Բելլա և Սեդրակ Քոչարյանները չեն ուզում հաշտվել «Ժամանակ» օրաթերթի հետ
Բելլա և Սեդրակ Քոչարյանների ներկայացուցիչ Սարգիս Գրիգորյանը այսօրվա դատական նիստում ևս մեկ անգամ հաստատեց, որ չեն ուզում հաշտվել «Ժամանակ» օրաթերթի հետ:
Դատավոր Արայիկ Մելքումյանը դատաքննության ավարտին փորձեց կողմերից ճշտել, թե արդյոք չեն ուզում հաշտություն: «Ժամանակ» օրաթերթի ներկայացուցիչ Նիկոլայ Բաղդասարյանը պատրաստակամություն հայտնեց' նշելով, որ օրաթերթը պատրաստ է հերքում տպագրել, եթե հայցվորները հստակ նշեն, թե որ փաստերը չեն համապատասխանում իրականությանը:
Սարգիս Գրիգորյանն էլ հավելեց, որ իրենք բարեխղճորեն փորձել են հոդվածի տպագրումից հետո բանակցել' խնդրելով հերքել թերթում տեղ գտած ոչ ճիշտ տեղեկատվությունը, դրանով իսկ արտահայտել են իրենց պատրաստակամությունը' համագործակցել կողմերի միջև խնդիրը լուծելուն: «Հերքման պատրաստակամություն էր հայտնել մյուս կողմը, բայց վերցրեց օրենքի պահանջները չպահպանելով բանաքաղեց բլանկով ներկայացված հերքման նախագծերը, և դրանք տեղադրեց թերթում»,-ասաց Սարգիս Գրիգորյանը: Նա հավելեց, որ «առ այսօր կողմը անբարեխիղճ քայլեր է կատարում և իրենք որևէ տեսակի հաշտության եզրեր չեն տեսնում»:
Դատարանը հետազոտեց նաև ներկայացրած ապացույցները: Փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը, անդրադառնալով փաստաբանական ծառայություններ մատուցելու դատարան ներկայացրած հայցվորների ներկայացուցիչների տեխնիկական առաջադրանքին, ասաց, որ տեխնիկական առաջադրանքում հստակ երևում է, որ փաստաբանները տեղեկացրել, ավելին' եզրակացություն ու առաջարկներ են արել Բելլա և Սեդրակ Քոչարյաններին, միայն դրանից հետո հերքում պահանջել և դիմել դատարան, ինչը նշանակում է, որ հայցվորները բաց են թողել ժամկետները:
Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր ավարտվեց «Բելլա և Սեդրակ Քոչարյաններն ընդդեմ «Ժամանակ»» օրաթերթի բողոքի դատաքննությունը: Մայիսի 5-ին դատավոր Արայիկ Մելքումյանը կհարպարակի վճիռը:

Белла и Седрак Кочаряны не хотят заключать мировое соглашение с газетой “Жаманак”
Представитель Беллы и Седрака Кочарянов Саркис Григорян на сегодняшнем судебном заседании еще раз подтвердил, что они не хотят заключать мировое соглашение с газетой "Жаманак".
По завершении заседания судья Араик Мелкумян уточнил у сторон, хотят ли они заключить мировую. Представитель "Жаманак" Николай Багдасарян заявил, что газета готова напечатать опровержение, если истцы четко укажут те факты, которые не соответствуют действительности.
По словам Саргиса Григоряна, после публикации статьи они добросовестно пытались вести переговоры, обратились с просьбой опровергнуть напечатанную газетой неточную информацию, тем самым выразив готовность сотрудничать и уладить спор. "Готовность опубликовать опровержение выразила и противоположная сторона, однако она не выполнила требования закона и напечатала в газете выдержки из представленного на бланке текста опровержения",- сказал С.Григорян. Он также отметил, что "по сей день сторона предпринимает недобросовестные шаги, поэтому они не видят каких-либо граней для заключения мировой".
Судья также изучил представленные доказательства. Адвокат Николай Багдасарян, касаясь переданного суду представителями истцов технического задания относительно адвокатских услуг, сказал, что из этого документа четко следует: адвокаты сообщили, более того передали Белле и Седраку Кочарянам заключение и выводы, только после этого потребовали опровержение и обратились в суд. А это означает, что истцы упустили сроки.
В суде общей юрисдикции столичных административных районов Кентрон и Норк-Мараш сегодня закончилось рассмотрение иска Беллы и Седрака Кочарянов против газеты "Жаманак". 5 мая судья Араик Мелкумян огласит вердикт суда.