Կաթողիկոսի ապագա երևանյան նստավայրը. ինչ է հայտնաբերվել շինհրապարակում
Արդեն մեկ ամիս է, ինչ մեկնարկել են Սուրբ Աննա եկեղեցու շինարարական աշխատանքները Սայաթ Նովա-Աբովյան փողոցների խաչմերուկում, որտեղ կառուցված է Կաթողիկե եկեղեցին: Ընդամենը 2 տարի անց այստեղ վեր կխոյանա մի ամբողջ եկեղեցական համալիր, որտեղ գտնվելու է նաև կաթողիկոսի երևանյան նստավայրը:
Այս նստավայրի կառուցման վերաբերյալ եկեղեցականների, քաղաքագետների և պարզապես շարքային երևանցիների շրջանում ծավալվել են թեժ քննարկումներ: Շատերը մտավախություն էին հայտնում, որ նոր եկեղեցական համալիրի կառուցումը կսպառնա Սուրբ Կաթողիկե եկեղեցուն:
Տենդերի հաղթող և գլխավոր կապալառու «Չիլինգարյան դիզայն քնսթրաքշն» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Գարիկ Չիլինգարյանը նշում է. «Սուրբ Աննա եկեղեցու շինարարական աշխատանքները ամբողջապես համաձայնեցված են Քաղաքաշինության պետական տեսչության և Հուշարձանների պահպանության կոմիտեի հետ: Հաշվի են առնված եկեղեցիների տարածքներին բնորոշ բոլոր առանձնահատկությունները, ներառյալ այն փաստը, որ եկեղեցին կառուցվել է նախկին սրբավայրի հիմքի վրա»:
Ըստ ընկերության տարածած մամուլի հաղորդագրության` այս նախաձեռնության հիմնական նպատակն է վերստեղծել Կաթողիկե եկեղեցու միասնական եկեղեցական համալիրը, պահպանել այս հին կոթողի ոճը և ոգին, բարեկարգել տարածքը և վերականգնել այս սրբավայրի` դարերից եկած համբավը` որպես մայրաքաղաքի հոգևոր-մշակութային կենտրոն:
«Չիլինգարյան Դիզայն Քնսթրաքշն» ընկերությունը խոստանում է լուսաբանել շինարարության բոլոր փուլերը և տեղեկատվություն տրամադրել շինարարության գործընթացին վերաբերող բոլոր հարցերի վերաբերյալ:
Իր հերթին ՀՀ մշակույթի նախարարությունը հայտնում է, որ նախարարության գիտամեթոդական խորհրդի 2010 թ. նոյեմբերի 24-ի նիստում քննարկվել է Երևանի քաղաքապետարանի կողմից համաձայնեցված Կաթողիկե Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու տարածքում Սուրբ Աննա եկեղեցու և Երևանի կաթողիկոսական նստավայրի ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքով մշակված համալիրի նախագիծը:
Քննարկման ընթացքում գիտամեթոդական խորհրդի անդամներն արել են դիտողություններ և առաջարկություններ, որոնք հիմնականում վերաբերել են Կաթողիկե Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու և նախատեսվող համալիրի տարածական և տեսողական ընկալման ներդաշնակության, ինչպես նաև տարածքի ուսումնասիրման (պեղման) խնդիրներին:
Մշակույթի նախարարության աշխատակազմի պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության և ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի մասնագետների մասնակցությամբ իրականացվել է նաև Սբ. Աստվածածին եկեղեցու (13-րդ դ.) հյուսիս-արևելյան և հյուսիսային մասերում կառուցվելիք կաթողիկոսական նստավայրի և Սբ. Աննա եկեղեցու շինարարությանը նախընթաց հողային աշխատանքների հնագիտական հսկողություն` հողային աշխատանքներ, որոնց ժամանակ ս.թ. ապրիլի 7-ին հայտնաբերվել են հուշարձանապատկան մի քանի քար և մոտ 1,5 մետր խորությամբ գտնվող երեք ոչ մեծ կարասի մնացորդներ:
Ապրիլի 10-ին ինստիտուտի մասնագետները կատարել են պեղման աշխատանքներ, ուսումնասիրել հողաշերտից հանված կարասների մնացորդները և առանձնացրել դրանք` հետագա պահպանության նպատակով:
Խեցեղեն անոթները համապատասխան մշակումից ու մասնակի վերականգնումից հետո կհանձնվեն Երևան քաղաքի պատմության թանգարանին` որպես մայրաքաղաքի միջնադարյան (16-17 դդ.) պատմության ու նյութական մշակույթի առհավատչյաներ:
Ըստ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի եզրակացության` նշյալ տարածքում մշակութային այլ շերտ չի հայտնաբերվել:

Будущая ереванская резиденция Католикоса: что обнаружено на стройплощадке?
Около месяца назад на территории, прилегающей к перекрестку улиц Саят-Новы и Абовяна в центре Еревана, началось строительство церкви святой Анны. На этом месте находится средневековая церковь святой Катохике. Всего через два года здесь будет возведен церковный комплекс, где должна расположиться ереванская резиденция Католикоса Всех Армян.
Вокруг строительства новой резиденции главы Армянской Апостольской церкви развернулись бурные обсуждения с участием священнослужителей, политологов и просто рядовых граждан. Многие высказали опасение, что строящийся церковный комплекс может создать угрозу для церкви св.Катохике.
Директор-учредитель компании "Чилингарян дизайн констракшн", победителя тендера и главного подрядчика, Гарик Чилингарян отмечает: "Строительство церкви св.Анны полностью согласовано с Государственной инспекцией и Комитетом по охране памятников. Учтены все особенности, характерные для территорий церквей, включая тот факт, что церковь была построена на фундаменте бывшего священного места".
Согласно распространенному компанией пресс-релизу, основная цель этой инициативы воссоздать единый церковный комплекс церкви святой Богородицы, сохранить стиль и дух средневекового памятника, благоустроить территорию и восстановить священное месте, слава о котором идет из глубины веков, качестве духовного и культурного центра столицы.
Компания "Чилингарян дизайн констракшн" обещает освещать все этапы строительства, предоставлять информацию по всем вопросам строительного процесса.
В свою очередь Министерство культуры РА сообщило, что на заседании научно-методического совета от 24 ноября 2010 г. обсуждался согласованный с мэрией Еревана проект комплекса церкви св.Анны и ереванской резиденции Католикоса, который должен быть построен на территории церкви св.Катохике. В ходе обсуждения члены научно-методического совета высказали замечания и предложения, которые касались в основном вопросов гармоничного сочетания пространственного и визуального восприятия церкви св.Катохике и предусмотренного комплекса, а также изучения (раскопок) местности.
С участием специалистов Агентства по охране памятников истории и культуры при Министерстве культуры и Института археологии и этнографии Национальной Академии наук РА был осуществлен археологический контроль за земельными работами, которые проводились параллельно строительству в северо-восточной и северной частях церкви св.Катохике резиденции Католикоса и церкви св.Анны. В процессе земельных работ 7 апреля с.г. были обнаружены несколько камней древнего памятника и находившиеся на глубине около 1,5 м фрагменты небольших карасов – кувшинов.
10 апреля специалисты Института археологии провели раскопки, изучили обнаруженные фрагменты карасов и законсервировали их для дальнейшего хранения.
После соответствующей обработки и частичной реставрации глиняные сосуды (16-17 вв.) будут переданы в музей истории Еревана как образцы средневековой истории и материальной культуры столицы.
Согласно заключению Института археологии и этнографии НАН РА, другие культурные пласты на данной территории не обнаружены.