Սննդային հավելումների ներկրումն աճել է
«Հետքը» ժամանակին անդրադարձել է մսամթերքի արտադրությանը, մասնավորապես` դրանում կիրառվող բազմաթիվ քիմիական միացություններին ու սննդային հավելումներին, որոնք մարդու առողջության համար որոշակի ռիսկեր են պարունակում:
Անդրադարձել էինք նաեւ սննդային արգելված հավելումների ցանկին, որը գործում է 2007 թ.-ից եւ առայժմ ուժի մեջ է: Սակայն արդեն 2012-ի սկզբից կսկսի գործել կառավարության «Սննդային հավելումներին ներկայացվող պահանջների տեխնիկական կանոնակարգը հաստատելու մասին» հուլիսի 7-ի որոշումը:
Սննդային հավելումներին ներկայացվող պահանջների տեխնիկական կանոնակարգը տարածվում է թե տեղական եւ թե ներկրված սննդամթերքի ու սննդային հավելումների վրա:
Ներկայացվել է նաեւ թույլատրելի հավելումների ցանկը, իսկ էկոնոմիկայի նախարարին հանձնարարվել է մինչեւ 2014 թ. ընդունել եւ հրապարակել սննդային հավելումների նմուշառման կարգերը եւ փորձարկման մեթոդները, ինչպես նաեւ այն ազգային ստանդարտները, որոնցով սահմանվում են սննդային հավելումների հայտնաբերման ու դրանց քանակների որոշման մեթոդները:
Տեխնիկական կանոնակարգում նշվում է, որ հավելումների օգտագործումը չպետք է ավելացնի սպառողի առողջությանը սպառնացող ռիսկերը եւ չպետք է իջեցնի սննդարարությունը, եթե դա, իհարկե, դիետիկ սնունդ չէ: Մինչեւ 3 տարեկանների համար սննդամթերքում, որոշակի բացառություններով, արգելվում է հավելում գործածել. այդ բացառություններն են` նորածինների (մինչեւ 12 ամսական) համար կաթնային խառնուրդները, 6-12 ամսականների համար նախատեսված կաթնային եւ հատուկ բուժիչ կաթնային խառնուրդները, ինչպես նաեւ վաղ տարիքի երեխաների եւ 1-3 տարեկանների համար լրացակերերը: Հավելում պարունակող սննդամթերքի մակնշման մեջ պարտադիր պետք է լինի հավելման անվանումը եւ դրան համապատասխանող «E» ինդեքսը: Սննդամթերքի արտադրման, պահման, փոխադրման եւ իրացման փուլերում ձեռնարկատերերը, սերտիֆիկացման ու պետական վերահսկողության եւ իրենց նախաձեռնությամբ հանդես եկող մարմինները իրականացնելու են հավելումների նույնականացում` փաստաթղթային փորձաքննության կամ պարունակության փորձարկման միջոցով:
«Հետքը» անդրադարձել էր նաեւ մասնավորապես մսամթերքի արտադրության մեջ լայն կիրառում ունեցող նիտրիտների ու սննդային հավելում հանդիսացող ներկանյութերի ներկրմանը: Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով` 2010-ին աճել է սրանց ներմուծումը Հայաստան, իսկ արտահանում կրկին չկա:
Ինչպես հայտնի է, երշիկեղենի որոշ տեսակներ լիարժեք սպիտակուցներով հարստացնելու համար ավելացնում են սննդային արյուն, կաթ, կաթնամթերք, ձու: Սակայն քանի որ կաթը միկրոբների զարգացման համար բարենպաստ միջավայր է ու նաեւ թանկ է, հաճախ կիրառվում է ավելի անվտանգ ու էժան ձեւը` սպիտակուցներով ու ճարպերով հարուստ սոյայի հիդրոլիզատը, որը բացի այդ լավ ջուր է կլանում ու երշիկեղենին ջրի հաշվին ծավալ ապահովում: Հայտնի է նաեւ, որ սոյայի միայն 4 տեսակ է թույլատրվում կիրառել սննդի մեջ, չնայած որ Հայաստանում խախտումներ արդեն հայտնաբերվել են: Մյուս կողմից` սոյան կարող է գենետիկորեն ձեւափոխված լինել, ինչի անվտանգությունը առայսօր վիճելի թեմա է գիտնականների շրջանում: Թերեւս մի փոքր տարօրինակ թվա, սակայն 2010-ին ցանքսի համար չնախատեսված սոյա շատ քիչ է ներկրվել մեր երկիր: Եթե 2007-ին ներմուծվել էր 5 տ, 2008-ին` 0.3, իսկ 2009-ին` 128.1, ապա անցյալ տարի` ընդամենը 0.1 տ:
Ինչ վերաբերում է ԳՁՕ-ների կիրառմանը, ապա ներկայումս դեռեւս քննարկումների փուլում է բնապահպանության նախարարության հեղինակած «Գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների գործածության մասին» օրենքի նախագիծը, որով նախատեսվում է կարգավորել ԳՁՕ պարունակող սննդամթերքների ներկրման, տեղական արտադրության, իրացման դաշտը, ինչպես նաեւ վերահսկել ԳՁՕ-ի հնարավոր ազդեցությունը մարդկանց ու շրջակա միջավայրի վրա: Նախագիծը շուտով կմտնի Ազգային ժողով:

Выросли объемы импорта пищевых добавок
В свое время “Hetq” писал о производстве мясопродуктов и в частности об используемых в них многочисленных химических соединениях и пищевых добавках, которые содержат определенные риски для здоровья человека.
С начала 2012 года вступит в силу принятое 7 июля решение правительства РА о требованиях, предъявляемых к пищевым добавкам. Эти требования касаются местных и импортированных мясопродуктов и пищевых добавок. Представлен также список разрешенных пищевых добавок, а министру экономики поручено до 2014 г. принять и опубликовать порядок взятия проб пищевых добавок, а также те национальные стандарты, с помощью которых устанавливаются методы выявления и определения количества пищевых добавок.
В пищевых продуктах для детей до 3-х лет, за некоторыми исключениями, использование пищевых добавок запрещено. Исключения составляют молочные смеси для новорожденных (до 12 месяцев), молочные и специальные лечебные молочные смеси, предназначенные для детей от 6 до 12 месяцев, а также дополнительное питание для детей раннего возраста и от года до трех лет. Маркировка продуктов питания в обязательном порядке должна содержать названия пищевых добавок и соответствующий им индекс “Е”. На стадиях производства, хранения, перевозки и реализации продуктов питания предприниматели, органы сертификации и госконтроля и выступающие по их инициативе органы должны осуществлять идентификацию добавок посредством документальной экспертизы или проверки содержимого.
“Hetq” касался также импорта широко используемых в призводстве мясопродуктов нитритов и красящих веществ, являющихся пищевыми добавками. По данным Национальной статистической службы, в 2010 году объемы их импорта в Армению выросли. Как известно, с целью обогащения определенных сортов колбас полноценными белками в них добавляют пищевую кровь, молоко, молочные продукты, яйца. Но поскольку молоко является благоприятной средой для развития микробов, к тому же стоит дорого, то часто используется более безопасный и дешевый продукт – богатый белками и жирами гидролизат сои. Известно также, что в пищевых продуктах разрешено использование лишь четырех видов сои, хотя в Армении уже выявлены нарушения. С другой стороны соя может быть генетически модифицированной, между тем безопасность этого продукта по сей день является предметом споров среди ученых.
Что касается применения генетически модифицированных организмов (ГМО), то разработанный Министерством экологии РА проект закона “О генетически модифицированных организмах“, которым предусматривается отрегулировать поле импорта, местного производства, реализации продуктов питания, содержащих ГМО, пока находится на стадии обсуждения. В ближайшее время законопроект будет представлен в Национальное Собрание.