«Ֆրանսիականի» ֆենոմենը
Հուլիս-օգոստոս ամիսներին Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի ռեկտոր Ժոել Լը Մորզելեկը ապօրինաբար աշխատանքից ազատեց 29 դասախոսների՝ տարբեր ամբիոններից, աշխատանքային պայմանագրի ժամկետը լրանալու պատճառաբանությամբ:
Ի սկզբանե այդ որոշումը հակաօրինական էր, քանի որ նշված պայմանագրերը կնքվել էին մեկ տարի ժամկետով՝ 25.10.2007-01.09.2008թթ. եւ ժամկետը լրանալուց հետո դասախոսների հետ շարունակվել են աշխատանքային հարաբերությունները, հետեւաբար, ՀՀ աշխատանքային օրենսդրության համաձայն, դասախոսների պայմանագրերը դարձել են անորոշ ժամկետով կնքված աշխատանքային պայմանագրեր: Այս պայմաններում տիկին ռեկտորը տոնեց համալսարանի հիմնադրման 10 տարին եւ 10 տարի դասավանդող դասախոսներին նվեր մատուցեց՝ ազատելով աշխատանքից: Ազատված դասախոսները գրավոր դիմումներով դիմեցին տարբեր իրավասու մարմինների եւ պաշտոնատար անձանց՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ֆրանսիայում: Հատկանշական է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին ուղղված դիմումը, որը նախագահի աշխատակազմի կողմից ուղարկվեց ՀՀ աշխատանքի պետական տեսչություն: Վերջինս համալսարանում իրականացրած ստուգման արդյունքում պարզեց, որ աշխատանքային պայմանագրերը համարվում են անորոշ ժամկետով կնքված, հետեւաբար դրանք չեն կարող լուծվել պայմանագրի գործողության ժամկետը լրանալու հիմքով: Ինչը եւ պահանջվում էր ապացուցել: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարը նույնպես գտնում է, որ խախտվել են դասախոսների իրավունքները: Իսկ «Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան» հիմնադրամի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հարկ չհամարեց ոչ պատասխանել դասախոսների դիմումին, ոչ էլ հանդիպել նրանց հետ, գոնե հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ազատված դասախոսների մի մասը իր առաջարկով են թողել համատեղության կարգով աշխատատեղերը, որպեսզի համարվեն համալսարանի հիմնական աշխատողներ: Իսկ ինչ վերաբերում է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանին, որը դասավանդում է համալսարանում, իսկ տղան ուսանում այնտեղ՝ հանդիսանալով ուսխորհրդի նախագահ, ով, մեր ունեցած տեղեկություններով, կարող էր համալրել ազատված դասախոսների շարքերը, իրեն ուղղված նամակին պատասխանեց 2 ամիս անց, երբ արդեն ազատված դասախոսներից 13-ը դիմել էին Երեւան քաղաքի Արաբկիր եւ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան՝ աշխատանքում վերականգնվելու եւ պատասխանողից հարկադիր պարապուրդի ողջ գումարը բռնագանձելու պահանջի մասին: Հայցը հետագայում լրացվել է հայցվորների աշխատանքային գրքույկները պատշաճ կարգով լրացնելուն պարտավորեցնելու եւ 7 տարի չտրամադրված ամենամյա արձակուրդի չվճարված գումարները բռնագանձելու պահանջներով: Վերջին պահանջները հիմնավորելու համար հայցվորները դատարան ներկայացրին «Ակբա Կրեդիտ Ագրիկոլ» բանկից դրամական փոխանցումների քաղվածքները եւ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան պատասխանը: Ըստ այդ փաստաթղթերի՝ քաղվածքներում չկան նշումներ արձակուրդային վճարների մասին, մինչդեռ համալսարանը ներկայացրել էր տեղեկանք վարչաֆինանսական տնօրեն Վ. Մեյրոյանի կնիքով եւ ստորագրությամբ՝ 2004-2009թթ. արձակուրդային վճարների մասին: Իսկ ինչ վերաբերում է աշխատանքային գրքույկները պատշաճ լրացնելուն, ապա համալսարանը հրաժարվում է լրացնել այն 2000թ.