ՀԿ-ները հայտարարում են, որ ընտրությունները եղել են ոչ թափանցիկ
Մենք՝ Հայաստանի Հանրապետության հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչներս, հայտնում ենք մեր մտահոգությունը և անհանգստությունը ՄՀՀ (ՀՀ-ում ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի, տուբերկուլոզի և մալարիայի դեմ ուղղված միջոցառումները համակարգող հանձնաժողով) անդամակցության ոչ պատշաճ ձևով կազմակերպված ընտրությունների վերաբերյալ:
ՄՀՀ անդամության ընտրությունների նպատակով 2011 թվականի սեպտեմբերի 14-ին և 20-ին կայացած երկու հանդիպումների ընթացքում մի շարք տեղական և միջազգային դիտորդ կազմակերպություններ իրենց մտահոգությունը և բողոքը հայտնեցին կապված հետևյալ հանգամանքների հետ.
• մասնակիցներին մինչև ընտրությունները չի տրամադրվել բավարար տեղեկատվություն ՄՀՀ-ի, նրա դերի և գործունեության վերաբերյալ,
• հասանելի չի եղել ՄՀՀ կանոնակարգը, որի պատճառով այդպես էլ պարզ չէր, արդյոք նախորդ ՄՀՀ անդամ ՀԿ-ները կարող են վերընտրվել, թե ոչ,
• նախաձեռնող խմբի` ՄՀՀ ժամանակավոր քարտուղարության կողմից չի ստուգվել հայտարարության հիման վրա մասնակցության հայտ ներկայացրած կազմակերպությունների համապատասխանությունը հայտարարության մեջ նշված չափանիշներին,
• նախապես չի մշակվել ընտրության ընթացակարգ,
• չի բացառվել շահերի բախումը ՄՀՀ անդամության թեկնածու կազմակերպությունների շրջանում:
Երկու հանդիպումների ընթացքում բարձրաձայնված մտահոգությունների լուծմանը միտված առաջարկները, որոնք բխում էին առողջ բանականությունից, տրամաբանությունից և Գլոբալ հիմնադրամի ստանդարտներից, մերժվում էին ՄՀՀ անդամության ընտրություններին մասնակցող կազմակերպությունների ներկայացուցիչների զգալի մասի կողմից` բացառելով առկա խնդիրների տրամաբանական հանգուցալուծումները:
Այն փաստը, որ մասնակիցների զգալի մասը ընդդիմանում էր շահերի բախման քաղաքականության քննարկմանը, թույլ էր տալիս եզրակացնել, որ իսկապես ընտրության ներկայացած որոշ կազմակերպությունների միջև գոյություն ուներ շահերի բախում:
Երկրորդ հանդիպումը` կայացած 2011 թվականի սեպտեմբերի 20-ին, բացեց ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Ս. Խաչատրյանը, ով ներկայացրեց ՄՀՀ-ի ներկա կանոնակարգի տարբերությունները նախորդի հետ, մասնավորապես շահերի բախման քաղաքականության առկայությունը: Սակայն մեր կողմից ներկայացված այն հանգամանքը, որ կարևոր է ընտրության ընթացակարգի և շահերի բախման քաղաքականության մշակումը, չքննարկվեց և առաջարկվեց անցնել ընտրության: Շահերի բախման քաղաքականություն ունենալու հարցը նույնիսկ չդրվեց քվեարկության: Համաձայն չլինելով ընտրությունների իրականացմանը առանց վերը նշված թերությունները շտկելու՝ 7 տեղական հասարակական կազմակերպություններ հրաժարվեցին մասնակցել ընտրություններին:
Մենք հայտարարում ենք, որ իրականացված ընտրությունները եղել են ոչ թափանցիկ, չեն համապատասխանել ժողովրդավարականընտրությունների սկզբունքներին և Գլոբալ հիմնադրամի ստանդարտներին:
Ելնելով վերոգրյալից, ինչպես նաև կարևորելով ժողովրդավարական ընտրությունների արդյունքում ձևավորված ՄՀՀ հանձնաժողովի արդիականությունը, մենք` ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպություններս, կոչ ենք անում ընտրությունները չեղյալ համարել և իրականացնել նոր ընտրություններ՝ ապահովելով վերոնշյալ պայմանները:
Կից ներկայացված է ՄՀՀ քարտուղարություն կազմակերպությունների կողմից ներկայացված հայտերի վերլուծությունը:
«Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ» ՀԿ
«Նոր Սերունդ» ՀԿ
«Հանուն ընտանիքի և առողջության» Համահայկական ասոցիացիա
«Հանրային տեղեկատվություն և գիտելիքի կարիք» ՀԿ (PINK)
«Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիա» ՀԿ
«Կանանց ռեսուրսային կենտրոն» ՀԿ
Հակաթմրամոլային քաղաքացիական դաշինք
«Դրական մարդկանց հայկական ցանց» սոց. ՀԿ
«Իրական Աշխարհ, Իրական Մարդիկ» ՀԿ
