«Ազատագրված տարածքները երբեք չեն կարող դառնալ փոխզիջման առարկա»
Պրն Հովհաննիսյան, օրերս ձեր միության նախաձեռնությամբ Արցախի երիտասարդական կազմակերպություններն անցկացրին կլոր սեղան, ինչի արդյունքում դատապարտեցիք բոլոր այն հայտարարությունները եւ կոչերը, որոնք «կասկածի տակ են դնում հազարավոր հայորդիների արյամբ ստեղծված արդարությունն ու հաղթանակը»: Ինչի՞ մասին է խոսքը:
Արցախի երիտասարդությունը չի կարող անտարբեր մնալ այն շահարկումների նկատմամբ, որոնք վերջերս հնչում են թե´ մամուլում, թե´ որոշ քաղաքական գործիչների շուրթերից: Մեզ համար անընդունելի են այն տեսակետները, թե պետք է հայկական հողերը փոխանակենք հայկական հողերի հետ, ասենք` Աղդամը Շահումյանով: Առավել եւս, երբ խոսվում է ազատագրված տարածքները վերադարձնելու մասին: Դրանք պատմականորեն հայկական տարածքներ են, որի վկայությունն է նաեւ Տիգրանակերտ քաղաքի, իսկ վերջերս էլ Աղդամի շրջանում հին միջնադարյան խաչքարերի հայտնաբերումը: Բացի այդ, ազատագրված տարածքների հայկական լինելու մասին փաստում են նաեւ այլ աղբյուրներ:
Օրինակ` 18-րդ դարի պարսկական աղբյուրները կոնկրետ նշում են հայկական մելիքությունների սահմանները: Այնպես որ, միանգամայն դատապարտելի են բոլոր այն մոտեցումները, որոնք ենթադրում են ԼՂՀ Սահմանադրությամբ ամրագրված տարածքների ցանկացած փոփոխություն: Փառք Աստծո, որ մեր տեսակետը կիսում են նաեւ ԼՂՀ իշխանությունները: Եվ ինչպես վերջիններս, մենք էլ ենք վստահ, որ Արցախի հիմնահարցի շուրջ ցանկացած գործընթաց առանց ԼՂՀ-ի մասնակցության՝ դատապարտված է տապալման: Այսինքն` Արցախը պետք է լիարժեք մասնակցի բոլոր տեսակի գործընթացներին:
Այդ ուղղությամբ ակտիվորեն աշխատում է ԼՂՀ արտգործնախարարությունը: Դրա ապացույցն է նաեւ այն, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին այցելության ժամանակ Արցախի խորհրդարանում առաջին անգամ տեղի ունեցան փակ լսումներ` համանախագահների մասնակցությամբ: Սա ցույց է տալիս, որ Արցախի մասնակցության անհրաժեշտությունն արդեն զգացվում է:
Ձեր խոսքից կարո՞ղ ենք եզրակացնել, որ արցախցին չի համաձայնի որեւէ որոշման հետ, որը կենթադրի ինչ-որ տարածքի հանձնում:
Որպես ՀՅԴ ներկայացուցիչ՝ ասեմ, որ մեր կուսակցությունն ամենատարբեր մակարդակներով բազմիցս արտահայտել է իր տեսակետը. թե´ Արցախի կենտրոնական կոմիտեն, թե´ Հայաստանի Գերագույն մարմինը, եւ թե´ ՀՅԴ բյուրոն հայտարարել են, որ ազատագրված տարածքները վերադարձնելու մասին խոսք լինել չի կարող: Այս մասին միշտ բարձրաձայնել են նաեւ ԼՂՀ իշխանությունները:
Բայց հայկական կողմը միշտ էլ նշել է, որ արցախյան հիմնահարցը պետք է լուծվի փոխզիջման ճանապարհով: Այդ դեպքում ո՞րն է լինելու մեր զիջումը:
Մենք արդեն զիջել ենք: Նախ` 1994 թ. ընդունել ենք զինադադարի պայմանը, երկրորդ` Հայաստանի Հանրապետությունը մինչ օրս չի ճանաչել Արցախի անկախությունը: Ազատագրված տարածքները երբեք չեն կարող դառնալ փոխզիջման առարկա: Մենք վերադարձնելու բան չունենք: Ավելին` այսօր ԼՂՀ տարածքի մի մասը` Գետաշենի ենթաշրջանը, Շահումյանի շարջանը, Մարտունու շրջանի արեւելյան հատվածը, Մարտակերտի շրջանի հյուսիսարեւելյան հատվածի մի մասը, բռնազավթված է Ադրբեջանի կողմից: Բանակցությունների ժամանակ սեղանին պետք է դրվի այդ տարածքները վերադարձնելու հարցը:
Մենք պաշտոնապես կարծես թե նման պահանջներ չենք ներկայացնում: Միշտ էլ ավելի կոշտ, պահանջատեր դիրքերից հանդես է եկել Ադրբեջանը, ինչին ի հակադրություն` մեր իշխանությունները հայտարարել են, որ խնդրի լուծմանը պետք է հասնել երկկողմանի զիջումներով: Հիմա Ձեր ասածի համատեքստում արդյոք չի՞ ստացվում, որ տարիներով ընթացող բանակցություններն ավելորդ են:
Բանակցությունները միշտ էլ օգտակար են, եւ դրանք պետք է վարվեն առանց տարածքների վերադարձի մասին որեւէ ակնարկի: Բոլորս էլ գիտենք, որ եթե նման բան լինի, պատերազմի վտանգն է՛լ ավելի կմեծանա: Ոչ ոք չի կարող երաշխավորել, որ եթե այդ տարածքների թեկուզ մի մասը նույնիսկ հանձնենք Ադրբեջանին, դրա սահմանակից հայկական բնակավայրերը նորից չեն ենթարկվի ռմբակոծության: Այսինքն` տարածքների վերադաձով մեր դիրքերը բավականաչափ կթուլանան:
Իսկ միջազգային անվտանգության երեշխիքնե՞րը, որոնց մասին խոսվում է:
Անկախ ամեն ինչից, Արցախի անվտանգության միակ երաշխավորը մեր բանակն է, որի ապացույցն է նաեւ թե´ մարտին, թե´ վերջերս ադրբեջանցիների հարձակումների կասեցումը: Մեզ համար ընդունելի չէ որեւէ միջազգային ուժի ներթափանցումը ԼՂՀ տարածք: Այո, կարող են լինել նաեւ ճնշումներ, բայց մենք պետք է դիմակայենք դրանց եւ միասնաբար կերտենք մեր պետականությունը:

The Liberated Territories Can Never be an Object for Mutual Concessions”
Mr. Hovhannisyan, recently, at the initiative of your organization, youth groups in Artsakh participated in “round table” discussion of the Karabakh issue. What resulted was a condemnation of those statements that “call into question the justice and victory achieved by the blood of thousands of Armenia’s sons”. What was meant by this?
The young people of Artsakh cannot remain indifferent to what is being said in the press and by certain political leaders on the issue. For us, those views, that call for the exchange of Armenian lands for other Armenian lands are unacceptable; for example Shahumyan for Aghdam. Especially when we are talking about returning the liberated territories.
These are historic Armenian lands as witnessed by the city of Tigranakert and the recent discovery of medieval Armenian stone crosses in the Aghdam region. There are other sources that confirm that the liberated territories are Armenian. For instance, there are 17th century Persian sources that speak about the presence of the Armenian Meliks. As a result, we condemn all approaches that assume any change to the territories as set forth in the Constitution of the RMK (Republic of Mountainous Karabakh).
Thankfully, the government of the RMK shares this opinion. We are certain, just as the RMK government is certain, that any attempt to settle the Artsakh conflict without the participation of the RMK is doomed to failure. In other words, Artsakh must have an equal place at the negotiations table and the RMK Foreign Ministry is actively taking steps to achieve such an objective. Proof of this is the fact that the OSCE Minsk Group Co-chairs, during their last visit, held closed meetings at the RMK National Assembly.
Can we infer from your statement that the people of Artsakh will not accept any agreement that includes a return of various lands?
As an ARF representative let me say that our party has made its position clear on many occasions. The Artsakh Central Committee, and the Supreme Council of Armenian and the ARF Bureau, have stated that there can be no discussion of the return of any lands. This view has also been expressed by the RMK authorities.
But the Armenian side has always noted that the Artsakh conflict must be resolved via mutual concessions. If this is the case what concessions will we grant?
We have already made concessions. First, we agreed to the 1994 ceasefire. Second. The Republic of Armenia has yet to recognize the independence of Artsakh. The liberated territories can never become the object of concessions. We have nothing to return. Furthermore, a portion of the RMK, the region of Getashen, Shahumyan and parts of Martuni and Martakert, remain occupied by Azerbaijan. The issue of their return must be put on the negotiations table as well.
It seems that on an official level we are not making such claims. All the while Azerbaijan comes forth with much stronger demands and our authorities counter this by stating that the conflict must be resolved through concessions on the two sides. In the context of what you stated, doesn’t it appear that the current negotiations that have been going on for years are redundant? Negotiations are always useful but they must continue without any reference to the return of any lands. All of us are aware that if such a thing happens the threat of warfare grows.
What about the international security guarantees that are being discussed?
In any event, the final guarantor of security is our army and this was proved back in March and just recently with the attempted Azeri military incursion. We can agree to the presence of any international force on RMK lands. Yes there will be such pressures brought to bear but we must resist them and build our statehood in unison.