«Հիշենք, որ մեղադրականը ստորագրել է անձամբ Աղվան Գառնիկիչը»
9 տարի ձգվող 9 հատորանոց քրեական գործը (2005 թ-ին Ջրվեժի բնակիչ 19-ամյա Մեսրոպ Մաքոյանի սպանության վերաբերյալ) լի է վկաների, մեղադրյալների հանդեպ ֆիզիկական ու հոգեբանական բռնությունների, ճնշումների մասին բողոքներով: Այդ մասին վկայություններ կարելի է գտնել գործի նյութերի գրեթե ամեն հատորում: Որևէ վկա դատարանում չի պնդել, որ սպանությունը հենց այնպես է եղել, ինչպես որ գրված է հաստատված մեղադրանքում: Բոլորը եկել ու հետ են կանգնել իրենց նախաքննական ցուցմունքներից՝ պատմելով, որ դրանք կորզվել են ճնշումներով:
Օրինակ՝ վկա Աննա Մուրադյանը պնդել է, որ ինքը 10 օր շարունակ պահվել է Շենգավիթի ոստիկանությունում, իսկ մյուս վկա Մարինե Հակոբյանը նամակ է գրել՝ հայտնելով, որ 7 օր պահվել է ոստիկանությունում, որ իրեն ստիպել են մեղադրել անմեղ մարդկանց Մեսրոպի սպանության մեջ: Հետո պատմել է նաև, որ օպերների սենյակներում, ջարդված բազմոցների վրա է քնել-արթնացել. «ո՛չ թողում էին՝ գնամ լողանամ, ոչ տուն էին թողնում»: Սակայն հենց Մարինեի ցուցմունքներն են Գլխավոր դատախազության ՀԿԳ վարչության քննչական խմբի համար դարձել առանցքային հիմք 5 երիտասարդներին սպանության կատարման ու օժանդակման մեղադրանք առաջադրելու, ապա դատական տարբեր ատյաններում մեղադրանքը պաշտպանելու համար: Գործում Մարինե Հակոբյանի կողմից տրված մոտ 20 տարբեր ցուցմունք կա, որտեղ նա տարբեր կերպ է նկարագրում դեպքը, իսկ հետո հրաժարվում նախկիում ասածներից՝ անգամ վկայելով, որ սպանության կատարման պահին եղել է Նոր Նորքի հիվանդանոցում, նույնը վկայել է նաև Շենգավիթի դատախազի օգնական, Մարինեի ծանոթ Տիգրան Մանուկյանը: Փաստաբան Էմիլ Պետրոսյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը մերժել է իր միջնորդությունը Տիգրան Մանուկյանին դատարան հրավիրելու ու լսելու մասին:
«Հետքը» փորձեց այս պատմության հետքերով գնալ, սակայն, թերևս, ճնշումների մասին վկայություններն են պատճառը, որ «Հետքի» բոլոր փորձերը՝ զրուցել առանցքային վկա Մարինե Հակոբյանի, Մելքոն Վարդանյանի, այլ մարդկանց հետ, արդյունք չտվեցին: Գործում առկա բոլոր հեռախոսահամարները չէին գործում, իսկ հասցեներում նման մարդկանց չհայտնաբերեցինք: Ոմանք վաճառել էին բնակարանները, ոմանք՝ Հայաստանից առհասարակ հեռացել: Օրինակ՝ առանցքային վկաներից Մելքոն Վարդանյանը, ում հարցաքննել անգամ չի հաջողվել Վահե Խաչատրյանի գործով (5 մեղադրյալներից վերջինը, ով անցյալ տարի է դատապարտվել 8.5 տարվա ազատազրկման), դեռ այն ժամանակ ստացվել է տեղեկատվություն, որ նա հեռացել է Հայաստանից: Մելքոն Վարդանյանին Շենգավիթի ոստիկանության աշխատակիցը դատարանի դահլիճից փորձել է առևանգել, երբ վերջինը մոտեցել է ամբիոնին ցուցմունք տալու: Վկայի առևանգման փորձի փաստը տեղ է գտել նաև այս գործի առաջին դատավորներից Գագիկ Խանդանյանի որոշման մեջ: Ճնշումների մասին վկայել են նաև մեղադրյալների հարազատները:
