«14 տարեկան է աղջիկս, ոչ մի անգամ չեմ ուրախացրել նրան»,- ասում է մայրը (տեսանյութ)
Գայանեն սև պատռված զուգագուլպաներով, վարդագույն գուլպաներով ու հնամաշ հողաթափերով արագ-արագ քայլում է գյուղի փողոցով՝ հետևից քարշ տալով մատղաշ ծառերի ճյուղերը: Նրա կողքից քայլում է դպրոցահասակ աղջիկը: Բագրատաշեն այցի ժամանակ տեղացիներն ասել էին՝ Գայանեին հանդիպես, քեզ գյուղի բոլոր խնդրների մասին կպատմի:
Նախքան Գայանեին հանդիպելը տեսել էի այն շինությունը, որտեղ նա ապրում է աղջկա հետ: Հին, կիսավեր կառույց է, որի սենյակներից մի քանիսի հատակը և պատուհանները չկան: Դրանցից փոքր-ինչ բարվոք սենյակում էլ մոտ մեկ տարի առաջ հաստատվել է Գայանեն` աղջկա հետ: Գայանեի համագյուղացիներն ասել էին, որ եթե տանը չէ, ուրեմն ինչ-որ մեկի տանն աշխատելու համար կանչել են:
«Ամբողջ օրը սրա-նրա տանն աշխատում ա, մարդը՝ հիվանդ, մի աղջիկ ունի, տղաները չեն օգնում, խեղճին նպաստ էլ չեն տալիս», - ասել էին բագրատաշենցները:
Մեր զրույցի ժամանակ Գայանեն ամուսնու մասին շատ չխոսեց: Միայն ասաց, որ խուլուհամր է, իրենց հետ չի ապրում, այժմ էլ Վանաձորում է, և անիմաստ է նրանից օգնություն ակնկալել:
«Իրա համար մեկ ա, ինքը որ աշխատում ա կամ թոշակ ա ստանում, մեզ չի օգնում: Փողերը հավաքում, խմում ա: Մենակ խմած վախտ ա գալիս, չենք ուզում», - ասում է Գայանեն:
Երբ հարցրեցի տղաների մասին, նա չցանկացավ խոսել: Բայց այդ պահին աղջիկը` Մարիամը, միջամտեց խոսակցությանն ու ժպիտով պատմեց, որ եղբայրներից մեկը Երևանում է, ամուսնացած է և մեկ աղջիկ ունի, մյուսն էլ Ռուսաստանում է:
53-ամյա Գայանե Սիմոնյանը Տավուշի մարզի Բագրատաշեն գյուղ է տեղափոխվել մոտ 14 տարի առաջ, երբ աղջիկը՝ Մարիամ Մարտիրոսյանը, փոքր էր: Այն ժամանակ դեռ ակտիվ գործում էր Բագրատաշեն-Սադախլո սահմանային շուկան, և գումար աշխատելը ավելի հեշտ էր: Տեղափոխման օրվանից ի վեր տարբեր տներում կամ ծանոթների մոտ են ապրել:
Գայանեն մշտական աշխատանք չունի: Եթե գյուղում ինչ-որ մեկին տնտեսության կամ կենցաղային հարցերով օգնություն է պետք լինում, դիմում են Գայանեին, ով օրավճարով տարաբնույթ աշխատանքներ է կատարում:
«Հողագործությամբ եմ զբաղվում, քաղհան եմ անում, հողի գործ եմ անում, ուրիշի համար բուրդ եմ լվանում, պղինձ եմ մաքրում: Մեկը փող ա տալիս, մեկը չէ, մեկն ուտելիք ա տալիս, մեկը հագած շոր ա տալիս: Բայց ուժս չի պատում, որ գեղեցիկ ձևով էրեխին ուրախացնեմ»,- ասում է Գայանեն:
Նա ցույց է տալիս իր ու աղջկա աղքատիկ հագուստն ու ասում, որ անգամ իրենց շորերը ուրիշներն են տվել: Աղջիկը ծնվել է հունվարի 1-ին, սակայն ոչ մի տարի հնարավորություն չի ունենում նրա ծնունդն ու Նոր տարին նշել: Նա էլ կցանկանար իր աղջկա համար որևէ իր գնել, նա էլ իր հասակակիցների նման կարողանար օգտվել հեռախոսից կամ համակարգչից, նրան ուղարկել պարապունքների կամ խմբակների, բայց հազիվ հացի գումարն է կարողանում վաստակել: Այդ ժամանակ նա ցույց է տալիս գրպանի մի քանի մետղադրամներն ու ասում, որ նման «կոպեկներով են յոլա գնում», օրեր են լինում, երբ սոված են մնում:
