Դիրքը ճշտելու ժամանակն է. ո՞ւմ կողմ քվեարկել և ո՞ւմ` դեմ
ԱՄՆ Կոնգրեսի` նոյեմբերի 2-ի ընտրությունները, հավանաբար հսկայական ալեկոծումներ կառաջացնեն Ամերիկայի քաղաքական դաշտում: Քարոզչական գովազդներն ու քաղաքական մեկնաբանությունները ողողել են եթերը, և բոլորն անհամբերությամբ հետևում են հարցախույզներին` տեսնելու` արդյոք իրենց նախընտրած թեկնածուն կամ կուսակցությունը պիտի հաղթի՞, թե՞ դուրս շպրտվի:
Բարաք Օբամայի ժողովրդականությունը երկու կարճատև տարվա ընթացքում կտրուկ անկում է ապրել: Նախագահի վարչակազմի ձախողված աշխատանքից հիասթափված ամերիկյան հասարակությունը շրջվել է դեմոկրատ պաշտոնատար անձանցից, որոնցից շատերն այժմ մտահոգված են Կոնգրեսում իրենց տեղերը կորցնելով: Թեև դժվար է կռահել բոլոր թեկնածուների ընտրության արդյունքները, սակայն քաղաքական մասնագետներն ակնկալում են, որ հանրապետականները կվերցնեն Ներկայացուցիչների պալատը, (նվազ հնարավոր է) նաև Սենատը: Եթե այս կանխատեսումներն իրականանան, ապա մինչև հաջորդ նախագահական և Կոնգրեսի 2012 թ. ընտրությունները Վաշինգտոնում հավանաբար ընդհանուր անելանելի իրավիճակ ստեղծվի: Իսկ մինչ այդ Օբամայի վարչակազմի ձեռնարկած բոլոր նոր նախաձեռնությունները կսառեցվեն Կոնգրեսում` գրեթե անհնարին դարձնելով ազգային խնդիրների վերաբերյալ որևէ կարևոր օրենքի ընդունում: Ինչպե՞ս կքվեարկեն ամերիկահայերը նման խճճված իրավիճակում: Նրանց համար, ովքեր հավատարիմ դեմոկրատներ կամ հանրապետականներ են, հեշտ է ընտրություն կատարելը: Նրանք կընտրեն իրենց կուսակցության թեկնածուներին` անկախ հիմնախնդիրների վերաբերյալ նրանց ունեցած դիրքորոշումից: Սակայն հայկական հարցերով մտահոգված մարդիկ ավելի բարդ խնդրի առաջ են կանգնած: Նրանք կարող են ասել` քանի որ դեմոկրատները Ցեղասպանության բանաձևի առնչությամբ իրենց խոստումը չհարգեցին, ուստի նրանց պետք է պատժել` քվեարկելով հանրապետական թեկնածուների օգտին: Սակայն խնդիրն այն է, որ Կոնգրեսի հանրապետական անդամներն ավանդաբար ավելի քիչ են աջակցել Հայոց ցեղասպանության խնդրին, քան դեմոկրատները: Այսպիսով, բոլոր հանրապետականների օգտին քվեարկելը, հագուրդ տալով զգացմունքներին, չի նպաստի Հայկական հարցին: Ընդհակառակը, հայերն ընտրած կլինեն թեկնածուների, որոնք ավելի քիչ կաջակցեն, քան Կոնգրեսի ներկայիս անդամները, որոնցից շատերը դեմոկրատ են: Գոյություն ունի ևս մեկ տարբերակ. ընդհանրապես չմասնակցել ընտրություններին, քանզի ոչ դեմոկրատները, ոչ էլ հանրապետականները իշխանության գլուխ կանգնած ժամանակ հայկական հարցերի վերաբերյալ իրենց խոստումները չեն կատարել: Սակայն սա այնքան էլ լավ տարբերակ չէ, քանի որ դրանով կվատնվեն հայ համայնքի` տասնամյակներ ի վեր կատարած քաղաքական ներդրումները Ամերիկայի քաղաքացիական կյանքում: Ամերիկահայ ընտրողների քննարկմանը ներկայացվող իմ տարբերակը չի ներառում վերոնշյալ տարբերակներից և ոչ մեկը. կուրորեն մի քվեարկեք ձեր կուսակցության թեկնածուների օգտին և մի հրաժարվեք ընտրություններին մասնակցելուց: Լավագույն ընտրությունը հետևյալն է. յուրաքանչյուր կուսակցությունից քվեարկել այն թեկնածուի օգտին, որն առավել ակտիվ է աջակցել