Սերոբ Տեր-Պողոսյանն անչափահաս տարիքում մանկապղծության զոհ չի եղել
Վանաձորի ընդհանուր իրավասության դատարանում երեկ շարունակվեց մանկապղծության մեջ մեղադրվող, Ախթալայի «Մեթըլ Փրինս» ընկերության սեփականատեր, ԱՄՆ-ի քաղաքացի Սերոբ Տեր-Պողոսյանի դատավարությունը: Ամբաստանյալին հարցեր պետք է ուղղեին նրա պաշտպանները, սակայն վերջիններս դա անելուց հրաժարվել են:
Ամբաստանյալին հարցաքննել է մեղադրող Արամ Ամիրզադյանը: «Մանրամասն հարցաքննում եմ»,- ասաց մեղադրող-դատախազը:
Նախաքննության ժամանակ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը ցուցմունք չի տվել, իսկ դատաքննության ընթացքում տվել է բավականին ծավալուն ցուցմունք: Նա նշել է, որ զղջում է կատարվածի համար: «Սակայն իրեն մեղավոր չի ճանաչում այն հոդվածներով, որով մենք մեղադրանք ենք առաջադրել»,- ասաց Արամ Ամիրզադյանը:
Դատական նիստի ընթացքում իր հարցադրումներով մեղադրողը փորձել է ճշտել Տեր-Պողոսյանի հարաբերությունները կանանց հետ: Սակայն դատախազը նպատակահարմար չգտավ լրագրողներին հայտնել ամբաստանյալի պատասխանները, թեև հավելեց որ խոսքը Տեր-Պողոսյանի կանանց հետ ունեցած նորմալ հարաբերությունների մասին էր:
Մեղադրողն իր հարցերով պարզել է նաև, որ ամբաստանյալն անչափահաս տարիքում մանկապղծության զոհ չի եղել: «Հետքի» հարցին, թե Տեր-Պողոսյանն ինչով է բացատրում այդքան շատ զուգընկերներ ունենալու հանգամանքը, Արամ Ամիրզադյանը պատասխանեց. «Ես չեմ ուզում հրապարակել դռնփակ դատական նիստի գաղտնիքները, բայց ես կարող եմ ասել, որ դա, ըստ Տեր-Պողոսյանի բացատրության, պայմանավորված է իբրև փոխադարձ ցանկությամբ` նաև անչափահասների ցանկությամբ»:
Ֆիզիոլոգիական տեսակետից դատարանը հնարավոր համարո՞ւմ է 12-13 տարեկան տղաների մոտ նման ցանկության առկայությունը: Հարցին ի պատասխան մեղադրողը նշեց, որ իր մոտ էլ է առաջացել նման հարց եւ այն ուղղել է Տեր-Պողոսյանին: «Ես իրեն հարցրել եմ, թե ինչ կապ կարող է ունենալ 70 տարեկան տղամարդը 12,14 կամ 16 տարեկան նույն սեռի ներկայացուցիչի հետ»,- ասաց Արամ Ամիրզադյանը՝ խնդրելով ամբաստանյալի պատասխանը չհրապարակել:
«Հետքի» մեկ այլ հարցին՝ մեղադրողը հնարավոր համարո՞ւմ է, որ դատաքնության արդյունքներով Սերոբ Տեր-Պողոսյանին նախաքննության ժամանակ առաջադրված հոդվածները փոփոխվեն, Արամ Ամիրզադյանը պատասխանեց. «Ես զարմանում եմ, որ Դուք անընդհատ այդ հարցը տալիս եք: Դրա համար ինչ-որ առիթ ստեղծվե՞լ է… Թույլ տվեք՝ մենք դատաքննությունն անենք, ապացույցները լրիվ համադրենք, ճառն ասենք , ամբողջ դատական նիստերն ավարտենք, եթե դատարանը չապացուցի, որ Սերոբ Տեր-Պողոսյանն անչափահասների նկատմամբ բռնի գործողություններ է կատարել, կարող է հոդվածների մեջ փոփոխություններ լինել: Եթե չի ապացուցվում ինչ-որ բան, էնտեղ կարող է վերաորակավորվի, բայց կոնկրետ այս գործում ես մտավախություն չունեմ»:
Դատախազ Արամ Ամիրզադյանը գտնում է, որ Տեր-Պողոսյանի զբաղեցրած պաշտոնը պետական չէր: Ինչ վերաբերում է ՀՀ վարչապետի խորհրդականը լինելուն, Ամիրզադյանն ասում է, որ «դա եղել է այն ժամանակ, երբ Տեր-Պողոսյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցված չի եղել: Մարդը դեռևս այս պահին էլ համարվում է անմեղ, մինչև չկա օրինական ուժի մեջ մտած դատավճիռ»:
Լրագրողների խնդրանքով դատախազը մեկնաբանեց Տեր-Պողոսյանի պաշտպան Գիվի Հովհաննիսյանի մամուլով արված այն հայտարարություններին, թե դատական վերջին նիստի ընթացքում, ի հեճուկս տարածված լուրերի, Սերոբ Տեր-Պողոսյանը իրեն մեղավոր չի ճանաչել և չի ընդունել մեղադրանքը: Գիվի Հովհաննիսյանը նշել է, որ պաշտպանական կողմի կարծիքով՝ վերաորակված մեղադրանքը (ՀՀ ՔՕ 139 հոդվածի 2-րդ, 3-րդ մասերը), որ նախատեսում է 8-15 տարվա ազատազրկում, ապօրինի է: Իսկ նախնական մեղադրանքով (ՔՕ 141 հոդված), որով սահմանվում է տուգանքից մինչև 2 տարվա ազատազրկում, հնարավոր էր համաներման կիրառում:
«Փաստաբանը հայտարարելիս կամ ճիշտ չի հասկացել, կամ ինքը ցանկացել է այդպես ներկայացնել: Ես անցյալ անգամ էլ Ձեզ ասացի, որ Տեր-Պողոսյանը հերքում է իր արարքները, բայց հիմնականը, որ ինքը սեռական հարաբերություններ է ունեցել տուժողների հետ, նա չի հերքում: Այսօր էլ իմ հարցերից հետո նա չի հերքում: Նա հերքում է, որ անչափահասների նկատմամբ իր կողմից բռնություն է կիրառել: Սա իր համար սկզբունքային նշանակություն ունի, դա է հերքում: Եվ պաշտպան Գիվի Հովհաննիսյանի ասածը, այն որ Տեր-Պողոսյանը չի զղջում և նորմալ է դա համարում, Տեր-Պողոսյանն ամենևին նորմալ չի համարում իր գործողությունները և, ընդհանրապես, նա ներողամտություն էր հայցում ժողովրդից, ներողություն է խնդրում տուժողներից և զղջում է կատարվածի համար: Դա իր բառերն են: Բայց սա, իհարկե, չի նշանակում, թե նա իր մեղքն ընդունել է, և վերջ»,- ասաց մեղադրողը:
Լրագրողների հարցին, թե, այնուամենայնիվ, դատարանում Տեր-Պողոսյանի կողմից տուժողների նկատմամբ բռնության կիրառելու փաստը չհիմնավորվելու դեպքում մեղադրողը հնարավոր համարո՞ւմ է առաջադրված հոդվածների փոփոխություն, Ամիրզադյանը պատասխանեց. «Ես դեռևս չեմ զգացել մի պահ, որ կասկած առաջացներ այդ ապացույցների վրա, այսինքն՝ դատարանում չկան հակառակը բերված ապացույցներ: Ես կարծում եմ, որ դա բավականին հիմնավոր է»:
Արամ Ամիրզադյանի հետ զրույցից պարզվեց նաեւ, որ նա բացասական է վերաբերում Ռուսաստանի Դումայի վերջերս ընդունած՝ պեդոֆիլներին քիմիական ամորձատման ենթարկելու մասին որոշմանը. «Ես սա որպես ՀՀ քաղաքացի չեմ ասում, և որպես իրավաբան չեմ ասում, ես որպես մարդ գնահատում եմ, որ կարելի է ավելի խիստ պատիժներ նախատեսել, ոչ միայն այդպիսի: Կարող էին նախատեսել, որ նրա տեղաշարժը պահվի հսկողության տակ: Բայց տվյալ դեպքում ես չեմ կարծում, որ հիմա այս դեպքը կարող է օրենսդրական փոփոխությունների հանգեցնել, և չեմ կարծում, որ քիմիական կաստրացիան կիրառելի է ընդհանրապես ՀՀ-ում: Հետագայում կարող է օրենսդրության զարգացումներն այնպես լինեն, որ տարբեր ձևերի, տարբեր մեթոդների կիրառում ընտրվի»:
Բոլոր դեպքերում, մեղադրողը գտնում է, որ այսօրվա դրությամբ նախաքննությամբ առաջադրված մեղադրանքից դատաքննությամբ շեղումներ չկան. «Ես կարծում եմ, որ մեղադրանքը հիմնավոր է, և երբ արդարադատություն իրականացնող մարմինը` դատարանը, այլ բան կգտնի, այն ժամանակ մենք կխոսենք»:
Ըստ դատախազի՝ դատաքննությունը դեռևս ընթացքի մեջ է և դեռ կարող են լրացուցիչ հարցեր ծագել: Հաջորդ դատական նիստ տեղի կունենա հոկտեմբերի 19-ին: Մեղադրողը կշարունակի Սերոբ Տեր-Պողոսյանին հարցաքննել:

В несовершеннолетнем возрасте Сероб Тер-Погосян не становился жертвой педофилии
Вчера в суде общей юрисдикции Ванадзора продолжился судебный процесс над обвиняющимся в педофилии владельцем компании “Металл Принс”, гражданином США Серобом Тер-Погосяном. Вопросы обвиняемому должны были задавать его защитники, однако они отказались от этого.
