«Նպատակ ունենք անել այնպես, որ մարդիկ փողոցում չմնան»
Հարցազրույց ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության հաշմանդամների եւ տարեցների հիմնահարցերի վարչության պետ Ջեմմա Բաղդասարյանի հետ
2006թ.-ին Երեւանի Չորրորդ գյուղի թիվ 1 տուն-ինտերնատին կից բացվեց Անօթեւանների սոցիալական օգնության կենտրոնը։
- Ինչպե՞ս հիմնվեց կենտրոնը:
- Մենք դրա անհրաժեշտությունը վաղուց էինք զգում: Բայց անօթեւանների թվի մասին ոչ քաղաքապետարանը, ոչ ոստիկանությունը, ոչ մի մարմին վիճակագրական տվյալ չուներ (այժմ էլ չունի), որ մենք կարողանայինք ասել, թե քանի տեղանոց կացարան է պետք: Մեծ քաղաքների փորձն ուսումնասիրելով՝ որոշեցինք Երեւանում բացել 30 տեղանոց կացարան: 2006-ին պետբյուջեում շուրջ 87 մլն դրամ նախատեսվեց այդ նպատակի իրագործման համար: Անցյալ տարվա ձմռանը շենքի վերանորոգման համար գումարները դեռ չէինք ստացել, եւ պարզապես երկու սենյակ կոսմետիկ վերանորոգեցինք: Այժմ այն հիմնովին վերանորոգված է: Բոլոր պայմանները կան: Կենտրոնի այս տարվա բյուջեն 30 մլն դրամ է:
- Ովքե՞ր են կացարանի բնակիչները, եւ ինչպե՞ս են նրանց հավաքում ու ընդունում:
- Մենք 18 տարին լրացած անօթեւան մարդկանց խնդիր ունեինք լուծելու: Մինչեւ 18 տարեկանների համար ՀՕՖ-ի կենտրոն կա Զեյթունում, որտեղ հավաքվում են թափառաշրջիկ եւ առավելապես մուրացկան երեխաները: Կարեւոր չէ՝ անօթեւան մնացած մարդը հաշմանդամ է, կենսաթոշակառու, փախստական, թե ուղղակի փողոցում է հայտնվել: Կառավարության սահմանած կարգի համաձայն՝ անձը դիմում է տարածքային սոցիալական ծառայություն, այնտեղից էլ ուղարկում են, դիմողը կարող է միանգամից գնալ կենտրոն, կամ եթե կա ահազանգ, սոցծառայությունը, ոստիկանությունը կամ կենտրոնի աշխատողները տեղափոխում են անօթեւաններին: Մենք մարդկանց տանում ենք կացարան, պարզում ենք, թե ինչն է խնդիրը: Կարելի է ասել՝ 95 տոկոսը չունի փաստաթղթեր: Իրենցից իմանում ենք անուն-ազգանունները եւ մեկ օրվա ընթացքում հայտնում ենք ոստիկանության տարածքային բաժին, մենք պարտավոր ենք դա անել:
- Ինչպիսի՞ օգնություն է ցույց տրվում կենտրոնում:
- Առաջին մի քանի ժամվա ընթացքում ընդունվածների սանիտարական ախտահանում է արվում: Հիմնականում իրենց հագուստն այրվում է, եւ նորն է տրվում: Կենտրոնն ունի բաղնիք, բժիշկ, սոցիալական ծառայող, իրավաբան, հոգեբան: Մենք բժշկական օգնություն ենք ցույց տալիս, անօթեւաններին սպասարկում է տուն-ինտերնատի պոլիկլինիկան: Հարկ եղած դեպքում մարդկանց տեղափոխում ենք դիսպանսեր: Անցյալ տարի, օրինակ, մեկին տեղափոխեցինք տուբ-դիսպանսեր. պարզվեց՝ տառապում է տուբերկուլյոզով: Կարող են պատահել հոգեկան ու վեներական հիվանդներ: Անօթեւաններին նաեւ օգնում ենք ձեւակերպել փաստաթղթերը: Անտուն փախստականների համար դիմում ենք Միգրացիայի վարչություն, հոգեկանների դեպքում՝ հոգեբուժարան: Օրը երեք անգամ տաք սնունդ է տրվում:
- Կացարանում օթեւանելու ի՞նչ ժամկետ է գործում:
- Մենք որոշեցինք անտուններին ժամանակավոր կացարանով ապահովել մինչեւ 60 օր ժամկետով: Դա ֆիքսված է նաեւ «Սոցիալական ապահովության մասին» ՀՀ օրենքով: Մենք անօթեւաններին տուն տալու ծրագիր չունենք: Պատահում է այնպես, որ մարդը մի քանի օր կացարանում մնալուց հետո հեռանում է: Ոչ ոք իրավունք չունի նրան 60 օր պահել: Ամեն ինչ կամավոր է: Եթե 60 օրը լրանում է, այս ցրտերին, ամեն դեպքում, մենք ոչ մեկին բաց չենք թողնում: Կենսաթոշակային տարիքի հասած մարդկանց, որոնք բուժման կարիք ունեն, տեղափոխում ենք համապատասխան տուն-ինտերնատ կամ հիվանդանոց, այլապես մնում են կենտրոնում:
- Ինչպե՞ս է լուծվում տեղի հարցը:
- Կենտրոնի հիմնական հարցը հենց տեղի խնդիրն է: Ձմռան ամիսներին, բնականաբար, ավելի շատ են դիմողները: Բայց մենք նպատակ ունենք անել այնպես, որ մարդիկ փողոցում չմնան, դրա համար էլ ընդունում ենք, պայմաններ ենք ստեղծում: Այսինքն՝ եթե 30 հոգանոց է, մենք չենք ասում՝ երեսունմեկերորդին չենք ընդունում: Լրացուցիչ մահճակալներ են տեղադրվում: Ծառայությունը ընդլայնելու ենք, մտածում ենք մարզերում էլ այսպիսի կենտրոններ բացել: Ընդլայնելու տարբերակներից մեկը միջազգային կազմակերպություններին դիմելն է, մյուսը՝ կառավարությանը՝ լրացուցիչ գումար տրամադրելու համար:
- Ի՞նչ այլ քայլեր են ձեռնարկվում անօթեւանների խնդրի լուծման համար:
- Մի քանի օր առաջ փոխոստիկանապետ Հ. Վարյանի մոտ խորհրդակցություն էր ընթանում թափառաշրջիկների խնդրի շուրջ: Մասնակցում էին ոստիկանությունը, կրթության եւ գիտության, առողջապահության, սոցապ նախարարությունները եւ այլ գերատեսչություններ: Ոստիկաններին պրն Վարյանը հրահանգ է տվել լինել ավելի ուշադիր, իսկ հիվանդանոցներին հրահանգվել է ընդունել իրենց դիմող թափառաշրջիկներին: Կառավարության հաստատած կարգում կա պետպատվերով բուժօգնություն ստացող սոցիալական խմբերի ցանկը: Քննարկման ժամանակ որոշվեց, որ այնտեղ կավելացնենք նաեւ անօթեւան մնացած մարդկանց: Մենք նաեւ հայտարարություններ ենք տալիս, որ բնակչությունը տեղյակ լինի Անօթեւանների կենտրոնի մասին: Դեռ անցյալ տարի մեզ օգնեցին «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ն, արտասահմանցի բարերարները, Մեսրոպ քահանա Արամյանը: «Առաքելություն Հայաստան» ՀԿ-ն, որը զբաղվում է տարեցների սոցիալական սպասարկման հարցերով, ունի անօթեւանների փոքր կենտրոն բացելու ծրագիր:

Our Goal Is For People Not To Have To Stay on the Street
