Ուշացած ուղեւորի սինդրոմ, կամ ընտրարշավը սկսված է
Ազատության հրապարակում սկսված շուրջօրյա հանրահավաքը իշխանափոխության ամբիցիոզ նպատակ չի հետապնդում: Ուստի բնական է, որ այն զերծ է նաեւ դրանց ուղղված գործողություններից: Եվ հենց այս բնութագրիչով է, որ ներկայիս շուրջօրյա հանրահավաքները տարբերվում են 2008 թ. փետրվարյան պերմանենտ ակցիաներից:
Հիմնական պատճառն այն է, որ 2008-ին հանրային ակնկալիքները, ինչպես նաեւ համաժողովրդական շարժման դրած պահանջները շատ կոնկրետ էին. չեղյալ հայտարարել կայացած ընտրությունները, ինչպես նաեւ ընտրված նախագահ ճանաչել Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին: Մինչդեռ այս օրերին ընթացող հանրահավաքները մի տեսակ զուրկ են ենթահողից, կոնկրետությունից եւ ավելի շատ քաղաքական մեկ ուժի կողմից կազմակերպված ակցիա են հիշեցնում, որը ընդհանուր որեւէ բան չունի շարժման, այն էլ` համաժողովրդական շարժման հետ:
Հիմա ՀԱԿ-ի ետեւից ոչ թե ժողովուրդ է գնում, այլ համախոհների լայն շրջանակ, որը որքան էլ պատկառելի լինի, այնուամենայնիվ, հասարակություն չի դառնում: ՀԱԿ-ը հիմա ուշացած այն ուղեւորի կարգավիճակում է, որը, հայհոյելով ու բղավելով, վազում է մեկնող գնացքի ետեւից` պարզապես իր վրա սեւեռելով կայարանի բազմության ուշադրությունը:
Սա, իհարկե, չի նշանակում, թե ուղեւորը մնում է կայարանում կամ տուն է վերադառնում: Պարզապես ուրիշ գնացք է նստելու: Ըստ էության, հիմա Կոնգրեսը հենց այդ գնացքը գտնելու պրոցեսի մեջ է: Շուրջօրյա հանրահավաքները բացահայտելու են` կունենա՞, արդյոք, այն ձնագնդի էֆեկտ, պատրա՞ստ է, արդյոք, հասարակությունը գնալու Կոնգրեսի ետեւից, եւ կարո՞ղ է, արդյոք, վերջինս վերադարձնել վստահության այն ռեսուրսը, որը կորցրեց մարտավարական մանեւրումների, երբեմն` ժամանակ ձգելու, երբեմն էլ` հակասությունների մեջ ընկնելու եւ վերջապես իշխանության հետ անպտուղ ու անիմաստ երկխոսության մեջ մտնելով:
Այս մոտեցումը դրդում է գործել առավել զգուշությամբ: Որովհետեւ կոնգրեսականները շատ լավ հասկանում են, որ սա մի այնպիսի հանգրվան է, որը կարող է ճակատագրական լինել Կոնգրեսի ապագայի առումով եւ ջրբաժանի նշանակություն ունենալ ՀԱԿ-հասարակություն հարաբերությունների իմաստով: Մի կողմից` հանրահավաքի եկած եւ հանուն ընդհանուր գործի օրերով վրանների տակ մնացող հանրությունը նրանից ակնկալում է սկսած գործընթացը հասցնել տրամաբանական ավարտին, այսինքն` իշխանություններին, ինչ գնով էլ լինի, արտահերթ ընտրություններ կամ հրաժարական պարտադրել:
Պատահական չէր, որ նստացույց անելու, շուրջօրյա հանրահավաք անելու որոշումը հենց այդ բազմությունը կայացրեց: Բայց մյուս կողմից` ակնհայտ է, որ 3-4, անգամ 10-15 հազարանոց հանրահավաքներով այդ խնդիրը լուծել հնարավոր չէ: Եթե ՀԱԿ-ը հիմա ձախողում է կրիտիկական զանգվածին փողոց հանելու` սկսած արշավը, ապա դա կարելի է վերջը համարել: Իհարկե, Կոնգրեսը կարող է անցնել խորհրդարան` հիմնվելով իր նվիրյալների ու համախոհների շրջանակի վրա, բայց մեծ հաշվով դա լինելու է սեփական պարտության ճանաչում, որովհետեւ գլխավոր նպատակը` իշխանության փոփոխությունը, մնալու է անկատար:
Երկակի ու անորոշ այս վիճակը դրդում է Կոնգրեսի առաջնորդին ավելի մանեւրող լինել: Թերեւս հենց այս տեսանկյունից պետք է հասկանալ, թե ինչու, սկսելով շուրջօրյա հանրահավաքներ, Տեր-Պետրոսյանը պատրաստակամություն է հայտնում գնալ շատ ավելի լուրջ զիջումների, քան մինչեւ այս հանրահավաքները սկսելը: Մասնավորապես` նա հասկացնում է իշխանությանը, որ որ ոչ միայն պատրաստ է քննարկել արտահերթ ընտրությունների այլընտրանքային տարբերակներ, այլեւ, շրջանցելով իրենց իսկ սահմանած «երկխոսություն առանց քաղբանտարկյալների» սկզբունքը, ընդհատված բանակցությունները վերսկսել անգամ իրենց ակտիվիստ եւ քաղբանտարկյալ որակված Տիգրան Առաքելյանի ազատազրկված լինելու պայմաններում:
Կոնգրեսի այս վիճակը հասկանում է նաեւ իշխանությունը: Ըստ էության, վերջինս ՀԱԿ-ի հետ ամիսներ շարունակ ընթացող շախմատային պարտիայում անցել է հոգեբանական ճնշումների: Բացի Հանրապետական կուսակցության հերթապահ շրջանակներից, որեւէ լուրջ պաշտոնյա բացահայտ կերպով չնկատելու է տալիս այս հանրահավաքները, անհանգստության որեւէ նշան չի դրսեւորում, եթե հաշվի չառնենք մարզերից եկող ճանապարհները փակելու` արդեն ավանդական գործելաոճը:
Ավելին, իշխանությունը մերժեց հանրահավաքների ներքո երկխոսությունը շարունակելու Կոնգրեսի առաջարկը, եւ դա մարտավարական առումով շատ ճիշտ քայլ էր, որովհետեւ ՀԱԿ-ին դնում է էլ ավելի անելանելի վիճակի մեջ:
Եթե ակնհայտ դառնա, որ Կոնգրեսը կարողանում է վերադարձնել կորցրած դիրքերը, միշտ էլ ետ շրջվելու եւ զիջումների գնալու հնարավորությունը կա, մանավանդ որ իշխանությանը ներկայացրած ՀԱԿ վերջին 8 առաջարկներից առնվազն 4-5-ը նման հնարավորություն տալիս են: Բայց այն դեպքում, երբ Տեր-Պետրոսյանը ստիպված կլինի հանրահավաքի մասնակիցներին տուն ուղարկել առանց որեւէ շոշափելի ձեռքբերման, արտահերթ ընտրությունների բացառման հարցում իշխանությունը կդառնա էլ ավելի սկզբունքային:
Այնպես որ, սպասված հանրահավաքները իշխանության վերջի սկիզբը չեն: Բայց ճկուն քաղաքականություն իրականացնելու դեպքում դրանք կարող են ավելացնել Կոնգրեսի քաղաքական կապիտալը գալիք ընտրություններին ընդառաջ, որը խորհրդարանում ավելի ներկայանալի կազմ ունենալու խնդիր կլուծի: Նման զարգացումը, սակայն, իրատեսական է միայն այն դեպքում, եթե ՀԱԿ-ն ու իշխանությունը զերծ մնան ներքին խժդժություններից, պառակտումներից:
ՀԱԿ-ում այս պահին նման խնդիր, կարծես, չկա. Կոնգրեսի այն շրջանակները, որոնք համաձայն չեն Տեր-Պետրոսյանի որդեգրած գծին, շարունակում են մնալ ՀԱԿ-ի կազմում, բայց ավելի շատ դիտորդի, չխանգարողի կարգավիճակում: Այլ է խնդիրը իշխանական բուրգում: Այլեւս ակնհայտ է, որ իշխանությունը կազմող քաղաքական ուժերը ընտրություններին գնում են առանձին ցուցակներով: Ու ուզեն թե չուզեն, նրանք ստիպված են լինելու պայքարել ոչ միայն Կոնգրեսի, այլեւ միմյանց դեմ: Կոնգրեսի ներկայիս ակտիվ գործունեությունը ստիպելու է նրանց, հատկապես` ԲՀԿ-ին, գտնելու այնպիսի այլընտրանքային մեթոդներ ու տեխնոլոգիաներ, որոնք ընտրազանգված բերելու տեսանկյունից առնվազն չեն զիջի Կոնգրեսի ներկայիս տակտիկային:
Եվ միակ ճանապարհը մնում է իշխանությունից հնարավորինս սահմանազատվելու, տարբերվելու ուղեգծի որդեգրումը: ԲՀԿ-ն փորձելու է ձեռք բերել այսպես կոչված ներքին ընդդիմության գործառույթը, որը ոչ միայն համեմատաբար ավելի անկախ խաղացողի կարգավիճակ կտա նրան, այլեւ մշտապես թույլ կտա մանեւրել ՀԱԿ-ի ու ՀՀԿ-ի, Տեր-Պետրոսյանի եւ Սերժ Սարգսյանի միջեւ եւ երկուսի ֆոնին էլ շատ ավելի շահեկան ու ընդունելի լինել: Նրա պոտենցիալ ընտրազանգվածը ոչ այնքան իր բազմահազար անդամներն են, այլ այն չափազանց մեծ ընտրազանգվածը, որը հավասարապես չի ընդունում թե գործող իշխանությանը եւ թե արմատական ընդդիմությանը: Պարզ է, որ թե Սերժ Սարգսյանի եւ թե Տեր-Պետրոսյանի համար ամենակարեւոր խնդիրներից մեկը լինելու է ԲՀԿ-ին յուրային դարձնելը:
Նման քաղաքականություն որդեգրելու ցանկություն ԲՀԿ-ն արդեն իսկ հանդես է բերում: Պատահական չէր, որ հենց սկսված հանրահավաքների ֆոնին է ԲՀԿ-ն ոչ միայն առանձին ցուցակով մասնակցելու, այլեւ ՀՀԿ-ին իբրեւ հիմնական մրցակից դիտարկելու հայտ ներկայացնում, հետն էլ փորձում համոզել, թե իր համար ոչ մի արժեք չունի այս տարվա փետրվարին ստորագրված կոալիցիոն հուշագիրը, որով ՀՀԿ-ն, ԲՀԿ-ն եւ ՕԵԿ-ը հստակորեն պարտավորվում են 2013 թ. նախագահական ընտրություններին պաշտպանել գործող նախագահի թեկնածությունը: Սկսված այս ներքին պայքարը կարող է զգալիորեն թուլացնել իշխանության դիրքերը ՀԱԿ-ի հետ մենամարտում: Եվ կախված նրանից, թե Սերժ Սարգսյանն ինչպես կգնահատի ԲՀԿ-ի եւ Ծառուկյանի այս կենտրոնախույս գործունեությունը, պարզ կդառնա` ունենալու են երկվեկտո՞ր, թե՞ բազմավեկտոր քաղաքական ներկապնակ:

Синдром опоздавшего пассажира, или избирательная кампания началась
Проходящий на площади Свободы круглосуточный митинг не преследует амбициозную цель смены власти. Поэтому естественно, что в ходе митинга никаких действий в этом направлении не предпринимается. Именно по этому признаку нынешние круглосуточные митинги отличаются от перманентных акций в феврале 2008 года.
Основная причина в том, что в 2008 году общественные ожидания, как и выдвинутые общенародным движением требования, были очень конкретными: объявить недействительными прошедшие выборы и признать Левона Тер-Петросяна избранным президентом. Между тем проходящие в эти дни митинги как будто лишены конкретики и напоминают скорее акцию, организованную политической силой, не имеющей ничего общего с движением, да еще общенародным.
Сейчас за Армянским национальным конгрессом идет не народ, а широкий круг единомышленников, который, независимо от своих масштабов, не становится обществом. Сейчас АНК находится в статусе опоздавшего пассажира, который, ругаясь и крича, бежит за трогающимся поездом, всего лишь обращая на себя внимание собравшейся на перроне толпы.
Это, конечно, не значит, что пассажир останется на станции или вернется домой. Просто он сядет на другой поезд. Сейчас конгресс, по сути, находится в процессе посадки именно на этот поезд. Круглосуточные митинги покажут, произведут ли они эффект снежного кома, готово ли общество идти за конгрессом и может ли последний вернуть тот ресурс доверия, который потерял из-за маневрирования, иногда затягивания времени, иногда впадая в противоречия и, наконец, вступая в бесплодный и бессмысленный диалог с властью.
Этот подход заставляет действовать с максимальной осторожностью. Потому что члены АНК очень хорошо понимают, что это тот этап, который может стать для конгресса судьбоносным в плане будущего и водоразделом в его отношениях с обществом. С одной стороны, пришедшие на митинг и сутками остающиеся в палатках люди ждут, чтобы АНК довел процесс до логического завершения, то есть любой ценой принудил власти или к проведению внеочередных выборов или к отставке.