«Երիտասարդական մշակութային կազմակերպություն» ՀԿ
«Հույս և օգնություն» ՀԿ
Վերլուծություն
ՀՀ  ազգային օրենսդրության,  Հայաստանում տուբերկուլյոզի, ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի և մալարիայի դեմ ուղղված միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի աշխատանքներին մասնակցության հրավերի և կազմակերպությունների կողմից ներկայացված հայտերի
2002 թվականի դեկտեմբերի 26-ին ընդունված «Հիմնադրամների մասին» ՀՀ օրենքի 3-րդ հոդվածի համաձայն` հիմնադրամ է համարվում քաղաքացիների և (կամ) իրավաբանական անձանց կամավոր գույքային վճարների հիման վրա ստեղծված և անդամություն չունեցող ոչ առևտրային կազմակերպությունը, որը հետապնդում է սոցիալական, բարեգործական, մշակութային, կրթական, գիտական, առողջապահական, բնապահպանական և (կամ) այլ հանրօգուտ նպատակներ: Այնինչ 2001 թվականի դեկտեմբերի 4-ին ընդունված «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի 3-րդ հոդվածի համաձայն` հասարակական կազմակերպությունը (շահույթ ստանալու նպատակ չհետապնդող և ստացված շահույթը մասնակիցների միջև չբաշխող (ոչ առևտրային) կազմակերպության` հասարակական միավորման տեսակ է, որում իրենց շահերի ընդհանրության հիման վրա, օրենքով սահմանված կարգով, միավորվել են ֆիզիկական անձինք` Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, օտարերկրյա քաղաքացիները, քաղաքացիություն չունեցող անձինք` իրենց ոչ կրոնական հոգևոր կամ ոչ նյութական այլ պահանջմունքները բավարարելու, իրենց և այլոց իրավունքները և շահերը պաշտպանելու, հասարակությանը, նրա առանձին խմբերին նյութական և ոչ նյութական աջակցություն ապահովելու, հանրօգուտ այլ գործունեություն իրականացնելու նպատակներով:
Ինչպես երևում է, օրենքը հստակ տարանջատում է մտցնում կազմակերպությունների կազմակերպչաիրավական երկու տեսակների միջև, որոնց միակ ընդհանրությունը կայանում է նրանում, որ երկու տեսակն էլ հանդիսանում են ոչ առևտրային կազմակերպություններ, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտներ: Սակայն ելնելով օրենսդրի տրամաբանությունից` հասկանալի է դառնում, որ հստակ տարբերակվում են այս կազմակերպությունների երկու տեսակները, քանի որ դրանցից յուրաքանչյուրը կարգավորվում է առանձին օրենքով: Հետևաբար, հիմնադրամը որևէ կերպ չի կարող դիտվել որպես հասարակական կազմակերպություն և մասնակցել տեղային հասարակական կազմակերպությունների համար հայտարարված մրցույթին (մեջբերված է ՀՀ առողջապահության նախարարության կողմից տարածված հայտարարության տեքստից): Հիմնադրամը իր կազմակերպչաիրավական տեսակով չի կարող մասնակցել ՄՀՀ անդամության համար հայտարարված մրցույթին նաև այն պատճառով, քանի որ Հայաստանի Հանրապետությունում ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի, տուբերկուլյոզի և մալարիայի դեմ ուղղված միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի կանոնակարգում ևս նշված է տեղական հասարակական կազմակերպություններ (մաս 6):
Դեռ ավելին, ՀՀ առողջապահության նախարարությունն իր կողմից տարածած հայտարարության մեջ հստակ նշել է ոչ միայն կազմակերպությունների կազմակերպչաիրավական ձևը, այլ նաև նրանց գործունեության ոլորտը, այն է՝ միանշանակ հստակեցված է, որ. «Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը հրավիրում է Հայաստանում տուբերկուլյոզի, ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի և մալարիայի ոլորտում գործունեություն ծավալող տեղային հասարակական կազամակերպություններին մասնակցելու Հայաստանի Հանրապետության ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի, տուբեկուլյոզի և մալարիայի դեմ ուղղված միջոցառումները համակարգող վերակազմավորված հանձնաժողովի (ՄՀՀ) աշխատանքներին»: Մինչդեռ, ՄՀՀ ժամանակավոր քարտուղարության կողմից տրամադրված թեկնածու կազմակերպությունների ներկայացված հետաքրքրվածության նամակների և հայտերի ուսումնասիրությունից պարզ է դառնում, որ որպես ՄՀՀ անդամության թեկնածու գրանցված մի շարք կազմակերպություններ չեն համապատասխանում հենց ՀՀ առողջապահության նախարարության կողմից հայտարարված մրցույթի նվազագույն պայմաններին: Մասնավորապես կամ չունեն առնվազն 2 տարվա աշխատանքային փորձ առողջապահական, կրթական, հիվանդների իրավունքների պաշտպանության և սոցիալական ոլորտներում, և առնվազն մեկ տարվա փորձ դրամաշնորհային ծրագրերի իրականացման ոլորտում: Հետևաբար, նախարարությունը թեկնածու կազմակերպությունների համար ներկայացրել է առնվազն 4 պահանջ.