«Կյանքում մի հատ չենք ուրախացել: Ինչո՞վ ուրախանամ, ինչո՞վ ենք տարբերվում ուրիշից: Ուրիշն էլ է ուրախանո՞ւմ, ես է՞լ: 14 տարեկան է աղջիկս, ոչ մի անգամ չեմ ուրախացրել նրան»,- ասում է Գայանեն:
Վերջինս չի թաքցնում, որ կան մարդիկ, ովքեր իրենց հնարավորության սահմաններում օգնում են, բայց ինքը կցանկանար մշտական աշխատանք ունենալ, որպեսզի աղջիկն ապահովված լիներ: Գայանեն հավատում է, որ հազարավոր մեծահարուստներից մեկը եթե իմանար իրենց կարիքի մասին, անպայման օգնության ձեռք կմեկներ: Բայց նա մայրաքաղաքից հեռու է ապրում, նման մարդկանց հասցեներն էլ չունի:
«Որ մեկն ունենում է, չի մտածում՝ մյուսն էլ ունենա, մյուսի գործին խփում է: Էստեղ էլ մենակ բանվորությունն է, իշությունը, այսինքն՝ ծանր աշխատանքը,- ասում է Գայանեն:- Եթե ուզում ես հաց ուտես, պետք է գնաս դաշտեր: Դաշտի գործն էլ ծանր է, պիտի դիամանաս, հարմարվես դաժանությանը, ծակոցին, թոզին, թունավոր օձեր էլ կան»:
Գայանեն գիտի, որ պետությունը սոցիալապես անապահով մարդկանց պարբերաբար օգնություն է հատկացնում, սակայն չգիտի, թե այդ միջոցներն ինչպես են բաշխվում, որ իրեն ու իր նմաններին ոչինչ չի հասնում:
«Եթե հնարավոր է, գոնե նպաստը վերականգնեն, թե չէ տարբեր պատճաներ են բռնում, չեն տալիս: Ես չեմ կարա ուրիշի նման մարմնավաճառությամբ զբաղվեմ, ինձ ստրկավաճառության տամ, որ էրեխա պահեմ», - ասում է Գայանեն:
Գայանեն դեռ երկար էր խոսում իրենց դժվար կյանքի մասին, պատմում տարբեր պատմություններ, բայց ամեն անգամ ավարտելով հերթականը, ասում է, որ այդ ամենը կարևոր չէ, միայն թե իր աղջկա կյանքը փոխվի,  ու նա ապրի իր հասակակիցների նման:
TEREZA
TVEQ TVYALNER@, XNDRUM EM. KOGNENQ INCHOV KAROGH ENQ!!
Сона
Я живу в Москве. Очень хотелось бы плмлчь этой женщине. У нас тут многие хотели бы поучаствовать в свдьбе ее и мы можем немало вещей собрать для них. Как бы это все передать и как Это все дойдет до нее
Очень хотели бы им помочь! Подскажите как можно это сделать?
Hargeli hotvacagir. Greq kam Gayanei kam Dzer kordinatnery. Inchpes tesnum eq qan ognutyan dzerq meknel cankacox mardik. Hamozvac em boloris janqeri shnorhiv hnaravor klini ognel Dzer hodvaci herosnerin.
Hargeli hodvacagir toxeq Gayanei kam Dzer koordinatnery. Inchpes tesnum eq kan ognutyan dzerq meknel cankacox hayrenakicner. Hamozvac em boloris janqerov hnaravor klini ognel Dzer hodvaci herosnerin.
