Հոգեւորականները պետք է հասկանան, որ չի կարելի քարոզել մի բան, բայց անել այլ բան
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է Վաշինգտոնի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին Հայ Առաքելական եկեղեցու սարկավագ Զավեն Քալաջյանը:
Ո՞րն է պատճառը, որ Վաշինգտոնում ապրող հայերը Հայաստանի մասին շատ բան չգիտեն, տպավորությունս այնպիսին է, որ նրանք կտրված են Հայաստանից:
Միանշանակ չէ, որ սփյուռքը հետաքրքրված չէ Հայաստանով, ուրիշ բան, որ սփյուռքում որեւէ բան կազմակերպված չէ Հայաստանի համար: Աշխատող միջոցներ չկան, որ կապ լինի Հայաստանի հետ: Ուրիշ երես կա այս հարցին, որ Ամերիկայում գլխավոր հարցը հայ մնալն է, որի շուրջ համախմբվում են հայերը: Մեր եկեղեցու բոլոր ջանքերն էլ դրան են ուղված, ոչ թե, որ նստենք տեսնենք` ինչ կարող ենք անել Հայաստանի ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների կամ կրթական համակարգի համար:
Մյուս կողմից էլ` չեմ տեսնում, որ Հայաստանում անկեղծորեն փորձում են սփյուռքին մասնակից դարձնել Հայաստանի ներքին կյանքին: Ենթադրում եմ, որ չեն ուզում սփյուռքի մասնակցությունը լինի, որովհետեւ իրենք պետք է որոշ չափով իրենց տեղը զիջեն: Նույնիսկ ներդրումների միջոցով սփյուռքն անմիջական մասնակցություն չունի ծրագրերի կատարմանը: Փողն ուղարկում են ու այնքան էլ չեն մասնակցում, թե գումարն ինչպես ծախսվեց: Կարող է հետեւում են, բայց շատ հեշտությամբ կարելի է խաբել:
Մտածում եմ, որ կառավարությունը շատ մեծ հաջողություններ կունենար կոնկրետ ոլորտներում, եթե խորհրդատվական կարգով մարդկանց հրավիրեր, որպեսզի հասկանան, թե ինչպես մոտենան կոնկրետ խնդիրներին, մտքերի, փորձի փոխանակում լինի եւ այլն: Վերջ ի վերջո, սփյուռքում կյանքի փորձ ունեցող մարդիկ կան, որոնք պատրաստ են Հայաստանին օգնել:
Իմ փորձով ասեմ: 2001 թ. մեկն ինձ կանչեց Հայաստան, որ ինժեներական գործերով իրենց օգնեմ: Իմ աշխատանքը հավանել էին: 6-7 տարի մնացի Հայաստանում, այդ ընթացքում եկեղեցու հետ էի աշխատում: Շատ մարդիկ գնահատեցին, որ ԱՄՆ-ից եկել էի Հայաստան, ես էլ ինձ լավ զգացի, որ կարողանում էի օգնել մարդկանց: Դա շատ կարեւոր բան է:
Եթե Հայաստանում գնահատված էիք, ինչո՞ւ եկաք Վաշինգտոն:
Ծնողներս ԱՄՆ-ում էին, արդեն մեծանում էին, թոռնիկներին էին կարոտում: Դա մեծ դրդապատճառ էր Ամերիկա հետ գնալու համար: Մյուս կողմից` մտածում էի, որ Հայաստանում քահանա կձեռնադրվեմ եւ կմնամ այնտեղ, բայց կաթողիկոսի հետ տարաձայնություն ունեցա եւ մտածեցի, որ ապագան ուրիշ տեղ փնտրեմ:
Փաստորեն, այնքան էլ գնահատված չեք եղել:
Եվ գնահատված էի եւ գնահատված չէի: Դուք գիտեք, որ ճնշումը ոչ միայն սովորական քաղաքացիների վրա է, եկեղեցու ներսում էլ ճնշումներ կան: Մի խոսքով, երբ տեսա, որ պետք է մտածեմ իմ մասնագիտության շուրջ եւ առաջ գնամ, դրան էլ գումարած` ծնողներիս հետ կապված հարցերը, եկանք ԱՄՆ: Բայց միշտ նպատակ ունենք գնալ Երեւան:
Մամուլում հրապարակումներ եղան մի բարձրաստիճան հոգեւորականի մասին, որ թանկարժեք ավտոմեքենա եւ զենք է նվեր ստացել: Արդյոք նման երեւույթները չե՞ն խզում եկեղեցի-հասարակություն կապը:
Տեսականորեն թանկարժեք մեքենա նվեր ստանալը կարող է ոչ մի բանի չխանգարել: Այդ մարդը նվեր է ստացել իր սանիկից, բայց եթե ընդհանուր վիճակն այնպիսին է, որ ժողովրդի մոտ տպավորության կա, թե իրենք եկեղեցուց շատ բան չեն ստանում, եւ միայն եկեղեցին է պահանջում ժողովրդից, շատ բաներ էլ սփյուռքից է ստանում, սա արդեն այլ է:
Հասարակ ժողովուրդը տեսնում է, որ բարձրաստիճան հոգեւորականները հանգիստ կյանք են վայելում, երբ որ իրենք դժվարության մեջ են ապրում, դա ժողովրդին հեռացնում է եկեղեցուց: Այդ փաստը դրդում է ժողովրդին հոգեւոր սովը հագեցնելու համար ուրիշ տեղ գնալ եւ այլ աղբյուրներից օգտվել: Իսկ թե ինչու է եկեղեցին իրեն այդպես պահում, չեմ կարող ասել: Կարող է սովետական ժամանակներից ժառանգած կեցվածք է, կամ էլ հոգեւորականները վախենում են ժողովրդի առջեւ բացվելուց:
Եթե իրենք ապրեն ինչպես Հիսուս Քրիստոսը, նշանակում է` համեստ եւ ծառայող կեցվածք պիտի ունենան ժողովրդի առջեւ: Երեւի դժվար է, դժվար է խոնարհվել ժողովրդի առջեւ: Չեմ ուզում ասել, որ ժողովուրդը մեղք ունի, բայց ժողովուրդն է վեր պահում հոգեւորականներին, բարձր տեղ են տալիս նրանց: Ժողովրդի սխալը չէ, որվհետեւ իրենք ուրիշ ձեւ չգիտեն:
Ճիշտ է, պետք է հարգանք ցուցաբերել հոգեւորականների նկատմամբ, բայց պետք չէ նրանց վերաբերվել իբրեւ իշխանի կամ անձեռնմխելի անձի: Ես կուզենայի եկեղեցին տեսնել օգնողի, նեղին հասնողի դերում, եւ հոգեւորականներն էլ ժողովրդին ցույց տան, որ իրենք իսկապես ապրում են այնպես, ինչպես քարոզում են: Քրիստոնեությունը հեշտ կյանք չէ, բայց ճիշտ կյանք է, եւ հոգեւորականները պետք է հասկանան, որ չի կարելի քարոզել մի բան, բայց անել այլ բան:

Духовенство должно понять, что нельзя проповедовать одно, а делать другое
- В чем причина того, что проживающие в Вашингтоне армяне мало что знают об Армении? У меня такое впечатление, что они оторваны от Армении.
- Нельзя однозначно утверждать, что диаспора не интересуется Арменией. Другое дело, что в диаспоре ничего для Армении не организуется. Есть и другая сторона вопроса: в Америке главной проблемой является сохранение армянской идентичности, и армяне объединяются именно вокруг этой цели.
На это направлены и все усилия нашей церкви, поэтому мы меньше думаем о том, как можно помочь Армении в вопросах утверждения демократии, защиты прав человека, развития образовательной системы. С другой стороны я не вижу, чтобы в Армении искренне пытались приобщить диаспору ко внутренней жизни Армении. Предполагаю, что они не хотят участия диаспоры, поскольку в этом случае им придется в какой-то мере уступить свое место. Диаспора не участвует в реализации программ даже путем осуществления инвестиций.
Деньги посылают, но не следят за тем, как они расходуются. Может, и следят, но обмануть очень легко. Я думаю, что если бы правительство приглашало специалистов из диаспоры в качестве консультантов, чтобы разобраться, как решать конкретные проблемы, если бы происходил обмен мнениями и т.д., то можно было бы добиться серьезных успехов. В конце концов в диаспоре есть опытные специалисты, которые готовы помочь Армении.
Приведу пример из своего опыта. В 2001 г. меня пригласили в Армению, чтобы помочь им в инженерных делах, им понравилась моя работа. Я остался в Армении 6-7 лет, за это время работал в церкви. Очень многие оценили то, что я приехал из США в Армению, и мне было приятно, что я могу помочь людям. Это очень важно.
- Если в Армении оценили Вашу работу, почему Вы вернулись в Вашингтон?
- Мои родители жили в США, они старели, скучали по внукам. Это была очень серьезная причина для того, чтобы вернуться в Америку. С другой стороны я хотел получить в Армении сан священника и остаться там, однако у меня возникли разногласия с Католикосом, и я подумал, что свое будущее должен строить в другом месте.
- Фактически Вас не совсем оценили по достоинству...
- Меня и ценили и не ценили. Вы знаете, что давление оказывается не только на рядовых граждан, но внутри церкви. Одним словом, когда я убедился, что мне нужно думать о своей профессиональной карьере, а к этому прибавились еще и проблемы с родителями, то мы решили вернуться в США. Но у нас есть цель приехать в Ереван.
- В прессе появились публикации о высокопоставленном священнослужителе, который получил в подарок дорогой автомобиль и оружие. Как Вы думаете, не оказывают ли воздействие подобные явления на связь церковь-общество?
- Теоретически получение подарка в виде дорогого автомобиля не может чему-либо помешать, человек получил подарок от своего крестника. Но если у людей сформировалось мнение, что церковь мало что дает народу и только требует у него, к тому же многое получает от диаспоры, это уже совсем другой вопрос.
Если простые граждане видят, что высокопоставленые священнослужители наслаждаются жизнью, тогда как они сами живут тяжело, то это отталкивает людей от церкви. Именно этот факт толкает народ на то, чтобы получать духовную пищу из других источников. Почему церковь так себя ведет, я не могу сказать.
Может, такое поведение унаследовано от советской системы, а может, духоваенство боится раскрыться перед народом... Если были они жили так, как жил Иисус Христос, то должны были проявлять скромность и готовность к служению народу. Не хочу говорить, что свою долю вины имеет и народ, но именно народ возвышает духовенство. Однако народ не виноват, потому что не знает других путей.
Да, нужно проявлять уважение к священнослужителям, но не надо относиться к ним так, будто они неприкасаемые личности. Мне бы хотелось видеть церковь в роли помогающей, приходящей на помощь в трудную минуту, чтобы духовенство показывало народу, что живет так, как проповедует жить. Христианство не предполагает легкой жизни, оно предполагает праведную жизнь, и священннослужители должны понять, что нельзя проповедовать одно, а делать другое.