Պահանջ 1: ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի, տուբերկուլյոզի և մալարիայի ոլորտում գործունեություն ծավալող
Պահանջ 2: տեղային հասարակական կազմակերպություններ
Պահանջ 3: առնվազն 2 տարվա աշխատանքային փորձ առողջապահական, կրթական, հիվանդների իրավունքների պաշտպանության և սոցիալական ոլորտներում
Պահանջ 4: առնվազն մեկ տարվա փորձ դրամաշնորհային ծրագրերի իրականացման ոլորտում:
Իսկ եթե անգամ ունեն այդ փորձը, ապա դա պատշաճ կերպով պատկերված չէ կազմակերպությունների կողմից ներկայացված հետաքրքրվածության նամակում:
Ստորև վեր է լուծված կազմակերպությունների կողմից ներկայացված հետաքրքվածության հայտերի անհամապատասխանելիությունը ՀՀ առողջապահության նախարարության կողմից ներկայացված պահանջներին:
1. AEGEE-Երևանը / Եվրոպականուսանողներիֆորում/ - հայտում ներկայացված չեն կազմակերպության իրականացրած որևէ ծրագիր, նշված են միայն կազմակերպված միջոցառումներ (պահանջ 3 և 4-ի խախտում): Ինչպես նաև սույն կազմակերպությունը հանդիսանում է միջազգային հասարակական կազմակերպություն (http://www.cragrer.am/node/566), ինչը հակասում է Առողջապահության նախարարության կողմից տարածված հայտարարությանը նախատեսված տեղային հասարակական կազմակերպությունների համար:
2. Գավառիառաջադեմբնագետներիմիավորում – հայտում հիշատակել է, որ 2011 թ. իրականացնում է «Նախադպրոցական հաստատությունների տնօրենների, դաստիա­րակների և երաժշտության դաստիարակների վերապատրաստման դասըն­թաց», ֆինանսավորող` Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամ: Ակնհայտ է շահերի բախում, քանի որ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը ևս մասնակցում է ՄՀՀ անդամության մրցույթին որպես թեկնածու: Միևնույն ժամանակ հայտում ներկայացված չեն պահանջ 1-ին համապատասխանող միջոցառումների կազմակերպման վերաբերյալ փորձ:
3. ՀայաստանիԱզգայինՍկաուտականՇարժում «ՀԱՍԿ» - հայտում կազմակերպությունը չի ներկայացրել իր կողմից իրականացված և ոչ մի ծրագիր` փոխարենը լրացնելով մի շարք միջոցառումներ, որոնց իրենց կազմակերպությունը կամ առանձին անդամները մասնակցել են (1, 3 և 4-րդ պահանջների խախտում):
4. «ՍՈՆԴԵՐՍ ԿԵՆՏՐՈՆ» առողջապահական հասարակական կազմակերպություն – հայտում հստակ նշում է, որ հիմնվել է 2010 թ. մայիսին, գործում է 1,5 տարի: Դեռ ավելին, հայտում նշված չէ որևէ դրամաշնորհային ծրագիր, որն իրականացվել է տվյալ կազմակերպության կողմից (1, 3 և 4-րդ պահանջների խախտում):
5. «Երիտասարդթարգմանիչներիմիավորում»  ՀԿ – իր ներկայացրած հայտում մատնանշել է, որ իրականացրել է «Թարգմանությունը` աշխարհի ապագան» կրթական ծրագիրը Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ: Ինչը շահերի բախում է, քանի որ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը ևս մասնակցում է ՄՀՀ անդամության մրցույթին որպես թեկնածու: Միևնույն ժամանակ կազմակերպությունը իր գործունեության ոլորտով չի համապատասխանում ներկայացված պահանջներին (1 և 3-րդ պահանջների խախտում):
6. Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամ – առկա է 1. շահերի բախում, քանի որ դրամաշնորհատուն և մի շարք դրամաշնորհառուները հանդես են գալիս որպես թեկնածուներ, 2. Հիմնադրամը, ըստ ՀՀ օրենսդրության, չի հանդիսանում հասարակական կազմակերպություն, հետևաբար՝ իրավասու չէր մասնակցել հայտարարված մրցույթին:
7. «ԱՍՔ» մշակութայինկենտրոն - 2011 թ.` «Թափառում» գեղարվեստական ֆիլմ ռոք օպերա` Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ: Կրկին առկա է շահերի բախում դրամաշնորհատու և դրամաշնորհառու հարաբերություններում: Ավելին, կազմակերպությունը բացառապես գործունեություն է ծավալում մշակութային բնագավառում (1 և 3-րդ պահանջների խախտում):
8. «Աստղավարդ» հաշմանդամերեխաներիծնողներիհասարակականկազմակերպություն – իր հայտում կազմակերպությունը հիշատակում է, որ ի թիվս այլոց իրականացրել է 2 ծրագրեր` «Սովորում ենք համակարգիչ» կրթական ծրագիր 2010 թ. և «Կարում ենք ինքներս» 2011թ.` Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ: Կրկին առկա է շահերի բախում դրամաշնորհատու և դրամաշնորհառու հարաբերություններում: Բացի այդ կազմակերպությունը չի համապատասխանում պահանջ 1-ին:
9. «Ձեռք» երիտասարդական կրթական հասարակական կազմակերպություն – իր հայտում նշված է. «Ձեռք» երիտասարդական կրթական հասարակական կազմա­կեր­պութ­յունը ստեղծվել է 2009 թ. ապրիլի 21-ին: Գործունեության ընթացքում «Ռեգիոնալ համագոր­ծակ­ցություն» երիտասարդական հասարակական կազմակերպությունը իրականաց­րել է բազմաթիվ ծրագրեր կրթության ոլորտում` իրականացված ծրագրեր` անգլերենի արտադասարանական դասընթացների կազմակերպում բազային դպրոցներում»: Ինչից հետևում է, որ 1.տվյալ կազմակերպությունը չունի փորձ, 2. որևէ կերպ չունի առնչություն տվյալ խնդիրներին: Դեռ ավելին, հանդիպումների ժամանակ այս երկու կազմակերպությունները ներկայացվել են մի անձի կողմից, ով 2011 թվականի սեպտեմբերի 20-ի հանդիպման ժամանակ նաև հայտարարեց, որ այժմ ինքն աշխատում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունում: Հետևաբար՝ առկա է շահերի բախում, միևնույն ժամանակ 1, 3 և 4-րդ պահանջների խախտում:
10. «Կրթություն և Տեղեկատվություն Հանուն Զարգացման» (ԿՏՀԶ) հասարակական կազմա­կերպություն – իր հայտում ներկայացված է միայն մեկ ծրագիր` «Բոլոնիայի գործընթացը Հայաստանում» կրթական – տեղեկատվական ծրագիր (Խ. Աբովյանի անվան հայկական մանկավարժական համալսարան, սակայն ներկայացված չէ ո՛չ իրականացման տարեթիվը, ո՛չ ֆինանսավորող աղբյուրը: Միանշանակ խախտվել է պահանջ 1-ը:
11. «Հայաստանի երիտասարդության ազգային խորհուրդ»- չնայած այն հանգամանքին, որ կազմակերպությունը հիմնադրվել է 1997 թվականին, իր հայտում նշել է միայն մեկ ծրագրի իրականացման մասին` «Եվրոպական ծրագրերի մենեջմենթ» կրթական ծրագիր Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ: Կրկին առկա է շահերի բախում դրամաշնորհատու և դրամաշնորհառու հարաբերություններում: Միևնույն ժամանակ խախտվել է 1-ին պահանջը:
12. Հոգեկան առողջության հիմնադրամ-  Հիմնադրամը ըստ ՀՀ օրենսդրության չի հանդիսանում հասարակական կազմակերպություն, հետևաբար՝ իրավասու չէր մասնակցել հայտարարված մրցույթին:
13. «Խնամք» հասարակական կազմակերպություն – իր հետաքրքրվածության հայտում կազմակերպությունը նշել է այն միջոցառումների շարքը և հրատարակումները (գրքույկներ և ֆիլմ), որոնք իրականացրել է կազմակերպությունը և ոչ թե դրամաշնորհային ծրագրեր (1, 3 և 4-րդ պահանջների խախտում):
14. «Կրթասեր»հասարակականկազմակերպություն - իր հայտում կազմակերպությունը նշել է, որ իրականացրել է միայն մեկ ծրագիր` «Ես չեմ ուզում ծխել», որը չի համապատասխանում ներկայացված պահանջներին (1, 3 և 4-րդ պահանջների խախտում):
15. «Սկարպ» առողջական կենտրոն հասարակական կազմակերպությունիր հայտում կազմակերպությունը նշել է, որ ստեղծվել է 1999 թվականին և մինչև օրս իրականացրել է բազմաթիվ ծրագրեր հաշմանդամ մարդկանց առաջնային առողջության պահպանման ոլորտում: Ծրագրերը ֆինանսավորել են ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային դոնոր կազմակերպություններ: Ինչը որևէ տեղեկություն չի տրամադրում պահանջվող չափորոշիչների մասին, հետևաբար՝ խախտվել է 1, 3 և 4-րդ պահանջները:
16. «Զանգակատուն» բարեգործական հասարակական կազմակերպություն – իր հայտում կազմակերպությունը չի ներկայացրել, որևէ դրամաշնորհային ծրագրի անվանում, ավելին՝ իր գործունեությամբ այն չի համապատասխանում պահանջներին, քանի որ, ինչպես նշված է հայտում, գործունեության ոլորտը ներառում է սոցիալական հիմնախնդիրների հաղթահարումը, կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանությունը, անհատի, խմբի, ընտանիքի և համայնքի հետ աշխատանքը (1 և 3-րդ պահանջների խախտում):
17. «Հանրային տեղեկատվություն և գիտելիքի կարիք» – իր ներկայացրած հայտում մատնանշել է, որ իրականացնում է ծրագիր «Նոր Սերունդ» ՀԿ-ի հետ համատեղ: Ինչը շահերի բախում է, քանի որ «Նոր սերունդ» ՀԿ-ն ևս մասնակցում է ՄՀՀ անդամության մրցույթին որպես թեկնածու:
18. «Ընդդեմ Ձեռքբերովի Իմունային Անբավարարության Համախտանիշի Ազգային Ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպություն - իր հայտում նշել է, որ 2001թ.-ին UNICEF-ի ֆինանսական աջակցությամբ իրականացրել է «ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի կանխարգելումը Գեղարքունիքի  մարզում» ծրագիր  Գեղարքունիքի թվով 130 միջնակարգ դպրոցներում: Տեղեկատվության հարցումների արդյունքում UNICEF-ը տեղեկացրել է, որ 2001 թվականին իրականացրած ծրագրի գործընկեր է եղել «Հայաստանի Բժիշկ – Ուսանողների Գիտական Ասոցիացիա» (ՀԲՈւԳԱ)  հասարակական կազմակերպությունը, որը ևս մասնակցում էր ՄՀՀ ընտրություններին: Հետևաբար, նշված կազմակերպությունները, գուցե և հանդիսացել են համագործակիցներ այդ դրամաշնորհների իրականացման համար, սակայն «Ընդդեմ Ձեռքբերովի Իմունային Անբավարարության Համախտանիշի Ազգային Ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպությունը դրամաշնորհառու չի հանդիսացել: Ինչից բխում է, որ տվյալ պարագայում կազմակերպությունը տրամադրել է ոչ ճշմարտացի տեղեկատվություն իր գործունեության վերաբերյալ:
Այսպիսով, սույն վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ միայն հայտի ներկայացման պահանջների խախտման հիմքով հարկ էր մրցույթի առաջին փուլում` փաստաթղթերի ներկայացման փուլում, բացառել այն կազմակերպությունների մասնակցությունը հետագա ընտրություններին, որոնք չեն համապատասխանում ՄՀՀ ժամանակավոր քարտողարության կողմից տարածված հայտարարության մեջ ներկայացված պահանջներին: Միևնույն ժամանակ, հատկանշական է, որ կազմակերպությունների միջև առկա շահերի բախման դեպքում, այդպիսի կազմակերպությունների մասնակցությունը հնարավոր է թույլատրել միայն շահերի բախման քաղաքականությամբ նախատեսված միջոցառումների ձեռնարկումից հետո:

We, the representatives of the civil society sector of the Republic of Armenia, express our concern and worry with regards to improper organization of the elections for CCM membership.
On September 14 and 20, 2011 were held two meetings for the CCM membership elections. During these two meetings several local non-governmental organizations and observers from international organizations expressed their concern and grievance regarding following issues:
• Before the elections the participants were not provided with enough information about CCM, its role and work,
• CCM bylaws was not accessible and due to that it was not clear whether or not previous CCM members can be reelected,
• The compliance of the organizations, which have sent an application form based on the announcement, was not checked by the initiative group, CCM secretariat, with the criterias provided in the announcement,
• The election procedure was not developed beforehand,
• Conflict of interest among candidate organizations for CCM membership was not excluded.
During the two meetings proposals aimed to solve the raised concerns, which emanated from healthy rationality, logic and Global Fund standards, were refused by the considerable party of the representatives of the organizations participating at the CCM membership elections, excluding the logical outcome of the existing problems.
