Գյումրիում դեռ 4284 անօթեւան կա
Իրենց վիճակը պատկերացնելու համար նրանք երկրի նախագահին ու վարչապետին առաջարկում են մեկ օրով իրենց տնակում ապրել
Ավտոկայանը Գյումրիի ամենամեծ տնակային թաղամասն է` քաղաքի աղմուկ-աղաղակից կտրված խուլ մի անկյուն: Այստեղ գրեթե ամեն տարի դժբախտ պատահարներ են տեղի ունենում` մեկ թաղամասով հոսող «Կեղտոտ չայում» երեխա է խեղդվում, մեկ էլ տնակներն են գետում հայտնվում:
Նման մի ընտանիքի հազիվ կարողացան փրկել անցած տարի. գետակը տարիների ընթացքում թուլացրել էր տնակի հիմքը, ու ընտանիքի երեք անդամները գիշերով` քնած վիճակում, գետն էին ընկել` ստանալով մարմնական ծանր վնասվածքներ:
Թաղամասը սանիտարահիգենիկ պայմաններից այնքան զուրկ է, որ մարդիկ մկների ու առնետների հետ անընդհատ կռիվ են մղում: Նրանց ասելով` քաղաքի պաշտոնյաները իրենց անասունները բերում ու հենց գետի ափին են արածեցնում, անցնող-դարձողն էլ աղբը վտակն է թափում` փոխելով վերջինիս հունը: Անցյալ տարի Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգը ու ցնցված արձանագրեց. «Տխուր է ու մտահոգիչ, որ տասնինը տարի անց ՀՀ կառավարությունը չի լուծել մարդկանց նորմալ ապրելու տարրական պայմանները: Յուրաքանչյուր ոք իրավունք ունի կտուր ունենալ իր գլխի վերեւում ու պաշտպանված լինել անձրեւներից ու առնետներից»: Ու թեեւ մարդու իրավունքների եվրոպացի հանձնակատարը խոստացավ խիստ զեկույց գրել ու հարկադրել ՀՀ կառավարությանը անօթեւանների խնդրի լուծման ուղիներ փնտրել, թաղամասի բնակիչները այլեւս ոչ մեկին չեն հավատում:
Արաքսյա Հարությունյանի վեց հոգուց բաղկացած ընտանիքը արդեն քսան տարի բնակվում է ավտոկայանում` մի խարխուլ, փտած տնակում, որտեղ նույնիսկ հնարավոր չէ ազատ տեղաշարժվել: Մեր` Ավտոկայան կատարած այցի ժամանակ տանտիուհին կատակով նկատեց. «Լրագրողները որ մեզ չհիշեն, ուրիշ ոչ մեկը չի հիշի»: Հարությունյանների ընտանիքը այն եզակիներից է, որը թեեւ երկրաշարժում չորս զոհ է ունեցել, սակայն այդպես էլ բնակարան չի ստացել ու ոչ մի արտոնությունից չի օգտվել:
«Հետքի» հետ զրույցում տիկին Արաքսյան իր կյանքի պատմությունն այսպես ներկայացրեց. «Երկրաշարժից հետո ամուսինս կորցրել էր իր ընտանիքը` կնոջը եւ երկու երեխաներին ու եղբորը: Ես էլ կորցրել էի իմ մորը: Մեր նորաստեղծ ընտանիքը, փաստորեն, տնակում ձեւավորվեց, երեք տղաներս հենց այստեղ ծնվեցին ու մեծացան: Սկզբում անօթեւանների հերթացուցակում 29-րդ կետում էինք, այնուհետ` զոռով-շառով հասանք 15-ին: Պատկերացրեք քանի անգամ ենք դիմել քաղաքապետարան` ասելով, որ էս ընտանիքը չորս զոհ ունի, բայց պատասխանել են` սպասեք, էլի, օրերից մի օր դուք էլ տուն կստանաք: Դա մի երազանք է մեր համար, մեծ որդիս օրումեջ գծագրեր է գծում` ասելով մեր տան պրոյեկտն է: Սա ապրելու տեղ չէ, ամենամեծ ու ամենավատ տնակային թաղամասն է, կեղտոտ գետից եկող կոյուղաջրերի հոտից մարդ է մեռնում, ամառը ահավոր հոտ ունի, ձռանն էլ ահավոր խոնավություն ու սառնություն է տարածում: Վեց հոգանոց ընտանիքով էս նեղլիկ տնակում ապրել հնարավո՞ր է, բայց ինչքա՞ն, հոգնել ենք:
