Ղարաբաղյան ստատուս-քվոն 2011-ի աշխարհաքաղաքական գործընթացների ֆոնին. ստատուս-քվոն (չ)պահպանելու դրդապատճառները (մաս 2)
Կազանից հետո, Լիբիայի ու արաբական այլ երկրների ֆոնին, ԱՄՆ-ում, Ռուսաստանում, Հայաստանում ընտրական գործընթացների շեմին... Սրանք ղարաբաղյան գործընթացը հենց այս պահին բնութագրող հանգամանքներն են, եթե մի կողմ թողնենք այն ամենը, ինչ ավանդաբար բնորոշում է հակամարտությունն ու ղարաբաղյան գործընթացը:
Ի՞նչ է հիմա տեղի ունենում ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացի հետ, եւ զարգացման ի՞նչ տարբերակներ կան. կլինեն հին առաջարկների նոր վերամշակումնե՞ր, կլինի խզո՞ւմ, թե՞ հակամարտությունը կկոնսերվացվի ի վերջո: Ներքին եւ արտաքին ի՞նչ հանգամանքներ կարող են դրդել հայկական եւ ադրբեջանական կողմերին փոխելու, կամ հակառակը` ամեն գնով պահելու ներկայիս ստատուս քվոն: Ո՞վ հիմա ժամանակ ունի զբաղվելու ղարաբաղյան կարգավորմամբ: Եվ դա լա՞վ է, թե՞ վատ` հայկական, ադրբեջանական կողմերի համար:
Հայ եւ ադրբեջանցի վերլուծաբանները «Կովկասի լրագրողների ցանցում» օրերս քննարկում էին այս եւ ածանցյալ այլ խնդիրներ: Հայաստանից մասնակցում էին ՌԱՀԿԿ տնօրեն Մանվել Սարգսյանը, «Նորավանք» հիմնադրամի Քաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի փոխտնօրեն Սերգեյ Սարգսյանը, «Փախստականներ եւ միջազգային իրավունք» կազմակերպության քաղաքական խորհրդական Արման Մելիքյանը: Ադրբեջանից քննարկմանը մասնակցում էին «Թուրան» գործակալության Վերլուծական բաժնի պետ Զաֆար Գուլիեւը, ռազմական հոգեբան Ազադ Իսազադեն` Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտից, եւ «Eurasianet» կայքի վերլուծաբան Շահին Աբասովը: Ինտերնետ-կոնֆերանսի նյութերի առավել հետաքրքիր հատվածները ներկայացնում ենք ընթերցողների ուշադրությանը ստորեւ:
Ղարաբաղյան հակամարտության ստատուս քվոն պահպանելու/ փոխելու ներքին եւ արտաքին դրդապատճառները
Ազադ Իսազադե - Հնարավոր է, որ ժողովրդավարության մակարդակը դառնա գործոն հակամարտության լուծման համար, բայց միայն փոխզիջումային, երկու կողմերի համար համեմատաբար արդարացի լուծման դեպքում: Ցանկացած պետության ղեկավար, որը դիմում է նման քայլի, հասկանում է, որ դրանից հետո իր վարկանիշը բավական լուրջ անկում կունենա: Նման ռիսկի կարող է դիմել կամ խիստ վճռական բռնակալը կամ լեգիտիմության բարձր աստիճան ունեցող մարդը: Ամեն բռնակալ չէ, որ կդիմի նման քայլի, որովհետեւ կվախենա ոչ թե բնակչության բողոքից, որը նա հանգիստ կճնշի, այլ չի ուզենա պատմության մեջ մնալ (իսկ նրանք բոլորը նման հույս ունեն) որպես «պարտվողական» համաձայնություն ստորագրած դավաճան: Ավելի բարդ է լեգիտիմ ժողովրդավարի դեպքը, քանի որ հեղինակության եւ վարկանիշի անկումն անխուսափելի է, իսկ դա կարող է հանգեցնել անկանխատեսելի սրացման: Որպես օրինակ կարելի է հիշել Շառլ դը Գոլին ալժիրյան ճգնաժամի ժամանակ:
Չնայած նրան, որ Ալժիրը գաղութ էր, այլ ոչ թե ներքին տարածք, Ֆրանսիայի նախագահը (ազգի հայրը, ազատարար գեներալը) դժվարությամբ պահեց իրավիճակը վերահսկողության տակ: Ըստ իս` լուծման վրա ազդեցություն թողնելու համար ժողովրդավարության մակարդակը պետք է լինի կամ շատ ցածր, կամ շատ բարձր: Այսօրվա դրությամբ, մեր երկրներում չկան վճռական բռնակալի եւ առավել եւս` դը Գոլի դերի թեկնածուներ:
Մանվել Սարգսյան - Դիտարկենք Ադրբեջանը. ՍՀՄ-ի փլուզման արդյունքներով այս երկիրը դե ֆակտո ձեւավորվեց մի տարածքի վրա, որը նրան չի բավարարում: Նա ցանկություն ունի ընդլայնել սեփական տարածքը մինչեւ նախկին Ադրբեջանի ՍՀ-ի սահմանները: Արդեն 17 տարի միջազգային հանրությունը Ադրբեջանի համար պահպանում է նման հավակնություններ առաջադրելու իրավաբանական իրավունքը: Սակայն Ադրբեջանի առաջ դրվում է պայման. սեփական ցանկությունների իրականացմանը հասնել Հայաստանի հետ բանակցությունների ճանապարհով, հասնել համաձայնության վերջինիս հետ փոխզիջման ճանապարհով: Անզեն աչքով էլ տեսանելի է, որ Ադրբեջանի առաջ դրված միջազգային պայմաններն ի սկզբանե զրկում են նրան սեփական իրավունքներն իրականացնելու հնարավորությունից: Ադրբեջանին ի՞նչ է մնում անել: Միայն մի բան. ձգտել պահպանել իրավաբանական իրավունքը 1994 թ. կորցրած տարածքի նկատմամբ: Ինչո՞ւ պետք է Ադրբեջանը Հայաստանի հետ կնքի համաձայնություն, որի արդյունքում պետք է հրաժարվի իր իրավունքների մի մասից հօգուտ Հայաստանի եւ ԼՂՀ-ի: Դա ի՞նչ է տալիս Ադրբեջանին նրա հիմնարար ցանկությունների տեսանկյունից: Կարծում եմ` ոչինչ, եւ ընդհակառակը, նրան ստիպում է ճշգրտել սկզբնական ցանկությունը:
Դատելով ըստ պաշտոնական Բաքվի կողմից իրականացվող քաղաքականության` նա չունի իր իրավունքները բաժանելու /կիսելու/ ցանկություն: Տարօրինակ կլիներ, եթե նման ցանկություն լիներ: Ուստի` խոսելով կարգավորման թեմայի շուրջ, անհրաժեշտ է ճշտել, թե խոսքն ինչի մասին է յուրաքանչյուր շահագրգիռ ատյանի տեսանկյունից:
Հայաստանին ինչո՞ւ է անհրաժեշտ հարթել հակամարտ հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ: Տեսականորեն դա ձեռնտու է Հայաստանին. լուծվում է անվտանգության հարցը, հաստատվում նորմալ բարիդրացիական հարաբերություններ, մեծանում է արտաքին ուժերից անկախության աստիճանը: Բայց Ադրբեջանի հետ հակամարտությունը հարթելու ճանապարհին ընկած է Ադրբեջանի հետ համաձայնության հասնելու պայմանը` դարձյալ փոխզիջման ճանապարհով: Քանի որ Հայաստանը մտադիր չէ Լեռնային Ղարաբաղը տալ Ադրբեջանին, ապա վերջինիս հետ համաձայնության հասնելու պայմանները Հայաստանի համար ոչ մի արժեք չունեն: Եւ պարզ է դառնում որ առաջարկվող պայմաններով հակամարտությունը հարթելու համար Հայաստանը չի կարող ունենալ եւ ոչ մի դրդապատճառ:
Արման Մելիքյան - Ապագաղութացման գործընթացը ձեռնտու էր գաղութային տերություններին, քանի որ նրանց ուսերից թոթափեց նախկին գաղութների ժողովուրդների նկատմամբ ունեցած մի շարք ծախսատար եւ տհաճ պարտականություններ, ինչպիսիք էին իրավակարգի պահպանումը, ֆինանսները, պաշհպանությունը եւ այլն: Փոխարենը, պահպանվեց նախկին գաղութների տնտեսական կախվածությունը մետրոպոլիայից: Այնպես որ Շառլ դը Գոլը չսխալվեց: Ինչ վերաբերում է փոխհամաձայնությանը մեր դեպքում եւ կողմերի համար ընդհանուր ցանկությանը` հոժարաբար լուծելու հակամարտությունը, ապա այստեղ իսկապես որ պետք է ունենալ որակապես տարբեր վերնախավեր, որոնք կկարողանան գտնել ավելի ձեռնտու մի բան, քան հակամարտությունն է:
Զաֆար Գուլիեւ - Կողմերի մոտ հակամարտության խաղաղ կարգավորման իրական դրդապատճառի բացակայությունն անխուսափելիորեն կուժեղացնի խնդրի ռազմական լուծման դրդապատճառը Ադրբեջանի հասարակության մեջ: Եթե առաջ պատերազմը մղվում էր ԼՂԻՄ-ի համար, ապա այժմ ԼՂԻՄ-ի խնդիրը մղվել է երկրորդ պլան: Ադրբեջանի համար ավելի նախապատվելի է դարձել ԼՂԻՄ-ի շուրջն ընկած հողերը հետ գրավելը: Ինչպիսի վերնախավ էլ իշխի Բաքվում եւ ինչպիսի ռեժիմ էլ հաստատվի, այդ հողերը ցանկացած գնով վերադարձնելու դրդապատճառը միայն կուժեղանա, եւ Հայաստանը պետք է հաշվի առնի այդ գործոնը:
Սերգեյ Սարգսյան - Մինչեւ հիմա ակտիվ ռազմական գործողությունների անցնելու Ադրբեջանի փորձերի բացակայությունը բացատրվում է ոչ այնքան նրա` ուժի համաշխարհային կենտրոնների հետ կապված զգուշավորությամբ, որոնք անմիջապես չեն էլ արձագանքի այդպիսի փորձերին, այլ Ադրբեջանի իշխանությունների լիովին տրամաբանական մոտեցմամբ` չմտցնել անորոշության նոր տարր ներքաղաքական իրավիճակի մեջ, որը ներկա պահին մնում է համեմատաբար կայուն եւ վերահսկելի:
Իսկ այն դեպքում, եթե իրավիճակը հասնի վերահսկողության հնարավոր կորստյան մակարդակի, տեւողությամբ եւ մասշտաբով սահմանափակ ռազմական գործողություններ սկսելը կթվա լիովին ընդունելի:
Ազադ Իսազադե - Կարող եմ համաձայնել Սերգեյ Սարգսյանի հետ այս առումով: Գուցե ինչ-որ չափով ոչ կոռեկտ օրինակ է, բայց Երեւանում նախագահական ընտրություններին հաջորդած ընդդիմության բողոքի գործողությունների ժամանակ Ղարաբաղից Երեւան բերվեցին զինվորական ստորաբաժանումներ, իսկ ճակատային գծում սկսվեցին բավական լուրջ ռազմական բախումներ: Բայց մենք չպետք է մոռանանք մեկ ուրիշ տարբերակի` ռազմական գործողությունների իմիտացիայի մասին: Երբ արտաքին ուժերի ճնշման տակ երկու կողմերը` տարածքների կորուստն արդարացնելու նպատակով պարզապես նմանակում են պատերազմը: Ընդ որում` նմանակումը կլինի միայն քաղաքական, իսկ ռազմաճակատում կծավալվեն իսկական մարտեր` կորուստներով, արյամբ ու մահով: Այսօր երկու երկրների ղեկավարների հարաբերություններն այնքան սառն են, որ նրանցից դժվար է սպասել պայմանավորված գործողությունների: Բայց չէ՞ որ վաղը իրադրությունը կարող է փոխվել: Ինչ վերաբերում է դրդապատճառին, ապա լիովին համաձայն եմ, որ հարցի արագ լուծման համար այսօր ոչ ոք չունի դրդապատճառ:
Մանվել Սարգսյան - Շփման գծի վրա սադրանքի եւ ներքաղաքական ճգնաժամային իրավիճակների միջեւ փոխադարձ կապի տրամաբանությունը բավական բարդ է: Բոլորը գիտեն, որ ճգնաժամային վիճակում հայտնված ռեժիմները սիրում են օգտվել արտաքին վտանգի գործոնից եւ նույնիսկ բախումներ սադրել դրանք քաղաքական հակառակորդներին շանտաժի ենթարկելու նպատակով օգտագործելու համար: Բայց շատ ավելի բարդ է այն հարցը, թե նման դեպքերում իրեն ինչպես կպահի հակառակորդ երկրի ղեկավարը: Հազիվ թե որեւէ մեկը կցանկանա օգտագործել ռազմական հակառակորդի ներքին անկարգությունները, որպեսզի պատերազմ սկսի: Փորձը ցույց է տալիս, որ հակառակորդն ավելի հաճախ հակված է չմիջամտել ճգնաժամային իրավիճակների ժամանակ, այլ հակառակը, սպասել մինչեւ դրանք անցնեն: Չէ՞ որ բավական մեծ է այն բանի հավանականությունը, որ արտաքին սպառնալիքի ուժեղացումը կարող է միավորել հասարակությունը առաջնորդների շուրջը եւ կտրուկ բարձրացնել ռազմատենչ տրամադրությունները ճգնաժամի մեջ գտնվող երկրում: Իսկ ներխուժած կողմը այնուհետեւ ստիպված է լինում դիմակայել հակառակորդ երկրի ագրեսիվության հետադարձ ալիքին: Ուստի, երկրներից մեկում ճգնաժամի պահին ծավալուն պատերազմ սադրելու հավանականությունը, այնքան էլ համոզիչ չի թվում:
Արման Մելիքյան - Վրաց-ռուսական պատերազմը բավական ցայտուն օրինակ է այն բանի, թե ինչպես ոչ տեւական ռազմական սադրանքի միջոցով կարելի է լուրջ աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների հասնել տարածաշրջանային մակարդակում: Վրացական ղեկավարությունը երկար ժամանակ ձգտում էր չսրել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները` հասկանալով, որ դա կարող է բավական կործանարար ձեւով ազդել իր` Աբխազիայում եւ Օսեթիայում ունեցած նկրտումների վրա: Այդ երկակիությունը ինչ-որ մեկին ձեռք չէր տալիս, եւ Վրաստանը դրվեց կոշտ ընտրության առաջ. կամ նա դիմում է Ռուսաստանի հետ կտրուկ եւ վերջնական խզման եւ լիակատար քաղաքական-դիվանագիտական եւ նշանակալի տնտեսական օժանդակություն ստանում ԱՄՆ-ից եւ Եվրամիությունից, որոնք Աբխազիան եւ Հարավային Օսիան պաշտոնապես կհամարեն Վրաստանի տարածք, կամ հետագայում եւս կպահպանվի անորոշությունը. երկիրը կշարունակի խրվել ճահճի մեջ եւ կհայտնվի հետագա տարածքային մասնատման (ապաինտեգրման) իրական վտանգի առաջ:
Սահակաշվիլին դիմեց Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները խզելու քայլին եւ ոչինչ չկորցրեց. բոլոր տարածքային կորուստները տեղի էին ունեցել օգոստոսյան պատերազմից շատ առաջ: Հավանաբար Վրաստանում իշխող վերնախավի որակի փոփոխությունը եւս հարմարեցված էր այդ քաղաքական կուլբիտին:
Մանվել Սարգսյան - Ադրբեջանի վիճակն` իր միջազգային եւ ներքին չափումներով, կտրուկ տարբերվում է Վրաստանի վիճակից: Ադրբեջանը դրդապատճառներ չունի օգտագործելու պատերազմն արտաքին քաղաքական չափորոշիչներն իր օգտին փոխելու համար: Պատերազմը կարող է ունենալ միայն որոշակի նպատակ` վերահսկողություն հաստատել որոշակի տարածքի նկատմամբ: Այսինքն, այդպիսի պատերազմը չունի լայն քաղաքական նպատակ: Բայց Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմը օբյեկտիվորեն նշանակալի քաղաքական հետաքրքրություն կունենա բազմաթիվ արտաքին ուժերի համար:
Ռուսաստանը, Իրանը չեն կարող չօգտագործել այդպիսի պատերազմը Կասպից ծովում սեփական դիրքերն ուժեղացնելու համար: Հայաստանը կդիմի ԼՂՀ-ի ճանաչման քայլին: Թուրքիան կարող է Ղարաբաղում ընթացող պատերազմը դարձնել պատճառ` իրականացնելու իր բազմաթիվ պլանները «զրո խնդիր հարեւանների հետ» քաղաքականության շրջանակում:
Այսինքն, կարելի է սանձազերծել պատերազմ եւ հանձնել ուրիշներին` որպես նրանց սեփական խնդիրները լուծելու միջոց: Կարծում եմ, հենց այդ հանգամանքն է, որ լավ է հասկանում Ադրբեջանի ղեկավարությունը, ինչպես եւ բոլոր շահագրգիռ արտաքին ուժերը:
Սերգեյ Սարգսյան - Կարծում եմ, որ գործնականում անհնար է նմանակել որոշակի ինտենսիվությամբ ակտիվ մարտական գործողություններ:
Առաջին գծում յուրաքանչյուր մարտական ստորաբաժանում ստանում է որոշակի հստակ առաջադրանք` ինչպես գործել այս կամ այն իրավիճակում: Հույս ունեմ, դեռեւս բանը չի հասել այսպիսի առաջադրանքների. «Կանխել Հակառակորդի իմիտացիոն գործողությունները», «Հակառակորդի իմիտացիոն գործողություններին պատասխանել իմիտացիոն գործողություներով» եւ առավել եւս` «Աջակցել հակառակորդի իմիտացիոն գործություններին»:
Չարժե գերագնահատել Ստեփանակերտի վրա Երեւանի ազդեցությունը: Երկկազմ քաղաքական կառավարման գոյության պայմաններում նույնիսկ հայկական կողմերի համար հեշտ չի լինի պայմանավորվել իրար հետ:
Եթե լինեն իմիտացիոն եւ ոչ իմիտացիոն մարտական գործողություներ, կլինեն եւ զոհեր: Եւ երդումներ` լուծել նրանց վրեժը: Եւ հանկարծ կպարզվի, որ դա իմիտացիա է: Գիտեք, դժվար է գտնել ավելի լավ առիթ ռազմական հեղաշրջման համար:
Ոչ միայն իմիտացիոն մարտական գործողությունները, այլեւ պարզապես բուռն ակտիվության իմիտացիան, նույնիսկ առանց մարտական գործողությունների, նվազեցնում է զորքերի կառավարելիությունը. «Ալոոո, շտաբ, սա արդեն պատերա՞զմ է, թե՞ դարձյալ իմիտացիա ենք անում»:
Հոգեբանական տեսակետից ինչպե՞ս կնայի մարտական սպան զինվորների աչքերին իմիտացիայի բուռն գիշերից հետո:
Ռազմի դաշտում կռվողը կարող է տաքանալ, համակվել մոլեգնությամբ, տեղի տալ կատաղությանը: Հեռադիտակով Թբիլիսին տեսնող եւ այն գրոհելու նետվող ռուս հրամանատարները բնավ չէին ձեւացնում: Այսպես կարելի է եւ մոռանալ, որ իմիտացնում ես:
Շահին Աբասով - Ես կարծում եմ որ Ռուսաստանը հանգիստ է վերաբերվում ադրբեջանական ածխաջրերի արտահանմանը եվրոպական շուկա: Ծավալներն այնքան էլ մեծ չեն, որպեսզի իրական մրցակցություն առաջանա ռուսական արտահանմանը Եվրոպա առնվազն առաջիկա 15 տարում: Բայց Ռուսաստանն ունի հստակ դիրքորոշում` թույլ չտալ թուրքմենական ածխաջրերի ուղիղ արտահանումը Եվրոպա` շրջանցելով Ռուսաստանը: Հարց, որի լոբբինգով վերջին ժամանակներս հատկապես ակտիվորեն զբաղվում է Եվրամիությունը (Անդրկասպիական գազատարը): Եւ ես մտածում եմ, որ Մոսկվան կարող է գնալ մինչեւ վերջ, մինչեւ ռազմական ապակայունացում ղարաբաղյան հակամարտության գոտում կամ Վրաստանում: Դա Ռուսաստանի ազգային անվտանգության կարեւոր հարցն է:
Ազադ Իսազադե - Արդյո՞ք դա չի ապացուցում ռուսական զինվորական ստորաբաժանումների մասնակցությունը Երեւանում կայացած շքերթին: Ռուսաստանը որոշակի ընտրություն կատարե՞ց Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ, թե՞ պարզապես մատ թափ տալով սպառնաց Բաքվին:
Սերգեյ Սարգսյան - Ազադ, իսկ Ձեզ չի՞ թվում, որ եթե Ռուսաստանը ցանկանար պատերազմ սադրել, չէր հավասարեցնի կողմերի շանսերը: Շքերթը շատ լավ օրինակ է եւ ակնարկ:
Զաֆար Գուլիեւ - Ընդհանրացնելով բանավեճի արդյունքները` հանգում ես անմխիթարական եզրակացության: «Պատերազմի եւ խաղաղության իմիտացման» բազմամյա պրակտիկան եւ առաջընթացի բացակայությունը բանակցություններում հանգեցրին հակամարտության կոնսերվացմանը անորոշ հավասարակշռության վիճակում: Այսօր ոչ միմյանց հետ մրցող տերությունները, ոչ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի իշխանությունները, եւ նույնիսկ այդ երկրների ընդդիմադիր շրջանակները մի շարք պատճառներով շահագրգռված չեն անելու «կտրուկ շարժումներ», որոնք կարող են էլ ավելի խճճել խնդրի լուծումը եւ անկանխատեսելիորեն ազդել ներքաղաքական եւ տարածաշրջանային իրադարձությունների ընդհանուր ընթացքի վրա: Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, ապա միամտություն կլինի համարել, որ այն սեփական նախաձեռնությամբ կաշվից դուրս կգա հակամարտության շուտափույթ կարգավորման համար: Խնդրի արագ լուծմամբ բոլորից շատ շահագրգռված են իրենք` հակամարտող ժողովուրդները, բայց նրանք գրեթե ոչ մի ազդեցություն չեն թողնում կարգավորման գործընթացի վրա, նաեւ արդեն «այրվել ու մարել են»` երկար տարիներ խաղաղության սպասելիս:

Карабахский статус-кво на фоне геополитических процессов 2011: мотивы (не) сохранения статус-кво (часть II)
После Казани, на фоне событий в Ливии и других арабских стран, накануне начала предвыборных процессов в США, России, Армении. Все эти обстоятельства, помимо традиционных особенностей Карабахского конфликта, характеризуют на данный момент Карабахский процесс.