The fact that considerable part of the participants were opposing to discuss conflict of interest policy, lets to conclude that indeed there was a conflict of interest among some of the organizations represented for the elections.
Sergey Khachatryan, Deputy Minister of Health, opened the second meeting held on September 20, 2011, who presented differences of current CCM bylaws from previous one, particularly the existence of conflict of interest policy. Despite the fact that we presented the importance of developing election procedure and conflict of interest policy, this circumstance was not discussed and was proposed to pass to elections. The issue of having a conflict of interest policy was not even put on voting. Not agreeing to implement elections without rectifying above mentioned drawbacks 7 local non-governmental organizations refused to take part in the elections.
We announce that implemented elections were not transparent, were not corresponding to the principles of democratic elections and Global Fund Standards.
Based on the abovementioned, as well as stressing the importance of contemporaneousness of CCM committee, which must be formed as a result of democratic elections, we below signed non-governmental organizations, claim to consider the elections invalid and implement new elections ensuring above mentioned conditions.
Please find attached analysis of the application forms presented by the organizations to CCM secretariat.
“Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor office” NGO
“New Generation” NGO
“For Family and Health Pan-Armenian Association” NGO
“Public Information and Need of Knowledge” (PINK) NGO
“Armenian Association of Women with University Education” NGO
“Women Resource Center” NGO
“Antidrug Civil Union” NGO
“Positive People Armenian Network” Soc. NGO
“Real World, Real People” NGO
“Youth Cultural Organization” NGO
“Hope and Help” NGO
Analysis
of the RA national legislation, invitation for the participation to the work of Country Coordination Commission on HIV/AIDS, Tuberculosis and malaria issues (CCM) in the Republic of Armenia and application forms presented by the organizations
According to the article 3 of the Law of the Republic of Armenia on Foundation adopted on 26 December, 2002 “foundation is a non-commercial organization, which is established based on voluntary contributions of property on behalf of citizens and (or) legal persons, and which does not have members and pursues social, charitable, cultural, educational, scientific, public health,
environmental or other public benefit goals. While according to the article 3 of the Law of the Republic of Armenia on Public Organizations “a public organization (hereafter referred to as organization) is a type of (not for profit) public association which does not pursue the purpose of gaining profit and redistributing this profit among its members, and into which (the organization), based on their common interests, in the manner prescribed by the law, physical persons, including RA citizens, foreign citizens and those without a citizenship, have joint for satisfying their non religious spiritual and non material other needs; for protecting their and other persons’ rights and interests; for providing material and non-material assistance to certain groups and for carrying out other activities for public benefit.
