Ազատամարտիկ. «Մարդ է գալիս տունս, ամաչում եմ, ո՞նց կլինի այս դարում գոմի մեջ ապրես»
Արարատի մարզի Արաքսավանի համայնքապետարանում հետաքրքրվում եմ՝ գյուղում կա՞ն խիստ անապահով ընտանիքներ: Համայնքապետ Ատոմ Թադեւսյանը մի պահ լռում է, ապա հնչեցնում ազատամարտիկ Արմեն Արսենյանի անունը:
Արմենը 46 տարեկան է: Կնոջ եւ երեք անչափահաս երեխաների հետ բնակվում է գյուղի վերջնամասում: Ավագ որդին բանակում է, ծառայում է Ղարաբաղում: Հեռվից արդեն նկատելի էր նրա տունը, որն իրենից ցածրահարկ մի կառույց էր ներկայացնում: Արմենը հողամասում էր աշխատում, բարեւում եմ, բայց նա անհաղորդ է: Երկրորդ անգամ բարեւելուց հետո գլուխը բարձրացնում է վերեւ ու կամաց քայլելով գալիս է առաջ: «Բարձր խոսիր, վատ եմ լսում»,- ասում է Արմենը:
Նա խուսափում էր տուն մտնելուց, անընդհատ ոտքը կախ էր գցում: Ի վերջո հրավիրում է ներս ու մուտքի մոտ զգուշացնում. «գլուխդ ցած պահիր, որ չխփես բետոնին»:
Ներսում կիսամութ էր: Սենյակի կենտրոնում դրված էր վառարանը, ու կողքին շարված էին չորացած աթարի կտորները: Ներսի կողմից՝ դռան մոտ, բետոնապատ առվականման փոս կար: Արմենի ուշադրությունից չվրիպեց մեր հայացքը եւ դողացող ձայնով ասաց. «Սա գոմ է, էս առուն անասունների կեղտի համար է նախատեսված»:
Հետո Արմենի կինը՝ Հերմինե Արսենյանը, նեղսրտեց, որ իրենց տան նկարները պետք է ցուցադրվեն: Նրա ասելով՝ ամոթ է, համագյուղացիներից շատերը, այդ թվում աղջկա դասընկերները չգիտեն, թե իրենք ինչ պայմաններում են ապրում: Նրա խոսքերից հետո մի քանի րոպե լռություն է տիրում:
Արմենը պատմում է իր մարտական ուղու մասին: 1992-94 թթ. կռվել է Հադրութում, Հորադիզում, Լաչինում եւ այլ վայրերում: Եղել է Լաերտ Սաղաթելյանի ջոկատում: Մարտի դաշտում վիրավորվել է, ասում է՝ «կոնտուզիա» է ստացել:
«Սիրտս ցավում է, գլուխս ցավում է, չեմ կարողանում քնել, միշտ գլխիս մեջ խշշոց է: Գիշեր-ցերեկ գլխարկ եմ դնում, սառում է գլուխս: Քնելուց էլ չեմ կարողանում հանել: Մի քանի անգամ հիվանդանոց եմ պառկել, բայց չի օգնել»,- պատմում է Արմենը:
Արդեն 5 տարի է՝ ապրում են գոմի համար նախատեսված կառույցում: Սկզբում ապրել են հայրական տանը, այնուհետեւ ժամանակավոր բնակվել են գյուղի մանկապարտեզի շենքի փոքր սենյակներից մեկում: Երբ ընտանիքը բազմամարդ է դարձել, ստիպված են եղել համագյուղացիներից մեկի տանը վարձով ապրել: Չեն կարողացել վարձը վճարել եւ դուրս են եկել: Արմեն Արսենյանն ասաց, որ տարիներ առաջ դիմել են պաշտպանության նախարարություն, որպեսզի տան խնդիրը լուծվի: Սկզբում խոստացել են տուն կառուցել, հետո ինչ-ինչ պատճառներով չի ստացվել, դրանից հետո ստիպված տեղափոխվեն են անասնագոմ: «Այդքան վարձով ապրել չէինք կարող ուրիշի ձեռքի տակ»,- ասում է Արմենը:
Նրա ասելով՝ ամսական 53 հազար դրամ պաշտպանության նախարարությունից է աջակցություն ստանում, որից 29 հազար դրամն իր թոշակն է, իսկ 32 հազար դրամը նպաստն է: «Նպաստն էլ տուն չի հասնում, ստանում ենք, տալիս ենք խանութներին, գալիս ենք տուն: Խանութի տերերը լավ մարդիկ են, լավա նիսյա ապրանք տալիս են»,- ասում է Ա. Արսենյանը:
Տան հարեւանությամբ մի վրան էր տեղադրված: Հերմինե Արսենյանը պատմեց, որ այդ վրանում ուրիշի անասուններն են պահում, որի համար ստանում են 40-50 հազար դրամ: Իրենց օգուտը նաեւ գոմաղբն է, որը չորացնում եւ վառելիք են սարքում:
Արմենը չէր դժգոհում, սակայն իր խոսքերով՝ նեղվում է իր վիճակից: «Տոների օրերին մեզ հիշում են, մեր Արտաշատի շտաբը կանչում է, գնում ուրախանում, գալիս ենք, դա է»,- ասում է Արմենը եւ ցույց տալիս ստացած պարգեւները: «Իմ հպարտությունն էլ այս մեդալներն են»,- հավելում է նա եւ զրույցը շեղում ներկա կիսապատերազմական վիճակի կողմը:
Ըստ Արմենի՝ պատերազմը չի ավարտվել, եւ ցանկացած պահի պետք է պատրաստ լինենք դրան:
Հարցին, եթե պատերազմ լինի, նորից կգնա՞ մարտի դաշտ, Արմենը ծիծաղով արձագանքեց ու մի պահ լռեց: «Այդ հարցն ինձ շատ են տալիս... Բայց ոնց չգնամ: Ասենք, ջղայնանում եմ, մի հարցով նեղվում եմ ու ասում՝ չեմ գնա, բայց 5 րոպե հետո, եթե ընկերներս ասեն՝ պատրաստ ենք, պիտի գնանք, հաստատ կգնամ: Որ չգնամ, ո՞նց կլինի, բա այս երեխային ու՞մ թողեմ, մեզ ո՞վ տեր կկանգնի, երեխեքին տեր կկանգնի: Գնալը պետք է»,- ասում է Արմենը եւ գիրկն առնում փոքր աղջկան՝ 5 տարեկան Նարինեին:
Արմեն Արսենյանը ցույց է տալիս նաեւ պապի մեդալը: Նա էլ է կռվել, եղել է Սևաստապոլում, Բեռլինում. «Նման պապ եմ ունեցել, բա ես ոնց չգնամ կռվեմ»,- ժպտալով ասում է Արմենը:
Նա չի հավատում այն մարդկանց, ովքեր ասում են, թե պատերազմ սկսվելու դեպքում չեն գնա ռազմադաշտ: «Կարող է իրենց նեղված վիճակից ելնելով, որ չեն գնահատվում, ասեն՝ չենք գնա մարտի դաշտ, բայց բոլորն էլ կգնան: Ազատամարտիկը պիտի գնահատվի: Հիմա ես տուն չունեմ, գոմի մեջ եմ ապրում, սա ի՞նչ վիճակ է: Ես ինչքա՞ն աշխատեմ կամ որտե՞ղ աշխատեմ, որ տուն սարքեմ, իմ երեխեքին հազիվ եմ պահում: Պատկերացնու՞մ ես, նեղվում եմ, որ բանակից տղես արձակուրդ է գալիս, ոնց որ պետք է չեմ կարողանում ճանապարհել: Ճիշտ հասկացեք, ոչ մեկից չեմ դժգոհում, ամեն ինչից գոհ եմ, կյանքից էլ եմ գոհ, բայց որ այս վիճակն է, ի՞նչ ասեմ: Մարդ է գալիս տունս, ամաչում եմ, ո՞նց կլինի այս դարում գոմի մեջ ապրես: Ամառը մկներն ու օձերը լիքն են տան մեջ, կռիսներն էլ ազատ ֆռֆռում են»,- ասում է ազատամարտիկը եւ դուրս գալիս սենյակից:

Ополченец: “Разве в наше время можно жить в хлеву…”
В администрации села Араксаван Араратской области я поинтересовался, есть ли в селе социально необеспеченные семьи. Староста Атом Тадевосян на секунду замолчал, потом назвал имя ополченца Армена Арсеняна.
