Բաց նամակ-բողոք ՀՀ նախագահին
Հարգելի Սերժ Ազատի, կրկին դիմում եմ Ձեզ բաց բողոքով Երևանի քաղաքապետարանի և դատական ակտերի հարկադիր կատարման (ԴԱՀԿ) ծառայության կողմից օրենքի կոպիտ խախտումների վերաբերյալ, որոնք ելնելով Արա Աբրահամյանին պատկանող ընկերության շահերից, 8 տարվա ընթացքում անհրաժեշտ միջոցներ չեն ձեռնարկում 29.05.2006թ. 05-3374 դատական կատարողական թերթով իմ օրինական պահանջները կատարելու համար:
Սկսած 2005 թվականից, Արամի փողոց 38 հասցեով սեփական տան ինձ պատկանող 1/3 բաժնեմասը վերցվել է «պետական կարիքների համար» ի օգուտ «Սոգլասիե Արմենիա» ՓԲԸ-ի, իսկ փոխարենը, ըստ հաշտության համաձայնության, ես քաղաքապետարանից պետք է ստանամ նույն հասցեով հողատարածքը (332.6 քառ.մ.) որպես պետությունից կողմից իմ սեփականությունը վերցնելու դիմաց փոխհատուցում:
Չնայած նրան, որ հաշտության համաձայնությունը 16.12.2005թ. հաստատվել է Վերաքննիչ Դատարանի կողմից և 21.04.2006թ. վավերացվել Բարձրագույն Վճռաբեկ Դատարանի կողմից, ես 8 տարիների ընթացքում ստիպված եմ պայքարել դատարաններում և պաշտպանելով իմ իրավունքները, մի քանի անգամ անցնել բոլոր դատական ատյաններով, պաշտպանվելով քաղաքապետարանի և ԴԱՀԿ ծառայության կամայականություններից…
07.03.2013թ. Վարչական դատարանը, իմ հայցով ՎԴ 2350/05/11 գործով որոշում ընդունեց կատարողական վարույթի հերթական դադարեցման դեմ և նորից պարտավորեցրեց ԴԱՀԿ ծառայությանը հարկադիր կարգով կաատրել ինձ հողատարածքի (332.6 քառ.մ.) տրամադրման մասով 29.05.2006թ. 05-3374 կատարողական թերթի պահանջը:
Այդ դատական որոշման հիման վրա 17.05.2013թ. կատարողական վարույթը վերսկսվել է, սակայն ԴԱՀԿ ծառայության աշխատակիցները շարունակում էին անգործություն ցուցաբերել, առաջին անգամ վկայակոչելով այն, որ ինձ համար նախատեսված հողատարածքը վաճառվել է ՙՍոգլասիե Արմենիա՚ ՓԲԸ-ին: Դա նշանակում է, որ դատաքննությունների ժամանակ քաղաքապետարանի 2008թ. տվյալ ՙգործարքը՚ գիտակցաբար թաքցվում էր, քանի որ պետական փոխհատուցման վաճառքը անօրինական է և հակասում է Վերաքննիչ Դատարանի և Վճռաբեկ Դատարանի որոշումներին: 332.6 քառ.մ. հողատարածքի անօրինական վաճառքի փաստը բացահայտվել է միայն իմ հարցումից և 2012թ. անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեից պաշտոնական պատասխանից հետո:
Փաստորեն, Հայաստանի բարձրագույն դատարանների ինձ 332.6 քառ.մ. տրամադրելու վերաբերյալ որոշումների առկայության պայմաններում, Երևանի քաղաքապետ Ե.Զախարյանը, չարաշահելով իր ծառայողական դիրքը, դատարանից թաքուն 27.05.2008թ. կատարել է աննախադեպ անօրինական ակտ, կնքելով Արա Աբրահամյանին պատկանող ընկերությանª «Սոգլասիե Արմենիա» ՓԲԸ-ի հետ 332.6 քառ.մ. իմ փոխհատուցումը ներառող հողատարածքի ուղղակի վաճառքի պայմանագիր:
Հասկանալով, որ քաղաքապետարանի և ԴԱՀԿ աշխատակիցների կամայականության պայմաններում իմ պահանջների կատարումը անհնար է առանց նոր դատաքննության, իմ կողմից հայց է ներկայացվել վարչական դատարան քաղաքապետարանի «գործարքը» անվավեր ճանաչելու և անօրինական կերպով վաճառված 332.6 քառ.մ. հողատարածքը գրանցված իրավունքներից ազատելու վերաբերյալ:
27.02.2014թ. ՀՀ Վերաքննիչ վարչական դատարանը ՎԴ 2085/05/12 գործով պաշտպանեց իմ օրինական իրավունքները և իր որոշմամբ, իմ փոխհատուցման (332.6 քառ.մ.) վաճառքի մասով, քաղաքապետարանի և «Սոգլասիե Արմենիա» ՓԲԸ-ի միջև գործարքը ճանաչեց անօրինական և անվավեր, այդպիսի գործարքի հետևանքների կիրառմամբ:
Սակայն, արդեն ներկայումս քաղաքապետ Տ.Մարգարյանը, շարունակելով օլիգարխների միակողմանի աջակցության գիծը, 27.03.2014թ. ՀՀ Վճռաբեկ Դատարան ուղարկեց չհիմնավորված բողոք Վերաքննիչ վարչական դատարանի որոշման դեմ, որը չի վախեցել ընդունել օրինական և արդար որոշում իմ օգտին, նախկինում ՀՀ Վերաքննիչ Դատարանի և Վճռաբեկ Դատարանի կողմից ընդունված դատական որոշումներին համապատասխան:
Քաղաքապետ Տ.Մարգարյանը, անձնական ճնշմամբ կրկին փորձում է նորից հասնել իմ գույքին անօրինական տիրանալուն, Վճռաբեկ Դատարանից պահանջելով չեղյալ համարել իմ օգտին ընդունված որոշումը և օրինականացնել քաղաքապետարանի աղաղակող անօրինականությունը ինձ համար նախատեսված պետական փոխհատուցման (332.6 քառ.մ.) պետության անունից վաճառքը:
Այսպիսով, փաստորեն պետության անունից.
1. Երևանի քաղաքապետարանը (ԾԻԳ) 2005թ. վերցրել և քանդել է իմ անշարժ գույքը ի օգուտ «Սոգլասիե Արմենիա» ՓԲԸ-ի, փոխարենը պարտավորվելով ինձ տրամադրել պետական փոխհատուցում նույն հասցեով Արամի փողոց 38, 332.6 քառ.մ. հողատարածքը:
2. Երևանի քաղաքապետ Ե.Զախարյանը, անտեսելով Վերաքննիչ Դատարանի և Վճռաբեկ Դատարանի որոշումներով հաստատված 2005թ. կնքված հաշտության համաձայնության պայմանները, 2008թ. վաճառեց ինձ համար նախատեսված 332.6 քառ.մ. Արա Աբրահամյանի ընկերությանը «Սոգլասիե Արմենիա» ՓԲԸ-ին:
3. Երևանի քաղաքապետարանը 8 տարի ոտնհարում է 332.6 քառ.մ. նկատմամբ իմ իրավունքները, իսկ քաղաքապետ Տ.Մարգարյանը, դառնալով Ե.Զախարյանի անօրինականության մասնակից, անտեսելով 05-3374 կատարողական թերթի պահանջը, շարունակել է անօրինական գործողությունները «Սոգլասիե Արմենիա» ՓԲԸ-ի օգտին:
4. ԴԱՀԿ ծառայությունը, դատական կատարողական թերթի առկայության պայմաններում, 2006թ. սկսած, կատարողական վարույթի իր անօրինական դադարեցումներով և անգործությամբ, 8 տարի է ինչ նպաստում է քաղաքապետարանին խուսափել ինձ 332.6 քառ.մ. հարկադիր տրամադրումից:
5. Քաղաքապետ Տ.Մագարյանը, պաշտպանելով քաղաքապետարանի ռեյդերական գործարքը, ներկա ժամանակ փորձում է ՀՀ Բարձրագույն Վերաքննիչ Դատարանի որոշմամբ օրինականացնել այդ կամայականությունը և անօրինականությունը:
Հարգելի Նախագահ! Խնդրում եմ կասեցնել Երևանի քաղաքապետարանի և ԴԱՀԿ ծառայության կոպիտ խախտումները, որոնք չեն կատարում իմ օգտին ընդունված, օրինական ուժի մեջ մտած դատական որոշումները և հակաօրինական կերպով գործում են Արա Աբրահամյանի և «Սոգլասիե Արմենիա» ՓԲԸ-ի շահերի օգտին: Խնդրում եմ միջոցներ ձեռնարկել որպեսզի Երևանի քաղաքապետը վերջ տա կատարվող անօրինականությանը և հետ կանչի վճռաբեկ «բողոքը», որը հակասում է 8 տարվա դատական կատարողական վարույթի պահանջներին, հեղինակազրկում է մայրաքաղաքի գործադիր իշխանությանը և քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքների պետական պաշտպանության տեսանկյունից արատավորում է Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը և անձը:
Խնդրում եմ ցուցում տալ, որպեսզի պետության կողմից իմ սեփականությունը վերցնելու համար որպես փոխհատուցում հողատարածքի (332.6 քառ.մ.) փոխանցումը ինձ լինի, վերջապես տեղի ունենա և իմ որպես 05-3374 կատարողական թերթով բռնագանձողի պահանաջները բավարարվեն:

Открытое письмо-жалоба президенту Сержу Саргсяну
Повторно обращаюсь к Вам, с открытой жалобой на грубейшие нарушения закона со стороны Мэрии Еревана и Службы принудительного исполнения судебных актов (ПИСА), которые в интересах компании Ара Абрамяна – в течение 8-ми лет не принимают необходимых мер по исполнению моих законных требований согласно Судебно-исполнительному Листу 05-3374 от 29.05.2006г.
С 2005г. моя 1/3 доля в собственном доме по адресу ул. Арами 38 была изъята для «государственных нужд» в пользу ЗАО «Согласие Армения», а взамен согласно мировому соглашению я должна получить от Мэрии участок по тому же адресу (332.6 кв. м.) в качестве компенсации за мою изъятую государством собственность.
Несмотря на то, что мировое соглашение 16.12.2005г. было утверждено Апелляционным судом и подтверждено 21.04.2006г. Высшим Кассационным Судом – я в течение 8-ми лет вынуждена бороться в судах и, отстаивая свои права по нескольку раз обходить все судебные инстанции, защищаясь от произвола Мэрии и Службы ПИСА…
07.03.2013г. Административный суд по моему иску принял решение по делу ВД 2350/05/11 против очередного прекращения исполнительного производства и вновь обязал Службу ПИСА исполнить в принудительном порядке требование Исполнительного Листа 05-3374 от 29.05.2006г. в части предоставления мне земельного участка (332.6 кв. м.).
На основании этого судебного решения 17.05.2013г. исполнительное производство было возобновлено, но сотрудники Службы ПИСА продолжили бездействовать, впервые сославшись на то, что предназначенный мне участок продан ЗАО «Согласие Армения».
Это означает, что во время судебных разбирательств данная «сделка» Мэрии от 2008г. преднамеренно скрывалась, поскольку продажа государственной компенсации незаконна и противоречит решениям Апелляционного и Кассационного Суда.
