«Պատասխանատվություն չկրելու սովորություն կա անօթեւանների մեջ»
Հարցազրույց Երեւանի թիվ 1 տուն-ինտերնատի եւ դրան կից Անօթեւանների սոցիալական օգնության կենտրոնի տնօրեն Դավիթ Շահբազյանի հետ
- Ի՞նչ է հասցրել անել Անօթեւանների սոցիալական օգնության կենտրոնը իր ստեղծման օրից ի վեր:
- Ինչպես գիտեք, կենտրոնը գործում է 2006 թ.-ի հունվարի 20-ից: Այս մեկ տարվա ընթացքում մենք ոչ անհատական հաշվարկով սպասարկել ենք 227 անօթեւանի: Այսինքն` անտուն մարդկանց մի մասին սպասարկել ենք մի քանի անգամ: Այսօրվա դրությամբ ( 11.01.2007 ) կենտրոնում ունենք 35 բնակվող: Չնայած պետական ծրագրի համաձայն կացարանը նախատեսված է 30 հոգու համար, մենք հնարավորինս շատացնում ենք տեղերի թիվը, քանի որ հատկապես ձմռան ամիսներին դրա կարիքը կա: Մասնաշենքի տեղերի առավելագույն թիվը 45 է: Դրանից ավելի չենք կարող: Քանի դեռ «խեղդված» չենք, պիտի տեղավորենք մարդկանց, բայց եթե վերցնենք ամբողջովին, հոսքն ահռելի է լինելու:
- Հայաստանում անօթեւանների թվի մասին պաշտոնական վիճակագրական տվյալներ չկան, բայց թափառաշրջիկներն ասում են, որ իրենք հազարավորներ են:
- Վիճակագրություն չկա, եւ դա կազմելն ավելի բարդ է, քան, ենթադրենք, մարդահամար անելը: Միայնակ մարդը, օրինակ, տնից դուրս է գալիս, չի վերադառնում, ու ոչ ոք չի հետաքրքրվում, հայտարարություն չի տալիս: Լինում են անփույթ մարդիկ, չգիտեն` իրենց հարազատը կա, չկա կամ որտեղ է: Չեն էլ հետաքրքրվում: Թափառաշրջիկները ոչ 100 են, ոչ էլ 200, բնականաբար, պետք է ավելի շատ լինեն: Բայց 1000 էլ չեն: Ես չեմ կարծում, որ այդքան շատ են: Անօթեւաններին թվում է, թե անտուն մարդկանց խմբեր շատ կան, բայց դա այդպես չէ: Նրանք 100-ներ գուցե լինեն, բայց ոչ 1000-ներ:
- Եթե նրանք նույնիսկ 100-ներ լինեն, դա էլ մեծ խնդիր է:
- Իհարկե, 35-ը դրա համեմատությամբ փոքր թիվ է: Մենք կարող ենք առանց մահճակալների, գետնին փռած դոշակների վրա ընդհանուր150 հոգու էլ տեղավորել, բայց առաջնայինը 30 հոգու համար կազմված պետական ծրագիրն է: Մյուս կողմից` գեղեցիկ չէ մարդուն գետնի վրայից բերել եւ գետնի վրա պահել: Ծրագիրն ընդլայնելու կամ այլ տեղերում նմանատիպ կենտրոններ հիմնելու քննարկումներ ընթանում են: Ամեն դեպքում, 2008թ.-ին մեզ մոտ 50 հոգու համար ծրագիր պետք է լինի արդեն: Այսինքն` եկող ձմեռ 50 հոգու պետք է կարողանանք տեղավորել:
- Որոշ անօթեւաններ չեն ուզում գալ կացարան: Ինչու՞:
- Շատերը չեն էլ պատկերացնում, թե ինչ է սա: Օրինակ` երբ ժամանակ առ ժամանակ թափառաշրջիկներին հավաքելու համար շրջում ենք քաղաքով, իրենցից էլ ենք մարդ տանում, որ բացատրի, որ սա ներքին գործերի ռեժիմի կացարան չէ: Երբ մենք անցյալ տարի ոստիկանության աշխատակիցներին վարձել էինք որպես հսկիչների, ես չթողեցի, որ նրանք աշխատանքի գան ծառայողական համազգեստով, որպեսզի հոգեպես չազդեն բնակիչների վրա:
- Իսկ ինչու՞ կենտրոնն այս տարի հսկիչներ չունի:
- Անօթեւանները միշտ էլ շատ արագ ագրեսիվ են դառնում. խմելու խնդիրը կա: 2006-ին հսկիչներին վարձել էինք միայն կարգ ու կանոն պահպանելու համար: Անցյալ տարի նաեւ անփորձ էինք: Իսկ այս տարի մենք մեր ուժերով կարողանում ենք կարգ ու կանոնը ապահովել, «իրենց լեզվով» խոսել ու հասկացնել: Այնպես որ, հսկիչների անհրաժեշտությունն այլեւս չկա:
- Կացարանում միջադեպեր պատահե՞լ են:
- Խմողների խնդիրն է մեծ: Մեկը սկսում է, մյուսները կողքից միանում են: Եթե շատ լուրջ խնդիր է լինում, բնականաբար, մեղավորներին պետք է դուրս հանել: Ծեծ ոչ մի անգամ չի եղել: Եղել է քաշքշուկ, այդ մարդկանց հանել ենք դուրս: Մարդը խմած է, չի գիտակցում, դանակով ուզում է խփել, ի՞նչ անես: Եթե այդ մարդուն ես նորից ընդունեմ, ու դեպքը կրկնվի, ո՞վ է պատասխան տալու. ես, չէ՞: Եթե պետք է գան, խմեն ու խանգարեն մեր աշխատողներին եւ ապրողներին, դա ես թույլ չեմ տա, դա չի լինի: Հիմա ունենք մարդիկ, որ խմում են, բայց ագրեսիվ չեն: Եղել են նաեւ դեպքեր, որ հեռացվածներին նորից ընդունել ենք:
- Իսկ հաճելի իրադարձություննե՞ր:
- Անցյալ ձմեռ, օրինակ, մի աղջիկ կար` թոքաբորբով հիվանդ երկու ամսական երեխայի հետ: Բերեցինք, պահեցինք, իրեն ամուսնացրինք, երեխային էլ ժամանակավորապես տեղափոխեցինք մանկատուն, մինչեւ ինքն իր անձնագրի հարցերը կարգավորի: Դեպք ունեինք, որ, եթե մարդը քսան օր էլ դրսում մնար, ոտքը պիտի անդամահատվեր. բաց վերքով էր: Բայց նրան տեղափոխեցինք կացարան, ոտքը փրկվեց, ինքն էլ դուրս եկավ: Մեկին էլ ամուսնացրինք, տուն վարձեցինք, 6-7 ամիս իրար հետ ապրում են, ինքն էլ աշխատանք գտավ. մենք նպաստեցինք, որ ընդունվի:
- Ո՞րն է անօթեւան մարդկանց խնդիրը:
- Այս մեկ տարվա մեջ որքան ես հասցրել եմ հասկանալ, հիմնականը անօթեւանների հոգեբանական խնդիրն է. թե՛ ընտանիքի, թե՛ աշխատանքի նկատմամբ պատասխանատվություն չկրելու սովորություն կա իրենց մեջ: Մի հոգու, օրինակ, աշխատանքի համար ուղարկեցինք հացի փուռ: Մի քանի ամիս աշխատել, այլեւս չէր գնացել: Ուրիշների նկատմամբ պատասխանատվություն չեն ուզում կրել: Ինձ թվում է` շատերը հենց դրանից են տուժել:

Homeless People Get Used To Not Assuming Responsibility
Interview with David Shahbazyan, director of Yerevan's Shelter #1 and its Center for Social Assistance to Homeless people
- What has the Center for Social Assistance to Homeless People done since it was established?
