Կարգավիճակի հարցը թողնելով ապագային
«Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը կարծում է, որ համաշխարհային հանրությունը նպատակադրված է լուծելու ղարաբաղյան թնջուկը և դրանից հետո բացել հայ-թուրքական սահմանը:
Այդ պարագայում, ըստ Արամ Կարապետյանի, միշտ պետք է կոմպրոմիս լինի, իսկ միջազգային հանրությունը այդ կոմպրոմիսը տեսնում է հողերի հետ հանձնման և Ղարաբաղին ժամանակավոր կարգավիճակ տրամադրելու մեջ` կարգավիճակի հարցը թողնելով ապագային:
«Միջազգային հանրությունը նմանատիպ գործընթացները փորձում է վերջացնել Դեյթոնով: Եթե տեսնում է, որ որևէ ձևով էլ չի կարող մերձեցնել, և ստատուս-քվոն իրեն էլ ձեռք չի տալիս, ապա տեղի է ունենում Դեյթոն»,- այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում ասաց ՆԺԿ նախագահը:
Արամ Կարապետյանի կարծիքով` Աստանայում նախագահին կպարտադրվի ճանապարհային քարտեզի նման որևէ փաստաթուղթ ստորագրել, բայց նախագահը չի ստրագրի դա: Փոխարենը կլինի ոչ հստակություն մտցնող, ժամանակագրություն չպարունակող կոնկրետ որևէ փաստաթուղթ: Այսինքն` այդ փաստաթուղթը պարզապես ցույց կտա, որ կա երկկողմանի կամք` հարցը լուծելու համար:

New Times political party president Aram Karapetyan stated that the international community seeks a resolution of the Karabakh conflict so that the Turkish-Armenian border can be subsequently opened.
Mr. Karapetyan urges the Armenian side to be willing to compromise and that the international community expects such a compromise to involve the "occupied" territories and the granting of temporary status to Karabakh.
He stated that President Sargsyan of Armenia would be pressured to sign some form of "road map" document at the upcoming Astana meeting, but that the president would not.
Instead, Mr. Karapetyan believes that a document will emerge expressing the will of the parties involved to resolve the issue, even though it will include few details or a timeframe.