«Օրանժի» սարքած շիլափլավը
«Հետքին» է դիմել «Օրանժ» գրքի մրցանակ 2013-ի պատմվածքի ժանրում ֆեյսբուքյան ամենաշատ ձայները հավաքած Աննիկ Խաչատրյանը՝ նշելով, որ մրցույթը, թերևս, արդար է եղել մինչև եզրափակիչ փուլ:
Հիշեցնենք, որ պատմվածքի ժանրում եզրափակիչ փուլում հայտնվել էր երեք ստեղծագործություն՝ Աննիկ Խաչատրյանի «Վերադարձը», ցմահ դատապարտյալ Մհեր Ենոքյանի «Դեպի ցմահ ազատություն» պատմվածքը և Նարինե Կռոյանի «Ցեցի դեղը»:
«Երբ մարտի 28-ին Ավ. Իսահակյանի տուն-թանգարանում հաղթող պատմվածքի կարճ բնութագիրն էին ներկայացնում, ես վստահ էի, որ իմ պատմվածքն է: Բայց հնչեց Կռոյանի ազգանունը: Ես, ճիշտն ասած, զարմացա: Հասկանում էի, որ ինչ-որ բան այն չէ: Ես դեռ չգիտեի, որ Մհերի պատմվածքը եզրափակչում չեն քննարկել: Անմիջապես հեռացա: Իսկ երբ նույն օրը երեկոյան՝ 20:00-ին, լսեցի «Հ2»-ի լրատվականը, որի տեսագրությունը ուղարկում եմ ձեզ, որտեղ հայտարարվեց հաղթողների անունները, ուր ասվում էր, որ պատմվածքի ժանրում գլխավոր մրցանակի է արժանացել Աննիկ Խաչատրյանը, այսինքն` ես, համոզվեցի, որ անարդար խաղ է խաղացվել: Լսեցի և տեսագրեցի նաև ժամը 23:00-ի լրատվականը: Չէ՞ որ «Հ2»-ին «Օրանժն» էր տրամադրել մրցանակաբաշխության արդյունքները: Իսկական Սոդոմ-Գոմոր ստացվեց... Ամո՛թ «Օրանժին» իր սարքած շիլափլավի, իր կազմակերպած անարդար մրցույթի համար»,- գրել է Աննիկ Խաչատրյանը:
«Հետքը» զրուցեց տիկին Խաչատրյանի հետ, ով ասաց. «Եթե ցմահ դատապարտյալ Մհեր Ենոքյանը հաղթեր, այսպես չէի բորբոքվի, որովհետև նա հրաշալի պատմվածք է գրել»:
Աննիկ Խաչատրյանը մարտի 29-ին «Օրանժի» գրասենյակից պահանջել է մարքեթինգի տնօրեն Արամ Մկրտչյանի հեռախոսահամարը՝ պարզելու եղելությունը: Իրեն տրամադրել են հետևյալ հեռախոսահամարները` 095987747 և 055000555-1-3-2: Նելլի անունով աշխատակիցը տիկին Խաչատրյանին ասել է, որ իրենց մոտ որպես հաղթող գրանցված է իր անունը, որ գիրքը տպելուց հետո լրացուցիչ կտեղեկացնեն: Սակայն ապրիլի 2-ին «Օրանժի» պաշտոնական կայքում որպես հաղթող տեղադրված էր Կռոյանի ազգանունը:
«Հետքը» ևս փորձեց տեղեկատվություն ստանալ «Օրանժից», սակայն Սաթի ներկայացած աշխատակցուհին նախ խնդրի մասին զեկուցեց համապատասխան բաժին, ապա ասաց, որ մեզ հետ կկապվեն: Սակայն մինչ այս պահը որևէ պարզաբանում չենք ստացել:
Աննիկ Խաչատրյանը կարծում է, որ «Օրանժը» պատմվածքի ժանրում մրցանակաբաշխության ժամանակ թույլ տվեց 3 կոպիտ սխալ. չքննարկեց Մհեր Ենոքյանի «Դեպի ցմահ ազատություն» պատմվածքը, «Հ2»-ի մարտի 28-ի լրատվականում հաղթող ճանաչեց Աննիկ Խաչատրյանին «Վերադարձ» պատմվածքով, իր պաշտոնական կայքում որպես հաղթող տեղադրեց Նարինե Կռոյանի անունը:
Հիշեցնենք, որ «Օրանժի» գրքի մրցույթը ամենամյա է: Այս տարի ներկայացվել է 327 մասնակցության հայտ, որոնցից 121-ը՝ պատմվածքի, 152-ը՝ պոեզիայի, 27-ը՝ վեպ/վիպակի և 27-ը՝ հեքիաթի ժանրում:
Լուսանկարում` «Orange Armenia» ընկերության մարքեթինգի տնօրեն Արամ Մկրտչյանը եւ մրցույթի մոդերատոր Մկրտիչ Մաթևոսյանը

