Ադրբեջանը բաժնեմաս ունի «ՎՏԲ բանկ»-ում
Ադրբեջանի կառավարությունը, ի դեմս Ադրբեջանի պետական նավթային ֆոնդի, շուրջ 3 % բաժնեմաս ունի «ՎՏԲ բանկ» ԲԲԸ-ում: Իսկ «ՎՏԲ բանկ» ԲԲԸ-ն Հայաստանում գործող «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկի 100-տոկոսանոց բաժնետերն է:
«ՎՏԲ-Հայաստան» բանկը ստեղծվել է «Հայխնայբանկի» հիման վրա, երբ 2004թ. մարտին ռուսական պետական «Վնեշտորգբանկ» ԲԲԸ-ն (ՎՏԲ-ն` նախկինում) ձեռք բերեց «Հայխնայբանկ» ՓԲԸ բաժնետոմսերի զգալի մասը (70% + 1 բաժնետոմս): 2006թ. ռեբրենդինգից հետո բանկը վերանվանվեց «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ-ի: 2007թ. «ՎՏԲ Բանկ ԲԲԸ»-ն ձեռք բերեց հայաստանյան բանկի բաժնետոմսերի մնացած մասը (30% հանած մեկ բաժնետոմս) և դարձավ միանձնյա բաժնետերը:
Իսկ ովքեր են «ՎՏԲ Բանկ ԲԲԸ»-ի մնացյալ բաժնետերերը: Համաձայն կայքում հրապարակված բաժնետերերի ցուցակի (այս տարվա մարտի 31-ի դրությամբ)` խոշոր բաժնետերը Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունն է` 61 %, երկրորդ տեղում Նորվեգիայի կենտրոնական բանկն է` Norges Bank` 4.3 %, իսկ երրորդ տեղում` Ադրբեջանի պետական նավթային ֆոնդը` շուրջ 2.9 %:
Ադրբեջանի պետական նավթային ֆոնդը ստեղծվել է նախագահ Հեյդար Ալիևի որոշմամբ 1999թ.: Ֆոնդի տարադրամային պահուստները գերազանցում են 30 միլիարդ ԱՄՆ դոլարը:
Հիշեցնենք, որ «ՎՏԲ բանկը» վարկ է տրամադրել Թեղուտի հանքավայրը շահագործող «Թեղուտ» ՓԲԸ-ին: Եվ որպես 2011թ. կնքված ֆինանսավորման պայմանագրի մաս, «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի ողջ բաժնեմասը փոխանցվել է Կիպրոսում գրանցված Teghout Investment Limited ընկերությանը, որի 50.05 % բաժնետերը «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ»-ինն է, իսկ մնացյալ 49.95 %-ը պատկանում է «ՎՏԲ» խմբին: Այս մասին ամրագրված է «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» ՓԲԸ-ի 2011 և 2012 (սա հրապարակված վերջին հաշվետվությունն է) համախմբված ֆինանսական հաշվետվության մեջ: Հետևաբար, «ՎՏԲ բանկ»-ի միջոցով Արդբեջանը ֆինանսավորում է Թեղուտի հանքարդյունաբերության ծրագիրը:

Азербайджан владеет акциями Банка ВТБ
Правительство Азербайджана в лице Государственного нефтяного фонда Азербайджанской Республики (ГНФАР) владеет 3% акций ОАО “Банк ВТБ”. Последний является владельцем 100% акций действующего в Армении Банка ВТБ-Армения.
Банк ВТБ-Армения был создан на основе Армсбербанка, когда в марте 2004 года российский государственный ОАО “Внешторгбанк” (в дальнейшем - ОАО Банк ВТБ) приобрел значительную часть акций (70%+1 акция) ЗАО ”Армсбербанк”. После осуществления ребрендинга в 2006 г. Армсбербанк был переименован в ЗАО “ВТБ-Армения”.
В 2007 г. российский ВТБ выкупил оставшуюся часть (30% минус 1 акция) акций ВТБ-Армения и тем самым стал его единоличным владельцем.
А кто остальные акционеры ОАО “Банк ВТБ”? Согласно размещенному на сайте списку акционеров, самым крупным из них является правительство Российской Федерации - 61 %, на втором месте Центральный банк Норвегии (Norges Bank) - 4.3 %, а на третьем – Государственный нефтяной фонд Азербайджанской Республики – около 2,9 %.
ГНФАР был создан в 1999 году решением президента Гейдара Алиева. Валютные резервы фонда превышают 30 миллиардов долларовСША.
Напомним, что Банк ВТБ предоставил кредит ЗАО “Техут” на эксплуатацию Техутского месторождения. В качестве части договора о финансировании все акции ЗАО “Техут” были переданы зарегистрированной на Кипре компании Teghout Investment Limited, 50.05 % которой принадлежат “Армениан Капер Программ”, остальные 49.95 % - группе ВТБ.
Это зафиксировано в объединенном финансовом отчете ЗАО “Армениан Капер Программ” за 2011- 2012 гг. (это последний опубликованный отчет компании). Получается, что Банка ВТБ Азербайджан финансирует программу горнодобывающей промышленности в Техуте.