Կոմանդոսի խորհուրդները Սեյրան Օհանյանին
«Խորհուրդները տալը շատ հեշտ է, բայց ես կուզենայի, որ Սեյրան Օհանյանը ինքն այդ հարցերը դներ, և մենք իրեն օգնեինք, այդ հարցերը լուծեինք»,- այսօր կայացած մամուլի ասուլիսին ասաց գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը` պատասխանելով լրագրողների հարցեին, թե որն է, ըստ Կոմանդոսի, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հիմնական բացթողումները, և ինչ խորհուրդ կարող է տալ Կոմանդոսը նրան:
Այդուհանդերձ, Արկադի Տեր-Թադևոսյանը կարևորեց մարդկային գործոնը, որը թուլանում է, իսկ դրա վրա բանակում պետք է աշխատեն թե հոգեբանները, թե մանկավարժները: Այդ աշխատանքը պետք է այնպես կազմակերպվի, որ հասկանալի լինի, թե ով է ի վերջո պատասխանատու նման դեպքերում, ով է ղեկավարում, և ոչ թե մի ավագ լեյտենանտի գտնեն ու մի քանի տարի դատապարտեն:
Կոմանդոսի կարծիքով, բանակում առաջին հերթին պետք է երիտասարդները հոգեբանորեն ադապտացվեն` քաղաքացիական անձնավորությունից դառնալով զինվորական: Նրանց հետ պետք է 6 ամիս աշխատել, թույլ տալ նաև ծնողներին ևս մասնակցել, որ նրանք էլ միայն վատ կողմերը չտեսնեն. «Մարդու հետ պետք է աշխատվի»:
Երկրորդը, ըստ Կոմանդոսի, երեխան պետք է կապ ունենա իր ծնողների, բարեկամների ու ծանոթների հետ:
Երրորդը` պետք է մտածել, թե ինչպես կազմակերպել նրանց ազատ ժամանակը, որքան ազատ ժամանակ տրամադրել, այսինքն`զարգացնել մշակութային կողմը, երաժշտության, կինոյի և ժամանցի այլ միջոցներ ստեղծել, բարձր մակարդակի հասցնել գրադարանների հագեցվածությունը, մարզադահլիճները, մարզագույքը:
«Բանակում ինքը զգա, որ տղամարդ է դառնում, ուժեղանում է: Մենք բանակ ենք ուղարկում, այնտեղից պետք է ուժեղ հոգով և ուժով դուրս գա,- կարծում է Արկադի Տեր-Թադևոսյանը,- միայն այդ ծրագիրը մեր ազգին կփրկի: Որ ասում են` միայն զենք ու զինամթերքով կհաղթեն, դրանով չեն հաղթի, մարդկային գործոնն է կարևոր միշտ ու ամենուր»:

Arkady Ter-Tadevosyan, who led Artsakh military forces under the nom de guerre of "Commandos", answered reporters’ questions today regarding the performance of Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan. The armed forces of Armenia and Artsakh have experienced several tragic incidents recently where conscripts have been either killed or beaten by their superiors and other soldiers. The latest incident took place on November 19 in Artsakh.
The former major-general said it was easy to give advice but that he would like to see Minister Ohanyan raise the issue of his shortcomings, so that he and others could help resolve them.
Mr. Ter-Tadevosyan noted that the human factor had an important role to play and that top officers must be held accountable for their actions.
He said that young conscripts must undergo a period where they shed their civilian ways for life as soldiers.
The Artsakh commander said that parents must be brought in to the equation and that conscripts must be allowed to maintain links with friends and families.
He also emphasized the need for adequate rest and relaxation for army conscripts
Ter-Tadevosyan argued that an army doesn’t achieve victory based on arms and armaments only and that the human factor weighs supreme when it comes to the performance of the military and its leadership.