Հարգելի ընթերցողներ, Գայանեին ր Մարիամին օգնելու համար կարող եք գրել ինձ marymamyan@gmail.com էլ. հասցեին կամ զանգահարել Հետքի խմբագրություն 56-33-63 հեռախոսահամարով: Շատ շնորհակալ եմ:

“Дочке 14 лет, но я ни разу ее не радовала…” (Видеоматериал)
В черных рваных колготках, розовых носках и старых тапочках Гаяне быстро шагает по улице села, таща за собой вязанку веток. Рядом с ней идет девочка школьного возраста. В Баграташене, куда мы приехали, местные жители посоветовали встретиться с Гаяне, сказали, что она расскажет о всех проблемах села.
Перед тем, как встретиться с Гаяне, я увидела строение, в котором она живет с дочкой. Старый полуразрушенный дом, в одной из комнат которого живут Гаяне и ее дочь. Односельчане предупредели, что если ее не будет дома, значит у кого-то выполняет работу по дому.
“Она весь день ходит по домам, берется за любую работу. Муж у нее болен, с ней только дочка, сыновья не помогают, а бедной женщине не выплачивают пособие”,- сообщили баграташенцы.
Во время нашей беседы Гаяне старалась не говорить о муже. Сказала лишь, что он глухонемой, живет отдельно, в Ванадзоре, и ждать от него помощи бессмысленно. “Он нам не помогает, даже если получает зарплату или пенсию. Деньги тратит на выпивку. К нам приходит только пьяным. Нам это не нужно”,- сказала Гаяне.
На вопрос о сыновьях она не захотела отвечать, но тут в разговор вмешалась дочь Мариам, которая с улыбкой рассказала, что один из братьев живет в Ереване, он женат, у него дочка, а другой уехал в Россию.
53-летняя Гаяне Симонян приехала в село Баграташен Тавушской области 14 лет назад, когда дочь, Мариам Мартиросян, была еще маленькой. Тогда на границе Баграташена и Садахло активно действовал рынок, и зарабатывать деньги было нетрудно. Со дня приезда они жили то у знакомых, то у чужих людей.
У Гаяне нет постоянной работы. Если в селе кому-то нужна помощь по хозяйству или в бытовых вопросах, они обращаются к Гаяне, которая за деньги выполняет эту работу.
“Я могу работать на земле, могу постирать и взбить шерсть, чищу кастрюли. Кто-то платит, кто-то – нет, дают еду, одежду. Но мне никак не удается порадовать дочку какой-нибудь красивой вещью”,- говорит Гаяне.
Мариам родилась 1 января, однако Гаяне ни разу не удалось отметить Новый год и день рождения дочки. Она хочет купить что-нибудь для нее, чтобы девочка, как и ее сверстницы, тоже могла пользоваться телефоном, компьютером, ходить заниматься в какие-нибудь кружки. Но Гаяне с трудом зарабатывает на кусок хлеба. Вытащив из кармана несколько монет, она сказала, что приходится жить на копейки, а бывают дни, когда мать и дочь остаются голодными.
“Мы ни разу в жизни не радовались. А чему радоваться? Дочке 14 лет, но я ни разу ее не порадовала…”,- говорит Гаяне.
Она отметила, что есть люди, которые помогают им в мерусвоих возможностей, но она хочет иметь постоянную работу, чтобы дочка была обеспечена. Гаяне верит,что если бы кто-нибудь из тысячи богатых людей узнал, в какой нужде они живут, обязательно протянул бы им руку помощи. Но она живет далеко от столицы и не знает адресов этих людей.
По словам женщины, государство помогает необеспеченным людям, но она не знает, как распределяются эти средства, если таким, как она, ничего не достается.
“Если возможно, пусть хотя бы пособие восстановят, а то ссылаются на разные причины и не выплачивают эти деньги. Я не могу, как другие, заниматься проституцией, чтобы содержать своего ребенка”,- сказала Гаяне.
Она еще долго рассказывала о своей трудной жизни, вспоминала разные истории, но каждый раз заканчивала свой рассказ следующими словами: это все неважно, лишь бы жизнь дочки изменилась, и она бы стала жить так, как живет ее сверстницы.