Կառավարության որոշումից ծնված Ջերմուկի բենզինախում մոծակները. 202 հեկտար` չթույլատրված թունաքիմիկատով
Պետական բյուջեից հատկացված միջոցներից Վայոց ձորի մարզպետարանը մոտ 20 մլն դրամ է հատկացրել Ջերմուկի շրջակայքում մոծակների դեմ պայքարի գծով միջոցառումների իրականացման ծրագրի համար:
Այդ ծրագրի մրցույթին միակ հայտը ներկայացրել է «ՀՀ ԱՆ հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային տեսչության Վայոց ձորի մարզային փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը եւ հաղթող ճանաչվել 19 786 300 դրամ գնային առաջարկով: Սակայն, ինչպես պարզվել է, մարզպետարանի կողմից տեխնիկական բնութագիրը կազմելիս եւ ծրագիրն իրականացնելիս որեւէ պաշտոնական փորձագիտական եզրակացություն չի տրվել իրավիճակին (մոծակների առկայություն, քանակ, տեսակ եւ այլն), ինչը նշանակում է, որ մոծակների դեմ պայքարի անհրաժեշտությունը չի հիմնավորվել: Նույն հաջողությամբ Հայաստանի գրեթե ցանկացած քաղաքի շրջակայքում մոծակների դեմ պայքարի համար միլիոնավոր դրամներ կարող էին հատկացվել:
Ավելին, Ջերմուկի շրջակայքում մոծակների դեմ պայքարել են` քիմիական եւ կենսաբանական եղանակով կատարված աշխատանքների համապատասխան թույլտվություններ չունենալով: Կատարողական ակտերի համաձայն` օգտագործվել են «Ցիպերմետրին», «Սոլֆակ», «Ալֆակրոն» եւ «Քլորոֆոս» տեսակի թունաքիմիկատներ, բենզին, դիզվառելիք, նավթ, ինչպես նաեւ գամբուզիա տեսակի ձուկ` ջրավազաններում, ջրամ բարներում բաց թողնելու համար:
Ուշագրավ է այն, որ բենզինը տեխնիկական բնութագրով նախատեսված չի եղել: Ըստ առողջապահության նախարարի 09.04.2010 թ. թիվ ՀՔ/2254-10 գրության` տեխնիկական բնութագրում առկա է մշակումների տեխնիկական ընթացակարգերի անհամապատասխանություն: Փաստաթղթով չնախատեսված բենզինի օգտագործումը, թերեւս, չնչին խախտում է` համեմատած մեկ այլ փաստի հետ: Գոյություն ունի գյուղատնտեսության նախարարի 2003 թ. թիվ 198-Ն հրամանով հաստատված թույլատրելի թունաքիմիկատների ցանկ, որում, սակայն, ընդգրկված չէ տեխնիկական բնութագրում նշված եւ օգտագործված «Քլորոֆոս» տեսակի թունաքիմիկատը: Թե անթույլատրելի թունաքիմիկատի օգտագործումը բույսերի, ջրերի, մթնոլորտի, անասունների կաթի եւ մսի միջոցով մարդկանց առողջության վրա ինչ հետեւանքներ կարող է ունենալ` դժվար չէ հասկանալ: «Քլորոֆոսի» անթույլատրելի լինելու հանգամանքը, սակայն, մարզպետարանը հաշվի չի առել, եւ նշված թունաքիմիկատը, որպես մրցույթի պայման, ընդգրկվել է տեխնիկական բնութագրում նշված օգտագործվելիք նյութերի ցանկում:
Ավելին, աշխատանքների հանձնման-ընդունման թվով 3 արձանագրություններում «Քլորոֆոսով» մշակման աշխատանքները մարզպետարանը կատարված է համարել: Գնվել է 2,357,000 դրամի քլորոֆոս, այսինքն` չթույլատրված թունաքիմիկատի բավական մեծ քանակություն: Խախտվել է նաեւ «Կենդանական աշխարհի մասին» օրենքի 21-րդ հոդվածի պահանջը: Մասնավորապես` գամբուզիա ձկնատեսակը Վայոց ձորի մարզում վերաբնակեցվել է առանց համապատասխան թույլտվության եւ ուսումնասիրության:
Համաձայն ԳԱԱ ԿՀԷԳԿ հիդրոէկոլոգիայի եւ ձկնաբանության ինստիտուտի տնօրենի տեղեկանքի` գամբուզիա ձկնատեսակը բնորոշ չէ Վայոց ձորի մարզի հիդրոէկոհամակարգերին, հետեւաբար վերջինիս տեղափոխումը Վայոց ձորի ջրամբարներ եւ գետեր` առանց գիտական հիմնավորման եւ թույլտվության, հակասում է «Կենդանական աշխարհի մասին» օրենքով սահմանված վերաբնակեցման եւ կլիմայավարժեցման վերաբերյալ պահանջներին: Վայոց ձորի ջրային էկոհամակարգերի ջերմաստիճանային պայմանները եւ կերային բազան նպաստավոր չեն նշված ձկնատեսակի աճեցման համար: Տեխնիկական բնութագրի համաձայն` նախատեսվել է 202 հա տարածքի վրա կատարել այնպիսի աշխատանքներ, որոնց ամբողջական իրականացման համար կպահանջվեր առնվազն 1 մլրդ 702 մլն 561 հազար դրամ: Սակայն, չնայած նշված հանգամանքին, ըստ աշխատանքների հանձնման-ընդունման արձանագրությունների` այդ աշխատանքները կատարվել են ամբողջությամբ, որն իրատեսական չէ, մեղմ ասած` իրականությանը չի համապատասխանում: Միայն ապրանքանյութական արժեքների ձեռքբերումը տարածքների մշակման մեկ միջոցառման համար կկազմեր 261 մլն 331 հազար դրամ, մինչդեռ, ըստ տեխնիկական բնութագրի, որոշ աշխատանքներ պետք է կատարվեին 15-30 օրը մեկ անգամ:
Մոծակների դեմ պայքարի աշխատանքների կատարման համար աշխատանքային պայմանագրեր են կնքվել վեց անձանց հետ, 6 ամիս ժամկետով, յուրաքանչյուրին 100,000 դրամ աշխատավարձով: Կատարողական ակտերից երեւում է, որ հիշյալ աշխատանքների կատարման պատվերը կատարող ՊՈԱԿ-ը կազմակերպել է խոտհունձ 52 հա տարածքում: Հաշվի առնելով այն, որ, ըստ տեխնիկական բնութագրի, խոտհունձը պետք է կատարվեր մայիս-օգոստոս ամիսներին (4 ամիս), ամսական ստացվում է 13 հա խոտհունձ:
Առաջին հայացքից այս տեղեկությունները կարող են ավելորդ թվալ, սակայն... Ըստ ներկայացված փաստաթղթերի` խոտհնձի աշխատանքներին զուգահեռ 6 հոգով (որոնցից 2-ը` կին) կատարել են ծրագրի մնացած աշխատանքները՝ դրենաժների փորում, առուների փորում, տարածքի մշակում թունաքիմիկատներով, ձկների բաց թողնում եւ այլն, ինչն իրատեսական չէ եւ թողնում է այն տպավորությունը, որ ծրագիրը որոշ առումներով ձեւականորեն, սոսկ թղթի վրա կամ խիստ մասնակի է կատարվել:
Ջերմուկ քաղաքի շրջակայքում մոծակների դեմ պայքարի գծով միջոցառումների համար կատարված 19 մլն 786 հազար 300 դրամ ծախսը, որը պաշտոնապես անարդյունավետ է համարված, կարծում ենք, պետական խոշոր կամ առանձնապես խոշոր միջոցների վատնում է` չթույլատրված թունաքիմիկատի օգտագործումը չհաշված:

Banned Insecticides Also Carelessly Used
The Regional Governor of Vayots Dzor has allocated about 20 million AMD to fight mosquito infestation in the area around Jermuk. The winner of the tender was the RSA Ministry of Health’s Hygiene and Anit-Epidemic State Inspectorate; SNOC (State Non-Commercial Organization), with a bid of 19,786,300 AMD.