Что сегодня происходит с Карабахским процессом, и какие могут быть варианты развития: будут постоянно обновляться переговоры, будет срыв или произойдет консервация? Какие внутренние и внешние мотивы могут подвигнуть армянскую и азербайджанскую стороны  на изменение, или, наоборот, удержание нынешнего статус-кво? Кому есть дело сейчас до Карабахского конфликта? И хорошо ли это, или плохо для сторон?
Армянские и азербайджанские эксперты на днях в Сети журналистов Кавказа (www.caucasusjournalists.net) обсуждали эти и ряд других вопросов, которые, несомненно, представляют исключительный интерес в двух обществах.
Интернет- конференция «Карабахский статус-кво на фоне геополитических процессов – 2011: мотивы (не)сохранения статус-кво» была организована в рамках проекта «Альтернативная информация для армяно-азербайджанского диалога», который поддержан посольствами Британии в Армении и в Азербайджане, и реализовывается Исследовательским центром «Регион» (Армения) и Институтом мира и демократии (Азербайджан).
В дискуссии приняли участие эксперты из:
Армении- Манвел Саркисян – директор Армянского центра стратегических и национальных исследований (АЦСНИ), Сергей Саркисян – замдиректора Центра политических исследований фонда «Нораванк», Арман Меликян – политический консультант Сети гражданского общества «Беженцы и международное право»;
Азербайджана – Зафар Гулиев – завотделом аналитики ИА «Туран», Азад Исазаде – военный психолог, Институт мира и демократии (Азербайджан), Шахин Аббасов – аналитик сайта eurasianet.org
Ниже представляем вниманию читателей часть материалов дискуссии. С полной  версией можно ознакомиться http://www.caucasusjournalists.net/forumthemes.asp
Внутренние и внешние мотивы сохранения/ изменения статус-кво в Карабахском конфликте
Азад Исазаде - Влияние уровня демократии для решения конфликта возможно, но только для компромиссного, относительно справедливого для обеих сторон решения. Любой руководитель государства, который пойдет на такой шаг, понимает, что столкнется с довольно серьезным падением своего рейтинга. На такой шаг может рискнуть или "крутой" диктатор, или человек, обладающий высоким процентом легитимности. Не каждый диктатор рискнет пойти на такой шаг, потому что он боится не протеста населения, которое спокойно подавит, а не хочет остаться в истории (а они все на это надеются) как предатель, подписавший "пораженческое" соглашение. С легитимным демократом несколько сложнее, т.к. падение авторитета и рейтинга неизбежно, а это может привести к не предсказуемому обострению. Для примера привел бы Шарля де Голя в алжирском кризисе. Несмотря на то, что Алжир был колонией, а не внутренней территорией, президент Франции (отец нации, генерал-освободитель)с трудом удержал ситуацию под контролем. По-моему уровень демократизации способный влиять на решение должен быть или очень низким, или очень высоким. На сегодня в наших странах пока нет кандидата на роль "крутого" диктатора и тем более - де Голя.
Арман Меликян - Процесс деколонизации был выгоден колониальным державам, поскольку снял с них ряд затратных и неприятных обязанностей в отношении народов бывших колоний - поддержание правопорядка, финансы, оборона и т.д. Зато экономическая зависимость бывших колоний от метрополий сохранилась. Так что Де Голь не сплоховал. В нашем же случае для консенсуса и общего стремления решить конфликт полюбовно необходимо иметь качественно иные элиты, которые смогут найти нечто более выгодное, чем конфликт.
Манвел Саркисян - По итогам развала СССР Азербайджан сформировался на территории, которая не удовлетворяет ее. Она имеет желание расширить свои границы до уровня границ бывшей Азербайджанской ССР. Уже семнадцать лет как международное сообщество сохраняет за Азербайджаном юридическое право на выдвижение подобных претензий. Одновременно, перед Азербайджаном ставится условие добиться своих желаний путем переговоров с Арменией на основе компромисса. Невооруженным взглядом заметно, что выдвинутое перед Азербайджаном международное условие изначально лишает его возможностей для реализации своих желаний. Что тогда остается делать Азербайджану? Лишь одно: вести курс на сохранение юридического права на утерянную в 1994 году территорию. Зачем Азербайджану заключать соглашение с Арменией, в результате которого он должен отказаться от части своих прав в пользу Армении и НКР? Что это дает Азербайджану с точки зрения его фундаментальных желаний? Думаю - ничего не дает и, наоборот, вынуждает корректировать первичные желания. Судя по проводимой официальным Баку политике у него нет желания делиться своими правами. Поэтому, говоря по теме урегулирования необходимо уточнять, о чем идет речь с точки зрения каждой заинтересованной инстанции.
