ՀՀԿ-ական պատգամավորի կարծիքով` Ռոբերտ Քոչարյանի պահանջարկը չկա
Ռոբերտ Քոչարյանի հնարավոր վերադարձի եւ իր երազած Հայաստանի մասին «Հետքի» հետ զրուցել է ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Վազգեն Կարախանյանը
Պարոն Կարախանյան, վերջերս քաղաքական ակտիվություն է ցուցաբերում հանրապետության երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը: Նա նույնիսկ մեծ քաղաքականություն վերադառնալու մասին է խոսել եւ իր վերադարձի համար նշել 3 պայման: Այսօր կա՞ն այդ երեք պայմանները:
Դժվար հարց եք տալիս: Ինքը նշել էր այդ պայմանները եւ սպասում էր, որ համոզվի` դրանք կա՞ն, թե՞ չկան: Առաջին պայմանը տնտեսական անկումն էր ու դրա հետեւանքով արտագաղթի ծավալների աճը, իսկ մնացած երկուսը, որ եթե պահանջարկ լինի հասարակության կողմից, եւ ինքը վստահ լինի, որ երկիրը այդ վիճակից կարող է հանել, այդ դեպքում միայն կվերադառնա մեծ քաղաքականություն, կարծում եմ` վերջին երկու հարցերը հենց իր մոտ են եւ որոշ ժամանակ անց իրենից պետք է հարցնել: Ինչ վերաբերում է պահանջարկին, ապա այն ինչ-որ ձեւով պետք է դրսեւորվի: Ասենք, պիտի ասեն` պարոն Ռոբերտ Քոչարյան, եկեք ղեկավարեք, որովհետեւ մենք այսօր այս վիճակում ենք, եւ երկիրը կործանման է գնում:
Իսկ Ռոբերտ Քոչարյանի պահանջարկն այսօր կա՞:
Ես չեմ կարծում, որ նրա պահանջարկը կա: Երեք նախագահների ղեկավարման տարիներին էլ ես եղել եմ ակտիվ քաղաքական դաշտում եւ պիտի ասեմ, որ այսօր բավականին դրական գործընթացներ են գնում, եւ եթե ներքին լարումները չլինեն, ժամանակի եւ տարածության մեջ կարող ենք ստեղծել մեր ուզած Հայաստանը, իհարկե` ոչ միանգամից:
Իսկ ի՞նչն է խանգարում մեր ուզած Հայաստանը ստեղծելուն:
Նախ` հիմքերից եկած որոշ սխալներն են մինչ օրս իրենց զգացնել տալիս: Հասարակությունն էլ դեռ չի ընկալում անկախության այն կարեւորությունը, որ ընտրությունների ժամանակ իր ձայնը, իր երեխաների ապագան չվաճառի:
Բայց ձայն վաճառելու առաջարկը միշտ անում են իշխանությունները:
Կարծու՞մ եք:
Այդպես չէ՞:
Ճիշտն ասած` արդեն որերորդ անգամն է` ընտրություններին մասնակցում եմ Ավանի տարածքում եւ նման բան չեմ տեսել: Ես իշխանությունների հետ եմ եղել եւ չեմ տեսել, որ իշխանությունները որեւէ ձեւով ձայն տալու համար կաշառեն քաղաքացուն:
Այդ դեպքում քաղաքացին ու՞մ է վաճառում իր ձայնը:
Դժվարանում եմ ասել: Բայց Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ կլինեն մարդիկ, հեղինակություններ, որոնք կարողանում են իրենց փողը, «հեղինակությունը» օգտագործել եւ գտնել անպաշտպան մի մարդու, որը հացի խնդիր ունի, եւ կորզում են այդ ձայնը: Կոնկրետ հրահանգ... դժվարանում եմ ասել: Նորից եմ ասում, ես Ավանում եմ եղել, այնտեղ եմ ապրում եւ նման բան չեմ տեսել: Միգուցե այնտեղ այլ հանգամանքներ կան` Անդրանիկ Մարգարյանն է այնտեղ ապրել, հեղինակություն ուներ, եւ այդ սերն ու հարգանքն է եղել պատճառը, որ նման բաներ չկան:
Կա ձեւավորված հասարակական կարծիք, որ Ռոբերտ Քոչարյանն այս տարիներին երբեք չի հեռացել քաղաքականությունից եւ մինչ օրս մեծ ազդեցություն ունի Սերժ Սարգսյանի վրա: Որքանո՞վ են հիմնավոր այդ կարծիքները:
Կարծում եմ` հարցը իրականությունից հեռու է, որովհետեւ կոնկրետ ես, լինելով Հանրապետական կուսակցության խորհրդի անդամ եւ հաճախակի շփվելով նախագահի հետ, նման բան չեմ զգացել: Իմ անցած կյանքի փորձով, տարիքով եւ բջիջներիս զգացողությունով էլ այդպիսի բան չեմ զգացել: Ռոբերտ Քոչարյանը 10 տարի եղել է երկրի նախագահը, եւ որեւէ մեկը չի կարող դա հերքել: Ինչ-որ ձեւով նա կարող է խորհրդի կարգով կամ այլ ձեւով անդրադառնալ այսօրվա թե ներքին, թե արտաքին քաղաքականությանը, չեմ բացառում, ուղղակի ներկա չեմ եղել: Բայց որ Սերժ Սարգսյանի վրա ազդեցություն է ունեցել` բացառում եմ:
Իսկ որոշ հարցեր քննարկելու, Ձեր ասած` խորհուրդներ տալու նպատակով Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը հանդիպումներ ունենու՞մ են:
Դժվարանում եմ ասել: Երբեմն որոշ միջոցառումների ժամանակ տեսնում եմ միասին, բայց չեմ կարող ասել` առանձնազրույցներ, հանդիպումներ ունենու՞մ են, թե՞ ոչ, տեղյակ չեմ:
Վերջերս ցավով էիք արձագանքել, որ հնարավոր է Ձեր անունը չներառվի Հանրապետականի գալիք համամասնական ցուցակում: Ի՞նչն է խնդիրը, ինչո՞ւ այդպես արձագանքեցիք:
Ես արձագանքել եմ դրան, բայց վերջում լրագրողներից մեկին մի նախադասություն էի ասել, որը չէր հրապարակել: Ասել էի` անկախ նրանից, թե ես ոնց եմ մտածում, երբ ինձ ասում են` պատգամավոր չես լինելու, պարելու եմ, թե տխրելու եմ, բոլոր դեպքերում կուսակցության խորհուրդն է որոշում` նախագահի գլխավորությամբ: Սա է խնդիրը: Իսկ ի՞նչ ես կարծում, որեւէ մեկը ուրախությամբ կընդունի՞, որ իրեն ասեն` դու չես լինելու, սա մարդկային բան է: Կամ ասում են` քո զբաղեցրած գործից պիտի հեռանաս, քանի որ գտել ենք, որ քո տեղը ուրիշ մարդ պիտի աշխատի, այն պարագայում, երբ գտնում եմ, որ թե մտավոր, թե հոգեւոր, թե ֆիզիկական ուժեր ունեմ եւ կարող եմ աշխատել: Բայց բոլոր դեպքերում վերջում ավելացնում եմ, որ սա թիմային որոշում է, եւ թիմն էլ որոշելու է:

Спроса на Роберта Кочаряна нет, считает депутат-республиканец
О возможном возвращении Роберта Кочаряна и об Армении своей мечты c “Hetq”-ом побеседовал депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Вазген Караханян
Г-н Караханян, в последнее время второй президент страны Роберт Кочарян проявляет политическую активность. Он даже заговорил о возвращении в большую политику и назвал 3 условия своего возвращения. Что это за условия?
Трудный вопрос. Он назвал эти условия и принялся ждать, чтобы убедиться в том, есть они или нет. Первое условие – это экономический спад и, как следствие, увеличение масштабов эмиграции. Два других условия: если появится общественный спрос, и он будет уверен в том, что сможет вывести страну из этой ситуации. Только в этом случае Кочарян вернется в большую политику. Что касается спроса, то он должен проявиться в какой-то форме. Скажем, Кочаряну должны сказать: г-н Роберт Кочарян, начните руководить, потому что мы сегодня находимся в такой ситуации, страна идет к гибели.
А есть ли сегодня спрос на Кочаряна?
Не думаю, что на него есть спрос. При всех трех президентах я находился в активном политическом поле и должен сказать, что сегодня идут довольно положительные процесы, и если не будет внутренней напряженности, то мы сможем создать во времени и в пространстве ту Армению, о которой мечтаем. Но, конечно, не сразу.
А что мешает созданию Армении нашей мечты?
Во-первых, дают о себе знать ошибки, которые были допущены с самого начала. Да и общество пока не воспринимает важность независимости, чтобы во время выборов не продавать голоса, будущее своих детей.
Но ведь предложение продать голос всегда исходит от властей.
Вы так думаете?
А разве нет?
Честно говоря, я много раз участвовал в выборах в избирательном округе в Аване, но никогда ничего подобного не замечал. Я был с властями и не видел, чтобы ради получения голосов они подкупали граждан.
В таком случае кому граждане продают свои голоса?
Затрудняюсь сказать. Но во время выборов в Национальное Собрание находятся люди, авторитеты, которым удается, используя свои деньги и “авторитет”, находить незащищенных, нуждающихся в куске хлеба людей и забирать их голоса.
В обществе сформировалось мнение, что все эти годы Роберт Кочарян не уходил из политики и по сей день имеет влияние на Сержа Саргсяна. Насколько обоснованно это мнение?
Мне кажется, вопрос далек от реальности, поскольку лично я, будучи членом совета Республиканской партии и часто общаясь с президентом, ничего подобного не замечал. Роберт Кочарян 10 лет был президентом страны, и он может в порядке совета или в другой форме касаться сегодняшней внутренней или внешней политики. Но чтобы иметь влияние на Сержа Саргсяна... Я это исключаю.
А встречаются ли Роберт Кочарян и Серж Саргсян для того, чтобы обсуждать какие-то вопросы или, как Вы сказали, давать советы?
Мне трудно сказать. Иногда во время некоторых мероприятий я вижу их вместе, но не могу сказать, проводят ли они конфиденциальные беседы, встречи или нет.
Недавно Вы с сожалением констатировали, что Ваше имя, возможно, не будет включено в следующий пропорциональный список Республиканской партии Армении. В чем проблема, почему Вы так отреагировали?
Я отреагировал, но в заключении сказал предложение, которое журналист не опубликовал. Я сказал, что, независимо от того, что я подумаю, когда мне скажут, что я не буду депутатом, расстроюсь я или начну плясать, в любом случае это решение совета партии во главе с президентом. Вопрос в этом. А как вы думаете, кто-нибудь обрадуется, когда ему скажут, что он не будет депутатом. Или тебе говорят, что ты должен уйти с занимаемой должности, поскольку решили, что на твоем месте должен работать другой человек. И это в том случае, когда я считаю, что имею достаточно интеллектуальных, духовных и физических сил для того, чтобы продолжать работать. Но во всех случаях я отмечаю, что решение принимает команда.