Պատկերացրեք, կռիսները մեր ընկերներն են, հիմա գնանք բաղնիք` տեսեք, ինչ անցքեր են բացել (տես լուսանկարը ), տղաս կենսաբանության հետ շատ սեր ունի, ինչ տեսակի ճիճու ասես չի հավաքում մեր դոմիկից ու շշի մեջ փորձարկումներ անում, մեր համար արդեն սովորական է կենդանական աշխարհը: էլ չեմ խոսում անձրեւաջրերի մասին: Իբրեւ թե անցած տարի դոմիկը վերանորոգեցինք, ասինք` մի քիչ ույուտնի ապրենք, մի օրում ռեմոնտը փչացավ: Էս թաղամասից ահագին դոմիկներ հանել են, մնացել են մեզի պես մարդիկ` արտոնություն քիչ ունեցող, թեեւ որ վերցնեք` ամենամեծ արտոնությունը մենք ունենք, կամ աղքատ` թշվառության մեջ մեռնող: Էս թաղում երեխեքը ոչ խաղալու տեղ ունեն, ոչ էլ մաքուր օդ շնչելու հնարավորություն: Գարնանը ապրելը շատ վտանգավոր է, «Կեղտոտ չայը» հունից դուրս է գալիս ու լցվում է տներս, քաղաքի սաղ կոյուղագծերը ստեղ են թափվում: Դրա համար էլ մեր երեխեքը հիվանդ են, փոքր տղաս ահավոր ցավի տեր է` տառապում է ռեւմատիզմով, ու պատկերացրեք` տղաներիս մի քանի տարի հետո բանակ պիտի ճամփեմ էդ թույլ ոտքերով, բայց ո՞ր մի լավ ապրելակերպի համար: Թող բարի լինեին պայման ստեղծեին, մենք էլ բանակին առողջ զինվոր ապահովեինք: էս տնակում խոնավությունից մահացավ նաեւ սկեսուրս: Հիվանդացավ նաեւ սկեսրայրս, ով քաղաքի ամենահայտնի արհեստավորներից է` ոսկե ձեռքեր ունի, բայց այլեւս չի կարող տեղից շարժվել, թոքերը շատ վատ վիճակում են: Բայց ասեմ, որ եթե մտադրված են անօթեւանների համար Մուշ թաղամասում տուն կառուցել, ես երբեք չեմ գնա այնտեղ ապրելու: Ես միշտ քաղաքի կենտրոնում եմ ապրել, հիմա անունն ի՞նչ դնեմ, որ գնամ չոլերը բնակվեմ: Եթե ստեղ շներն են մարդկանց վրա տալիս, Մուշում գայլերը վրա կտան: Եթե լավ տեղ լիներ, Մուշում տուն ստացած մարդիկ իրենց բնակարանները կքաշվեին եւ ոչ թե տնակներում կփտեին: Էսքան ժամանակ միակ պաշտոնյան, որը մեկ-մեկ մեզ հիշում է, Գյումրու քաղաքապետն է, ընդ որում` գիտեք, որ էստեղ մեր հարեւաններից երեք հոգի ջուրն էին ընկել, քաղաքապետը ստիպված էր գալ: Ես երկրի նախագահին ու վարչապետին սրտանց իմ տնակ եմ հրավիրում: Թող առնեն իրենց կանանց ու երեխաներին էս ձմեռվա ցուրտ օրերին եւ մի շաբաթ, ոչ ավել, իմ դոմիկ հյուրընկալվեն: Թող իրանց շքեղ կյանքը թողնեն, էդ դղյակները, կնոպկեքով արիստոնները ու գան տեսնեն, թե ժողովրդին ինչ վիճակում են պահում: Թող մի օր սալյարկա վառեն, սառը ջրի մեջ շոր թրջեն, որ հասկանան անօթեւան բառի իմաստը: էդպես էլ նրանց փոխանցեք: Մենք ամբողջ կյանքում բնակարան երազելով ապրեցինք, բայց մենք չտեսանք, գոնե մեր երեխաները մի տանիք գլխներին ունենան: Ավել բան Աստծուց չեմ խնդրում»:
Արաքսյա Հարությունյանի ընտանիքից ոչ պակաս վատ պայմաններում ապրում են նաեւ քաղաքի կենտրոնում` Կոշտոյան, Մանուշյան, Տեքստիլագործների փողոցում տեղակայված տնակների բնակիչները: Ի տարբերություն ավտոկայանի, քաղաքապետարանն այստեղի անօթեւաններին հարկադրում է անհապաղ գլխների ճարը տեսնել ու տարածքն ազատել: Իսկ պատճառը, ըստ բնակիչների, մեծահարուստներից շատերի` կենտրոնում ռեստորան ու հյուրանոց կառուցելու ցանկությունն է: Որպես լուծում քաղաքային ու մարզային իշխանությունները բնակիչներին բնակարանների գնման վկայագրեր են հրամցնում, սակայն ոչ միշտ է նրանց հաջողվում պետության առաջարկած սահմանափակ գումարով բնակարան ձեռք բերել:
Սոնյա Թադեւոսյանի հինգ հոգուց բաղկացած ընտանիքը արդեն երեք անգամ վերադարձրել է բնակարանների գնման վկայագիրը, քանի որ պետության տրամադրած գումարը չի համապատասխանել բնակարանների շուկայական արժեքին, իսկ ընտանիքը այդքան ֆինանսական հնարավորություն չի ունեցել ավելացնելու պետական գումարը ու գոնե երկու սենյականոց ձեռք բերելու: Սոնյա Թադեւոսյանը խոնավ տնակում ապրելու պատճառով արդեն անկողնային հիվանդ է դարձել, նրա ասելով` աղիքները քայքայվել են: «Ես միշտ քաղաքի կենտրոնում եմ ապրել, լուսավոր, սիրուն մի բնակարանում, մեր տունը այստեղից մի քիչ վերեւ էր: Երբ երկրաշարժը եղավ, ես Էլեկտրատեխնիկական գործարանում էի, ամբողջ գործարանը փլվեց, շատերը աչքերիս առաջ մեռան, ու ես չէի պատկերացնում, թե ինչպես է էս դժբախտ քաղաքում կյանքը շարունակվելու: Էնքան էի սիրում քաղաքս, որ մի օրով, մի ժամով անգամ չեմ լքել: Սկզբում պալատկա խփեցինք ու խարույկ վառելով էինք տաքանում, հետո էլ տնակ տեղադրեցինք: Ու մինչեւ օրս չենք կարող ազատվել էս տնակից: Ամուսինս մահացավ` տուն երազելով, իսկ թոռներս ծնվեցին` չիմանալով, թե ինչ է տունը: Ցավն էն է, որ մեր բազմացող ընտանիքին որեւէ բարելավում չկա, կառավարության 431 որոշմամբ` մեզ բնակարան է հասնում կորցրած սենյակների քանակով, այսինքն` եթե քո ընտանիքը երկրաշարժից հետո անգամ տասը հոգի է դարձել, միեւնույն է, քեզ երկու սենյականոց է հասնում, որովհետեւ դու երկու սենյականոց ես կորցրել: Չգիտենք` ինչպես է մեր հարցը լուծվելու: Երեք անգամ սերտիֆիկատ վերցրեցինք, բայց հինգ-տասը հազար դոլար պակասում էր, որ լրացնեինք ու մի նորմալ տուն գնեինք, սերտիֆիկատի ժամկետն էլ վեց ամիս էր, էս ընթացքում քաղաքում էլ դուռ չմնաց, որ չծեծեինք, բայց բնակարան գտնելու հնար չեղավ, սերտիֆիկատի ժամկետն անցավ, ու մենք այսպես անտուն մնացինք»: Ի դեպ, Սոնյա Թադեւոսյանը եւս ասաց, որ իրենց ընտանիքին Գյումրիի հեռավոր Մուշ թաղամասից տուն հատկացնելու դեպքում կհրաժարվեն բնակարանից:
Տեղեկացնենք, որ ՀՀ կառավարությունը Գյումրիի Մուշ եւ Անի թաղամասերում բնակարաններ կառուցելու համար արդեն իսկ պայմանագիր է կնքել «Գլենդել Հիլզ» կազմակերպության հետ, որը պարտավորվում է մինչեւ 2010 թվականը գյումրեցի 2300 անօթեւանների բնակարանային խնդիրները լուծել: Գյումրիի Անի թաղամասում կառուցվելու է առնվազն 400 բնակարան, Մուշ 2 թաղամասում` 1900: Իսկ ընդհանուր առմամբ, ըստ հունիսի 12-ին Գյումրիում տեղի ունեցած կառավարության արտագնա նիստի, մինչեւ 2013թ.-ը կառավարությունը պարտավորվում է լուծել 6985 ընտանիքների բնակարանային խնդիրները, որից 4420-ը` Շիրակի մարզում, 2403-ը` Լոռու մարզում, 149-ը` Արագածոտնում եւ 13-ը` Տավուշում: Սակայն, զարմանալիորեն, կառավարության այս ծրագիրը ոչ թե ուրախացրել, այլ տխրեցրել է գյումրեցի անօթեւաններին, քանի որ բնակարանաշինության համար թաղամասեր ընտրելիս բացարձակապես հաշվի չեն առել նրանց կարծիքը:
Մենք Շիրակի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության պետ Ալբերտ Մարգարյանից հետաքրքրվեցինք, թե ինչու՞ են մարզպետարանի մասնագետները բնակարանաշինության համար հենց քաղաքի ծայրամասերն առաջարկել: Ի միջի այլոց, սա Գյումրիի քաղաքապետի սրտով չէ, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի` օգոստոս ամսին Գյումրի կատարած այցի ժամանակ Վարդան Ղուկասյանը նրան առաջարկում էր բնակարաններ կառուցել կենտրոնում, սակայն վարչապետը մերժեց` ասելով, թե կենտրոնը էլիտար շենքերի համար է: Վարչապետի այցը մի նոր վեճ առաջացրեց քաղաքում, բազմաթիվ անօթեւաններ, հ/կ-ների ներկայացուցիչներ, շինարար-մասնագետներ սկսեցին մեղադրել մարզպետարանի քաղաքաշինության բաժնի աշխատակիցներին առ այն, որ նրանք կառավարությանը սխալ տեղ են մատնացույց արել` սոսկ քաղաքապետին հակադրվելու համար: Սակայն մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության պետը արդարացավ` ասելով, որ քաղաքապետարանի քաղաքաշինության բաժնի մասնագետների հետ իրենք ոչ մի տարաձայնություն չեն ունեցել, պարզապես նրանք քաղաքի տարբեր հատվածներում բնակարաններ կառուցելու առաջարկ են ներկայացրել, կառավարությունն էլ առանձնացրել է Անին ու Մուշը, քանի որ դրանք կառուցապատման առումով ավելի ձեռնտու էին: «Քաղաքաշինության նախարարը անձամբ է եկել եւ ուսումնասիրել բոլոր տարածքները, բայց ավելի հեշտ շինարարություն անելու նկատառումով այդ երկու թաղամասերն էին ձեռնտու, ընտրությունն առայժմ կատարվել է այդ երկու թաղամասերի համար, իհարկե, 2300 բնակարանով չի ավարտվում բնակարանաշինական ծրագիրը, հաջորդ փուլը, իմ կարծիքով, կծավալվի քաղաքի ներսում: 2300 ընտանիք բնակարան կստանա, էդքան տնակ դուրս կգա քաղաքից, քաղաքը կմաքրվի, ու ավելի հեշտ կլինի քաղաքի ներսում շինարարություն անել»,- ասաց Ա. Մարգարյանը:
Պաշտոնյան նաեւ տեղեկացրեց, որ Գյումրիում 6800 տնակ է մնացել, ընդ որում` միայն 2500-ն են անօթեւան, մյուսները «անօթեւան ընտանիքներ են ոչ երկրաշարժից», այսինքն` այս պահին պետությունը չի պարտավորվում նրանց ապահովել բնակարաններով: Ալբերտ Մարգարյանը տեղեկացրեց, որ մոտ օրերս Գյումրիի 4008 անօթեւանների թիվը կարող է ավելանալ, քանի որ կառավարության նոր որոշմամբ քաղաքապետարանում նորից վերահաշվառում է կատարվում: Այս անգամ անօթեւանների ցուցակում կարող են ընդգրկվել նաեւ անհարկի պատճառներով նախորդ տարիներին հերթացուցակից դուրս մնացածները:
Նկատենք, որ Գյումրիի անօթեւանների իրական թիվը հասնում է 8000-ի. անհայտ պատճառներով կառավարությունն ամեն տարի անտեսում է 88 վթարային շենքերի բնակիչներին, որոնք թեեւ մահվան հետ կռիվ են մղում (շենքերը թեթեւ քամուց անգամ փլուզվում են), սակայն նրանց անօթեւանների ցանկում համառորեն չեն ընդգրկում:

The homeless propose that the President and Prime Minister spend just one night in their huts to experience the situation themselves.
The bus station in Gyumri is the largest neighborhood of “tnaks” (huts built as temporary shelter after the 1988 earthquake) in Gyumri; in a deafening silent corner of town removed from the noise and hustle and bustle of the city. Here, tragic accidents occur almost every year- sometimes it’s a child that drowns in the “DirtyRiver” that surrounds the place or else one of the huts suddenly washes down into the river. Last year one family barely managed to escape such a fate. For years the river’s waters had weakened the foundation of the hut and one night all three members of the family found themselves washed away into the water and were severely injured as a result.
The neighborhood is so lacking in hygienic-sanitary conditions that residents are in a constant battle with mice and other larger vermin. In their words, city officials graze their animals at the river banks and passersby throw their trash in the stream so that the flow of the river has changes. Last year European Council Human Rights Commissioner Thomas Hammarberg visited the area and indignantly declared that, “It’s tragic and disconcerting that nineteen years on the ROA Government hasn’t insured normal living conditions for the people. Every individual has the right to a roof over their head and to be protected from the rain and rodents.” Despite the fact that the CoE’s Human Rights Commissioner promised to write a stinging report on the matter and obligate the Armenian government to find solutions, residents of the neighborhood no longer believe anyone.
The six member family of Araksya Harutyunyan has been living in the bus station area for twenty years now, in a decrepit, decaying hut, in which one cannot even move around freely. During our visit to the bus station the lady of the house observed jokingly, “If it weren’t for reporters no one would remember us.” The Harutyunyan family is one of the few that hasn’t been allocated an apartment or availed themselves of any assistance even though four family members were killed in the earthquake.
