Ապօրինի անտառահատումներին տեղյակ են ոստիկանությունը, դատախազությունը, մարզպետը և նախարարը
Լոռու մարզի Ձաղիձոր-Լորուտ ճանապարհահատվածը գտնվում է Մոտկորի  անտառները ապօրինի հատողների վերահսկողության տակ: Այստեղ գործում է ապօրինի անտառահատողների  կազմակերպված խումբ:
Մարցի գյուղացիները վստահ  են, որ Մոտկորի  անտառների ապօրինի հատումներին տեղյակ են Թումանյանի ոստիկանությունը, Լոռու մարզի դատախազը, մարզպետը, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ն ու բնապահպանության նախարարությունը:
«Վերևից ա տենց: Ինչ-որ էս կառավարությունը ստեղծվել ա, էնա անտառը կտրում են ու կտրում: Հիմա բոլորը`Թումանյանի ոստիկանությունն  էլ գիտի,  Լոռու մարզի դատախազն էլ գիտի, մարզպետն էլ գիտի, կառավարությունն էլ գիտի, բնապահպանության նախարարն էլ գիտի:  Կտրում են, փողն էլ դնում են ջեբներին: Ժողովուրդը բանվորություն է անում, իշություն է անում, իրա փողն առնում»,-բացատրեց Մայիս Գևորգյանը:
Երեկ` մայիսի 12-ին, ժամը 12-ի սահմաններում  Մարց գյուղի տակ, ճանապարհաեզրին` անտառի մեջ մխրճված, կանգնած էր 81 VC 800 համարանիշով  մեծ բեռնատարը: Վարորդը բացակայում էր: Ավտոմեքենայի մոտ թափված  փայտի մնացորդները վկայում էին, որ  տարածքը  բեռնատարների փայտով բարձելու կայանատեղի է: Ավտոմեքենան լուսանկարելուց հետո,  երբ  մեր տաքսին շարժվեց,  38 OL 882  համարանիշով  «Վիլիսը»  հավասարվեց տաքսիին: Վերջինիս վարորդը  իր ավտոմեքենայից ձգվեց և նայեց տաքսիի ներսը: Ապա արագ ընթացքով պոկվեց տեղից: «Վիլիսի» վարորդը  բջջսյինով խոսում էր:  Ճանապարհի ոլորաններից  մեկում «Վիլիսը» մի պահ կորավ մեր տեսադաշտից: Մի քանի րոպե անց այն նորից հայտնվեց: «Վիլիսը» կանգնած էր փայտով բեռնված մի բեռնատարի մոտ: «Վիլիսի» վարորդը  բեռնատարի վարորդին ինչ-որ բան էր ասում: Ու մինչ  կմոտենայինք` բեռնատարը շարժվեց տեղից և մեծ արագությամբ սլացավ մեր կողքով: Հասցրեցի լուսանկարել արդեն բավականին հեռու գտնվող փայտով բեռնված ավտոմեքենան, փայտի վրա  երկու երիտասարդ էին նստած:
Բարձրացանք Մարց գյուղ, որտեղ էլ մեզ սկսեց հետեւել 35 DL 227  համարանիշով  «Վիլիսը»:  Վերջինս դանդաղ անցավ տաքսիի  կողքով, շուրջ 50 մետր հեռավորության վրա շրջադարձ կատարեց, մի փոքր ժամանակահատված հետևեց մեզ, ապա հեռացավ: Տաքսիի վարորդը նկատեց, որ մեզ հեռվից հետևում է նաև կարմիր գույնի մի «Ժիգուլի»:
«Շատ լայն թափով են անտառը հատում: Հիմա դեռ անտառումն են, իրիկուներն են բարձում, ժամը 4-5-ին նոր գալու են բարձելու: Գոմի վերևն էլ  են բարձում:  Միանգամից ավտոյից ավտո են փայտը բարձում: Իքատակում էլ են բեռնատարներ բարձում: Երեք անտառապետություն է»,- ասաց Մարցի նախկին գյուղապետ Հրաչիկ Հովհաննիսյանը:
Երբ պատմեցի մեզ հետևող ավտոմեքենաների մասին, նա բացատրեց. «Հեռախոսով իրար տեղեկացնում են»:
«Էս մեր  ջահելները գնում են անտառում գռուզչիկություն են անում, ուրիշ գործ չկա: Ջահել տղերք են 35-40 տարեկան` հարսանիք չի լինում: Չեն ամուսնանում, վախենում են, որ երեխա ունենան ոնց պահեն, իրենց գլուխը զոռով են պահում, աղքատություն է էլի,- պատմեց Մայիս Գևորգյանը:
Վերջինս հայտնեց, որ ապօրինի անտառահատումների մասին թերթում  գրելուց մի երկու օր հետո նույն պատմությունը շարունակվում է:
«Մեր` գյուղացիներիս ձեռքին բան չկա, մեզ մարդատեղ դնող չկա: Անտառը մեզական չի»,- ավելացնում է Սուսաննան:
Դսեղում գյուղացիները նույնպես պատմեցին հատվող անտառների մասին: Գյուղի տարբեր հատվածներում բեռնատար մեքենաներ են կանգնած:
«Դրանք հենց հատատեղերից փայտ հանողներն են»,-ասում է գյուղացիներից մեկը:
Փորձեցինք հանդիպել «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Դսեղի անտառտնտեսության պետ Վահե Քառյանին: Նա այս անգամ էլ տեղում չէր: «Գլխավոր անտառապետն ու հաշվապահը Երևանում են, պետն էլ մի 5 րոպե առաջ դուրս եկավ»,- ասաց աշխատանքային ժամին անտառտնտեսության դատարկ շենքում նստած միակ աշխատողը` հաշվետարը:
Վերջինիցս նույն պատասխանը ստացել էինք նաև մեր նախորդ այցելությանը:  Հաշվետարն ասաց, որ վարչական շենքի բակում կուտակված փայտը   վաճառքի համար է: Մի քանի րոպե անց Վահե Քառյանը զանգահարեց և ասաց, որ կես ժամ հետո կարող է հանդիպել ինձ: Երբ հեռախոսով հարցրեցի մեքենաների, անտառահատումների մասին, ասաց՝ տեղյակ չեմ, կճշտեմ կասեմ: Դսեղում էլ գյուղացիներն ասացին, որ Մոտկորի 12 հազար հեկատար անտառների պատասխանատուն՝ Վահե Քառյանը շարունակում է Վանաձորից հեռախոսով ղեկավարել իրեն վստահված անտառտնտեսությունը:

О незаконных лесных вырубках знают и полиция, и прокуратура, и губернатор, и министр
Дорожный участок Дзахидзор-Лорут в Лорийской области находится под контролем лиц, осуществляющих незаконные вырубки в Моткорских лесах. Здесь действует организованная группа по незаконным лесным вырубкам.
Жители села Марц убеждены, что об этих вырубках знает и полиция Туманянского района, и прокурор Лорийской области, и губернатор, и ГНКО “Айантар”, и министерство экологии РА.
“Это идет сверху. С того момента, как это правительство сформировалось, лес все рубят и рубят. Сейчас все об этом знают – и полиция Туманянского района, и прокуорр Лорийской области, и губернатор, и правительство, и министр экологии. Лес рубят, а деньги кладут себе в карман”,- объяснил Маис Геворкян.
Вчера, 12 мая, около 12 часов на обочине дороги возле села Марц стоял большой грузовик с номерными знаками 81 VC 800. Водителя на месте не было. Рядом с машиной валялись щепки, что свидетельствовало о том, что древесину грузят на грузовики именно на этом месте. После того, как мы, сфотографировав грузовые машины, отъехали, с нашим такси поравнялся “Виллис” с номерным знаком 38 OL 882 . Его водитель, высунувшись из окна, заглянул в салон нашей легковушки. Потом “Виллис” рванул вперед, в этотм момент водитель разговаривал с кем-то по мобильному. Вскоре мы увидели, что машина стоит рядом с груженным бревнами грузовиком, а водитель “Виллиса” что-то говорит водителю грузовика. Не успели мы подъехать, как грузовик тронулся с места и на большой скорости проехал мимо нас. Я успела сфотографировать грузовик уже издали. На бревнах сидели двое молодых людей.
Мы поднялись в село Марц, где за нами неотступно следовал “Виллис” с номерными знаками 35 DL 227. Машина медленно проехала мимо нашего такси, некоторое время следовал за нами, а потом исчезла из вида. Водитель такси заметил, что за нами издали следует и автомобиль “Жигули” красного цвета.
“Лес рубят в массовом порядке. Они пока находятся в лесу, древесину грузят на машины по вечерам. Где-то в 4-5 часов только начинают”,- сказал бывший староста села Марц Грачик Ованнисян.
Когда я рассказала о следящих за нами машинах, он пояснил: “По телефону сообщают друг другу”.
“Наша молодежь занимается в лесу погрузкой бревен, другой работы нет. Парням уже по 35-40 лет, но они не женятся, боятся, что не смогут содержать семью, себя с трудом содержат. Здесь повсеместная бедность”,- сказал Маис Геворкян.
По его словам, через несколько дней после появления в прессе прубликаций о незаконных вырубках та же история продолжается.
“Наши крестьяне ничего не могут сделать, их никто ни во что не ставит. Лес принадлежит не нам”,- добавила Сусанна.
О лесных вырубках сообщили и крестьяне Дсеха, где также в различных частях села стояли грузовые машины.
“Это заготовители бревен”,- сказал один из жителей Дсеха.
Мы попытались встретиться с начальником Дсехского лесного хозяйства ГНКО “Айантар” Ваге Каряном, но его на месте не оказалось. “Главный лесничий и бухгалтер уехали в Ереван, а начальник минут пять как вышел”,- сообщила единственная сотрудница, которую мы встретили в пустом здании лесного хозяйства.
Этот же ответ мы слышали и во время нашего предыдущего визита. По словам сотрудницы, сваленные во дворе административного здания бревна предназначены для продажи. Через несколько минут позвонил Ваге Керян и сказал, что через полчаса может встретиться со мной. Когда я спросила о грузовиках и лесных вырубках, он заявил, что не в курсе, уточнит – скажет. Между тем в Дсехе крестьяне сообщили, что ответственный за 12 тысяч гектаров Моткорского леса Керян руководит вверенным ему лесным хозяйством по телефону из Ванадзора.