Վերաքննիչ դատարանն Իգիթյանին զրկեց ազատությունից
Դեկտեմբերի 26-ին Վերաքննիչ դատարանն անփոփոխ թողեց այս տարվա սեպտեմբերի 13-ին Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանի վճիռը, որով Գրիգոր Իգիթյանը դատապարտվել էր 4.5 տարվա ազատազրկման` ամերիկահայ բարերարներ Ջորջ եւ Քերոլայն Նաջարյանների առանձնապես խոշոր չափերի հասնող գույքին խարդախությամբ տիրանալու համար:
Հիշեցնենք, որ առաջին ատյանի դատարանն ամբաստանյալ Իգիթյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրել ստորագրություն չհեռանալու մասին որոշումը, մինչեւ դատավճիռը կստանար օրինական ուժ: Դատարանը հիմնավորված էր համարել, որ «Գ. Իգիթյանը խաբեությամբ իրավունք է ձեռք բերել փաստացի Նաջարյանին պատկանող Երեւան քաղաքի Աբովյան 32 հասցեում գտնվող ֆոտոխանութի եւ «Ձորագյուղ» ազգագրական թաղամասի թիվ 4 եւ 11/12 կիսակառույց շենքերի ու դրանցով ծանրաբեռնված հողատարածքի նկատմամբ»:
Հիշյալ անշարժ գույքերը դատարանը վերադարձրել էր տուժողին` անվավեր ճանաչելով Իգիթյանի անվամբ տրված բոլոր փաստաթղթերը (Տես` Իգիթյանը դատապարտվեց 4,5 տարվա ազատազրկման):
Քննելով Իգիթյանի ներկայացրած բողոքը` դեկտեմբերի 26-ին Վերաքննիչ դատարանը, դատավոր Մասիս Ռեհանյանի նախագահությամբ, դատավճիռը հրապարակեց պաշտպանական կողմի` Իգիթյանի եւ նրա փաստաբան Կրոմվել Գրիգորյանի բացակայությամբ, քանի որ նրանք, պատշաճ կերպով տեղեկացված լինելով, դատաքննությանը չէին ներկայացել: Նախորդ` դեկտեմբերի 24-ի նիստի ժամանակ ամբաստանյալը դարձյալ դատաքննությանը չէր ներկայացել, իսկ նրա պաշտպանը դատարանին հանձնեց բժշկական տեղեկանք, ըստ որի` Իգիթյանը բժշկական հետազոտության կարիք ունի:
«Առանց կնիքի, հարցման եւ իրավական հիմքի այդ տեղեկանքը տրված էր բժիշկ Եվգենի Մելիքյանի կողմից, որի համաձայն` մեղադրյալը ոտքի բութ մատի հետ կապված խնդիրներ ունի: Ընդ որում, սա նույն բժիշկն է, ով ժամանակին Իգիթյանին տեղեկանք էր տվել սրտի պրոբլեմների հետ կապված, եւ այն ներկայացվել էր առաջին ատյանի դատարան: Հետո մենք պարզեցինք, որ դա կեղծ փաստաթուղթ էր, որովհետեւ ո´չ ախտորոշումն էր այնպիսին, որ նա հիվանդանոցում բուժվեր, ո´չ էլ ամբաստանյալը հիվանդանոցում գրանցված էր»,- պարզաբանում է Նաջարյանների շահերի ներկայացուցիչ Հրայր Ղուկասյանը:
Վերաքննիչ դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ է մտել հրապարակման պահից, իսկ դա նշանակում է, որ Գրիգոր Իգիթյանը պետք է ազատությունից զրկվի:
«Վերջին նիստում Իգիթյանի մասին արդեն տեղեկություն չունեինք, բայց սկզբունքորեն նրան պետք է կալանավորեն: Վերաքննիչն իր դատավճիռը կուղարկի ԱՆ քրեակատարողական վարչության քրեակատարողական ծառայություն, եւ նրանք պետք է այդ հարցով զբաղվեն` ոստիկանության միջոցով»,- նշում է Հրայր Ղուկասյանը:
Ինչ վերաբերում է այսօր Իգիթյանի անունով գրանցված վերոնշյալ անշարժ գույքերին, որոնք դեռեւս կալանքի տակ են, փաստաբան Հ. Ղուկասյանի խոսքերով` շուտով կսկսեն նաեւ արգելանքի վերացման եւ անվանափոխության գործընթացը:
«Մենք նաեւ մտավախություն ունենք, որ այդ տղան (Գրիգոր Իգիթյանը) կարող է շենքերը վնասել, բայց պահպանության ապահովման ուղղությամբ եւս միջոցներ կձեռնարկենք, հավանաբար կվարձենք պահակներ»,- ասում է Նաջարյանների շահերի պաշտպանը:
Իգիթյանը վեցամսյա ժամանակահատվածում կարող է դատավճիռը բողոքարկել Վճռաբեկ դատարան, սակայն այդ ընթացքում դատական ակտի կատարումը չի կասեցվելու:
«Դա դեռ հարց է` Վճռաբեկ դատարանը բողոքը կվերցնի՞ քննության: Որովհետեւ օրենսդրությամբ քննության են վերցվում այն գործերը, որոնք որոշակի պահանջների են բավարարում, ասենք` էական նշանակություն ունեն իրավակիրառական, միասնական պրակտիկա ապահովելու համար եւ այլն: Ամեն դեպքում, եթե գործը նույնիսկ ընդունվի վարույթ, դա դեռ չի նշանակում, որ բողոքը կբավարարվի»,- նշում է փաստաբան Հրայր Ղուկասյանը:

Court of Appeals Upholds 4.5 Year Sentence of Igityan in Najarian Fraud Case