Interview with Jemma Baghdasaryan, head of the Department on Disabled and Elderly Issues of the Ministry of Labor and Social Issues
The Center for Social Assistance to Homeless People was established at Yerevan's Shelter #1 in 2006.
- How was the Center established?
- We had felt the need for it for a long time. But neither the Mayor's Office, nor the police or any other agency had (and still doesn't have) any statistics on the homeless people to enable us to decide how many people a shelter was needed for. Drawing on the experience of big cities we decided to open a shelter for 30 people inYerevan. The 2006 state budget allocated 87 million Drams (about $220,000) to implement the project. By last winter we had not gotten the money to repair the building and we just slightly renovated two rooms. Today the building is completely renovated, with all conveniences. The center's budget for this year is 30 million drams.
- Who stays in the shelter and how they are chosen and brought here?
- We have the task of solving the problems of homeless people over eighteen years old. There is a shelter for homeless under the age of eighteen in Zeitun operated by the Fund for Armenian Relief, which takes care of street children and young beggars. It doesn't matter whether the homeless person is disabled, a pensioner, refugee, or a person who just ended up on the street. In accordance with regulations set by the government, a person applies to a district social service and he or she is sent here from there. The applicant may come directly to the Center. In cases of emergency, the social service, the police or the center's employees transport the homeless people here. We accommodate them in the shelter, and find out what their problem is. One might say that 95% of them have no documents. We ask their names and are required to inform the regional police department of their names.
- What kind of assistance does the center offer?
- Within the first hours the newly arrived undergo a sanitary examination. Generally, their clothes are burnt and they are given new clothes. The center has baths, a doctor, a social worker, a lawyer, and a psychologist. We provide medical care in the center's polyclinic. If necessary we take them to hospitals. Last year, for example, one person was taken to the T.B. prevention center and it turned out he had tuberculosis. There are also patients with mental disorders or venereal diseases among the homeless. We also help them to apply for new documents. We inform the migration department about homeless refugees. The mentally ill are sent to mental hospitals. They are given three meals a day.
- How long can homeless people stay in the shelter?
- We decided to provide them with temporary shelter for up to sixty days. This period is also set by the Law on Social Security. We are not supposed to provide the homeless people with housing. Sometimes a person leaves the shelter after staying there for a few days. We have no right to keep them for 60 days. Everything is done on a voluntary basis. But if the sixty-day period is over, we are not going to send the out in this cold. People who have reached pension age and need care are transferred to special homes or hospitals; otherwise they stay in the center.
- Is there enough space?
- Space is the center's main problem. In the winter, of course, more people apply to the center. But our goal is for people not to have to stay on the street and we accommodate them and create the necessary conditions. In other words, if the center is designed for thirty people it doesn't mean that we turn down the thirty-first person. We put in additional beds. We are going to extend the service; we are thinking about opening similar centers in the provinces. One possibility is to apply to international organizations for assistance, and the other is to ask the government for additional funding.
- What else are you doing to solve homeless people's problems?
- Several days ago Deputy Chief of Police Hovhannes Varyan called a meeting dedicated to the problems of homeless people. Representatives from the Police, the Ministry of Labor and Social Issues, the Ministry of Education and Science, the Ministry of Health, and other agencies took part in it. Mr. Varyan instructed police officers to be more considerate towards the homeless and hospitals were instructed to accept the homeless people that turn to them. It was also decided to ask the government to include homeless people on the list of societal groups entitled to state-funded medical assistance. We also inform the public about our center. Last year we received support from the Investigative Journalists NGO, Father Mesrop Aramyan, and philanthropists from abroad. Mission Armenia NGO is also planning to open a small center for homeless people.