հայկական հարցերին: Նրանք, ովքեր չեն ցանկանա քվեարկել թեկնածուի` հայկական հարցերի նկատմամբ դիրքորոշման հիման վրա, պետք է հիշեն, որ ընտրողների մեծամասնությունն իր ընտրությունը կատարում է` ելնելով անձնական շահերից: Հրեաները, սևամորթները, իսպանախոս ամերիկացիները, թուրքերը և այլ էթնիկ խմբեր քվեարկում են այն թեկնածուների օգտին, որոնք սատարում են իրենց հարցերին: Բարձր եկամուտ ունեցողները, որպես կանոն, քվեարկում են հօգուտ այն թեկնածուների, որոնք նրանց խոստանում են հարկերի կրճատում: Մինչդեռ աղքատ ժողովուրդը, սովորաբար աջակցում է սոցիալական ծառայությունների ֆինանսավորմանը կողմ արտահայտվողներին: Ինչո՞ւ պետք է հայերը բացառություն կազմեն և խուսափեն նեցուկ լինելուց այն թեկնածուներին, որոնք բարեհաճ են հայկական հարցերի նկատմամբ: Ընտրողներն իրենց ընտրությունը կատարում են` ելնելով սեփական շահերից: Իսկ հետագայում ընտրողների հակասական շահերը հավասարակշռելն արդեն ընտրված պաշտոնյաների խնդիրն է: Ամերիկահայերը կարող են իրենց աջակիցներին Կոնգրեսում պահել` վերընտրելով Ներկայացուցիչների պալատի 120 դեմոկրատ և 36 հանրապետական անդամի, ինչպես նաև Սենատի 12 դեմոկրատ, 2 հանրապետական և 1 անկախ անդամի, որոնք բարձր գնահատականի են արժանացել Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի կողմից: Միաժամանակ ամերիկահայերը կարող են Կոնգրեսում կրճատել իրենց հակառակորդների թիվը` սատարելով այն թեկնածուներին, որոնք պայքարում են Ներկայացուցիչների պալատի 18 դեմոկրատ և 22 հանրապետական անդամի դեմ, որոնց Հայ դատի հանձնախումբն արժանացրել է բացասական գնահատականի: Կոնգրեսի անդամների անհատական տվյալները ճշտելու համար խնդրում ենք նայել Հայ դատի հանձնախմբի հաշվառման քարտերը www.anca.org կայքում: Ի վերջո, բոլորը պետք է տեղյակ լինեն, որ նոյեմբերի 2-ի ընտրությունների հաջորդ օրն իսկ ոչ պաշտոնապես մեկնարկում է 2012-ի նախագահական ընտրարշավը: Այս առումով խիստ մտահոգիչ է, որ անցյալ ուրբաթ նախագահ Օբաման ժամանել էր Լոս Անջելես և Գլենդեյլ, և ոչ մի հայ հայ բողոքի ձայն չբարձրացրեց նրա ներկայությամբ: Ինչպե՞ս կարող են հայերն անտեսել այն փաստը, որ նախագահն իր պաշտոնավարման երկու տարվա ընթացքում չկատարեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու իր խոստումը: Ճիշտ այն պահին, երբ Օբաման հուսահատ ճիգերով փորձում էր ընտրողներին համոզել աջակցել դեմոկրատ թեկնածուներին, Հարավային Կալիֆորնիայի հսկայական հայկական համայնքը ձեռքից բաց թողեց ամերիկյան լրատվամիջոցների առաջ նախագահին իր դժգոհությունն արտահայտելու եզակի հնարավորությունը: Հայերն իրենց բացթողումներով չարագուշակ ուղերձ են հղում բոլոր թեկնածուներին. դուք կարող եք որևէ բան խոստանալ հայերին, ստանալ նրանց փողերն ու ձայները, իսկ ընտրությունից հետո կարող եք խախտել ձեր խոստումը` մնալով անպատիժ: Հայերը պետք է արթնանան իրենց թմբիրից: Եթե նրանք ցանկանում են, որ ընտրված պաշտոնյաները իրենց լրջորեն ընդունեն, ապա պետք է վարձահատույց լինեն քաղաքական աջակիցներին և պատժեն իրենց հակառակորդներին:

Time to Take a Stand: Who to Vote for and Who to Vote Against?