Подсудимого допросил обвинитель Арам Амирзадян. Во время предварительного следствия Сероб Тер-Погосян не давал показаний, а вот в ходе судебного процесса он достаточно подробно отвечает на вопросы. Тер-Погосян отметил, что раскаивается в содеянном. “Однако по тем статьям, по которым мы выдвинули обвинение, он себя виновным не признает”,- сказал Арам Амирзадян.
В ходе судебного заседания обвинитель попытался выяснить, как у Тер-Погосяна складывались отношения с женщинами, однако он не счел нужным сообщить журналистам об ответах подсудимого, хотя и добавил, что речь шла о нормальных отношениях Тер-Погосяна с женщинами.
Своими вопросами обвинитель выяснил также, что в несовершеннолетнем возрасте подсудимый не становился жертвой педофилии. На вопрос “Hetq”-а, чем Сероб Тер-Погосян объясняет наличие такого числа партнеров, Арам Амирзадян ответил: “Я не хочу обнародовать то, что говорится на закрытом судебном заседании, но я могу сказать, что, по словам Тер-Погосяна, это было обусловлено также взаимным желанием, в том числе желанием несовершеннолетних”.
А с физиологической точки зрения считает ли суд возможным наличие у 12-13-летних подростков такого желания? По словам прокурора, он сам задал этот вопрос подсудимому. “Я спросил его, какая может быть связь между 70-летним мужчиной и 12, 14 или 16-летними представителями того же пола”,- сказал Арам Амирзадян, попросив не публиковать ответ подсудимого.
На другой вопрос “Hetq”-а, считает ли прокурор возможным, что в результате судебного процесса статьи, выдвинутые Серобу Тер-Погосяну во время предварительного следствия, будут изменены, Амирзадян ответил: “Меня удивляет, что вы постоянно задаете этот вопрос. Разве для этого есть какой-то повод?... Позвольте мы завершим судебный процесс, и если суд не докажет, что Сероб Тер-Погосян совершал насильственные действия в отношении несовершеннолетних, тогда статьи могут быть изменены. Однако в данном случае у меня таких опасений нет”.
По мнению прокурора, занимаемая Тер-Погосяном должность не является государственной. Что касается выполнения им обязанностей советника премьер-министра, то, как отметил Арам Амирзадян, “это было тогда, когда уголовное дело против Тер-Погосяна еще не было возбуждено. До тех пор, пока нет вступившего в законную силу судебного приговора, человек считается невиновным”.
По просьбе журналистов прокурор прокомментировал появившиеся в прессе заявления защитника Тер-Погосяна Гиви Ованнисяна о том, что на последнем судебном заседании, вопреки распространенным сведениям, Сероб Тер-Погосян не признал себя виновным и не согласился с обвинением. Адвокат отметил, что переквалифицированное обвинение (чч.2 и 3 ст.139 УК РА), которое предусматривают лишение свободы от 8 до 15 лет, по мнению стороны защиты, является незаконным. А по предварительному обвинению (ст.141 УК РА), которое предусматривает лишение свободы до 2-х лет, возможно применение амнистии.
“Адвокат либо не так понял, либо захотел так представить. В прошлый раз я сообщил, что Тер-Погосян отрицает свои поступки, однако основное обвинение – вступление в половую связь с потерпевшими – он не отрицает. Он отрицает применение к несовершеннолетним насилия. Для него это имеет принципиальное значение, ион это отрицает. Заявления защитника Гиви Ованнисяна о том, что Тер-Погосян не раскаивается и считает это нормальным, не соответствуют действительности. Тер-Погосян не считает свои действия нормальными и просит у людей снисхождения, просит извинения у потерпевших и раскаивается в содеянном. Это его слова. Но это, конечно, не означает, что он признал свою вину”,- сказал обвинитель.
На вопрос журналистов, если факт применения Тер-Погосяном насилия по отношению к потерпевшим не будет обоснован, возможно ли изменение выдвинутых ему статей, Арам Амирзадян ответил: “Я пока не чувствую, что эти доказательства вызывают сомнение. Обратные доказательства в суде не были представлены. Я считаю, что это достаточно обоснованное обвинение”.
Из беседы с прокурором выяснилось также, что он отрицательно относится к принятому недавно Госдумой России решению о химической кастрации педофилов. “Можно применить более строгие меры наказания, например, держать их перемещение под контролем. Но в отношении данного случая я не могу сказать, что есть необходимость в осуществлении законодательных изменений и что в Армении вообще можно применять химическую кастрацию”,- сказал А.Амирзадян.
В заключение прокурор отметил: “Я считаю, что обвинение является обоснованным, и если отправляющий правосудие орган, суд, придет к другому мнению, тогда и поговорим”.