However, it turns out that the Regional Administration offered no official expert definition of the problem when it drew up the technical specs and carried out the project. There was no mention of the estimated number of the mosquitoes, their type; or proof that they even existed. These “irregularities” translate into the fact the necessity to conduct an anti-mosquito project was never substantiated. They could have allocated millions of AMD with the same success for anti-mosquito campaigns in the outlying areas of practically all Armenian towns Furthermore, they conducted an anti-mosquito campaign in the past, without the proper authorization to use chemical and other biological agents. According to the implementation order, they used cypermethrin (an insecticide highly toxic to fish, bees and aquatic insects) and the toxins solfak, alfacron and chlorofos. Also in their arsenal of weapons were gasoline, diesel fuel, oil and an invasive family of fish known as gambusia. This minnow-like species was let loose in the area’s reservoirs and pools. What is interesting is that oil wasn’t envisaged for use in the technical specs. According to Ministry of Health Document HK/2254-10 of April 9, 2010, there are procedural irregularities in the technical specs. The use of oil, not envisaged by documentation, is perhaps an insignificant violation in comparison with another fact. There is the list of permissible chemical toxins compiled according to Directive 198 of the Ministry of Agriculture in 2003. The agent chlorofos is not included in this list. It is yet unclear what the impact of this toxic agent will have on the local water, soil and air, and, by extension, on the health of those who consume locally produced milk and meat. The fact that chlorofos was a banned toxin wasn’t taken into account by the Vayots Dzor authorities and it included in the list of materials to be used in the technical specs, as a condition of the tender bid. Furthermore, in the three documents for the delivery-acceptance of the work, the Regional Authority has considered the project using chlorofos as completed. 2.3 million AMD of chlorofos was purchased; a large expenditure for a banned insecticide. Also, by introducing the gambusia fish species into Vayots Dzor waters without proper study and permission, the “Law on Fauna” was also violated. According to a bulletin issued by the Director of The Institute of Hydro-ecology and Ichthyology of the National Academy of Sciences of Armenia, gambusia fish is not native to Vayots Dzor waters, and thus its introduction there, without scientific substantiation and permission, contradicts the provisions relating to restocking and acclimatization as defined by the “Law on Fauna”. It also stated that the eco-system of the region was not conducive to the breeding of the fish According to the technical specs of the project, work was envisaged to take place over an area of 202 hectares and that it would take 1.7 million AMD to complete the job. Despite the size and scope involved, the work order states that the job was fully completed. This is a highly unrealistic appraisal, if not totally false. Work contracts to fight mosquitoes were signed with six individuals for a duration of six months; each received 100,000 in wages. From the execution orders we see that the SNOC that submitted the work order for the job organized the mowing of 52 hectares. Taking into account that the project’s technical specs planned for the mowing to take place in the four months of May to August, this works out to 13 hectares per month. At first glance, this information might seem extraneous, but… According to the documents presented, simultaneous to the mowing work, six others (including two women) carried out the rest of the project – digging of drains and streams, treatment of the soil with insecticides, releasing the fish, etc. This is far from believable and leaves the impression that, in certain aspects, the project was just for “show”; that it remained on paper or was executed in part only. I would tend to believe that readers will agree that the expenditure of 19.8 million AMD for a mosquito clean-up project on the outskirts of Jermuk that has been officially considered a failure, is a massive waste of taxpayers’ money. Add to this the fact that banned insecticides were used willy-nilly, and the picture of incompetence and unaccountability becomes bleaker yet.