The November 2 congressional elections are expected to have a tidal wave effect on America’s political landscape. Campaign ads and political commentaries have flooded the airwaves and everyone is anxiously following the polls to see if their favorite candidate or party is going to prevail or get tossed out.
In two short years Pres. Obama’s popularity has plummeted precipitously. Disappointed by his administration’s disastrous performance, the American public has turned on Democratic incumbents, many of whom fear losing their congressional seats. Even though several key races are too close to call, political pundits expect that Republicans will take over the House of Representatives, and possibly the Senate. If these predictions come true, there will probably be total gridlock in Washington until the next presidential and congressional elections in 2012. Until then, all new initiatives undertaken by the Obama administration will be stalled in Congress, making it almost impossible to pass any bills on important national issues. In such a confusing situation, how would Armenian-American vote? Those who are staunch Democrats or Republicans have an easy choice to make. They would vote for their party’s candidates, regardless of their position on issues. However, those who care about Armenian issues have a somewhat more difficult task. They could take the position that since Democrats have not delivered their promises on the Genocide resolution, they would punish them by voting instead for Republican candidates. The problem is that traditionally most Republican members of Congress have been less supportive of the Armenian Genocide issue than Democrats. Thus, voting for all Republican candidates, while perhaps emotionally satisfying, will not benefit the Armenian Cause. On the contrary, Armenians would be helping to elect candidates who are less sympathetic than the current members of Congress, many of whom are Democrats. Another option is to sit out the elections completely, since neither Democrats nor Republicans delivered on Armenian issues when they were in power. This is not a good option, however, as it would squander decades of political investment the Armenian community has made in American civic life. The option I recommend for the consideration of Armenian-American voters is none of the above. Do not vote blindly for your party’s candidates, and do not sit out the election. The optimum choice is to vote for candidates of any party who have demonstrated a proven track record of active support on Armenian issues. Those who are reluctant to vote on the basis of a candidate’s stand on Armenian issues should remember that most voters make their selection based on their perceived self-interest. Jews, Blacks, Hispanics, Turks and other ethnic groups vote for candidates who support their causes. Those in high-income brackets typically vote for candidates who promise to lower their taxes, while poor people usually support those who favor funding more social services. Why should Armenians be the exception and shy away from supporting candidates who favor their issues? Voters make their electoral choices on the basis of their interests. It is then up to elected officials to balance the conflicting interests of their constituents. Armenian-Americans can keep their friends in Congress by re-electing the 120 Democratic and 36 Republican House members; and 12 Democratic, 2 Republican, and 1 independent Senators all of whom received top grades from the Armenian National Committee of America. At the same time, Armenian-Americans can reduce the number of their opponents in Congress by supporting candidates who are running against the 18 Democratic and 22 Republican House members who received a failing grade from ANCA. To check the individual record of Members of Congress, please consult the ANCA’s report card by clicking on www.anca.org. Finally, everyone must be aware that the day after the Nov. 2 elections is the unofficial start of the next presidential campaign. In this regard, it is distressing that Pres. Obama came to Los Angeles and Glendale last Friday and not a single Armenian protested his appearance. How could Armenians ignore the fact that the President did not keep his promise to acknowledge the Armenian Genocide during his first two years in office? As Pres. Obama was desperately seeking to convince voters to support Democratic candidates, Southern California’s large Armenian community missed a unique opportunity to show the President its displeasure before the national media. By their absence, Armenians sent an ominous message to all candidates: You can promise anything to Armenians to get their money and votes, and after the election, you can break your promise with impunity! Armenians need to wake up from their lethargy. If they want elected officials to take them seriously, they must reward their political friends and penalize their opponents!