On December 26, the Court of Appeals upheld the verdict handed down by the Kentron and Nork Marash Court which sentenced Grigor Igityan to 4.5 years imprisonment on the charge of defrauding American-Armenian benefactors George and Carolann Najarian out of substantial amounts of property.
Let us remind readers that the lower court had decided to let Igityan free on his own recognizance, by merely signing an affidavit that he would not take flight, until the sentence took effect. The court sustained the charge that, “Through the use of fraud, Mr. Igityan swindled the Najarians out of a photo-shop they owned located at 32 Abovyan Street, Yerevan, and partially constructed buildings and the property thereon located at #4 and #11/12 in the “Dzoragyugh” ethnographic neighbourhood.”After throwing out all the documentation presented in Igityan’s name, the court returned the above-mentioned property to its rightful owners.
On December 26, Judge Masis Rehanyan of the Court of Appeals, after reviewing the appeal of Mr. Igityan, read out the court’s verdict in the absence of both Mr. Igityan and his lawyer Kromvel Grigoryan. The latter failed to show up at the court session despite being duly informed in advance. The accused had also failed to show up at the preceding court session on December 24. On that occasion, the defense lawyer had presented the court with an affidavit declaring that Mr. Igityan was undergoing necessary medical attention.
Hrayr Ghoukasyan, the Najarians’ legal representative, notes, “That affidavit, signed by Doctor Yevgeny Melikyan, was neither duly affixed with an official stamp and had no legal basis. It claimed that Igityan had medical issues pertaining to the large toe on his foot. By the way, this is the same physician that previously had signed off on an affidavit claiming that Igityan suffered from heart problems. This affidavit was presented to the Court of First Instance as evidence. We later ascertained that this was a fake document since no such diagnosis existed and the accused was never hospitalized.”
The sentence of the Court of Appeals takes effect immediately which means that Grigor Igityan must be taken into police custody forthwith and placed behind bars.
Hrayr Ghoukasyan mentions that, “We have no information regarding the whereabouts of Igityan from the last trial session, but by rights, he must be taken into custody. The Court of Appeals will inform the Criminal Division of the Internal Security Department of the verdict. The Criminal Division, in turn, must see that the verdict is carried out with assistance by the Police.”
Attorney Ghoukasyan also notes that the above real estate presently registered under Mr. Igityan’s name and now seized by the court will soon undergo the process of having their titles corrected and thus be freed up.
“We are also concerned that Grigor Igityan might be so inclined to damage these properties but we will take steps to secure their well-being. Most likely we will hire security guards to keep watch at the various sites,” adds the Najarians legal counsellor.
Mr. Igityan has the right to appeal the verdict at the higher Court of Cassation within the next six months. However, the verdict of the Court of Appeals must still be enforced in the meantime.
Attorney Ghoukasyan opines, “The question remains whether the Court of Cassation will accept the appeal and review the case. Only cases that fulfil certain requirements are accepted for review; for instance those with possible significant impact on the legal field and jurisdictional issues. But even if the case is granted a new hearing it doesn’t mean that the appeal contains sufficient legal grounds for the current verdict to be overturned.”