Հայաստանում բիզնես-գործունեության պայմանները վատացել են
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի տնտեսական խնդիրների, երկու երկրներում բիզնես միջավայրը ձեւավորող պայմանների, տնտեսական համակարգերի առանձահատկությունների մասին են ստորեւ ներկայացված հարցազրույցները հայ եւ ադրբեջանցի մասնագետների հետ:
Հարցազրույց «Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության» նախագահ Գագիկ Մակարյանի հետ
Ինչպիսի՞ն են Հայաստանի տնտեսական վիճակի ցուցանիշները, և որքանո՞վ են դրանք համեմատելի հետխորհրդային այլ տնտեսական վիճակների հետ:
Հայաստանում բիզնեսը սկսեց զարգանալ 1994-1995թթ.-ից սկսած: Հենց այդ ժամանակ էլ սկսվեց ձևավորվել հայակական գործարարությունը որպես կատեգորիա: Ամենասկզբից Հայաստանում սկսեց զարգանալ սննդի ոլորտը, այն հիմա էլ դինամիկ կերպով զարգանում է . ալկոհոլային խմիչքներ, հյութեր, հանքային ջրեր, պահածո, մսամթերք: Զարգացած է նաև թռչնաբուծությունն ու պանրի արտադրությունը: Արդյունաբերության ճյուղերից ամենազարգացածը հանքարդյունաբերությունն է:
Հայաստանի տնտեսությունը հիմնականում երեք բլոկի վրա է կառուցված և մեր ՀՆԱ-ն գոյանում է երեք ոլորտներից` գյուղատնտեսություն (19%), արդյունաբերություն (48%) և ծառայություններ (33%):
Ըստ 2007-2010թթ. տվյալների ՀՆԱ-ի փոփոխությունը բացասական է: 2007թ. եղել է 12 մլրդ. ԱՄՆ դոլար, ճգնաժամի արդյունքում` 2008թ.-ին, նվազեց մինչև 8,7 մլրդ, հետո նորից 2010թ. աճեց 9,3-9,7 մլրդ: Մեր կառավարությունն այս տարի կանխատեսում է մինչև 10,5 մլրդ-ի հասցնել այն:
Ըստ իմ հաշվարկների Հայաստանի ՀՆԱ-ն կարող էր հասնել մինչեւ 20-25 մլրդ ԱՄՆ դոլարի, եթե չլիներ ստվերայնությունը:
Ինչ վերաբերում է այլ հետխորհրդային երկրների տնտեսական վիճակներին, ապա Վրաստանը 2008-2009թթ. ուներ 12,4-12,6 մրլդ ՀՆԱ և 65-70 000 գրանցված ձեռնարկություն: Լատվիան 2,2 մլն բնակչություն ունեցող երկիր է և ունի 32 մլրդ ՀՆԱ: Լիտվան՝ 50 մլրդ համախառն արդյունք`Հայաստանի չափ բնակչությամբ:
Եթե ՀՆԱ-ն մեզ մոտ չի աճում, ապա նշանակում է, որ արտադրանքի ծավալները չեն աճում:
Տնտեսական ի՞նչ համակարգ է ձևավորվել երկրում, որքանո՞վ է այն ընդունակ ադեկվատ և ժամանակին արձագանքելու գլոբալ տնտեսական գործընթացներին:
Մեզ մոտ համարյա ամեն ինչ արդեն մասնավորեցված է, և կա 150 000 գրանցված ձեռնարկություն: Ձեռնարկությունների քանակով Հայաստանն առաջ է անգամ Դանիայից կամ Վրաստանից, որոնց բնակչության թիվը գերազանցում է մերինից: Թեպետ իրականում գործողները 150 000-ից շատ ավելի քիչ են: Պատճառն այն է, որ գործարարը, գրանցելով բիզնեսը և մտնելով ընդհանուր հարկման դաշտ, երբեմն չի կարողանում հաշվարկել բոլոր ռիսկերը և ստիպված է դադարեցնել գործունեությունը: Ես կառաջարկեի փոքր բիզնեսը չծանրաբեռնել հարկային տարբեր տեսակի վարչարարությամբ, այլ հաշվարկել տարբեր ոլորտների համար ֆիքսված տուրք, որպեսզի ձեռնարկատերը կարողանա կառավարել իր ռիսկերը և չխեղճանա ընդհանուր հարկային դաշտում:
Այսպես` 86 000-ը միկրո ձեռնարկություններ են, որոնք անհատ ձեռներեցներ են` 1-2 մարդ, ընտանիք, 60-65 հազարը փոքր ձեռնարկություններն են, հետո գալիս են միջին ձեռնարկությունները` մոտ 10 000 և խոշոր ձեռներեցները մի քանի հարյուրի են հասնում: Անշուշտ, բյուջեում և ՀՆԱ-ում մեծ ներդրումներ ունեն խոշոր և միջին ձեռնարկությունները:
2008թ. ճգնաժամը ցույց տվեց, որ կառավարությունը կարողանում է ադեկվատ կերպով արձագանքել համաշխարհային տնտեսությունում տեղի ունեցող գործընթացներին. լավ էր, որ երկար չմտածեց և չտատանվեց, նույնիսկ համարձակ քայլեր արեց` առաջարկելով ընկերություններում մասնաբաժին ունենալ, ներդրումներ անելու նպատակով:
Սկզբունքային ի՞նչ խնդիրներն են այսօր խոչընդոտում երկրում բիզնես միջավայրի զարգացմանը, դրանք ավելի շատ ներքի՞ն, թե՞ արտաքին քաղաքական բնույթի են:
Մեզ մոտ այսօր կա երկու խոշոր խնդիր` բարձր կոռումպացվածություն և անհավասար մրցակցություն: Նույնիսկ արդեն դժվար է տարանջատել, թե որը որի հետևանքն է: Կոռուպցիայի դեպքում շատ արդյունավետ կլիներ ոչ թե բարդ հակակոռուպցիոն ծրագրով պայքարելը, այլ կոնկրետ օղակներում և ոլորտներում կենտրոնանալը: Մենաշնորհը նվազեցնելու մեր պայքարն արդյունավետ չէ. 1-2 դրվագային դեպքերով մրցակցային անհավասարության հարցը չի կարող լուծվել: ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը չունի ինքնուրույնություն ու բավարար պաշտպանվածություն նման մակարդակի հարցերի լուծման համար:
Խնդիրներից մյուսն էլ այն է, որ մեր երկրում շատ քիչ են երիտասարդ գործարարները: Բացի այդ այսօր մենք երբեմն իներցիայով ասում ենք, որ մրցունակ աշխատուժ ունենք, բայց դա արդեն այդպես չէ. մենք ունենք հսկայական քանակությամբ կրթություն ստացողներ, բայց նրանք ընդամենը դիպլոմավորված մարդիկ են և չեն կարող համարվել բարդ խնդիրներ առաջադրող և լուծող մրցունակ աշխատուժ:
«Doing Business» -ի (Համաշխարհային բանկի ինստիտուտ-խմբ.) 2010թ.-ի վարկանիշային ցուցանիշների տվյալներով մենք հարկերի հավաքագրման ոլորտում հետընթաց ենք ունեցել: Եթե 2010թ. հարկահավաքության տեսանկյունից մենք եղել ենք 157-րդ տեղում, ապա 2011թ.`159-րդում: Սա նշանակում է, որ հարկերը վատ են վճարվում ու կա ստվերայնություն: Բիզնես սկսելու համար անհրաժեշտ պայմանների առումով մենք մնում ենք 22-րդ տեղում, իսկ մեր հարևան երկրները` Ադրբեջանն ու Վրաստանը լավացրել են այդ ցուցանիշը: Առհասարակ «Doing Business» -ի բոլոր ցուցանիշներով Հայաստանը հետընթաց է գրանցել. 2010թ.-ին Հայաստանը եղել է 44-րդ երկիրը, այս տարի` դարձել է 48-րդը. 4 միավորով վատացել կամ դժվարացել է բիզնես գործունեությամբ զբաղվելու միջավայրը:
Այսօր ո՞ր երկրներն են Հայաստանի տնտեսական ամենախոշոր գործընկերները: Երկիրն ի՞նչ միջազգային տնտեսական կազմակերպությունների անդամ է, ի՞նչ օգուտ կա այդ անդամությունից:
Հայաստանի համար արտահանման տեսանկյունից ամենաառաջին գործընկերը Գերմանիան է` 16,6%, որովհետև ֆերոմոլիբդենը արտահանվում է Գերմանիա, երկրորդ տեղում Ռուսաստանն է`15,4 %, ԱՄՆ`9,6%, Բուլղարիա` 8,6%, Վրաստան` 7,6%, Նիդերլանդներ` 7,5%, Բելգիա` 6,7%, Կանադա` 4,9% և այլն: Ներմուծման մեր գործընկերներն են Ռուսաստանը` 24%, Չինաստանը` 8,7%, Ուկրաինա` 6,1%, Թուրքիա 5,4%, Գերմանիա` 5,4%, Իրան` 4,1% և այլն:
Հետաքրքիր է, որ մեր 2010թ.տվյալներով ներմուծման ցուցանիշների մեջ 25 ապրանքատեսակ կազմում են ամբողջ ներմուծման ծավալի համարյա 50%-ը: Այսինքն, եթե ներմուծվել է 3,7 մլրդ ԱՄՆ դոլարի ապրանք, ապա 1 մլրդ 879 մլն կազմել են միայն այդ 25 ապրանքատեսակը` սկսած գազ, նավթ, վառելիքից և վերջացրած սուրճով: Հետաքրքիր է, որ սուրճը գտնվում է նաև TOP 25 արտահանվող ապրանքների մեջ: 2010թ. տվյալներով Հայաստանի ամբողջ արտահանումը կազմել է 1 մլրդ ԱՄՆ դոլար, որից 900 մլն միայն 25 ապրանքատեսակն է:
Պետք է նշեմ նաև, որ մենք ունենք արտահանման և ներմուծման անհավասարակշռություն: Մեր ներմուծման ծավալները 30%-ով պակաս են, քան արտահանման ծավալները:
Հայաստանը համագործակցում է ISO ստանդարտների մշակման միջազգային կազմակերպության հետ, որի շնորհիվ մեր գործարարները ստանում են իրենց արտադրանքի համապատասխանությունը միջազգային չափանիշներին վկայող սերտիֆիկատներ: Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության «Արժանապատիվ աշխատանք» ծրագրի շրջանակներում տրվում է տեխնիկական աջակցություն` զբաղվածությունը խթանելու համար: «Արևելյան գործընկերություն» ծրագիրը նույնպես տալիս է լայն հնարավորություններ տնտեսական համագործակցության տեսանկյունից: Կարելի է ասել, որ Հայաստանը միացած է գրեթե բոլոր էական ծրագրերին ու կազմակերպություններին:

В Армении условия бизнес-деятельности ухудшились
Проблемы экономического развития Армении и Азербайджана, условия формирования бизнес среды, особенности экономических структур в двух странах на данный момент представлены в интервью армянского и азербайджанского специалистов, которые предлагаем вниманию читателей ниже.
Интервью с председателем Республиканского союза работодателей Армении Гагиком Макаряном
Каковы сегодняшние показатели экономического состояния Армении, и насколько они сравнимы с состоянием экономик других стран постсоветского пространства?
В Армении бизнес начал развиваться с 1994-1995 гг. Именно с этого времени стало формироваться армянское предпринимательство как категория. Первой начала развиваться пищевая промышленность, она и сейчас динамично идет вперед: алкогольные напитки, соки, минеральные воды, консервы, мясные продукты. Также, развито производство птицы и сыров. Из индустриальных областей, наиболее развита горнодобывающая.
Экономика Армении и ее ВВП, в основном зиждется на трех блоках – составляющих: агробизнес (19 %), промышленность (48 %) и рынок услуг (33 %). Согласно данным 2007-2009 гг., динамика ВВП носила отрицательный характер. В 2007 ВВП составлял 12 млрд долл. США; в 2008-ом, в результате кризиса, он понизился до 8,7 млрд, а к 2010-ому возрос и составил 9,3-9,7 млрд. В нынешнем (2011) году, правительство планирует довести эту цифру до 10,5 млрд. долл. США.
По моим подсчетам, ВВП в Армении мог бы достичь 20-15 млрд. долл. США, если бы не теневая экономика.
Что касается состояния других постсоветских экономик, то, к примеру, ВВП Грузии в 2008-2009 гг. составлял 12,4 – 12,6 млрд. долл. США, а количество зарегистрированных предприятий достигало 65-70 000. Население Латвия 2,2 млн. чел., а ВВП – 32 млрд. долл. США. ВВП Литвы (с количеством населения сопоставимым с Арменией) - 50 млрд. долл. США. Если наш ВВП не растет, значит, не растут объемы производства.
Какая экономическая структура сформирована в стране, насколько она способна адекватно и своевременно реагировать на процессы, происходящие в глобальной экономике?
В нашей стране почти все уже приватизировано, количество зарегистрированных предприятий составляет 150 000. По числу заводов и фабрик, Армения впереди Дании и Грузии, чье население гораздо больше нашего. Но, реальное количество предприятий гораздо меньше зарегистрированных. Причина в том, что предприниматель, регистрируя предприятие и вступая в налоговое поле, не всегда способен адекватно оценить свои риски и, бывает вынужден прекратить свою деятельность. Я бы предложил не обременять малый бизнес различными налоговыми бюрократическими сложностями, а рассчитать, для каждой отрасли, фискальный налог и тогда, каждый предприниматель свою очередь сможет рассчитать свои силы и риски, и не теряться на налоговом поле.