-ից, այլ նշում է կատարվում 2004թ.-ից, պատճառաբանելով, որ դասախոսները հարկեր չեն վճարել այդ տարիների համար, մինչդեռ հարկեր վճարողը հանդիսանում է համալսարանը: Ստացվում է, որ 2000-04թթ. մարդիկ ստացել են աշխատավարձ, սակայն չեն աշխատել: Հարկ է նշել, որ դատարանի որոշմամբ համալսարանին անորոշ ժամանակով աշխատանքային պայմանագրերի կնքումը արգելվել է՝ մինչեւ գործով կայացվելիք վերջնական դատական ակտի օրինական ուժի մեջ մտնելը: Այնպես որ, համալսարանը այս առումով էլ նախանձելի վիճակում չի գտնվում, եւ տուժում են իհարկե ուսանողները, քանի որ չեն ստանում իրենց վճարած ուսվարձերին համապատասխան ժամաքանակով ուսուցում: Այս ամենի պատճառը Ֆրանսիական համալսարանի ռեկտորի եւ նրա արբանյակներ Վ. Մեյրոյանի, Ա. Նավոյանի եւ Ա. Մարտինետիի անտեղյակությունը եւ պրոֆեսիոնալիզմի պակասն է, հաստատությունում տիրող կառավարման ճգնաժամն ու սեփական կադրերով համալսարանի դասախոսական կազմը համալրելը: Վերը նշված անձինք համալսարանի ողջ աշխատակազմը իրենց մարդկանցով «լցնելով» չբավարարվեցին եւ օգտվելով ռեկտոր Ժոել Լը Մորզելեկի թուլությունից եւ անվճռականությունից, կատարեցին իրենց հերթական սեւ գործը՝ ապօրինի աշխատանքից ազատելով 29 դասախոսների: Վերջապես, ինչից կարող է տեղյակ լինել ռեկտորը, երբ ամիսներով բացակայում է համալսարանից՝ պահպանելով իր բարձր աշխատավարձը, իսկ այդ ժամանակը իզուր չի վատնում համալսարանի պրոռեկտոր Արայիկ Նավոյանը՝ իրականացնելու համար իր վարչական մեթոդները՝ խախտելով թե ուսանողների, թե դասախոսների եւ թե աշխատողների իրավունքները, դրանով իսկ ստեղծելով անտանելի եւ անհանդուրժելի մթնոլորտ: Իսկ ինչ վերաբերում է համալսարանի գլխավոր քարտուղար Ալեքսանդր Մարտինետիին, ապա նա լուրջ հոգեբանական թեստ անցնելու կարիք ունի, քանի որ բակալավրիատի մակարդակի կրթության եւ այդչափ անհավասարակշռված մարդը իրավունք չունի կարծիք հայտնելու իրենից մի քանի անգամ բարձր կրթություն եւ փորձ ունեցող մարդկանց մասին: ՀՖՀ-ից օրենքի պահանջների խախտմամբ ազատված դասախոսները 2010թ. հոկտեմբերի 25-ին ստեղծեցին հասարակական կազմակերպություն՝ «Դասախոսների միություն» անվանումով: Այն կշարունակի գործել նաեւ Ֆրանսիական համալսարանի եւ դասախոսների միջեւ վեճի առնչությամբ դատարանի վճռից հետո: Հ/կ-ն համալսարանում տիրող իրավիճակի մասին պատրաստել է նամակներ՝ ուղղված Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատանը, Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությանը եւ Լիոն-3 համալսարանին: Նոյեմբերի 24-ին տեղի կունենա հերթական դատական նիստը՝ դատավոր Ա. Դանիելյանի նախագահությամբ, ով իրականացնում է դատավարությունը բարձր պրոֆեսիոնալիզմով եւ օրենքի տառին համապատասխան, եւ միայն դատարանի արդարացի ու օրինական վճիռը վերջ կդնի այս վեճին:

The professors fighting for their right to organize a union
Between July – August 2010, Ms. Joelle Le Morzellece, the Rector of the French University in Armenia Foundation (UFAR) has illegally dismissed 29 professors employed in different departments, justifying the dismissals with the fact that their employment contracts had expired.
