Որքան է «Նաիրիտի» պարտքը իրանական ընկերությանը
«Նաիրիտ գործարանը» իրանական SandbadTir INTL Transport Co.LTD ընկերությանը պարտք է շուրջ 27 հազար դոլար: Այս մասին «Հետքի» հետ զրույցում ասաց SandbadTir INTL Transport Co.LTD ընկերության ներկայացուցիչ, փաստաբան Վրեժ Խաչիկյանը: Դա մայր գումարն է, որին ավելանալու են նաև տոկոսները և վնասը: Վնասները, ըստ փաստաբանի, դեռ հաշվարկվում են, և առայժմ միայն մայր գումարի պահանջն է ներկայացված:
«Նաիրիտ գործարանը» կաուստիկ սոդա է մատակարարել իրանական SandbadTir INTL Transport Co.LTD ընկերությանը. «Դա 7-8 տարվա պատմություն է: Ժամանակ առ ժամանակ որոշակի չափաբաժին են տվել, գումար են տվել, ստացել են: 2012 թվականից հետո խնդիրներ են եղել «Նաիրիտ գործարանի»` նման արտադրանքներ տալու հետ կապված, և որոշակի գումարներ են մնացել»,- պատմեց հայցվորի փաստաբանը:
Այսինքն`«Նաիրիտ գործարանը» մինչև 2012թ. սկզբները կաուստիկ սոդան մատակարարել է SandbadTir INTL Transport Co.LTD ընկերությանը, որը հիմնականում բեռնափոխադրմամբ զբաղվող ընկերություն է: Վերջինս էլ` իրանական մեկ այլ ընկերության: Վնասները հայտնի կդառնան երրորդ ընկերության հաշվարկներից հետո, երբ վերջինս ներկայացնի վնասի չափը:
Թե ինչու իրանական ընկերությունը քաղաքացիական հայցով չի մտել դատարան` պարտքը պահանջելու, այլ ներկայացրել է սնանկության պահանջ, ըստ Վ. Խաչիկյանի, այդ հարցը քննարկվում է. ««Նաիրիտ գործարանը» հիմնավորում է, որ սնանկ ճանաչելու կարիք չկա, որովհետև իրենք ունեն բավականին ֆոնդային գումար և մեզ առաջարկ են ներկայացրել, որ գումարի բռնագանձման հայցադիմում ներկայացնենք, ոչ թե սնանկ ճանաչելու: Ընթացքում կերևա»:
Այսօր Շենգավիթի դատարանում շարունակվեց «Նաիրիտ գործարանի» դեմ սնանկության հայցով դատաքննությունը: Վրեժ Խաչիկյանը ներկայացրեց իրանական ընկերության գործունեության վերաբերյալ փաստաթղթեր` Իրանցի արտադրողների և արդյունաբերողների կազմակերպության գրությունը` հաստատված Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատան կողմից, որտեղ նշված է, որ SandbadTir INTL Transport Co.LTD-ը գործող ընկերություն է: Նշված է նաև ընկերության հասցեն: Փաստաբանը ներկայացրեց նաև հայաստանյան գործերով տնօրենի լիազորագիրը` տրված իրեն:
Սակայն «Նաիրիտ գործարանի» ներկայացուցիչը ցանկություն հայտնեց մանրամասն ծանոթանալ փաստաթղթերին և դատարանին խնդրեց ժամանակ տրամադրել` հետաձգելով նիստը: Դատավոր Արա Կուբանյանը դատական նիստը հետաձգեց մինչև ապրիլի 11-ը, ժամը` 15:00-ն:

Сколько составляет долг “Наирита” перед иранской компанией
Завод “Наирит” должен иранской компании SandbadTir INTL Transport Co.LTD около 27 тысяч долларов. Об этом в беседе с “Hetq” сказал представитель этой компании адвокат Вреж Хачикян. Это основная сумма, к которой прибавились проценты и ущерб. Размер ущерба сейчас рассчитывается, поэтому в настоящий момент выдвинуто требование об уплате основной суммы, сообщил В.Хачикян.
“Наирит” поставлял компании SandbadTir INTL Transport Co.LTD каустическую соду. “Это история 7-8-летней давности. Время от времени определенные суммы выплачивались. После 2012 года возникли проблемы с производством “Наиритом” этой продукции, в результате определенные суммы остались невыплаченными”,- отметил адвокат истца.
То есть до начала 2012 г. предприятие поставляло каустическую соду компании SandbadTir INTL Transport Co.LTD. Последняя занимается в основном грузоперевозками.
Вопрос о том, почему иранская компания не обратилась в суд с гражданским иском о выплате задолженности, а выдвинула требование о банкротстве, обсуждается, добавил Хачикян. “Завод “Наирит” утверждает, что необходимости в признании его банкротом нет, что они имеют достаточную фондовую сумму, потому предложили нам подать исковое заявление о взимании суммы, а не о признании банкротом. По ходу будет видно”,- сказал адвокат.
Сегодня в суде Шенгавитского административного округа продолжилось слушание поданного против “Наирита” иска о банкротстве. Вреж Хачикян представил документы о деятельности иранской компании, в частности письмо организации иранских производителей и промышленников, заверенное посольством ИРИ в Армении. В письме говорится, что SandbadTir INTL Transport Co.LTD является действующей компанией, указан ее адрес. Адвокат представил и доверенность, выданную ему директором по делам с Арменией указанной компании.
Представитель завода “Наирит” выразила желание подробнее ознакомиться с документами, поэтому попросила суд отложить заседание и предоставить ей время. Судья Ара Кубанян перенес судебное заседание на 11 апреля.