«Մենք կարող ենք եւ պետք է մեր մշակույթները եղբայրաբար ապրեցնենք»
«Քարդեշ թյուրքյուլեր» («Եղբայրական երգեր») խմբի եւ երաժիշտ Արտո Թունջբոյաջյանի համագործակցությամբ թողարկվել է համատեղ առաջին խտասկավառակը, որը նվիրված է երեխաներին եւ կոչվում է «Չոջուկ հակլի» («Երեխան իրավունք ունի»): Վերջինիս ներկայացման նպատակով խումբն ու Արտոն պատրաստվում են ապրիլի 23-ից մինչեւ մայիսի 16-ը Թուրքիայի տարբեր քաղաքներում համերգներ տալ: Նրանք կլինեն Տիգրանակերտում, Անկարայում, Կեսարիայում, Էսքիշեհիրում, Անթալիայում, Վանում, Ստամբուլում:
«Հետքի» հետ զրույցում խմբի հայազգի պրոդյուսեր, նաեւ ակորդեոնիստ Սարո Ուստան հայտնեց, որ սա իրենց արդեն չորրորդ ալբոմն է, սակայն մինչ այս երկար ժամանակ խումբը սկավառակ չէր թողարկել:
«Քարդեշ թյուրքյուլեր»-ը գոյություն ունի արդեն 15 տարի: Նրա տարբեր ազգերի անդամները, որ 15 հոգի են, սկսել են միասին աշխատել Բողազիչիի համալսարանում՝ իրենց դասերին զուգահեռ: Այնուհետեւ ձեւավորվել է պրոֆեսիոնալ ֆոլկլորային խումբ: «Թուրքիայում կան տարբեր լեզուներ, կրոններ, ազգեր, ժողովուրդներ: Եվ մեր մեջ համալսարանում ծագեց այն միտքը, որ մենք կարող ենք եւ պետք է մեր մշակույթները եղբայրաբար ապրեցնենք»,- ասում է Սարոն:
Խմբում կա թուրք, հայ, քուրդ, ազերի, մակեդոնացի, այլ ժողովուրդների ներկայացուցիչներ: Սարոն պատմում է, որ ամեն տարի Ստամբուլում մեկ անգամ մեծ համերգ են կազմակերպում, որին մասնակցում են այլ երաժիշտներ եւս, ու բեմի վրա նրանց թիվը հասնում է 60-70-ի:
2008-ին եղել են նաեւ Երեւանում, Ստամբուլի «Սայաթ-Նովա» երգչախմբի հետ համերգ են տվել, որը կրել է խորհրդանշական անուն՝ «Դռները բացեք»: «Հայաստանը մի քիչ հատուկ է թուրքերի համար, քանի որ նրանք ու հայերը հարեւաններ են, բայց դռները փակ են: Խումբը իր երաժշտության հիմքը ընտրել է հենց մշակութային եղբայրությունը»,- բացատրում է պրոդյուսերն ու հավաստիացնում, որ ցանկացած պահի պատրաստ են կրկին ժամանել Հայաստան, պարզապես հիմա նման հստակ ծրագրեր չկան:
Արտո Թունջբոյաջյանի հետ համագործակցում են արդեն 4-5 տարի, չնայած որ Սարոն ու Արտոն վաղուց են ծանոթ: Առաջին անգամ միասին համերգ են տվել Ստամբուլում 2007-ին՝ Հրանդ Տինքի մահվան 40-րդ օրը:
Խմբի անդամների նման տարբեր են նաեւ երգերի լեզուները: Սկավառակում ներառված է 16 երգ տարբեր լեզուներով՝ թուրքերեն, քրդերեն, մակեդոներեն, չեչեներեն, արաբերեն, զազայերեն, եզդիերեն, հայերեն, կամ, ինչպես Սարոն է կատակում, «արտոերեն»:
Ըստ վերջինիս՝ շատ մեծ հարստություն է տարբեր լեզուների համատեղումը, սակայն միաժամանակ ամեն մի անդամի համար դժվար է իմանալ այդ բոլորը: Այս պարագայում օրինակ քրդերեն երգ պատրաստելիս քուրդ անդամի օգնությամբ ծանոթանում են երգի բառերին, դրա իմաստին ու սկսում աշխատել երգի վրա:
Սկավառակն արդեն շուկայում է: Սարոյի ասելով՝ իրենք ունեն իրենց հստակ ունկնդիրը, որը նախընտրում է այլընտրանքային երաժշտություն: «Մենք Թաթա Սիմոնյանի կամ Տարկանի նման երգեր չենք երգում: Սա պոպ երաժշտություն չէ, բայց հատկապես Թուրքիայում եւ քրդերով ու թուրքերով մարդաշատ երկրներում խումբն ունի իր կշիռը»,- եզրափակում է պրոդյուսերը:

“Мы можем и должны по-братски представлять наши культуры”
В Турции выпущен первый совместный диск группы "Кардеш тюркюлер" ("Братские песни") и музыканта Арто Тунджбояджяна, который посвящен детям и носит название "Чоджук аклие" ("Ребенок имеет право"). С целью презентации нового диска "Кардеш тюркюлер" и Арто с 23 апреля по 16 мая организуют концерты в различных городах Турции. Они выступят в Тигранакерте, Анкаре, Кесарии, Эскишехире, Анталии, Ване, Стамбуле.
В беседе с корреспондентом "Hetq"-а продюсер и аккордеонист армянского происхождения Саро Уста сообщил, что это уже четвертый альбом группы, который вышел после долгого перерыва.
"Кардеш тюркюлер" существует уже 15 лет. В его состав входят 15 музыкантов разных национальностей. Они объединились в группу еще в университете Богазичи, где играли параллельно урокам. Затем сформировался профессиональный фольклорный коллектив. "В Турции живут различные нации, народы, которые говорят на разных языках, исповедуют разные религии. И в университете у нас возникла идея по-братски представить наши культуры",- говорит Саро.
В группе есть турок, армянин, курд, азер, македонец, представители других народов. Саро рассказывает, что каждый год в Стамбуле они организуют большой концерт, в котором участвуют и другие музыканты – на сцене их число достигает 60-70.
В 2008 году мы были в Ереване, где выступили с концертом вместе со стамбульским хором "Саят-Нова". Концерт носил символическое название "Откройте двери". "Армения – особенная страна для турок, поскольку они и армяне соседи, но двери между ними закрыты. В своей музыке группа опирается на музыкальное братство",- говорит продюсер. Он заверил, что в любой момент они готовы вновь приехать в Армению, просто сейчас нет конкретных программ.
С Арто Тунджбояджяном группа сотрудничает около 5 лет, хотя Саро и Арто давно знают друг друга. Впервые они выступили с концертом в Стамбуле в 2007 году, на 40-й день смерти Гранта Динка.
Члены группы поют на многих языках. В новый альбом включены 16 песен на турецком, курдском, македонском, чеченском, арабском, езидском, армянском, или, как в шутку говорит Саро, "на артоевском".
Иметь в репертуаре песни разных народов – большое богатство, но в то же время каждому члену группы очень трудно знать все. Поэтому разучивая песню, скажем, на курдском, члены группы с помощью своего коллеги-курда учат слова, знакомятся с содержанием песни.
Диск уже поступил в продажу. По словам Саро, у них есть свой слушатель, который предпочитает альтернативную музыку. "Мы не поем такие песни, какие поют Тата Симонян или Таркан, это поп-музыка. Но в тех районах Турции, которые населены курдами и турками, группа пользуется большой популярностью",- отмечает Саро Уста.