«Մենք կարող ենք եւ պետք է մեր մշակույթները եղբայրաբար ապրեցնենք»
«Քարդեշ թյուրքյուլեր» («Եղբայրական երգեր») խմբի եւ երաժիշտ Արտո Թունջբոյաջյանի համագործակցությամբ թողարկվել է համատեղ առաջին խտասկավառակը, որը նվիրված է երեխաներին եւ կոչվում է «Չոջուկ հակլի» («Երեխան իրավունք ունի»): Վերջինիս ներկայացման նպատակով խումբն ու Արտոն պատրաստվում են ապրիլի 23-ից մինչեւ մայիսի 16-ը Թուրքիայի տարբեր քաղաքներում համերգներ տալ: Նրանք կլինեն Տիգրանակերտում, Անկարայում, Կեսարիայում, Էսքիշեհիրում, Անթալիայում, Վանում, Ստամբուլում:
«Հետքի» հետ զրույցում խմբի հայազգի պրոդյուսեր, նաեւ ակորդեոնիստ Սարո Ուստան հայտնեց, որ սա իրենց արդեն չորրորդ ալբոմն է, սակայն մինչ այս երկար ժամանակ խումբը սկավառակ չէր թողարկել:
«Քարդեշ թյուրքյուլեր»-ը գոյություն ունի արդեն 15 տարի: Նրա տարբեր ազգերի անդամները, որ 15 հոգի են, սկսել են միասին աշխատել Բողազիչիի համալսարանում՝ իրենց դասերին զուգահեռ: Այնուհետեւ ձեւավորվել է պրոֆեսիոնալ ֆոլկլորային խումբ: «Թուրքիայում կան տարբեր լեզուներ, կրոններ, ազգեր, ժողովուրդներ: Եվ մեր մեջ համալսարանում ծագեց այն միտքը, որ մենք կարող ենք եւ պետք է մեր մշակույթները եղբայրաբար ապրեցնենք»,- ասում է Սարոն:
Խմբում կա թուրք, հայ, քուրդ, ազերի, մակեդոնացի, այլ ժողովուրդների ներկայացուցիչներ: Սարոն պատմում է, որ ամեն տարի Ստամբուլում մեկ անգամ մեծ համերգ են կազմակերպում, որին մասնակցում են այլ երաժիշտներ եւս, ու բեմի վրա նրանց թիվը հասնում է 60-70-ի:
2008-ին եղել են նաեւ Երեւանում, Ստամբուլի «Սայաթ-Նովա» երգչախմբի հետ համերգ են տվել, որը կրել է խորհրդանշական անուն՝ «Դռները բացեք»: «Հայաստանը մի քիչ հատուկ է թուրքերի համար, քանի որ նրանք ու հայերը հարեւաններ են, բայց դռները փակ են: Խումբը իր երաժշտության հիմքը ընտրել է հենց մշակութային եղբայրությունը»,- բացատրում է պրոդյուսերն ու հավաստիացնում, որ ցանկացած պահի պատրաստ են կրկին ժամանել Հայաստան, պարզապես հիմա նման հստակ ծրագրեր չկան:
Արտո Թունջբոյաջյանի հետ համագործակցում են արդեն 4-5 տարի, չնայած որ Սարոն ու Արտոն վաղուց են ծանոթ: Առաջին անգամ միասին համերգ են տվել Ստամբուլում 2007-ին՝ Հրանդ Տինքի մահվան 40-րդ օրը:
Խմբի անդամների նման տարբեր են նաեւ երգերի լեզուները: Սկավառակում ներառված է 16 երգ տարբեր լեզուներով՝ թուրքերեն, քրդերեն, մակեդոներեն, չեչեներեն, արաբերեն, զազայերեն, եզդիերեն, հայերեն, կամ, ինչպես Սարոն է կատակում, «արտոերեն»:
Ըստ վերջինիս՝ շատ մեծ հարստություն է տարբեր լեզուների համատեղումը, սակայն միաժամանակ ամեն մի անդամի համար դժվար է իմանալ այդ բոլորը: Այս պարագայում օրինակ քրդերեն երգ պատրաստելիս քուրդ անդամի օգնությամբ ծանոթանում են երգի բառերին, դրա իմաստին ու սկսում աշխատել երգի վրա:
Սկավառակն արդեն շուկայում է: Սարոյի ասելով՝ իրենք ունեն իրենց հստակ ունկնդիրը, որը նախընտրում է այլընտրանքային երաժշտություն: «Մենք Թաթա Սիմոնյանի կամ Տարկանի նման երգեր չենք երգում: Սա պոպ երաժշտություն չէ, բայց հատկապես Թուրքիայում եւ քրդերով ու թուրքերով մարդաշատ երկրներում խումբն ունի իր կշիռը»,- եզրափակում է պրոդյուսերը:

A CD has just been released entitled "The Child Has Rights". It's a collaborative effort by the group Kardes Turkuler (Songs of Fraternity) and Arto Tuncboyaciyan.
To promote the new CD, Kardes Turkuler and Arto will be giving a series of concerts in various Turkish cities from April 23 to May 16.
During my conversation with Saro Oustan, a Turkish-Armenian who is the producer of the group and also is its accordion player, he said it will be the band's first CD even though they have 4 albums under their belt.
Kardes Turkuler has been around for more than 15 years. It started out at the Folklore Club of the Bogazici University in Istanbul. They were people from all different cultural backgrounds who studied and performed music at the same time.
"There are different religions, nationalities and cultures in Turkey. We got the idea that it was necessary to keep these cultures alive without animosity," says Saro.
Currently, there are Turks, Armenia Kurds, Azeri Macedonians and others in the group. Saro told me that once a year they stage a big concert in Istanbul and invite other groups as well. There can be 60-70 musicians on the stage at once.
In 2008, Kardes Turkuler performed in Yerevan along with the Say at-Nova Choir from Istanbul. The symbolic name for the concert was "Open the Doors".
"Armenia is kind of special for the Turks since the two peoples are neighbors. But the doors are closed. As its musical base, the group has selected cultural fraternity," Saro explains, adding that they are ready to return to Armenia on a moment's notice but that there are no plans to do so right now.
The group has been collaborating with Arto Tuncboyaciyan for the past five years or so, But Saro has known Arto for much longer. They first performed together in Istanbul in 2007, on the 40th day after the murder of Hrant Dink.
The new DVD has 16 songs sung in a number of languages – Turkish, Kurdish, Arabic, Chechen, Zaz, and Armenian. Saro jokes and tells me that there's also a song in what he calls "Arto's language".
He also points out that while such a collection is culturally rich, the language problem always confronts the group. No one in the Kardes Turkuler speaks all the languages they sing in.
To prepare for a Kurdish song, the group member who knows the language goes over the words; their pronunciation and meaning.
The DVD is now in the stores. Saro says that the group has a specific audience that prefers folk-based alternative music.
"You won't catch us singing songs like Tata Simonyan or Turkish singer Tarkan. This isn't pop music. I wouldn't be boasting if I said that Kardes has a big following both in Turkey and in other countries with sizeable Turkish and Kurdish communities."