Зачем Армении необходимо исчерпание конфликтных отношений с Азербайджаном? Теоретически, такое исчерпание выгодно Армении: решается вопрос безопасности, улаживаются нормальные добрососедские отношения, повышается степень независимости от внешних сил. Однако на пути исчерпания конфликта стоит условие достичь соглашения с Азербайджаном, опять же путем компромисса. Поскольку Армения не намерена отдавать Нагорный Карабах Азербайджану, то и условия достижения соглашения не представляют никакой ценности для Армении. И здесь заметно, что никаких мотивов исчерпать конфликт на предложенных условиях у Армении быть не может.
Зафар Гулиев - Отсутствие у сторон реальной мотивации к мирному урегулированию конфликта неизбежно будет усиливать в азербайджанском обществе мотивацию военного решения. Если раньше война велась за НКАО, то теперь проблема НКАО отошла на второй план. Приоритетной для Азербайджана стала проблема деоккупации земель вокруг НКАО. Какая бы элита не была у власти в Баку, и какой бы режим не установился, мотивация возвращения этих земель любой ценой будет только усиливаться, и Армения должна учитывать этот фактор.
Сергей Саркисян - Отсутствие до настоящего времени попыток Азербайджана перейти к активным боевым действиям объясняется не столько оглядкой на мировые центры силы, которые не сразу отреагируют на них, а вполне логичным нежеланием властей Азербайджана вносить новый элемент неопределенности во внутриполитическую ситуацию, которая на данный момент остается относительно стабильной и контролируемой ими. В случае же выхода ситуации на уровень возможной потери контроля, для проекции недовольства общества, а также для необходимого в этом случае усиления авторитарных форм управления, вплоть до введения режима военного положения, начало ограниченных по времени и масштабам военных действий окажется вполне приемлемым.
Азад Исазаде - Могу согласиться с высказыванием Сергея Саркисяна. В период  протестных акций оппозиции в Ереване после президентских выборов в Ереван были переброшены воинские части из Карабаха, а на фронте начались довольно серьезные боевые столкновения. Но мы не должны забывать еще об одном варианте - имитация боевых действий. Когда под давлением внешних сил обе стороны просто, чтобы обосновать потерю территорий (не имеет значения в чью пользу) просто имитируют войну. При этом имитация будет только политическая, на фронте развернуться настоящие бои с потерями, кровью и смертью. Сегодня взаимоотношения руководителей двух стран настолько холодны, что трудно ожидать от них согласованных действий, но ведь завтра ситуация может измениться. Что касается мотивации, то полностью согласен с предыдущими высказываниями - мотивации для скорейшего решения вопроса сегодня нет ни у кого.
Манвел Саркисян - Логика взаимосвязи провокаций на линии соприкосновения с внутриполитическими кризисными ситуациями довольно сложна. Что оказавшиеся в кризисном состоянии режимы любят пользоваться фактором внешней угрозы и даже провоцировать столкновения с целью использования их для шантажа политических противников, ясно всем. Но как в таких случаях склонно вести себя руководство страны-противника - здесь намного сложней. Вряд ли кто-то пожелал бы использовать внутреннюю смуту у военного противника, чтобы начать войну. Опыт показывает, что противник чаще склонен не вмешиваться в кризисные ситуации а, наоборот, переждать ее. Видимо, достаточно сложно рассчитать результаты такого вмешательства. Ведь, вероятность того, что усиление внешней угрозы может консолидировать общество вокруг лидеров и резко повысить воинственные настроения в кризисной стране, достаточно велика. А вмешавшейся в этот кризис стороне потом приходится встать перед обратной волной агрессивности страны-противника. Поэтому, вероятность провоцирования широкой войны в моменты кризиса в одной из стран кажется не совсем убедительной.
