Հայաստանցի երեխաները կրկին «օդից կախված են» Թուրքիայում
Ստամբուլի Գեդիկփաշա թաղամասի հայ ավետարանական եկեղեցում գտնվող հայաստանցիների անլեգալ կրթօջախի սաները եւ ընդհանրապես հայաստանցի երեխաները, որոնք Թուրքիայի օրենքներով իրավունք չունեն հաճախել պոլսահայ վարժարաններ ու լիցեյներ, վերջերս ստացել էին նման իրավունք: Կրթօջախի փոխտնօրեն Դոնարա Բեբուրյանն ասում է, որ հայաստանցի երեխաները ազատ ունկնդրի կարգավիճակ ունեն այդ հաստատություններում, սակայն ոչ բառացի իմաստով: Բանն այն է, որ Թուրքիայի քաղաքացի չհանդիսացող երեխաները նմանապես սովորում են այդ հաստատություններում, ինչպես իրենց հայրենակիցները, սակայն չեն ստանում ատեստատ:
Ըստ էության, նախկինի համեմատ, երբ անլեգալ կրթօջախի սաները 5-րդ դասարանից հետո անուս էին մնում, այս փոփոխությունը կարելի է առաջընթաց համարել: Սակայն առկա է էլ ավելի կարեւոր խոչընդոտ: Դ. Բեբուրյանն ասում է, որ իրենց սաներից 2-3-ի ծնողները երեխաներին պոլսահայ վարժարաններից կրկին հետ են բերել իրենց կրթօջախ, քանի որ դրանցում ուսուցումը գերազանցապես թուրքերեն է: Փոխտնօրենը նշում է, որ իր տեղեկություններով պոլսահայ հաստատություններում միայն մայրենին է հայերեն ուսուցանվում, իսկ մյուս առարկաները՝ ըստ ուսուցչի հայերեն իմացության:
Մյուս կողմից առկա է արեւելահայերենի եւ արեւմտահայերենի տարբերությունը, ինչը լրացուցիչ դժվարություն է երեխաների համար: Բեբուրյանը օրինակ է բերում իր նախկին աշակերտներից մեկին, որն իր ազգանունը պոլսահայ վարժարանում գրել է -յան վերջավորությամբ, սակայն դա համարել են ուղղագրական սխալ՝ նշելով, որ ճիշտը -եան տարբերակն է, ինչն էլ զարմացրել է 5 տարի այլ բան սովորած երեխային:
Առկա վիճակը նոր մոլորության մեջ է գցել Գեդիկփաշայի դպրոցի ծնողներին ու ուսուցիչներին, իսկ հարցի իրական լուծումը, ասել է թե տարածքի տրամադրումը կրթօջախին, շարունակում է մնալ Թուրքիայի կառավարությունից կախված, որը, բնականաբար, առանձնապես մտահոգված էլ չէ խնդրով:

В Турции учеба детей из Армении вновь под вопросом
Воспитанники нелегального учебного заведения для детей из Армении, действующего при Армянской Евангелистской церкви в стамбульском квартале Гедикпаша, до последнего времени не имели права посещать армянские гимназии и лицеи Стамбула. Однако недавно они такое право получили. Заместитель директора нелегальной школы Донара Бебурян сообщила, что в армянских учебных заведениях Стамбула дети из Армении имеют статус свободных слушателей, но не в буквальном смысле. Дело в том, что дети, не являющиеся гражданами Турции, могут учиться в этих учебных заведениях, но аттестат им не выдается.
По сравнению с предыдущим порядком, когда после 5-го класса учащиеся нелегального учебного заведения не могли продолжать учебу, это решение можно считать прогрессом. Однако появилось более серьезное препятствие. По словам Бебурян, родители двух-трех учеников, которые перешли в армянские гимназии, вернули своих детей в прежнее учебное заведение, поскольку в школах Стамбула обучение проводится исключительно на турецком языке. По сведениям замдиректора, в армянских гимназиях Стамбула на армянском преподается только родной язык, преподавание остальных предметов зависит от уровня знания армянского языка учителя.
Дополнительную трудность для детей из Армении представляет также различие между западноармянским и восточноармянским.
Сейчас родители и учителя школы в квартале Гедикпаша пребывают в растерянности. А окончательное решение вопроса, которое состоит в предоставлении школе помещения, зависит от правительства Турции. А правительство эта проблема, естественно, не волнует.