Ադրբեջանը բաժնեմաս ունի «ՎՏԲ բանկ»-ում
Ադրբեջանի կառավարությունը, ի դեմս Ադրբեջանի պետական նավթային ֆոնդի, շուրջ 3 % բաժնեմաս ունի «ՎՏԲ բանկ» ԲԲԸ-ում: Իսկ «ՎՏԲ բանկ» ԲԲԸ-ն Հայաստանում գործող «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկի 100-տոկոսանոց բաժնետերն է:
«ՎՏԲ-Հայաստան» բանկը ստեղծվել է «Հայխնայբանկի» հիման վրա, երբ 2004թ. մարտին ռուսական պետական «Վնեշտորգբանկ» ԲԲԸ-ն (ՎՏԲ-ն` նախկինում) ձեռք բերեց «Հայխնայբանկ» ՓԲԸ բաժնետոմսերի զգալի մասը (70% + 1 բաժնետոմս): 2006թ. ռեբրենդինգից հետո բանկը վերանվանվեց «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ-ի: 2007թ. «ՎՏԲ Բանկ ԲԲԸ»-ն ձեռք բերեց հայաստանյան բանկի բաժնետոմսերի մնացած մասը (30% հանած մեկ բաժնետոմս) և դարձավ միանձնյա բաժնետերը:
Իսկ ովքեր են «ՎՏԲ Բանկ ԲԲԸ»-ի մնացյալ բաժնետերերը: Համաձայն կայքում հրապարակված բաժնետերերի ցուցակի (այս տարվա մարտի 31-ի դրությամբ)` խոշոր բաժնետերը Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունն է` 61 %, երկրորդ տեղում Նորվեգիայի կենտրոնական բանկն է` Norges Bank` 4.3 %, իսկ երրորդ տեղում` Ադրբեջանի պետական նավթային ֆոնդը` շուրջ 2.9 %:
Ադրբեջանի պետական նավթային ֆոնդը ստեղծվել է նախագահ Հեյդար Ալիևի որոշմամբ 1999թ.: Ֆոնդի տարադրամային պահուստները գերազանցում են 30 միլիարդ ԱՄՆ դոլարը:
Հիշեցնենք, որ «ՎՏԲ բանկը» վարկ է տրամադրել Թեղուտի հանքավայրը շահագործող «Թեղուտ» ՓԲԸ-ին: Եվ որպես 2011թ. կնքված ֆինանսավորման պայմանագրի մաս, «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի ողջ բաժնեմասը փոխանցվել է Կիպրոսում գրանցված Teghout Investment Limited ընկերությանը, որի 50.05 % բաժնետերը «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ»-ինն է, իսկ մնացյալ 49.95 %-ը պատկանում է «ՎՏԲ» խմբին: Այս մասին ամրագրված է «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» ՓԲԸ-ի 2011 և 2012 (սա հրապարակված վերջին հաշվետվությունն է) համախմբված ֆինանսական հաշվետվության մեջ: Հետևաբար, «ՎՏԲ բանկ»-ի միջոցով Արդբեջանը ֆինանսավորում է Թեղուտի հանքարդյունաբերության ծրագիրը:

By Owning Shares in an Armenian Bank, Azerbaijan Has Interests in the Country's Mining Sector
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) owns a 3% share in VTB Bank JSC, which in turn owns 100% of VTB Bank (Armenia) CJSC.
VTB Bank (Armenia) was founded in March 2004 when Russia’s Foreign Trade Bank – Vneshtorgbank (formerly VTB Bank) acquired 70%+1 of the shares of HayKhnayBank. In 2006, the bank was rebranded as VTB Bank (Armenia). In 2007, VTB Bank JSC acquired the remaining shares (30% minus one).
So who are the other shareholders of VTB Bank JSC? According to the published list on the bank’s website, the largest shareholder is Russia (61%), followed by Norges Bank (the Central Bank of Norway) with 4.3% and SOFAZ (2.9%)
The SOFAZ was established by Decree № 240 of Azerbaijani President Heydar Aliyev on December 29, 1999 and has reserves of over US $30 billion.
VTB Bank has extended loans to Teghout CJSC, the company which operates the Teghout mine in Armenia. According to a 2011 financial loan agreement, 100% of the shares of Teghout CJSC were transferred to Teghout Investment Limited, registered in Cyprus. The Vallex Group subsidiary owns 50.05% of Teghout Investment Limited and the remainder is owned by VTB Group.