Լույս է տեսել «Հայոց ցեղասպանությունը 1914-18 թթ. վրացական պարբերականներում» գիրքը
Վրաստանի Ազգային խորհրդարանական գրադարանում ապրիլի 20-ին կայացավ «Հայոց ցեղասպանությունը 1914-18 թվականների վրացական պարբերականներում» գրքի շնորհանդեսը: Գրքի ստեղծման գաղափարը և ժողովածուի հրատարակման բոլոր աշխատանքները իրականացրել են «Վրաստանի հայ համայնք» և «Վրաստանի հայ ուսանողների միություն» հասարակական կազմակերպությունները: Գիրքը լույս է տեսնում Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի (EAFJD) Վրաստանի գրասենյակի և «Վրաստանի հայ համայնքի» հովանու ներքո:
«Հայոց ցեղասպանությունը 1914-18 թվականների վրացական պարբերականներում» ժողովածուում տեղ են գտել Վրաստանի Ազգային խորհրդարանական գրադարանի վրացական պարբերականների բաժնում պահպանվող, Հայոց ցեղասպանության թեման լուսաբանող նյութեր: Վրացերեն այս ժողովածուում ներկայացված են Հայոց ցեղասպանության թեման լուսաբանող նյութեր վրացական երեք` «Սաքարթվելո» («Վրաստան»), «Սամշոբլո» («Հայրենիք»), «Սախալխո փուրցելի» («Ժողովրդական թերթոն») թերթերից և «Կլդե» («Ժայռ») ամսագրից:
Գիրքը հեղինակել են «Վրաստանի հայ ուսանողների միության» անդամներ Ալեքսանդր Օհանյանը, Արթուր Միրզոյանը, Ռազմիկ Բադալյանը, Գևորգ Յագուտովը և Էդուարդ Սահակյանը, ովքեր մեկ տարի շարունակ գրադարանում ուսումնասիրել, այնուհետև մշակել և պատրաստել են ժողովածուն:
Գրքի առաջաբանը գրել է պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Օթար Ջանելիձեն, ով նշում է, թե այս ժողովածուում տեղ գտած նյութերը արտահայտում են այն ժամանակվա վրացական մամուլի և քաղաքական կազմակերպությունների տեսակետը` Հայոց ցեղասպանության մասին, և ցույց տալիս վրաց ժողովրդի վերաբերմունքը Թուրքիայում հայերի հանդեպ իրականացված ողբերգությանը:
«Գրքի հիմնական նպատակներից է խթանել Վրաստանի գիտական շրջանակներին` ուսումնասիրելու նյութերի ու փաստերի այն մեծ պաշարը, որը պահպանվում է վրացական արխիվներում` դրանով լրացնելով Հայոց ցեղասպանության արդեն հայտնի պատկերը»,- ասում է գրքի նախաձեռնողներից Ալեքսանդր Օհանյանը:
«Վրաստանի հայ ուսանողների միության» նախագահ Արմեն Աղաջանովն էլ նշում է, որ «Հայոց ցեղասպանությունը 1914-18 թվականների վրացական պարբերականներում» գիրքը նպատակ ունի նաև վրացի ընթերցողին ծանոթացնել Հայոց ցեղասպանության փաստին, քանի որ այս հարցը վրաց հասարակությունում տասնամյակներ շարունակ «տաբու» է համարվել: Այս մասին հայտնում է «Վրաստանի հայ համայնքի» մամուլի ծառայությունը:

The Book “The Armenian Genocide as Reflected in the Georgian Press 1914-1918” Published
On April 20, in the venue of the National Parliamentary Library of Georgia “The Armenian Genocide as reflected in the Georgian press 1914-1918” edition was officially presented to the public. The idea of the compilation belongs to “Armenian Community of Georgia” and “Armenian Student Association of Georgia”, and the project was fulfilled by these organizations. The project was sponsored by the Georgian office of the European Armenian Federation (EAFJD) and “Armenian Community of Georgia.”
This compilation contains the archive materials of the National Parliamentary Library of Georgia, stored at the Georgian press branch – all dealing with the issue of the Armenian Genocide. The aforementioned publication contains materials of three Georgian newspapers (“Sakartvelo”, “Samshoblo”, “Sakhalkho purtseli”) and the “Klde” magazine – all dealing with the issue of the Armenian Genocide.
“Armenian Community of Georgia” Press service reports that the board of “Armenian Student Union of Georgia”, which worked on bringing the book together, consisted of Aleksandr Ohanyan, Artur Mirzoyan, Razmik Badalyan, Gevorg Yagutov and Eduard Sahakyan, who researched the archive materials for one year, and thereafter compiled this edition.
The preface to the publication was written by Dr. Otar Janelidze, a history professor, who underlined, that the materials presented in the publication express the attitude of the Georgian press and the Georgian society toward the tragedy that the Armenian people faced in Turkey.
“The main purpose of the book is to boost the effort of the scientific circles of Georgian in studying the vast materials base, that is kept at the Georgian archives, and thereby to enhance the existing picture of what is known about the Armenian Genocide,” says Aleksandr Ohanyan, one of the initiators of the book project.
The chairman of “Armenian Student Association of Georgia”, Armen Aghajanov, stressed that the aim of the publication of “The Armenian Genocide as reflected in the Georgian press 1914-1918” is also to familiarize the Georgian reader with the historical fact of the Genocide, since this subject has been silenced and tabooed in Georgia for several decades of years.