«Ո՞վ է մեղավորը և պատասխանատուն, որի պատճառով փախստականների տառապանքները երկարաձգվեցին ևս 16 ամսով»
Ս./թ. սեպտեմբերի 13-ին «Փախստականները և միջազգային իրավունքը» քաղաքացիական հասարակության ցանցը հանդես եկավ Ձեզ հասցեագրված բաց նամակով, որում, մասնավորապես, հաղորդում էր Կոտայքի մարզի Քասախ համայնքի տարածքում գտնվող նախկին գաղութում ապաստանած փախստականների համար բնակելի երկու մասնաշենքերի կառուցման ծրագրի վիժեցման մասին:
Ձեզ տեղեկացրել էինք նաև, որ այդ ծրագրի իրականացման համար Ճապոնիայի կառավարության հատկացրած ավելի քան 760 հազար ԱՄՆ դոլարը, փաստորեն, հօդս է ցնդել:
Արդյունքում, փախստականների տասնյակ ընտանիքներ շարունակում են իրենց գոյությունը քարշ տալ նախկին բանտախցերում ու նկուղներում, թեև դեռ 16 ամիս առաջ կարող էին տոնել իրենց բնակարանամուտը:
Դա տեղի է ունեցել ինչ-որ պատասխանատու մարդկանց անպատասխանատվության, անտարբերության, փողամոլության, կաշառակերության, իրենց չպատկանող գումարների ապօրինի յուրացման կամ էլ պաշտոնեական անհամապատասխանության արդյունքում:
Խնդրել էինք Ձեզ ՀՀ կառավարության վերահսկողական ծառայության միջոցով պարզել այս գործի հանգամանքները և, համապատասխան հիմքերի առկայության պարագայում, պատժել մեղավորներին:
Ձեզանից մենք որևէ արձագանք չստացանք: Փոխարենը ինչ-ինչ պարզաբանումներով հանդես եկավ ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարությանն առընթեր միգրացիոն գործակալության ղեկավար պարոն Գագիկ Եգանյանը, որի ասածը հանգում է հետևյալին. նա որևէ կապ չունի կատարվածի հետ և դրա համար չի կարող որևէ պատասխանատվություն կրել, մեր հնչեցրած ահազանգն ու փաստարկները ոչ այլ ինչ են, քան իր դեմ ծավալված անձնական բնույթ ունեցող հետապնդում և, «շատ տրամաբանական» կերպով, հարցն իր համար փակված հայտարարեց:
Պարոն Եգանյանի պարզաբանումները մենք ընդունել ենք ի գիտություն, սակայն հարցը փակված չէ այն պարզ պատճառով, որ անկախ պարոն Եգանյանի անմեղ լինելու վարկածից՝ այդպես էլ պարզ չդարձավ, թե ով և ինչ է արել Ճապոնիայի հատկացրած գումարը:
Հարգարժան պարոն Վարչապետ, ելնելով վերը ասվածից՝ Ձեր ուշադրությունը ուզում ենք հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ մեզ հետաքրքիր չէ, թե ով մեղավոր չէ նախագծի տապալման համար: Ակնհայտ է, որ դրանում մեղավոր չէ ՀՀ բնակչության զգալի մասը, գուցե նաև պարոն Եգանյանը:
Մենք՝ որպես քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, պահանջում ենք, որ հայտնի դառնա, թե ով է մեղավորը և պատասխանատուն, որի պատճառով փախստականների տառապանքները երկարաձգվեցին ևս 16 ամսով:
Այդ անձը կամ անձինք պետք է պատասխան տան կատարվածի համար՝ անկախ նրանից` իրենք ՀՀ պետական կառավարման համակարգում աշխատող պաշտոնյաներ են, թե ինչ-ինչ միջազգային կազմակերպության կողմից վարձված աշխատակիցներ:
Հիշեցնում ենք, որ վերոհիշյալ նախագիծը սկսել է կյանքի կոչվել ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով Գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցչի գրասենյակի, ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության և Քասախի գյուղապետարանի միջև 2009 թվականի հուլիսի 27-ին ստորագրված եռակողմ փոխըմբռնման Հուշագրի հիման վրա:

“Кто виновен и несет ответственность за то, что страдания беженцев были продлены еще на 16 месяцев?”
Обращение к премьер-министру РА - 2
Уважаемый господин Премьер-Министр
13-го сентября сего года Сеть гражданского общества “Беженцы и международное право” обратилось к Вам с открытым письмом, в котором, в частности, сообщало о провале программы по строительству двух жилых корпусов, предназначенных для беженцев, нашедших пристанище в расположенной на территории общины Касах, Котайкской области, бывшей колонии.
Мы Вас проинформировали о том, что выделенные правительством Японии на осуществление этой программы более 760 тысяч долларов США, фактически растранжирены.
В результате этого десятки семей беженцев продолжают влачить свое существование в бывших тюремных камерах и подвалах, хотя могли бы справить новоселье еще 16 месяцев назад.
Такое могло произойти из-за безответственности, халатности, сребролюбия, взяточничества, незаконного присвоения не принадлежащих им средств либо должностного несоответствия ответственных за реализацию проекта лиц.
Мы Вас просили посредством контрольной службы Правительства выяснить обстоятельства этого дела и, при наличии соответствующих оснований, наказать виновных. От Вас какого-либо отклика мы не получили.
Вместо Вас со своеобразными пояснениями выступил руководитель агентства по вопросам миграции при министерстве Территориального управления господин Гагик Еганян, суть которых сводится к тому, что он лично к произошедшему никакого отношения не имеет и не может за это нести ответственность, а поднятая нами тревога и приводимые доводы есть ничто иное, как направленное против него лично преследование и, вполне “логично” объявил, что для него этот вопрос закрыт.
Заявления господина Еганяна нами приняты к сведению, однако вопрос вовсе не закрыт по той простой причине, что независимо от наличия  версии о невиновности господина Еганяна так и не была внесена ясность в вопрос о том, как была растранжирена сумма пожертвованная Японией и кто за это в ответе.
Уважаемый господин Премьер-Министр, исходя из вышеизложенного хотим обратить Ваше внимание на то обстоятельство, что нас не интересует информация о лицах непричастных к провалу проекта, ибо очевидно что, к этому непричастна весьма значительная часть населения Армении, в том числе, возможно,  и господин Еганян.
Мы, как представители гражданского общества, требуем, чтобы было озвучено – кто виновен и несет ответственность за то, что страдания беженцев были продлены еще на 16 месяцев.
Виновный или виновные должны понести ответственность за случившееся вне зависимости от того, являются ли они должностными лицами в системе государственного управления, или в качестве наемных сотрудников состоят в штате каких-либо международных организаций.
Напоминаем – Вышеупомянутый проект был принят к исполнению на основе трехстороннего протокола о взаимопонимании от 27-го июля 2009 года, подписантами которого являются ереванский офис представителя Верховного комиссара ООН по беженцам, министерство Территориального управления РА и община села Касах.