During her conversation with Hetq, Mrs. Araksya described her life thusly, “After the earthquake my husband lost his family, his wife, two kids and a brother. I lost my mother. Our new family, essentially, was formed in the hut. My three boys were born and raised here. In the beginning we were 29th on the list of the homeless and by pushing and pulling, we clawed our way to the 15th spot. Just imagine how many times we went to the Mayor’s Office and told them that this family has lost four members but their only response was, be patient, sooner or later you’ll be given an apartment. That’s like a dream to us. My eldest son draws plans all day long on paper, saying this will be the design of our new apartment. This is no place to live. It’s the worst and largest of the hut neighborhoods. People die from the horrible vapors of sewer waters from the river that gets really bad in the hot summer. In the winter, it gets deadly cold here and damp. Can six people possibly live in such tight quarters and for how long? We’re fed-up already. Just imagine that mice are our friends.
Let’s go to the shower and see the cracks and crevices they’ve gnawed open. My son here loves biology and he collects all kinds of bugs and crawly things here in bottles and performs little experiments on them. The animal world has become a natural way of life for us. And I’m not even talking about what happens when it rains. Last year they supposedly repaired the “domik” (hut). We said now we can live a bit better. In one day all their supposed repairs fell apart. They have removed a large number of huts from this neighborhood. Those that are left are like us, those with few privileges although if we applied we’d get the largest privileges. Then there are those in real poverty who are slowly dying off. The kids in this neighborhood have no place to play and no possibility of breathing clean air. It gets dangerous her in the springtime when the banks of the “DirtyRiver” overflow and flood the huts. All the city’s sewer pipes empty out here. That’s why the children get sick. My youngest boy has a strong pain and suffers from rheumatism and imagines that in a few years they want to take my boys off to the army with bad feet. But I ask you in exchange for what good life? Let them be considerate and create suitable conditions for us and we’d supply them with healthy soldiers. My mother-in-law die in this hut from the dampness and my father-in-law, the city’s most famous artisans became sick as well. He had hands of gold but he can no longer leave the hut, his lungs are in a sorry state. But let me add that if they intend to build homes in the Moush district for the homeless I would never move there. I have always lived in the center of town. Why would I get up and move to the sticks to live. If one is attacked my dogs here, in Moush you’ll be attacked by wolves. If Moush was such a great place then those who received homes there would pack up and go and not stay here to rot away. During all this time the only official that pays attention to us now and then is the Mayor of Gyumri. One time he had to come here straight away because three of our neighbors fell into the waters. I invite the president and prime minister of this country to come visit my hut. Let them bring their wives and kids and spend just one week here during the depths of winter. Let them leave their luxuries behind and see how us ordinary folk live. Let them for one day burn diesel oil and wash their clothes in cold water to understand what the word homeless means. Go and tell them exactly that. We have lived our entire life dreaming of a home but we haven’t seen it. At least we should have a roof over our children’s heads. I don’t want anything more from God.
The hut residents in the center of the city, along Kostoyan, Manushyan and Textilagordzneri Streets find themselves in equally bad straits as the family of Araksya Harutyunyan. Contrary to the bus station, here the Mayor’s Office is compelling homeless residents to immediately get their act together and leave the area. The reason, according to residents, is to protect the interest of the wealthy who want to build restaurants and hotels in the center of the city. As a solution the city and regional authorities have offered residents payment vouchers for apartments but not all have been able to obtain an apartment with the limited amounts being offered.