Арман Меликян - Грузино-русская война весьма наглядный пример того, как посредством непродолжительной военной провокации можно достичь серьезных геополитических изменений на региональном уровне. Длительное время грузинское руководство старалось не обострять отношения с Россией, понимая, что это может весьма пагубно сказаться на ее устремлениях в Абхазии и Осетии. Эта двойственность кого-то не устраивала. Грузию поставили перед жестким выбором- либо она идет на окончательный разрыв с Россией и получает полную политико-дипломатическую и значительную военно-экономическую поддержку от США и Евросоюза, которые официально будут считать Абхазию и ЮО территориями Грузии, либо неопределенность сохранится, страна будет продолжать погружаться в трясину, и встанет перед реальной опасностью дальнейшей территориальной дезинтеграции. Саакашвили пошел на разрыв отношений с Россией и не потерял ничего - все территориальные потери произошли задолго до августовской войны. По-видимому, и смена качества правящей элиты в Грузии было приурочено к этому политическому кульбиту.
Манвел Саркисян - Состояние Азербайджана в международном и внутреннем измерении резко отличается от состояния Грузии. У Азербайджана нет мотивов использования войны для изменения внешнеполитических параметров в свою пользу. Война может иметь только прямую цель - установить контроль над конкретной территорией. Такая война не имеет широкую политическую цель. Но развязанная Азербайджаном война объективно представляет значительный политический интерес у очень многих внешних сил. Россия и Иран не могут не использовать такую войну для усиления своих позиций на Каспии. Армения пойдет на признание НКР. Турция может превратить войну в Карабахе в причину для реализации многих планов в рамках политики "ноль проблем с соседями". То есть, можно развязать войну и отдать возникшую ситуацию "на растерзание" кому угодно. Думаю, именно это обстоятельство хорошо понимается руководством Азербайджана, да и всеми заинтересованными внешними силами.
Сергей Саркисян - Думаю, что имитировать активные боевые действия с интенсивностью выше низкой практически невозможно:
1. Перед каждым боевым подразделением на передовой стоит четкая конкретная задача, как действовать в той или иной ситуации. До задач "Пресечь имитационные действия Противника", "Ответить имитационными действиями на имитационные действия Противника", а тем более "Поддержать имитационные действия Противника", надеюсь, не додумались.
2. Не стоит переоценивать влияние Еревана на Степанакерт. В условиях существования двусоставного политического управления даже армянским сторонам договориться между собой будет не просто
3. Будут имитационные или неимитационные боевые действия - будут и жертвы. И клятвы отомстить за них. И тут вдруг выясняется, что это - имитация. Знаете, лучшего повода для военного переворота и придумать трудно.
4. Не только имитационные боевые действия, но и просто имитация бурной активности даже без боевых действий снижает управляемость войсками: "Алё, штаб, это уже война, или опять мы тут имитируем?".
5. С психологической точки зрения: как боевой офицер будет смотреть в глаза солдатам после бурной ночи имитации?
6. Есть военный раж, есть и военный кураж. Российские командиры, видя в бинокли Тбилиси, рвались на его штурм совсем не понарошку. Вот так можно и доимитироваться.
Шахин Аббасов - Я думаю, что к вопросу экспорта азербайджанских углеводородов на европейские рынки, Россия отнесется спокойно. Объемы не так велики, чтобы составить реальную конкуренцию российскому экспорту в Европу, как минимум в ближайшие 15 лет. Однако у России очень четкая позиция - не допустить прямого экспорта туркменских углеводородов в Европу в обход России. Вопрос, который в последнее время особенно активно лоббируется Европейским Союзом (Транскаспийский газопровод). И тут я думаю, Москва может пойти до конца вплоть до военной дестабилизации в зоне Нагорно-Карабахского конфликта или в Грузии. Это важный вопрос национальной безопасности России.
Азад Исазаде - И не есть ли подтверждением этого участие российских воинских подразделений на параде в Ереване? Россия сделала конкретный выбор между Баку и Ереваном или просто пригрозило Баку пальчиком?
Сергей Саркисян - Азад, а не кажется ли Вам, что если бы Россия хотела спровоцировать войну, то она бы не уравнивала шансы сторон? Парад - очень хороший пример и намек.
Зафар Гулиев - Обобщая итоги дискуссии, приходишь к неутешительному выводу. Многолетняя практика «имитация войны и мира» и отсутствие прогресса в переговорах привели к консервации конфликта в состоянии неопределенного равновесия. Сегодня ни конкурирующие между собой державы, ни власти Армении и Азербайджана, ни даже оппозиционные круги в этих странах, в силу ряда причин, не заинтересованы в особо «резких движениях», способных еще более запутать решение проблемы и непредсказуемо повлиять на общий ход внутриполитических и региональных событий. Что же касается МГ ОБСЕ, то наивно полагать, что она по собственной инициативе будет лезть из кожи вон для скорейшего урегулирования конфликта. В скором решении проблемы более всех заинтересованы сами конфликтующие народы, но они не оказывают почти никакого влияния на процесс урегулирования, да и перегорели уже в многолетних ожиданиях мира.