Ճնշումներ են եղել ոչ միայն վկաների վրա, այլ, որ ամենակարևորն է՝ դատարանի: Այսպես՝ երբ դատավոր Գագիկ Խանդանյանը, մեղադրանքը չհիմնավորված համարելով, դեռ 2007 թ-ին որոշում է կայացրել գործը լրացուցիչ քննության ուղարկելու մասին, ճնշումներ են սկսվել Գլխավոր դատախազության կողմից: Աղվան Հովսեփյանն անձամբ է նամակ գրել երկրի նախագահ Քոչարյանին, ապա Վերաքննիչ բողոք տարել դատավորի որոշման դեմ: Փաստաբան Էմիլ Պետրոսյանը, ով դատարանում ներկայացրել է 5 տղաներից վերջինը դատապարտպած Վահե Խաչատրյանի շահերը, նշեց, որ այդ նամակի դատավարական նշանակությունն իրեն անհայտ է մնում. «Ես դատավորին հարցնում էի՝ ո՞րն է այդ նամակի դատավարական նշանակությունը: Գլխավոր դատախազի նամակը երկրի նախագահին ոչ այլ ինչ է, քան ճնշում դատարանի վրա: Ես այդպես եմ գնահատում, քանի որ նամակի ողջ բովանդակությունը դատավոր Խանդանյանի որաշման դեմ է, թե, կոպիտ ասած, ինչպես է դատավորը համարձակվել լրացուցիչ քննության որոշում կայացնել, այլ ոչ թե հաստատել դատախազության մեղադրանքը»:
Քրեական գործի նյութերում կցված այդ նամակում նշված է մի արտադատարանական միջոցառման մասին, թե ինչպես են դատական իշխանության ու դատախազության բարձրաստիճան ներկայացուցիչները հավաքվել ու քննարկել այդ գործը. «Եթե հավաքվել էիք, լավ կլիներ փաստաբաններին էլ կանչեիք: Այլապես ստացվում է, որ դատական իշխանությունն ու դատախազությունը միակողմանի քննարկել են այս հարցը: Այս ամենը կատարվել է Խանդանյանի որոշումից հետո: Սա դատարանի վրա ճնշման տիպիկ օրինակ է: Հիշենք, որ մեղադրականը ստորագրել է անձամբ Աղվան Գառնիկիչը»,-ընդգծում է փաստաբան Պետրոսյանը:
Բոլոր 5 մեղադրյալներն էլ պնդել են, որ անմեղ են, իրենց մեղավոր չեն ճանաչել, ավելին՝ ներկայացրել են ալիբիներ, թե սպանության պահին գտնվել են այլ վայրերում: Սակայն շուրջ 4 հատոր նախաքննությունը նյութեր է հավաքել այդ ալիբիները չեղյալ հայտարարելու համար: Ինչ վերաբերում է Վահե Խաչատրյանին, ով 5 տղաներից վերջինն է դատապարտվել Մեսրոպի սպանությանը օժանդակելու համար, ապա նրա դատապարտման համար ևս հիմք է հանդիսացել Մարինե Հակոբյանի 20 ցուցմունքներից մեկը. «Մարինեն միայն 14-րդ ցուցմունքում է հիշատակում Վահեի անունը, արդեն 20-րդում հստակ ասելով անուն ազգանուն հայրանունով՝ Վահե Սերոբի Խաչատրյան: Այն էլ հստակ ասում է, որ Վահեն թիկունքում էր կանգնած: Ակնհայտ զգացվում է միջամտություն, քանի որ վկա Մարինեն Վահեին առհասարակ չի էլ ճանաչել: Եվ քննիչն էլ նրանց առերեսման է բերել առանց ճանաչման ներկայացնելու: Աբսուրդերից մեկն էլ այն է, որ Մարինեն Վահեին նկարագրել է քիչ գեր, թուխ մաշկով, սակայն Վահեն ընդհակառակը՝ նիհար է ու սպիտակավուն մաշկով: Իսկ դատավոր Ազարյանն առհասարակ չի լսել ո՛չ Մարինե Հակոբյանին, ո՛չ Մելքոն Վարդանյանին: Հիմք են ընդունել նրանց նախկին ցուցմունքները»,-շեշտեց փաստաբան Պետրոսյանը:
Փաստաբան Արթուր Գրիգորյանը, ով այս գործում ներգրավվել է Վերաքննիչ բողոքի փուլում, աշխատում է գործը ՄԻԵԴ տանելու ուղղությամբ: Դիմումը, որի հիմքում ընկած է Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածը՝ արդար դատաքննության խախտում, պատրաստ է. «Կա նաև դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի անաչառության հարցը, քանի որ դատարանը որևէ միջոց չի ձեռնարկել, որ վկաները գան դատարան: Ուրեմն դա պիտի դիտվեր չփարատված կասկած ի օգուտ մեղադրյալի, ինչը կնշանակեր Վահեի արդարացում: Իսկ վկաների՝ նախկինում տված ցուցմունքները դրվել են դատավճռի հիմքում: Մեկ հիմքն էլ այն է, որ նույն Ալեքսանդր Ազարյանը 4 տղաների մեղադրանքն է հաստատել: Փաստորեն ինքն արդեն կայացրել էր դատավճիռը»,-նշեց փաստաբան Արթուր Գրիգորյանը:

“Помните, обвинительное заключение подписал лично Агван Гарникович”
В девятитомном уголовном деле по факту убийства в 2005 году 19-летнего жителя Джрвежа Месропа Макояна содержатся многочисленные жалобы на применение физического насилия и оказании давления на свидетелей и обвиняемых. Утверждения об этом можно найти практически в каждом томе материалов дела. В суде ни один свидетель не говорил о том, что убийство произошло именно так, как описано в обвинительном заключении. Все отказались от своих предварительных показаний, заявив, что дали их под давлением.
Так, свидетель Анна Мурадян заявила, что в течение десяти дней держали в Шенгавитском отделении полиции. Другой свидетель, Марине Акопян, написала письмо, в котором сообщила, что ее семь дней держали в полиции и заставили обвинить в убийстве Месропа невинных людей. Она также рассказала, что спала в сломанном кресле в комнате оперов, ее не отпускали домой даже выкупаться. Однако именно показания М.Акопян следственная группа Генпрокуратуры использовала в качестве основания для выдвижения пятерым молодым людям обвинения в совершении убийства и пособничестве убийству, а затем и защиты этого обвинения в различных судебных инстанциях.
В деле имеются около 20 различных показаний Марине Акопян, в которых она по-разному описывает произошедшее, а потом отказывается от предыдущих показаний, свидетельствуя даже о том, что в момент совершения убийства находилась в больнице Нор Норка. Об это сообщил и знакомый Марине, помощник прокурора Шенгавитского округа Тигран Манукян.
В беседе с “Hetq” адвокат Эмиль Петросян отметил, что судья Александр Азарян отклонил его ходатайство о вызове в суд Тиграна Манукяна. Мы попытались пойти по следам этой истории, однако свидетельства об оказании давления стали, пожалуй, причиной того, что все наши попытки побеседовать с ключевыми свидетелями – Марине Акопян, Мелконом Варданяном и другими – не дали результата. Имевшиеся в деле телефонные номера не действовали, а по указанным адресам мы таких людей не нашли. Некоторые продали квартиры, некоторые навсегда уехали из Армении. Так, в отношении ключевого свидетеля Мелкона Варданяна, которого даже не удалось допросить по делу Ваге Хачатряна (последний из пяти обвиняемых, приговоренный в прошлом году к 8,5 годам лишения свободы) еще тогда была получена информация о том, что он уехал из Армении. Сотрудник отделения полиции Шенгавитского округа пытался похитить Мелкона Варданяна прямо в зале суда, когда последний подошел к кафедре давать показания. Факт попытки похищения свидетеля нашел место в решении первого судьи по данному делу Гагика Ханданяна. Об оказании давления свидетельствовали также родственники обвиняемых.