Армену 46 лет. Вместе с женой и тремя несовершеннолетними детьми он живет на окраине села. Старший сын служит в армии в Карабахе. Дом ополченца виден издалека – это невзрачное невысокое строение. Подойдя к дому, увидел Армена, который работал на участке. Я поздоровался, но он остался безучастен. И только после повторного приветствия Армен поднял голову и медленными шагами подошел ко мне. “Говори громче, я плохо слышу”,- сказал он.
Я почувствовал, что Армен не хочет приглашать меня в дом. Но в конце концов ему пришлось предложить зайти к нему, но при этом он предупредил: “Наклони голову, чтобы не удариться о бетон”.
В помещении царил полумрак. В центре комнаты стояла печка, рядом были сложены сухие брикеты кизяка. Возле двери, на полу я заметил забетонированную канавку. Поймав мой взгляд, Армен дрожащим голосом сказал: “Это хлев, а канавка предназначена для удаления навоза”.
А жена Армена Эрмине, узнав, что мы должны разместить снимки их жилья, очень расстроилась, сказала, что ей будет стыдно, если односельчане, в том числе одноклассники дочери, узнают, в каких условиях они живут. После этих слов воцарилось молчание, которое прервал Армен. Он начал рассказывать о своем боевом пути. В 1992-94 гг. Армен воевал в Гадруте, Горадизе, Лачине, других местах. Был в составе отряда Лаэрта Сагателяна, получил на поле боя контузию.
“Сейчас у меня проблемы с сердцем, головные боли, бессоница, в голове постоянный шум. Я всегда ношу шапку, так как голова мерзнет. Даже сплю в шапке. Несколько раз лежал в больнице, но лечение не помогло”,- сказал Армен.
Уже пять лет его семья живет в постройке, которая в прошлом была хлевом. Сперва они жили в отцовском доме, потом временно поселились в небольшой комнатке в здании детсада. Когда семья разрослась, пришлось снять в селе дом. Но вскоре они отказались от этого жилья, так как не могли за него платить. Несколько лет назад Армен Арсенян обратился в Министерство обороны с просьбой помочь решить его жилищную проблему. Ему сперва пообещали построить дом, но обещание не смогли выполнить, и после этого Арсенянам пришлось переехать в хлев.
Армен получает от Минобороны ежемесячную помощь в размере 53 тысяч драмов, из которых 29 тысяч – его пенсия, а 32 тысячи – пособие. “Но эти деньги до дома не доходят, все раздаем в магазинах. Их владельцы хорошие люди, дают нам продукты в долг”,- говорит Армен.
Рядом с их домом разбита палатка. Эрмине сказала, что там содержат чужих животных, за что получают 40-50 тысяч драмов. Армен не жалуется, но говорит, что тяготится своим положением. “О нас вспоминают по праздникам. Арташатский штаб приглашает на праздничные мероприятия, мы участвуем, веселимся от души, и на этом все заканчивается”,- сказал он. Показывая полученные медали, Армен признается, что это его гордость. Потом переводит беседу на другую тему. Война, по словам Армена, не закончилась, и нужно в любой момент быть готовыми к ней.
Когда мы спросили, пойдет ли он воевать, если вновь начнется война, Армен сперва рассмеялся, потом на секунду замолчал. “Этот вопрос мне часто задают. Как не пойти. Да, бывают моменты, когда я злюсь, расстраиваюсь из-за какого-то вопроса, говорю, что не пойду, но если через пять минут друзья скажут, что готовы идти воевать, я точно пойду с ними. Кто встанет на защиту этих детей? Надо пойти”,- сказал Армен и взял на руки младшую дочь – 5-летнюю Нарине.
Он показал и медаль деда, который сражался в Великую Отечественную войну, был в Севастополе, Берлине. “Разве может человек, у которого был такой дед, не идти воевать”,- улыбнувшись, сказал Армен.
Он не верит тем людям, которые говорят, что если начнется война, они не отправятся сражаться. “Возможно, так они сказали, потому что были расстроены, рассержены из-за отношения к себе. Ополченцев надо ценить. Вот у меня, например, нет дома, живу в хлеву. Разве это дело? Где мне работать, чтобы суметь построить дом, если я с трудом содержу свою семью? Когда сын приезжает в отпуск, меня угнетает, что я не могу соответствующим образом проводить его. Я стесняюсь, когда ко мне приходят в гости. Разве в наше время можно жить в хлеву? Летом здесь полно мышей, змей и крыс”,- говорит Армен и выходит из комнаты.