Так, мы имеем 86 тыс. малых предприятий со статусом “индивидуального предпринимателя” – там работает 1-2 человека или семья, 60-65 тыс. – это малый бизнес, средний бизнес составляет около 10 тыс. предприятий и, имеется несколько сот крупных. Естественно, наибольшая часть ВВП страны приходиться на средний и крупный бизнес. Кризис 2008г. продемонстрировал, что правительство в состоянии адекватно реагировать на процессы, происходящие в мировой экономике: например оно недолго раздумывало и колебалось, прежде чем предложить предприятиям свои инвестиции и, соответственно, выделить долю, для таких инвестиций.
Какие принципиальные проблемы сегодня препятствуют развитию бизнес среды в стране, чего больше среди них – проблем внутри или внешнеполитического характера?
Сегодня мы имеем две основные проблемы – коррумпированность и отсутствие условий для равной конкуренции. Уже трудно сказать, что из этих двух явлений, является следствием, а что причиной. Для преодоления коррупции была бы эффективна не всеобъемлющая сложная программа борьбы с этим явлением, а фокусирование на отдельных ее звеньях и областях. Наша борьба против монополий не продуктивна. 1-2эпизодических успеха не могут стать решением проблемы неравной конкуренции. Государственная комиссия РА по защите экономической конкуренции, не обладает достаточной степенью свободы и защитой, чтобы разрешать вопросы подобного уровня.
Другая проблема в том, что в стране мало молодых предпринимателей. Кроме того, есть проблема квалифицированных кадров; мы часто, все еще по инерции, утверждаем, что имеем большое количество людей с высоким уровнем образования, но на деле большинство из них оказываются лишь людьми с дипломами, которым не по силу постановка сложных задач и их разрешение.
Согласно данным рейтинга «DoingBusiness» 2010 г., мы пережили регресс по сбору налогов - в 2010-ом мы занимали 157-ое место, а по данным 2011-го – уже 159-ое. Это свидетельствует о теневой экономике. По условиям для бизнес-старта, мы остались на 22-ом месте, а наши соседи – Азербайджан и Грузия – улучшили свои показатели. И в целом, по всем показателям «Doing Business»-а, Армения пережила регресс. Если в 2010-ом мы были на 44-ом, то сейчас на 48-ом месте, то есть в целом на 4 пункта ухудшились условия для осуществления бизнес-деятельности в нашей стране.
Какие страны являются самыми крупными экономическими партнерами Армении на сегодня? Членом каких международных экономических организаций, альянсов является страна, в чем польза от этого участия?
В плане экспорта, на 1-ом месте, среди экономических партнеров Армении Германия - 16,6 % (в основном, экспорт ферромолибдена), на 2-ом месте Россия – 15,4 %, на 3-м США – 9,6 %, затем идут Болгария – 8,6 %, Грузия – 7,6 %, Нидерланды – 7,5 %, Бельгия – 6,7 %, Канада – 4,9 % и т.д. Среди основных партнеров по импорту, на 1-ом месте Россия - 24 %, затем идут Китай – 8,7 %, Украина – 6,1 %, Турция – 5,4 %, Германия – 5,4 %, Иран – 4,1 % и т.д.
Примечательно, что по данным 2010г. в Армении, 25 наименований товаров дают почти 50% всего импортируемого объема. То есть, если было импортировано товаров на 3,7 млрд долл. США то, 1 млрд. 879 млн. – это всего 25 наименований - от газа, керосина и прочего горючего - вплоть до кофе (интересно, что кофе в топ-списке 25 наименований товаров). По данным 2010г., весь экспорт из Армении составил 1 млрд. долл. США, из которых 900 млн. – тоже всего 25 наименований товаров.
Отмечу, что у нас существует диспропорция, несбалансированность импорта и экспорта. Наши объемы импорта на 30% превышают объемы экспорта.
Армения сотрудничает с международной организацией по разработке стандартов ISO, благодаря чему наши предприятия и товары получают сертификаты, свидетельствующие о соответствии международным стандартам качества. В рамках другой международной программы – “Достойный труд” – стране предоставляется техническая помощь, по увеличению занятости. Программа “Восточное партнерство” также предоставляет новые возможности, с точки зрения экономического сотрудничества. Можно сказать, что Армения участвует почти во всех основных международных экономических организациях и программах.