Давление оказывалось не только на свидетелей, но и, что особенно важно, на суд. Когда еще в 2007 году Гагик Ханданян, посчитав обвинение необоснованным, принял решение направить дело на дополнительное расследование, Генеральная прокуратура стала оказывать на него давление. Генпрокурор Агван Овсепян лично написал письмо президенту страны Роберту Кочаряну, а затем подал апелляционную жалобу на решение судьи. Адвокат Эмиль Петросян, представлявший в суде интересы последнего из пяти парней – Ваге Хачатряна, отметил, что судопроизводственное значение этого письма осталось для него непонятным: “Письмо генпрокурора президенту страны я расцениваю как оказание давления на суд, потому что содержание письма полностью направлено против решения судьи Ханданяна – дескать, как осмелился судья вынести решение о дополнительном расследовании, а не подтвердить обвинение прокуратуры”.
В этом письме, которое приложено к материалам уголовного дела, говорится об одном внесудебном мероприятии – высокопоставленные представители судебной власти и прокуратуры собрались для обсуждения этого дела. “Если собрались, то должны были пригласить и адвокатов, в противном случае получается, что судебная власть и прокуратура обсудили этот вопрос в одностороннем порядке. Все это произошло после решения Ханданяна и представляет собой типичный пример оказания давления на суд. Вспомните, обвинение подписал лично Агван Гарникович”,- подчеркнул адвокат.
Все пятеро обвиняемых утверждали, что не виноваты, никто из них не признал себя виновными. Более того, обвиняемые представили алиби, согласно которым в момент убийства они находились в других местах. Однако орган предварительного следствия собрал почти четыре тома материалов для того, чтобы признать эти алиби недействительными.
Что касается Ваге Хачатряна, последнего из пяти парней, осужденного за содействие убийству Месропа, то основанием для его осуждения также послужило одно из двадцати показаний Марине Акопян. “ Имя Ваге Марине упомянула лишь в 14-х по счету показаниях, а в 20-х показаниях она назвала его фамилию, имя и отчество: Хачатрян Ваге Серобович. При этом свидетель заявила, что Ваге стоял сзади. Здесь явно чувствуется вмешательство, поскольку Марине Акопян вообще не была знакома с Ваге. Абсурд состоит и в том, что она описала Ваге как смуглого и полноватого, тогда как Ваге худой и светлокожий. А судья Азарян вообще не выслушал ни показаний Марине Акопян, ни показаний Мелкона Варданяна. Основанием послужили их прежние показания”,- подчеркнул Эмиль Петросян.
Адвокат Артур Григорян, который был вовлечен в это дело на этапе апелляционной жалобы, работает над тем, чтобы направить дело в Европейский суд. Жалоба, в основе которой лежит 6-я статья Конвенции – нарушение справедливого правосудия, уже готова. “Есть также вопрос беспристрастности судьи Александра Азаряна, поскольку суд не предпринял никаких шагов к тому, чтобы свидетели явились в суд. Следовательно это следует рассматривать как толкование сомнений в пользу обвиняемого, что предполагает оправдание Ваге. В основу судебного приговора легли предыдущие показания свидетелей. А для нас основанием служит то обстоятельство, что обвинение против четырех парней утвердил тот же Александр Азарян. Фактически он уже вынес судебный приговор”,- отметил Артур Григорян.