As it can be seen that the law puts clear distinction between two organizational-legal types of the organizations, where the only commonality is that two types represent non-profit organization, as well as civil society institutes. Nevertheless, judging from the logic of the legislative, it becomes clear that these two types of the organizations are clearly differentiated, as each of them is regulated by a separate law. Therefore, foundation by no means can be considered as a non-governmental organization and participate at a competition for local non-governmental organizations (quote from the announcement text spread by the RA Ministry of Health). Foundation by its organizational-legal type cannot participate at CCM membership competition also because in the bylaws of Country Coordination Commission on HIV/AIDS, TB and malaria issues (CCM) in the Republic of Armenia it is also mentioned local non-governmental organization (part 6).
Moreover, RA Ministry of Health in its announcement text clearly mentioned not only organizational-legal type of the organizations, but also the sphere of functioning, which is unequivocally defined: “Ministry of Health of the Republic of Armenia invites non-governmental organizations working in the sphere of tuberculosis, HIV/AIDS and malaria in Armenia to participate at the work of the reorganized Country Coordination Commission on HIV/AIDS, Tuberculosis and malaria issues of the Republic of Armenia”.
Whereas, from the candidate organizations’ applications and letters of interest that was provided by CCM temporary secretariat, it is obvious that several organizations that are registered for CCM membership do not correspond to the minimum conditions of the competition announced by the Ministry of Health of RA. Particularly, do not have minimum 2 years work experience in the sphere of healthcare, education, patients’ rights protection and social spheres, and at least one year experience in implementing a grant project.
Therefore, the Ministry presented minimum 4 requirements for candidate organizations:
Requirement 1: Functioning in the sphere of HIV/AIDS, tuberculosis and malaria
Requirement 2: Local non-governmental organization
Requirement 3: Minimum 2 years of work experience in the sphere of healthcare, education, patients’ rights protection and social issues
Requirement 4: Minimum one year experience in the sphere of implementation of grant projects
Even if the organizations have that experience, it is not clearly stated in the motivation letters presented by the organizations.
Below it is analyzed the non-compliance of the motivation letters presented by the organizations with the requirements stated by the Ministry.
1. AEGEE Yerevan/European Student Forum – in the application there is no mention of any project implemented by the organization, only organized events are mentioned (infringement of 3 and 4 requirements). Moreover, this organization represents international non-governmental organization (http://www.cragrer.am/node/566), which contradicts the announcement disseminated by the Ministry of Health considered for local non-governmental organizations.
2. Union of Gavar Progressive Naturalists – in the application it is stated that in 2011 implements “Trainings for Preschool Institution Principles, Educators and Musical Educators”, financial support comes from Youth Foundation of Armenia. The conflict of interest is obvious as Youth Foundation of Armenia also took part in the competition for CCM membership as a candidate. At the same time the experience with regards to the actions corresponding to requirement 1 is not presented in the application.
3. Armenian National Scout Movement (ANSM) – in the application form the organization did not present any of the implemented projects and filled in number of events where either the organization or a member of it participated at (infringement of 1, 3 and 4 requirements).
4. “Sonders Center” healthcare non-governmental organization – in the application clearly states that it was established in May, 2010, functions 1.5 year. Moreover, in the application there is no mention of grant project, which is implemented by this organization (infringement of 1, 3 and 4 requirements).
5. “Union of Young Translators” NGO – in its application form it has mentioned that implemented “Translation: Future of the World” educational project by financial support of Youth Foundation of Armenia. This represents a conflict of interest as the Youth Foundation of Armenia also participated at the CCM membership elections as a candidate. At the same time the organization by the sphere of its functioning does not correspond to the requirements (infringement of 1 and 3 requirements).
6. Youth Foundation of Armenia – exists 1. conflict of interest, as the donor and the grantees are represented as candidates, 2. According to RA law foundation cannot be considered as a non-governmental organization, thus is not eligible to take part at the competition.