This decision was illegal from its inception since the noted employment contracts’ duration was 1 year – 25.10.2007 – 01.09.2008 and after that period the professors were still employed.
Thus, according to the RoA labor legislation their employment contracts became contracts concluded for infinite duration.
Despite all this, Ms. Morzellece celebrated the 10th anniversary of UFAR and presented the dismissal as a gift to the professors having taught at UFAR for 10 years now.
The dismissed professors sent claims in written form to different state officials and institutions both in Armenia and France. Among them one should mention the claim sent to Mr. Serzh Sargsyan, RoA President, which was in its turn the RoA President’s Administration sent to the RoA Agency of Labour.
The latter conducted certain investigations in UFAR and found out that the employment contracts are considered to be concluded for an infinite duration, thus they cannot be terminated with the basis of expiration, which was to be proved.
The RoA Minister of Education and Science also expresses the opinion that the rights of the professors were violated. Whereas Mr. Arthur Baghdasaryan, the President of Board of Trustees of the French University of Armenia Foundation, neither responded the claim of the professors, nor met them, regardless of the fact that some of the dismissed professors resigned from their moonlighted positions in order to be considered fixed-term employees of the University.
As to Mr. Armen Harutyunyan, the RoA Human Rights Defender, who teaches at the University (but as per our information he was one of the dismissed candidates), and whose son is a student, and also the Head of the Student’s Council of UFAR, responded to the claim after 2 months when 13 dismissed professors had already filed a suit to first instance courts of Arabkir and Kanaker-Zeytun administrative regions in Yerevan with the demand to restore employment and expropriate all amounts for compulsory truancy.
Later the demands to duly register employment in the labor books of claimants and to reimburse all amounts for 7 years of annual vacation were added to the claim.
To justify the last two demands the claimants submitted to the court the bank statements for their accounts held in ACBA Credit Agricole Bank and the written response of the Embassy of France in Armenia.
According to those documents the bank statements convey no information about vacation fees, whereas the University presented a notification confirming the payment of 2004-2009 vacation fees, sealed and signed by V. Meyroyan, the UFAR Administrative and Finance Director.
As to the duly registration of employment in labor books, UFAR refuses to register professors’ employment starting the year of 2000 and makes the registration starting the year of 2004.
They reason this with the fact that the professors did not pay state taxes for the period of 2000-2004, whereas, as employer, the University should have paid the taxes. Thus one can assume that the professors received salaries for 2000-2004 period but were not employees.
It is worth mentioning that in accordance with the court decision, the UFAR was forbidden to conclude contracts for an infinite duration until the final court decision came into force. So, in this regard, the University is not in a very favourable condition and students suffer most: they do not receive education (calculated in class hours) in correspondence with the tuition fee they pay.
Factors contributing to all of the mentioned above are the ignorance and lack of professionalism of the Rectrice of UFAR and her “satellites”, the management crisis in the University and the efforts to recruit staff by nepotism.
The above mentioned people did not get content with recruiting their personal acquaintances into the UFAR teaching staff and taking an advantage of Ms. Morzellece’s weakness and lack of criticality, on illegal grounds dismissed 29 professors.
What can Ms. Morzellece be aware of, if she is not in Armenia for months on yet maintaining her high salary, whereas this time is not wasted by Mr. Arayik Navoyan, the UFAR Deputy Rector.By enacting his administrative methods he violated the rights of both the students, the professors and the administrative staff and created an unbearable and intolerable environment.
As to Mr. Alexander Martinetti, the UFAR Secretary General, he needs to undergo a serious psychological testing since someone like him holding a Bachelor’s Degree and being in such a psychologically unbalanced condition, cannot express opinions about people having twice more professional backgrounds and expertise.
Professors illegally dismissed by UFAR set up a non-governmental organization entitled “Union of Professors” on 25 October 2010. It will continue its activities after the court decision as well.
The Union of professors prepared letters detailing the present situation in UFAR and will send them to the Embassy of France in Armenia, the Ministry of Foreign Affairs of France and Lion-3 University in France.
The next court session will be held on 24 November presided by judge A. Danielyan, who performs his work with high professionalism and in accordance with the RoA law, and only a legal and just court decision will put an end to this conflict.