- As you may know the Center has been operating since January 20, 2006. This year we provided services to 227 homeless people, counting not individually. In other words we serviced some homeless people more than once. As of today (January 11, 2007) we have 35 people residing at the Center. Though according to the state program the shelter is envisaged to accommodate 30 people, we do everything we can to increase the number of beds since there is a demand for them, especially during the winter months. The maximum number of beds in the shelter is 45. We cannot accommodate more than that. And since we are not packed yet we will take people in but if we consider the problem in general, the inflow would be huge.
- There are no official statistics about the number of the homeless people in Armenia, but the vagrants say they number in the thousands…
- There are no statistics and gathering statistics is harder than, say, carrying out a population census. A single person, for example, lives in his or her house and never comes home, and no one takes an interest or makes a statement. There are unconcerned people who don't know the whereabouts of their relative. And they don't even care. The number of homeless people is not 100 nor is it 200; of course, the figure must be higher. But it is not a thousand either. I don't think there are so many of them. The homeless people think that there are many groups of vagrants but that's not the case. There might be hundreds of them but not thousands.
- Even if they number in the hundreds it's still a big problem.
- Of course, compared to that 35 is a small number. We can accommodate even 150 people in total if we spread mattresses on the floor, but the state program designed for 30 people is a priority. And at the same time, it's not good to take a person from the ground and keep him or her on the ground. The issue of extending the program or creating similar centers in other locations is being considered. I any case, by 2008 we will have a program for 50 people. In other words, next winter we will be able to accommodate 50 people.
- Some homeless people don't want to come to the shelter. Why not?
- Many people have no idea what it is. For example, we drive around the city to pick up the homeless from time to time, and we take some of them along with us to explain that this is not a punitive institution. When last year we hired police officers as security. I told them not to wear their uniform at work to avoid any psychological effect.
- And why doesn't the Center have any security guards this year?
- The homeless people always turn aggressive very quickly, and there is the problem of drinking. We hired security guards in 2006 just to keep order. Last year we were inexperienced too. This year we are able to keep the shelter in good order ourselves and speak their language and understand them. So we don't need guards anymore.
- Have there been any incidents in the shelter?
- Drinking is a big problem. Someone starts and the others join in. If the problem is very serious, the instigator, naturally, has to leave. There haven't been any instances of fights. There has been some pushing and shoving and we let those responsible go. When a person is drunk, and doesn't know what he's doing and tries to stab someone, what can we do? If I accommodate that person again and the incident happens again, who is responsible – I am, aren't I? If they are going to come here, get drunk and bother our residents and employees, I will not allow that to happen. Now we have some people who drink but aren't aggressive. There have also been cases where someone who had been expelled came back and we let him in.
- What about happy events?
- Last winter, for example, there was a girl with a two-month-old baby who developed pneumonia. We brought her in, took care of her. We married her off and temporarily lodged the baby in a children's home so that the mother could take care of her passport papers. We had another case when a man with an open wound would have faced amputation if he had stayed on the streets for another twenty days. We transported him to the shelter. His leg was saved and he left the shelter. We married off another man, rented an apartment for them. They have lived together for six or seven months now. And we helped him find a job.
- What is the homeless people's biggest problem?
- Over the last year, as far as I understand the main thing is homeless people's psychological problem – they get used to not assuming responsibility either for family or for work. Once, for example, we sent a person to a bakery for employment. After working for a couple of months he never showed up there again. They don't want to take responsibility for others. In my opinion, many of them fell victim for that reason.