7. “ASQ” cultural Center – “Taparum” fiction rock opera implemented in 2011, by the financial support of Armenian Youth Foundation. Again there is a conflict of interest in the relations of donor and grantee. Moreover, the organization solely functions in the sphere of culture (infringement of 1 and 3 requirements).
8. “Astghavard” non-governmental organization for disabled children parents – in its application the organization mentions that along with other projects it has implemented 2 projects “We Learn Computer” educational project in 2010 and “Sewing by Ourselves” in 2011 by the financial support of Youth Foundation of Armenia. Again there is a conflict of interest in the relations between donor and grantee. Besides that the organization does not correspond to the requirement 1.
9. “Dzqer” youth educational non-governmental organization – in its application it is mentioned that: ““Dzerq” youth educational non-governmental organization was founded on April 21, 2009. During its functioning “Regional Cooperation” youth non-governmental organization has implemented several projects in the sphere of education; implemented projects: organization of out of class English lessons at basic schools”. From which follows that 1. This organization does not have experience, 2. By no means has any relation to these issues. Moreover, during the meetings these two organizations were represented by one person, who also announced that she currently works at RA Ministry of Health during the meeting on 20 September 2011. Therefore, here exists conflict of interest, at the same time infringement of 1, 3 and 4 requirements.
10. “Education and Information for Development” (EID) non-governmental organization – in its application there is presented only one project “Bologna process in Armenia” educational-informational project (Pedagogical University after Kh. Abovyan), but there the implementation date and financial source are not mentioned. Unambiguously there is an infringement of requirement 1.
11. “National Youth Council of Armenia” – despite the fact that the organization was founded in 1997 in its application it has mentioned only one implemented project, “Management of European Projects” educational project by the financial support of the Youth Foundation of Armenia. Again there is a conflict of interest between donor and grantee relations. At the same time there is an infringement of requirement 1.
12. “Mental Health Foundation” – According to RA law foundation is not a non-governmental organization, thus it is not eligible to take part in the announced competition.
13. “Khnamq” non-governmental organization – in its motivation letter the organization has mentioned the series of the events and publications (booklets and film), which the organization did but not the grant projects (infringement of 1, 3 and 4 requirements).
14. “Krtaser” non-governmental organization – in its application the organization has mentioned that it implemented only one project “I don’t want to smoke”, which does not correspond to the presented requirements (infringement of 1, 3 and 4 requirements).
15. “Scarp” health center non-governmental organization – in its application the organization mentioned that it was established in 1999 and till now has implemented numerous projects in the sphere of primary healthcare for disabled people. The project was funded both by local and international donor organizations. This does not provide any information about required criteria’s, thus requirements 1, 3 and 4 were infringed.
16. “Zangakatun” charitable non-governmental organization – in its application the organization did not present any grant project name, moreover by its functioning it does not correspond to the requirements, because as it is mentioned in the application the sphere of their functioning includes overcoming social problems, women and children rights protection, individual, group, family and community work (infringement of 1 and 3 requirements).
17. “Public Information and Need of Knowledge” NGO – in its application it has mentioned that is implementing a project with “New Generation” NGO. It represents a conflict of interest, as “New Generation” NGO also participates at CCM membership competition as a candidate.
18. “Anti HIV/AIDS National Association” non-governmental organization – in its application it has mentioned that implemented “HIV/AIDS Prevention in Gegharkunik Region” in 130 schools in Gegharkunik in 2001 by the financial support of UNICEF. Due to information inquires UNICEF informed that for the project implemented in 2001 the partner was “Scientific Association of Medical Students of Armenia” (SAMSA) non-governmental organization, which was also participating at the elections. Thus, mentioned organizations may be partners for the implementation of this grant project, but “Anti HIV/AIDS National Association” non-governmental organization was not a grantee for it. From which can be concluded that in this situation organization has provided not true information about its work.
Thus, this analysis shows that based only on the infringements of the requirements for applications the participation of the organizations which does not correspond to the requirements assigned in the announcement spread by the temporary CCM secretariat must have been excluded during the first stage of submission of the documents. At the same time, it’s important that in case of conflict of interest between the organizations, the participation of those organizations could be allowed only in case of taking appropriate steps provided by the conflict of interest policy.