Ուկրաինայի բանտում գտնվող ՀՀ քաղաքացու ընտանիքը ահազանգում է ապօրինությունների մասին
«Հետքը» գրել է Ուկրաինայի բանտում գտնվող ՀՀ քաղաքացի Մերաբ Ալոյանի գործի մասին, որին ցմահ ազատազրկման են դատապարտել խոշտանգումներով եւ անթույլատրելի ապացույցների «հիմնավորումով»: Ալոյանի ընտանիքը հայտարարություն է տարածել, որը ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Ուկրաինայի բանտում գտնվող ՀՀ քաղաքացի Մերաբ Ալոյանի նկատմամբ հերթական ապօրինությունն է կատարվել: Մարտի 20-ին նրան երկու ամսով տեղափոխել են մեկուսարան: Որպես պատճառ նշվում է այն, որ նա անցյալ աշուն այդ ժամկետը չի լրացրել և հիմա պետք է այդ երկու ամիսը լրացնի: Անցյալ տարի «տուժող» կողմը Մերաբի ծննդյան 50-ամյակի կապակցությամբ «նվեր» էր մատուցել նրան՝ կաշառքի միջոցով ապահովելով նրան երկու շաբաթ մեկուսարանում, որից մեկ շաբաթ անց Մերաբին նորից տեղափոխեցին մեկուսարան, բայց արդեն 3 ամսով: Մերաբը կարցեր տեղափոխելուց անմիջապես հետո հացադուլ հայտարարեց, և բանտի ղեկավարությունը գնաց զիջումների՝ հացադուլը դադարեցնելու համար 3 ամիսը փոխարինեցին մեկ ամսով: Անհասկանալի պատճառներով 5 ամիս անց բանտի ղեկավարությունը որոշեց, որ Մերաբը պետք է հիմա լրացնի այդ երկու ամիսը, որն արդեն կրճատվել էր նախկինում: Ամենաանմարդկայինն այն է, որ այդ որոշումը կայացվեց այն ժամանակ, երբ Մերաբի մայրը շատ ծանր, մահամերձ վիճակում է, և Ուկրաինայի բանտի ղեկավարությունը շատ լավ գիտի այդ մասին: Այժմ, գտնվելով աշխարհից բացարձակ կտրված վիճակում, Մերաբն անգամ չի կարող իմանալ իր մոր մահվան լուրը: Սա հերթական ճնշումն է Մերաբի վրա, որը նպատակ է հետապնդում նրան բարոյապես ոչնչացնել, վերջնականապես ստիպել, որպեսզի նա խոստովանի մի բան, ինչ չի արել: Մերաբը հերթական անգամ հացադուլ է հայտարարել:
Մերաբը դեռ պայքարում է և չի կորցնում իր հույսը՝ չնայած բազմիցս կոպտորեն ոտնահարվել են նրա իրավունքները՝ թե́ որպես մարդ, թե́ որպես ՀՀ քաղաքացի: Մերաբի առողջական վիճակը բավականին ծանր է, և հնարավոր է, որ նա ֆիզիկապես չդիմանա այս փորձությանը, ուստի պետք է ՀՀ քաղաքացիների օգնությունը՝ որպես ՀՀ քաղաքացու, մարդու, ով ժամանակին բավականին շատ բարեգործական ծրագրեր է իրագործել Հայաստանի և ՀՀ քաղաքացիների համար»:

Семья находящегося в украинской тюрьме гражданина РА сигнализирует о беззакониях
“Hetq” писал о деле находящегося в украинской тюрьме гражданина Республики Армения Мераба Алояна, которого осудили к пожизненному заключению в результате пыток и на основании недопустимых доказательств. Семья Алояна распространила заявление, которое представляем ниже:
“В отношении находящегося в украинской тюрьме гражданина РА Мераба Алояна допущено очередное беззаконие. 20 марта его на два месяца перевели в изолятор. В качестве причины отмечается, что прошлой осенью этот срок не истек, и сейчас он должен восполнить эти два месяца. В прошлом году в связи с 50-летием Мераба “потерпевшая” сторона преподнесла ему “подарок, обеспечив с помощью взятки его двухнедельное пребывание в изоляторе. Спустя неделю Мераба вновь перевели в изолятор, но уже на три месяца. Сразу после перевода в карцер Мераб объявил голодовку, и руководство тюрьмы пошло на уступки, заменив тремесячный срок одномесячным. Через 5 месяцев по непонятным причинам руководство тюрьмы решило, что Мераб сейчас должен восполнить сокращенные ранее два месяца. Самое бесчеловечное состоит в том, что это решение было принято сейчас, когда мать Мераба находится практически при смерти, и руководство украинской тюрьмы знает об этом. Будучи полностью оторванным от мира, Мераб может даже не узнать о смерти своей матери. Это очередное давление на Мераба, цель которого уничтожить его морально, заставить признаться в том, что он не совершал. Мераб в очередной раз объявил голодовку.
Он еще борется и не теряет надежду, хотя его права человека и гражданина РА неоднократно грубо нарушались. Состояние здоровья Мераба довольно тяжелое, возможно, что он просто физически не выдержит это испытание. Поэтому от граждан РА требуется помощь ему как гражданину Республики Армения и человеку, который осуществил много благотворительных программ для Армении и своих соотечественников”.