Նոր անուններ` խոշոր հարկատուների ցանկում
Հայաստանի խոշոր հարկատուների ցանկում մի շարք հետաքրքիր փոփոխություններ են կատարվել: Համենայնդեպս՝ այդ են վկայում ՊԵԿ-ի հրապարակած տվյալները 2014 թ. առաջին եռամսյակի արդյունքների մասին: Նախ՝ խոշոր հարկատուների առաջին տասնյակում առաջին անգամ հայտնվել է «Տրանսգազ» ընկերությունը, որը «Գազպրոմ Արմենիայի» դուստր ձեռնարկությունն է և պատասխանատու է գազի տեղափոխման և պահեստավորման համար:
Այս ընկերությունը զբաղեցնում է 7-րդ հորիզոնականը (1.8 մլրդ դրամ)՝ նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի 16-րդի համեմատ: Իսկ «Գազպրոմ Արմենիան» գլխավորում է խոշոր հարկատուների ցանկը՝ 17.7 մլրդ դրամ ցուցանիշով:
«Գազային» ընկերությունների նման հաջողությունը պայմանավորված է ինչպես գազի սակագնի բարձրացմամբ, այնպես էլ 2014թ. առաջին եռամսյակում գազի ներկրման ու սպառման աճով:
Հետաքրքիր տեղաշարժ է կատարվել հեռահաղորդակցության ոլորտի ընկերությունների միջև: «ԱրմենՏելը» շարունակում է պահպանել դիրքերը խոշոր հարկատուների մեջ՝ 4.2 մլրդ դրամով զբաղեցնելով 3-րդ հորիզոնականը: Ընկերությունը նույնիսկ նախորդ տարվա համեմատ ավելացրել է հարկերի վճարը:
Սակայն, անսպասելիորեն, խոշոր հարկատուների առաջին տասնյակից դուրս է մղվել «Ղ-Տելեկոմը»՝ հայտնվելով 30-րդ հորիզոնականում: «Ղ-Տելեկոմի» համար սա աննախադեպ ցածր ցուցանիշ է, բավական է ասել, որ անցյալ տարվա համեմատ հարկերի վճարումը նվազել է ավելի քան 4.5 անգամ՝ կազմելով ընդամենը 810 մլն դրամ: Փոխարենն առաջընթաց է գրանցել «Օրանժ Արմենիան»՝ 1.5 մլրդ դրամ ցուցանիշով զբաղեցնելով 10-րդ պատվավոր հորիզոնականը: Անցյալ տարվա համեմատ «Օրանժ Արմենիա»-ն 2.5 անգամ ավելի հարկ է վճարել:
Խոշոր հարկատուների մեջ ամենամեծ առաջընթացը գրանցել է «Օնիրա Քլաբ» ընկերությունը, որը ներկայացնում է ժամանցի և խաղային բիզնեսը ու փոխկապակցված է Գագիկ Ծառուկյանի հետ: Այս ընկերությունը նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի 999-րդ տեղից բարձրացել է մինչև 18-րդ տեղ` վճարելով մոտ 1.2 մլրդ դրամ (60 անգամ ավելի):
Զգալի առաջընթաց է գրանցել նաև «Էրիքսոն ԱԲ» շվեդական ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղը, որն իրականացնում է շինարարական աշխատանքներ: Այս ընկերությունը նախորդ տարվա 179-րդ հորիզոնականից բարձրացել է մինչև 31-րդ հորիզոնական ու, փաստորեն, հանդիսանում է խոշորագույն շինարարական հարկատու կազմակերպությունը:
Նշենք, որ Հայաստանի խոշոր հարկատուների առաջին տասնյակում տեղ են զբաղեցրել նաև «Ալեքս գրիգ», «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ», «Ֆլեշ», «ՍիՓիԷս օյլ կորպորեյշն», «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր», «Գրանդ Տոբակո» ընկերությունները:

Новые имена в списке крупных налогоплательщиков
В списке крупных налогоплательщиков Армении произошел ряд интересных изменений. Во всяком случае об этом свидетельствуют опубликованные Комитетом госдоходов результаты первого квартала 2014 г. Во-первых, в первой десятке крупных налогоплательщиков впервые появилась компания “Трансгаз”, являющаяся дочерним предприятием “Газпром Армения” и ответственная за транспортировку и складирование газа. Эта компания занимает 7-ю горизонталь (1,8 млрд драмов), хотя в первом квартале прошлого года находилась на 16-ом месте. Возглавляет список компания “Газпром Армения” - 17.7 млрд драмов. Такой успех “газовых” компаний обусловлен как повышением тарифа на газ,так и ростом импорта и потребления газа в первом квартале 2014 г.
Интересные перестановки произошли среди компаний телекоммуникационной сферы. “АрменТел” продолжает сохранять лидирующие позиции среди крупных налогоплательщиком – 4,2 млрд драмов, что является третьим показателем. По сравнению с предыдущим годом компания увеличила сумму уплаченных налогов.
Из первой десятки неожиданно выбыла компания “К-Телеком”, занимающая сейчас 30-ю горизонталь. Для “К-Телеком” это беспрецедентно низкий показатель. Достаточно сказать, что по сравнению с прошлым годом уплата налогов сократилась более чем в 4,5 раза, составив всего 810 млн драмов. В отличие от этой компании “Оранж Армения” добилась успеха: с показателем 1,5 млрд драмов она занимает почетную 10-ю горизонталь. По сравнению с прошлым годом сумма налогов, уплаченных“Оранж Армения”, увеличилась в 2,5 раза.
Самого большого успеха среди крупных налогоплательщиков добилась компания “Онира Клаб”, которая представляет сферу разлвечений и игорного бизнеса и имеет отношение к Гагику Царукяну. Эта компания поднялась с 999 места, которое занимала в первом квартале прошлого года, на 18-е, уплатив около 1,2 млрд драмов (в 60 раз больше).
Значительного прогресса добился армянский филиал шведской компании “Эрикссон АБ”, которая занимается строительными работами. Эта компания поднялась со 179-го места на 31-е и фактически является крупнейшей строительной организацией в списке налогоплательщиков.
Отметим, что в первую десятку крупных налогоплательщиков Армении входят также компании “Алекс Григ”, Зангезурский медно-молибденовый комбинат, “Флеш”, “СиПЭс ойл корпорейшн”, ”Электросети Армении”, “Гранд Тобако”.