստիացրեց Ա. Գալստյանը:

Вопрос правительству: стоимость электроэнергии составит 45 драмов?
Во время обсуждения в Национальном Собрании проекта о внесении изменений и дополнений в закон РА “Об энергетике” секретарь парламентской фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян заявила, что хотя заранее записалась для вопроса, однако такую возможность ей не предоставили. Затем, обратившись к заместителю министра энергетики Арегу Галстяну, депутат напомнила о том, что бывший министр Армен Мовсисян неоднократно заявлял, что в Армении газ не подорожает, однако произошло обратное. В связи с этим Наира Зограбян попросила ответить, соответствуют ли действительности слухи о том, что ожидается новое подорожание электроэнергии. “Я хочу получить конкретный ответ на вопрос, действительно ли 1 квт/ч электроэнергии будет стоить 45 драмов”- сказала Н.Зограбян.
Отвечая на вопрос депутата, замминистра отметил, что никаких обсуждений относительно повышения стоимости газа в министерстве не ведется. “Эти вопросы мы даже не рассматриваем. Понятно, что правовым регулированием данного вопроса занимается комиссия. В настоящее время такие обсуждения не ведутся. Другой информацией я не располагаю”,- заверил А.Галстян.