Հակոբ Չաքրյան. «Թուրքական ժխտողականության դիրքերը սպառվում են»
«Անցյալ տարվա հոկտեմբերի 10-ից հետո, երբ ստորագրվեցին հայ-թուրքական արձանագրությունները, մենք արձանագրություններով քնում և արձանագրություններով արթնանում ենք: Իսկ վերջին շրջանում սկսել ենք Օբամայի ելույթով քնել-արթնանալ»,- ասում է թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը:
Ըստ նրա` հիմնավորված կանխատեսում անել հնարավոր չէ, թե Օբաման ապրիլքսանչորսյան ելույթում կարտասանի՞ «ցեղասպանություն» բառը, թե՞ ոչ: Եթե չասի էլ, պետք չէ հուսահատվել, քանի որ Օբաման այն նախագահն է, որ լինելով Թուրքիայի նախագահի նստավայրում, հնչեցրել է «Հայոց ցեղասպանություն» արտահայտությունը, իսկ Թուրքիայի մեջլիսում հորդորել է առերեսվել սեփական պատմության հետ:
«Եթե անգամ չասի էլ, կարևորն այն է, որ թուրքական ժխտողականության դիրքերը սպառվում են: Իսկ Ապրիլի 24-ը 2010 թվականով չի սպառվում: Մյուս տարի թուրքերը պետք է կանգնեն նոր գլխացավանքի առջև»,- ասում է թուրքագետ Չաքրյան:

Turkish studies expert Hakob Chakryan stated today that Armenians have been "waking up and sleeping with the Protocols ever since October 10 of last year, the day they were signed."
"Lately, he said, "we have been waking and sleeping with Obama’s every remark in our heads."
Mr. Chakryan said it was next to impossible to predict if President Obama would utter the word ‘genocide’ during his remarks regarding April 24. He said that Armenians shouldn’t be discouraged if the U.S. president doesn’t use the exact term since he employed the term ‘great calamity while in Turkish parliament and called on the country to resolutely come to grips with its past.
"Even if he doesn’t use the word, the denialist positions of Turkey have been exhausted, but there will be more April 24 commemorations after 2010. The Turks will face the same headache next year as well," Mr. Chakryan said.