Факт незаконной продажи участка 332.6 кв. м. был раскрыт в 2012г. – только после моего запроса и официального ответа из Государственного комитета кадастра недвижимости. Фактически, при наличии судебных решений высших судов Армении о предоставлении мне 332.6 кв. м. Мэр Еревана Е. Захарян злоупотребляя служебным положением, 27.05.2008г. совершил скрытый от Суда беспрецедентный незаконный акт, заключив с компанией Ара Абрамяна ЗАО «Согласие Армения» незаконный договор прямой продажи земельного участка, включающего мою компенсацию 332.6 кв. м.
Поняв, что исполнение моих требований в условиях произвола Мэрии и сотрудников Службы ПИСА невозможно без нового судебного разбирательства, мною был подан иск в Административный суд о признании «сделки» Мэрии недействительной и освобождения незаконно проданного участка 332.6 кв. м. от зарегистрированных прав.
27.02.2014г. Апелляционный административный суд РА по делу ВД 2085/05/12 защитил мои законные права и своим решением признал сделку между Мэрией и ЗАО «Согласие Армения» в части продажи моей компенсации (участка 332.6 кв. м.) – незаконной и недействительной, с применением последствий такой сделки.
Однако теперь уже мэр Т. Маркарян, продолжая линию односторонней поддержки олигархов 27.03.2014г. направил необоснованную жалобу в Кассационный суд РА – против решения Апелляционного административного суда, который не побоялся принять законное и справедливое решение в мою пользу в соответствии с ранее принятыми судебными решениями Апелляционного и Кассационного Суда РА. Мэр Т. Маркарян – личным давлением повторно пытается заново добиться незаконного завладения моим имуществом, требуя у Кассационного Суда отменить принятое в мою пользу решение и узаконить вопиющее беззаконие мэрии – продажу от имени государства предназначенной мне государственной компенсации (332.6 кв. м.).
Таким образом, фактически от имени Государства:
1. Мэрия Еревана (ТИГ) в 2005г. изъяла и разрушила мое недвижимое имущество в пользу ЗАО «Согласие Армения» обязавшись предоставить мне взамен государственную компенсацию – земельный участок 332.6 кв. м. по тому же адресу ул. Арами 38.
2. Мэр Еревана Е. Захарян вопреки условиям заключенного в 2005г. мирового соглашения подтвержденного решениями Апелляционного и Кассационного суда – продал в 2008г. предназначенные мне 332.6 кв. м. компании Ара Абрамяна – ЗАО «Согласие Армения».
3. Мэрия Еревана 8-мь лет попирает мои права на 332.6 кв. м., а Мэр Т. Маркарян став соучастником беззакония Е.Захаряна, пренебрегая требованием Исполнительного Листа 05-3374, продолжил незаконные действия в интересах ЗАО «Согласие Армения».
4. Служба ПИСА, при наличии Судебно-исполнительного Листа – с 2006г. своими незаконными прекращениями исполнительного производства и бездействием – 8-мь лет способствует Мэрии избежать принудительного предоставления мне 332.6 кв. м.
5. Мэр Т. Маркарян, защищая рейдерскую сделку Мэрии, в настоящее время пытается узаконить этот произвол и беззаконие вердиктом Высшего Кассационного Суда РА.
Г-н Президент! Прошу пресечь грубейшие нарушения Мэрии Еревана и Службы ПИСА, которые не исполняют принятые в мою пользу вступившие в законную силу судебные решения и противозаконно действуют в бизнес интересах Ара Абрамяна и ЗАО «Согласие Армения». Прошу принять меры, чтобы Мэр Еревана поставил конец творимому беззаконию и отозвал кассационную «жалобу», которая противоречит требованиям 8-ми летнего Судебно-исполнительного производства, дискредитирует столичную исполнительную власть, и с точки зрения государственной защиты конституционных прав граждан компрометирует должность и личность Мэра Еревана.
Прошу дать указание, чтобы передача мне земельного участка (332.6 кв. м.) в качестве компенсации за изъятую государством мою собственность – была, наконец произведена и мои требования как взыскателя по Исполнительному Листу 05-3374 были удовлетворены