Ջավախքցի գործարարն ուզում է վաճառել իր բիզնեսը
Ջավախքում (Նինոծմինդայում) գործող «Արամ-Անի» կարի ֆաբրիկան հնարավոր է առաջիկայում վաճառվի սփյուռքահայերին: Ֆաբրիկայի սեփականատեր Արամ Սանոսյանը (ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Հայկ Սանոսյանի եղբայրն է-հեղ.) «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ դեռևս ոչ մի գործարք չի կատարվել, ավելին` չի որոշվել այն պետք է վաճառեն, թե վարձակալության տալ: Սակայն նման ցանկություն կա: Եվ Թուրքիայում ապրող որոշ հայեր հավակնում են գործարանին:
«Այդ բիզնեսը մեր Ջավախքի այնքան էլ հաջողված բիզնեսներից չէ, որովհետև հիմքեր չունի զարգանալու: Ամեն ինչ ներկրովի է»,- ասում է Արամ Սանոսյանը: Նա հավելում է, որ տեղական որևէ հումք չի օգտագործվում և անհրաժեշտ բոլոր պարագաները ներկրվում են այլ երկրից:
Բացի դրանից, ներքին շուկան մեծ չէ, իսկ ապրանքը իրացվում է Վրաստանում և արտահանվում հիմնականում Հայաստան: Ըստ գործարարի` հիմնական շուկան Ռուսաստանի Դաշնությունն է, որի հետ Վրաստանի հարաբերությունները այնքան էլ բարենպաստ չեն, ըստ այդմ` արտահանել ՌԴ չեն կարող:
Այս հանգամանքներից ելնելով` Ա. Սանոսյանը որոշել է վաճառել կամ վարձակալության տալ բիզնեսը: «Դա բիզնեսի մեր խնդիրն է, և ոչ մեկին չի հետաքրքրում, թե մենք բիզնեսը կվաճառենք, թե նվեր կտանք»,- ասում է Ա. Սանոսյանը և չի ցանկանում մանրամասնել` խոստանալով մանրամասներ պատմել գործարքից հետո:
Եթե, այնուհանդերձ, գործարքը կայանա, թուրքահայերը նախատեսել են 100 աշխատատեղով աշխատեցնել ֆաբրիկան:
Ա. Սանոսյանի խոսքով, բացի թուրքահայերից, որոշ սիրիահայեր և չինացիներ նույնպես հետաքրքրված են ֆաբրիկայով:

В Джавахке предприниматель хочет продать свой бизнес
Действующая в Джавахке (Ниноцминда) швейная фабрика “Арам-Ани” в ближайшее время, возможно, будет продана армянам из диаспоры. Владелец фабрики Арам Саносян (брат бывшего депутата Национального Собрания РА Айка Саносяна. – Авт.) в беседе с “Hetq” сказал,что сделку пока не заключал, мало того, еще не решил, будет продавать фабрику или сдаст ее в аренду. Купить предприятие хотят некоторые живущие в Турции армяне.
“В Джавахке этот бизнес оказался не очень успешным, потому что нет базы для развития, все импортируется”,- отметил Арам Саносян. Кроме того, внутренний рынок небольшой, товар реализуется в Грузии и экспортируется в основном в Армению. Основной рынок – это Россия, с которой у Грузии не очень хорошие отношения, поэтому экспортировать продукцию в РФ невозможно.
Исходя из этого А.Саносян решил продать фабрику или сдать ее в аренду. Наш собеседник не захотел сообщить детали будущей сделки, пообещав сделать это после ее заключения.
Если сделка все же состоится, то армяне из Турции предусматривают создать на фабрике 100 рабочих мест.
По словами Арама Саносяна, кроме турецких армян фабрикой интересуются также некоторые сирийские армяне и китайцы.