Каша, заваренная “Оранж”
В редакцию “Hetq” обратилась Анник Хачатрян, чей рассказ, представленный в 2013 году на конкурс книги компании “Оранж”, набрал больше всего голосов в Фейсбуке. Анник Хачатрян отметила, что конкурс проходил честно до заключительного тура.
Напомним, что в заключительный тур конкурса прошли три рассказа – “Возвращение” Анник Хачатрян, “К пожизненной свободе” пожизненно осужденного Мгера Енокяна и “Лекарство от моли” Нарине Кроян.
“Когда 28 марта в доме-музее Аветика Исаакяна представляли краткую характеристику победившего рассказа, я была уверена, что это мой рассказ. Однако прозвучала фамилия Кроян. Меня это, честно говоря, удивило, и я поняла, что тут что-то не так. Тогда я еще не знала, что в заключительном туре рассказ Мгера не обсуждался. В тот же день в 20.00 по Второму каналу показали репортаж, запись которого посылаю вам. И когда в нем сообщили, что главного приза удостоилась Анник Хачатрян, я убедилась, что они вели несправедливую игру. “Оранж” должно быть стыдно за заваренную ею кашу, за нечестно организованный конкурс”,- написала Анник Хачатрян.
В беседе с “Hetq” г-жа Хачатрян сказала: “Если бы победил пожизненно осужденный Мгер Енокян, я бы так не возмущалась, потому что он написал прекрасный рассказ”.
29 марта Анник Хачатрян потребовала в офисе компании “Оранж” номер телефона директора по маркетингу Арама Мкртчяна, намереваясь получить у него объяснения. Ей дали следующие номера: 095987747 и 055000555-1-3-2. Сотрудница по имени Нелли сказала Анник Хачатрян, что в качестве победителя у них записано ее имя и что после издания книги ее дополнительно оповестят. Однако 2 апреля на официальном сайте “Оранж” в качестве победителя была указана Нарине Кроян.
“Hetq” тоже попытался получить информацию в “Оранж”, однако представившаяся как Сати сотрудница сперва доложила о проблеме в соответствующий отдел, потом сказала, что с нами свяжутся. Однако до настоящего момента никаких разъяснений мы не получили.
По мнению Анник Хачатрян, при проведении конкурса книги компания “Оранж” допустила три грубые ошибки: не обсудила рассказ Мгера Енокяна “К пожизненной свободе”, в репортаже, показанном по Второму каналу 28 марта, победителем конкурса назвала рассказ Анник Хачатрян “Возвращение”, а на своем официальном сайте в качестве победителя указала Нарине Кроян.
Напомним, что конкурс книги компания “Оранж” проводит ежегодно. В этом году было подано 327 заявок, из них 121 в жанре рассказа, 152 в жанре поэзии, 27 в жанре повести и романа и 27 в жанре сказки.
На снимке: директор по маркетингу компании “Оранж” Арам Мкртчян и модератор конкурса Мкртич Матевосян