Անկախության տոնը` թուրքական շապիկներով (լրացված)
Անկախության տոնի առթիվ ՀՀ Անկախության 20-ամյակի միջոցառումների կազմակերպիչները խաղարկության միջոցով Թուրքիայի արտադրության շապիկներ են նվիրում մարդկանց: Բոլոր նրանք, ովքեր ունեն «2011 Հայաստանը դու ես» գրությամբ շապիկներ, կարող են ուշադրություն դարձնել պիտակին, որի վրա նշված է “Made in Turkey”:
Նվերները խաղարկվում են ռադիոների եւ այլ լրատվամիջոցների միջոցով: ՀՀ Անկախության 20-րդ տարեդարձի միջոցառումների հանրային կապերի պատասխանատու Արեւիկ Բադալյանը «Հետքին» հայտնեց, որ իրենք գաղափար անգամ չունեն, որ շապիկները Թուրքիայում են արտադրվել:
«Ես առաջին անգամ եմ լսում այդ մասին: Մենք շապիկների արտադրության հետ կապ չունենք. հուշանվերների փաթեթը մեզ հատկացրել է հովանավորը` «Մետեքսիմ» ՍՊԸ-ն: Մեզ ինչ տվել են, մենք էլ տարածել ենք»,- ասում է Արեւիկ Բադալյանը:
«Մետեքսիմ» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչը մեր հարցին, թե որտեղից է ընկերությունը ձեռք բերել շապիկները, պատասխանեց. «Մեզ տվել են, մենք էլ բաժանել ենք մեր աշխատողներին»:
- Շապիկները ձե՞զ են տրամադրել, իսկ Անկախության տոնի հասարակայնության բաժնից նշում են, որ ձեր ընկերությունն է` որպես հովանավոր, տրամադրել դրանք:
- Ինչ-որ քանակով տվել ենք իրենց, մի փոքր քանակով էլ բաժանել ենք աշխատողներին:
- Իսկ ձեզ ո՞վ է տրամադրել շապիկները. որտեղի՞ց եք ձեռք բերել:
- Դե… տվել են: Արտասահմանից պատվիրվել է, արտասահմանից է եկել:
- Թե՞ Թուրքիայից. պիտակի վրա թուրքական արտադրություն է նշված: Թուրքիայի՞ց եք բերել:
- Այո:
- Ձեր ընկերությո՞ւնն է վճարել:
- Ես տեղյակ չեմ:
«Մետաքսիմ» ընկերության մեկ այլ «աշխատող», ով չցանկացավ ներկայանալ, նշեց, որ. «Այդ շապիկները եկել են «Մետեքսիմի» տերմինալ եւ եկել, տարել են»:
- Այսինքն դուք չե՞ք հովանավորում Անկախության 20-ամյակի կազմակերպմանը:
- Չէ, մենք չենք:
- Իսկ հասարակայնության բաժնից ասում են` դուք եք:
- Ուրեմն իրենք ավելի լավ կիմանան:
- Իսկ շապիկները ձեր տերմինալ որտեղի՞ց են եկել:
- Չգիտեմ, ես այդ ինֆորմացիան չունեմ:
- Իսկ ո՞վ ունի այդ ինֆորմացիան: Շապիկները թուրքական արտադրության են:
- Իսկ ի՞նչ գիտեք` թուրքական են: Այդ շապիկներից մեկն էլ ես ունեմ, պիտակի վրա ոչինչ չկա գրված ու մյուս շապիկների պիտակին էլ ոչինչ չկա գրված: Թե էդ ձեր պիտակի վրա ոնց ա գրված, ես զարմանում եմ:
- Ես արդեն շապիկներից մի քանիսը շոշափել եւ լուսանկարել եմ, բացի այդ` պիտակի վրա չի կարող ոչինչ գրված չլինել: Քանի որ պիտակը նախատեսված է արտադրության վայրը եւ պահպանման ձեւերը նշելու համար:
- Ես ձեզ հետ չեմ վիճում, գիտեմ` պիտակն ինչի համար է: Ամեն դեպքում, ավել ինֆորմացիա տրամադրել ձեզ չեմ կարող, քանի որ չկա:
- Ո՞ւմ հետ եմ խոսում:
- Աշխատողի. իմ անունը ոչ մի տեղ նշել պետք չէ: Այն ինֆորմացիան, որ ձեզ ասեցի, դրա իրավունքն էլ չունեի:

Праздник независимости в турецких майках
Организаторы мероприятий, посвященных 20-летию независимости Республики Армения, посредством розыгрыша призов дарят людям майки турецкого производства. Все, кто получил майки с надписью ”2011: Армения – это ты”, могут обратить внимание на ярлык, на котором указано: ”Made in Turkey”.
Подарки разыгрывались радиостанциями и другими СМИ. Координатор общественных связей мероприятий, посвященных 20-й годовщине независимости РА, Аревик Бадалян сообщила ”Hetq”-у, что они понятия не имели о том, что майки изготовлены в Турции. ”Я впервые об этом слышу. Никакого отношения к производству маек мы не имеем. Сувениры нам прислал спонсор – ЗАО ”Метексим”. Что нам предоставили, то мы и распространили”,- сказала Аревик Бадалян.
Представитель ЗАО ”Метаксим” на наш вопрос, где компания приобрела майки, ответил:
- Нам дали, мы и распространили среди наших работников.
- А в отделе общественных связей юбилейных мероприятий по случаю Дня независимости отмечают, что майки предоставила ваша компания, которая является спонсором.
- Какое-то количество мы им предоставили, а небольшое количество раздали работникам.
- А кто вам предоставил майки? Где вы их приобрели?
- Ну... дали. Майки были заказаны за границей, они поступили оттуда.
- Или из Турции? На этикетке указано турецкое производство. Вы их привезли из Турции?
- Да.
- Платила ваша компания?
- Я не в курсе.
Другой сотрудник компании ”Метаксим”, который не пожелал представиться, отметил:
- Эти майки поступили в терминал ”Метексима”, оттуда их и забрали.
- То есть не вы спонсировали проведение мероприятий по случаю 20-летия независимости Армении?
- Нет, не мы.
- А в отделе по связям с общественностью сказали, что споносором является ваша компания.
- Значит, они лучше знают.
- А откуда майки поступили в ваш терминал?
- Не знаю, я такой информацией не располагаю.
- А кто может располагать? Майки турецкого производства.
- А откуда вы знаете, что турецкого? Такая майка есть и у меня, но на этикетке ничего не написано. На других майках тоже нет никакой надписи. Я просто удивляюсь, откуда такая этикетка на вашей майке.
- Я уже сфотографировала несколько маек. Кроме того, на этикетке не может отсутствовать надпись, поскольку этикетка предназначена для указания места производства и правил использования.
- Я не спорю с вами, знаю, для чего предназначена этикетка. В любом случае ничего другого сообщить не могу, так как другой информации нет.
- С кем я говорю?
- С сотрудником. Мое имя нигде указывать не надо. У меня даже не было права сообщать вам то, что я уже сказал.