Sonia Tatevosyan’s five member family has already returned the vouchers three times since the amounts didn’t correspond to market prices and the family doesn’t have the means to supplement what the government is offering in order to at least buy a two room flat. Due to the dampness in the hut Sonia Tatevosyan is now bed-ridden. As she puts it, her intestines have worn away. “I have always lived in the center of the city, in a well-lit, pretty apartment. Our house was a bit further up from here. When the quake hit I was in the electro-technical factory. The entire building collapsed and I saw many people die before my eyes and I couldn’t imagine how I would continue with my life in this unfortunate town. But I love this city so much that I haven’t left for one day, not even for one hour. In the beginning, we pitched tents and lit bonfires to keep warm. Then we moved into a “domik”. We haven’t been able to move out since. My husband died dreaming of having an apartment and my grandchildren were born not knowing the meaning of a house. What really hurts is that this growing family hasn’t seen any improvements in its lifetime. According to Government Decision #431, we are only eligible to get an apartment with the same number of rooms as we had before the earthquake. In other words, if your family has grown to ten members after the quake it doesn’t matter, you can still only get two rooms because that is what you had lost. I don’t know how our problem will be resolved. We got a certificate three times but we couldn’t come up with the additional 5-10 thousand dollars needed to go out and buy a normal apartment. The certificates expire in six months and we knocked on practically every door in the city but to no avail. The certificates expired and we remained homeless, as you see us now.” Parenthetically, Sonia Tatevosyan also stated that if an apartment was allocated to them in the far-off neighborhood of Moush, they’d turn it down.
Here, we should report that the Armenian government has already signed a contract with the Glendale Hills firm to build apartments in the Moush and Ani neighborhoods of Gyumri that stipulates that by 2010 the housing question for the city’s 2,300 homeless residents must be resolved. In the Gyumri neighborhood of Ani at least 400 apartments are slated to be constructed and 1,900 in the Moush #2 neighborhood. Overall, according to the special government session that took place in Gyumri on June 12th, by 2013 the government is mandated to resolve the apartment issue for 6,985 families of which 4,420 are in Shirak, 2,403 in Lori, 149 in Aragatzotn and 13 in Tavoush. Amazingly however this government program has saddened, rather than brought joy, to the homeless of Gyumri since, in the main, when it comes to choosing the areas for the new construction, their opinions haven’t been taken into account.
We questioned Albert Margaryan, who heads the Urban Construction Department at the Shirak Regional Governor’s Office, why the experts had proposed the outlying areas of the city for apartment construction. In passing, we should point out that the Mayor of Gyumri doesn’t see eye to eye with the plan. This past August when Prime Minister Tigran Sargsyan visited Gyumri, Mayor Vardan Ghoukasyan suggested to him that apartments for the homeless be built in the center of town but the Prime Minister shot down the idea noting that the center was reserved for luxury residences only. The Prime Minister’s visit lead to a whole new argument in the town that pitted the homeless, representatives of various NGO’s and construction specialists against the employees of the Regional Department of Urban Construction, charging that the latter purposefully pointed out the wrong areas to the Prime Minister just to spite Mayor Ghoukasyan. However Regional Construction Department Head Margaryan states that his office had no disagreements with the experts from the Gyumri Municipality’s Department of Urban Construction and that the latter merely proposed other areas of the city as potential building sites and that in the end the government picked Ani and Moush because they were more suitable construction sites. “The Minister of Urban Construction personally came and inspected all the sites but picked those two in terms of construction feasibility and ease. The selection has been finalized for those two sites. Of course, the apartment construction project will not end with 2,300 units. The next stage, in my opinion, will take place within the city limits. 2,300 families will receive apartments and an equal number of huts will be removed. The city will get cleaned up and it will be that much easier to build within the city,” stated Mr. Albert Margaryan.
The Regional Government official also stated that 6,800 huts remain in Gyumri of which only 2,500 are inhabited by “earthquake homeless”. The rest are inhabited by “homeless families due to non-earthquake circumstances”. In other words, the government is not obligated to provide the latter category with apartments. Mr. Albert Margaryan also noted that today’s figure of 4,008 homeless in Gyumri could rise given a recounting to be conducted by the city’s municipality as prescribed by a recent government decision. This time around, the homeless registers might also include all those who, for a variety of inappropriate reasons, were never officially registered as such.
We should point out that the true number of homeless in Gyumri hits 8,000. Every year, for some inexplicable reason, the government chooses to neglect the residents of 88 structurally unsound buildings who, despite waging a life and death struggle with their surroundings (it appeared to us that a light wind could knock the buildings down) are still stubbornly denied access to the homeless rolls.