Не случайно, решение начать сидячую акцию и круглосуточный митинг приняла именно эта масса. Но с другой стороны очевидно, что решить эти вопросы с помощью собирающихся на митинги 3-4 и даже 10 тысяч людей невозможно. Если АНК сейчас не добивается успеха в вопросе вывода на улицы критической массы, то это можно считать концом. Конечно, конгресс может пройти в парламент, основываясь на своих верных сторонниках и единомышленниках, но по большому счету это будет признанием собственного поражения, поскольку главная цель – смена власти – останется неосуществленной.
Эта двойственная и неопределенная ситуация заставляет лидера конгресса быть более маневренным. Пожалуй, именно в этом контексте следует искать ответ на вопрос, почему сейчас Тер-Петросян выражает готовность идти на более серьезные уступки, чем те, о которых говорил до начала митингов. Он, в частности, дает понять властям, что не только готов обсудить альтернативные варианты внеочередных выборов, но и в обход ими же введенного принципа “диалог без политзаключенных” возобновить прерванные переговоры в условиях содержания в тюрьме их активиста Тиграна Аракеляна, которого они представляют как политзаключенного.
То, в каком положении оказался конгресс, замечает и власть. В длящейся уже несколько месяцев шахматной партии с АНК власти, по сути, перешли на психологическое давление. За исключением дежурных кругов Республиканской партии все остальные влиятельные должностные лица открыто не замечают эти митинги, не проявляют никаких признаков беспокойства, если не учитывать уже ставшие традиционными шаги по закрытию дорог из областей в столицу. Более того, власть отклонила предложение конгресса о продолжении диалога на фоне митингов. В тактическом плане это очень правильный шаг, поскольку ставит АНК в еще более безвыходную ситуацию.
Если станет очевидно, что конгрессу удается возвращать утраченные позиции, всегда есть возможность пойти на уступки, тем более, что из восьми представленных властям предложений АНК 4-5 дают такую возможность. Но в случае, если Тер-Петросян вынужден будет отправить участников митинга по домам без ощутимых успехов, власть в вопросе исключения внеочередных выборов проявит большую принципиальность.
Так что долгожданные митинги не станут концом власти. Но при проведении гибкой политики они могут увеличить капитал конгресса в преддверии предстоящих выборов, так как позволят решить задачу формирования в парламенте более представительного состава. Однако такое развитие событий реально только в том случае, если АНК и власти воздержатся от внутренних волнений и расколов.
В настоящий момент в АНК такая задача как будто не стоит: те круги конгресса, которые не согласны с проводимой Тер-Петросяном линией, продолжают оставаться в составе АНК, но большей частью – в статусе наблюдателя. Иная ситуация во властной пирамиде. Уже очевидно, что образующие власть политические силы идут на выборы отдельными списками. И хотят они того или нет, вынуждены будут вести борьбу не только с конгрессом, но и друг с другом. Нынешняя активная деятельность АНК заставит их, особенно партию “Процветающая Армения”, найти такие альтернативные методы и технологии, которые с точки зрения обеспечения электората не будут уступать нынешней тактике конгресса. И единственный путь будет состоять в максимальном дистанцировании от властей.
ППА попытается взять на себя функцию так называемой внутренней оппозиции, которая не только предоставит ей статус более независимого игрока, но и позволит постоянно маневрировать между АНК и РПА, между Тер-Петросяном и Сержем Саргсяном и на фоне обоих вглядеть в более выгодном и приемлемом свете. Потенциальным электоратом ППА являются не столько ее многотысячные члены, сколько тот обширный электорат, который в равной степени не принимает ни действующую власть, ни радикальную оппозицию. Понятно, что и для Сержа Саргсяна, и для Левона Тер-Петросяна одной из наиболее важных задач станет привлечение ППА на свою сторону.
“Процветающая Армения” уже проявляет желание осуществлять такую политику. Не случайно, что именно на фоне начавшихся митингов ППА представила заявку не только на участие в выборах отдельным списком, но и на отношение к РПА как к основному сопернику, при этом еще пытаясь убедить всех в том, что подписанный в феврале этого года коалиционный меморандум, которым РПА, ППА и “Оринац еркир” обязались поддержать кандидатуру действующего президента на выборах 2013 г., не представляет для нее никакой ценности.
Эта начавшаяся внутренная борьба может значительно ослабить позиции власти в поединке с АНК. И в зависимости от того, как Серж Саргсян расценит центробежную деятельность партии “Процветающая Армения“ и ее лидера Гагика Царукяна, станет ясно, будем мы иметь двухвекторную или многовекторную политическую палитру.