Լույս է տեսել «Հայոց ցեղասպանությունը 1914-18 թթ. վրացական պարբերականներում» գիրքը
Վրաստանի Ազգային խորհրդարանական գրադարանում ապրիլի 20-ին կայացավ «Հայոց ցեղասպանությունը 1914-18 թվականների վրացական պարբերականներում» գրքի շնորհանդեսը: Գրքի ստեղծման գաղափարը և ժողովածուի հրատարակման բոլոր աշխատանքները իրականացրել են «Վրաստանի հայ համայնք» և «Վրաստանի հայ ուսանողների միություն» հասարակական կազմակերպությունները: Գիրքը լույս է տեսնում Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի (EAFJD) Վրաստանի գրասենյակի և «Վրաստանի հայ համայնքի» հովանու ներքո:
«Հայոց ցեղասպանությունը 1914-18 թվականների վրացական պարբերականներում» ժողովածուում տեղ են գտել Վրաստանի Ազգային խորհրդարանական գրադարանի վրացական պարբերականների բաժնում պահպանվող, Հայոց ցեղասպանության թեման լուսաբանող նյութեր: Վրացերեն այս ժողովածուում ներկայացված են Հայոց ցեղասպանության թեման լուսաբանող նյութեր վրացական երեք` «Սաքարթվելո» («Վրաստան»), «Սամշոբլո» («Հայրենիք»), «Սախալխո փուրցելի» («Ժողովրդական թերթոն») թերթերից և «Կլդե» («Ժայռ») ամսագրից:
Գիրքը հեղինակել են «Վրաստանի հայ ուսանողների միության» անդամներ Ալեքսանդր Օհանյանը, Արթուր Միրզոյանը, Ռազմիկ Բադալյանը, Գևորգ Յագուտովը և Էդուարդ Սահակյանը, ովքեր մեկ տարի շարունակ գրադարանում ուսումնասիրել, այնուհետև մշակել և պատրաստել են ժողովածուն:
Գրքի առաջաբանը գրել է պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Օթար Ջանելիձեն, ով նշում է, թե այս ժողովածուում տեղ գտած նյութերը արտահայտում են այն ժամանակվա վրացական մամուլի և քաղաքական կազմակերպությունների տեսակետը` Հայոց ցեղասպանության մասին, և ցույց տալիս վրաց ժողովրդի վերաբերմունքը Թուրքիայում հայերի հանդեպ իրականացված ողբերգությանը:
«Գրքի հիմնական նպատակներից է խթանել Վրաստանի գիտական շրջանակներին` ուսումնասիրելու նյութերի ու փաստերի այն մեծ պաշարը, որը պահպանվում է վրացական արխիվներում` դրանով լրացնելով Հայոց ցեղասպանության արդեն հայտնի պատկերը»,- ասում է գրքի նախաձեռնողներից Ալեքսանդր Օհանյանը:
«Վրաստանի հայ ուսանողների միության» նախագահ Արմեն Աղաջանովն էլ նշում է, որ «Հայոց ցեղասպանությունը 1914-18 թվականների վրացական պարբերականներում» գիրքը նպատակ ունի նաև վրացի ընթերցողին ծանոթացնել Հայոց ցեղասպանության փաստին, քանի որ այս հարցը վրաց հասարակությունում տասնամյակներ շարունակ «տաբու» է համարվել: Այս մասին հայտնում է «Վրաստանի հայ համայնքի» մամուլի ծառայությունը:

Вышла в свет книга «Геноцид армян в грузинской периодике 1914-18 г.г.»
20-ого апреля в Национальной Парламентской библиотеке Грузии состоялась презентация книги «Геноцид армян в грузинской периодике 1914-18 г.г.». Идея создания сборника и все работы, связанные с его изданием выполнили неправительственные организации «Община Армян Грузии» и «Армянская Студенческая Ассоциация Грузии». Книга издана под эгидой Грузинского офиса EAFJD (European Armenian Federation for Justice and Democracy) и «Общины Армян Грузии».
В сборник «Геноцид армян в грузинской периодике 1914-18 г.г.». вошли материалы, хранящиеся в отделе Грузинской периодики, Национальной Парламентской библиотеки Грузии - освещающие вопрос Геноцида армян. В сборнике на грузинском языке представлены материалы с грузинских 3-х газет – «Сакартвело» («Грузия»), «Самшобло» («Родина»), «Сахалхо пурцели» («Народный листок») и с журнала «Клде» («Скала»), связанные с вопросом Генацида армян.
Над книгой работали члены «Армянской Студенческой Ассоциации Грузии» Александр Оганян, Артур Мирзоян, Размик Бадалян, Геворк Ягутов и Эдуард Саакян, которые почти в течении года изучали грузинскую периодику 1914-18 годов на предмет Геноцида армян а потом работали над найденными материалами. Нужно отметить и то, что это была пятерка, которая больше имела духовную заинтересованность в процессе, нежели что-то другое.
Предисловие книги написал доктор, профессор исторических наук Отар Джанелидзе, кто отмечает, что материалы имевшие место в настоящем сборнике высказывают точку зрение о Геноциде армян грузинской прессы и грузинских политических организаций того времени и представляют отношение грузинского народа к той трагедии, которая была осуществлена против армян в Турции.
«Основная цель книги, дать толчок ученым кругам Грузии исследовать ту огромную базу материалов и фактов, которая хранится в грузинских архивах, и тем самым дополнить существующую картину Геноцида армян»,- говорит один из студентов работающий над книгой Александр Оганян.
По словам председателя «Армянской Студенческой Ассоциации Грузии» Армена Агаджанова, «Главной целью издания «Геноцид армян в грузинской периодике 1914-18 г.г.» также является ознакомить общество с материалами неизвестными до сегодняшнего дня, сохраненными в грузинских печатных изданиях 1914-18 годов и этим посодействовать грузинскому обществу в изучении и оценивании факта Геноцида армян, который на протяжении нескольких десятилетий в Грузии является табуированным». Об этом сообщает Пресс служба «Общины Армян Грузии».