Չարլզ Լոնսդեյլ. «Ոչ միայն բաց սահման լինի, այլեւ ավելի բաց մթնոլորտ Հայաստանում»
«Այժմ, երբ ետ եմ նայում, հիշում եմ, թե ինչպես մեր տան ետեւում կար մեծ մարզադաշտ եւ թե ինչպես էինք այնտեղ վազվզում, եւ երբ համեմատում եմ Երեւանի հետ, տեսնում եմ, թե ինչքան քիչ են դրսում խաղալու հնարավորությունները հայ երեխաների համար, այդ ժամանակ իսկապես իմ մանկությունը առավելապես գնահատում եմ, ինչքան երջանիկ եւ բախտավոր էինք մենք»,- իր մանկությունը հիշում է Չարլզ Լոնսդեյլը:
Ընտանիքում երկու երեխա են. Չարլզ Լոնսդեյլը ունի իրենից մեկուկես տարով փոքր քույր, ով բնապահպան է, կամ ինչպես ինքն է հայերենով ասում` «բնապահպանության մասնագետ»:
Դեսպանը մեծացել է ակադեմիական միջավայրում` Օքսֆորդում: Հայրը անգլերենի դասախոս է Օքսֆորդում, մայրը աշխատում է համալսարանի ադմինիստրացիայում, իսկ վերջում դարձավ Քեմբրիջի համալսարանի քոլեջի ղեկավար:
«Երբ փոքր էի, ես ուզում էի տիեզերագնաց դառնալ, իսկ իդեալները տարբեր են եղել, դրանք տարիների ընթացքում փոխվել են: Պետք է նշեմ, որ իմ մայրը կաշխատեր արտգործնախարարությունում, եթե 70-ականներին չլիներ այն օրենքը, որ ամուսնացած կանայք չպետք է լքեն արտգործնախարարությունը ամուսնանալուց հետո: Ինձ թվում է` մորիցս եմ ժառանգել հետաքրքրությունը արտաքին աշխարհի նկատմամբ, սերը դեպի ճանապարհորդելը»,- ասում է դեսպանը:
Չարլզ Լոնսդեյլը Հայաստանի Հանրապետությունում Նորին Մեծության դեսպան է նշանակվել 2008 թ. հունվարին: Լոնսդեյլը դիվանագիտական ծառայության քսանամյա փորձ ունի: Նա 1990-1993 թթ. Բուդապեշտում զբաղեցրել է երկրորդ քարտուղարի, 1998-2003 թթ.` Մոսկվայում առաջին քարտուղարի, իսկ 2003-2005 թթ.` ՄԹ արտգործնախարարության լոնդոնյան գրասենյակում Աֆղանստանի հարցերով զբաղվող հանձնախմբի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնները:
Հայաստանում իր պաշտոնը ստանձնելուց առաջ Լոնսդեյլը ՄԹ արտգործնախարարության լոնդոնյան գրասենյակում զբաղեցրել է Մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության եւ կառավարման հարցերով զբաղվող հանձնախմբի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնը:
«Ցանկացած երկիր սկզբում բավականին տարօրինակ է, եւ ժամանակ է պահանջվում, որպեսզի հարմարվես»
Դեսպանը պատմում է, որ համալսարանն ավարտելուց հետո նա դիմել է տարբեր աշխատանքների, այդ թվում` արտաքին եւ ներքին գործերի նախարարություն, բայց, ինչպես ինքն է ասում, բախտը բերեց եւ ընդունեցին Արտաքին գործերի նախարարություն. «Դիվանագետի աշխատանքում մի այսպիսի յուրահատկություն կա. կարող ես արտասահմանում քեզ ավելի հարմարավետ զգալ, քան քո սեփական երկրում: Իհարկե, ցանկացած երկիր սկզբում բավականին տարօրինակ է, եւ ժամանակ է պահանջվում, որպեսզի հարմարվես: Բայց ամեն երկիր, որտեղ աշխատել եմ, չափազանց սիրել եմ եւ կարոտում եմ»:
Նրա համար միշտ գրավիչ է եղել Հարավային Ամերիկան եւ ցանկացել է աշխատել այնտեղ, բայց կարիերան իրեն այլ ուղղությամբ է տարել:
«Բուդապեշտի իմ աշխատանքը շատ հիշվող է,հատկապես դա իմ առաջին իսկական աշխատանքն էրարտասահմանում եւ այդ պատճառով ես հիացած էի եւ ոգեւորված, Ռուսաստանը շատ մեծ երկիր է, ես հնարավորություն ունեի շատ ճանապարհորդել եւ բացահայտել այդ երկիրը, չնայած աշխատանքը նաեւ դժվար էր լինում, քանի որ զբաղվում էի Չեչնիայի հարցով պատերազմի ժամանակ:Մինչեւ հիմա սիրահարված եմ Հայաստանին:Որտեղ որ գտնվում ես տվյալ պահին, այն էլ քեզ թվում է լավագույնը»:
Չարլզ Լոնսդեյլը սիրում է իր աշխատանքը, ասում է, որ ամեն անգամ աշխատասենյակ մտնելիս ժպտում է, բայց հիասթափություններ եւս լինում են. «Լինում է, երբ ուզում ես արձակուրդ վերցնել,վերադառնալ տուն, տեսնել ընտանիքիդ, բայց, իհարկե, միշտ ուրախ ես լինում վերադառնալ»:
Չարլզ Լոնսդեյլը կարծում է, որ դեսպանատան թիմը շատ լավն է ու դեսպանատան աշխատանքը գնահատում է 5:
«Ես ռեալիստ եմ` ռոմանտիկ տենդենցներով»
Չարլզ Լոնսդեյլին հաջողությունների հասնելու գործում օգնել է աշխարհի նկատմամբ հետաքրքրություն ունենալը. «Ես ռեալիստ եմ` ռոմանտիկ տենդենցներով»:
Դեսպանի համար թիվ մեկ սկզբունքն է` վարվիր մարդկանց հետ այնպես, ինչպես կցանկանայիր, որ քեզ հետ վարվեն: Հայաստանում դեսպանի ընկերները դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներն են, արվեստագետներ, քաղաքական վերլուծաբաններ, բիզնեսմեններ, այստեղ ապրող անգլիացիներ, որոնց անունները նա նպատակահարմար չգտավ հրապարակել:
Դեսպանը հայ գրողներից ընթերցել է Թումանյան, Նարեկացի, Քուչակ: Նրան հաջողվել է կարդալ Թումանյանի պատմվածքներից մեկը, չնայած դա նրանից շաբաթներ խլեց:
«Ցավում եմ, որ հայերեն չեմ կարող կարդալ: Դա կախված է նրանից, թե ինչպես է թարգմանված, իսկ հայ գրողներից քչերը կան թարգմանված»: Դեսպանի կարդացած վերջին գիրքը ճապոնացի գրող Մուրակամի Հարուկին է:
Ինչ վերաբերում է երաժշտությանը, ապա Չարլզ Լոնսդեյլը սիրում է գրեթե ամեն ինչ` սկսած Բախից եւ վերջացրած ժամանակակից բրիտանական կամ ամերիկյան երաժշտությամբ, ավելի շատ ռոք, քան փոփ:
Գերադասում է ոչ այնքան հայտնի խմբեր, օրինակ Բիրմինհեմյան մի խումբ` «Միսթիս Բիգ Ադվենչր»: Դեսպանը հայկական երաժշտությունից լսել է Կոմիտաս, Առնո Բաբաջանյան, Արամ Խաչատրյան, իսկ ժամանակակից երաժշտությունից սիրում է «Կատուներ» ջազ խումբը եւ «Բամբիռ»-ը:
Հաճախ գնում է համերգասրահներ ու ցուցասրահներ,սիրում է այցելել արվեստագետներին` իրենց արվեստանոցներում եւ նույնիսկ աշխատել նրանցից մեկի` Արթուր Սարգսյանի հետ: Նրա գրասենյակում կախված էին հայ նկարիչների գործերը` Արթուր Սարգսյան, Գեւորգ Սարգսյան, Վահան Թոփչյան, Հակոբ Հովհաննիսյան:
Դեսպանի հոբբիներից է ոչ միայն նկարելը, այլեւ մաքուր օդում զբոսնելը, ժամանակը բնության գրկում անցկացնելը, մարզասրահ գնալը: Հայկական խոհանոցից սիրում է խաշն ու խորովածը, բայց հատկապես մրգերն եւ բանջարեղենը, ասում է`ՄԹ-ում միրգն ու բանջարեղենն այդքան թարմ ու համեղ չեն:
«Առաջին բառը, որ սովորել եմ` համեցեքն է»
«Մի բաժակ սուրճ, խնդրեմ, մի բաժակ սառը գարեջուր, համեցեք»,- սրանք առաջին արտահայտություններն են, որ դեսպանը սովորել է Հայաստանում: Այժմ Չարլզ Լոնսդեյլը աշխատում է բարելավել ռուսերենը,բայց շատ կցանկանար գոնե միջին մակարդակով հայերեն խոսել:
Բրիտանացիները շատ են սիրում կենդանիներ, եւ երբ հարցրինք Չարլզ Լոնսդեյլին, թե այստեղ մենա՞կ է ապրում, նա ասաց. «Եթե չհաշվենք կատվին, ապա ես այստեղ մենակ եմ ապրում»: Դեսպանը նշում է, որ հիմա ընկերների նկատմամբ կարոտը հաղթահարելը շատ ավելի հեշտ է դարձել էլեկտրոնային փոստի, «սկայպի» միջոցով:Բայց նրանցից շատերը արդեն այցելել են Հայաստան եւ հիմա նա անհամբեր սպասում է մոր չորրորդ այցին Հայաստան:
«Ամենակարեւոր տարբերությունն այն է, որ Բրիտանիայում շատ բազմազան է բնակչությունը, իսկ Հայաստանում, եթե չասեմ` շատ մոնոէթնիկ է, համենայն դեպս` այդպիսին է թվում: Ինձ այստեղ ցնցեց ջերմությունն ու հյուրընկալությունն է եւ առաջին բառը, որ սովորել եմ` համեցեքն է: Օրինակ` երբ հատկապես քայլում ես գյուղերով, մարդիկ շատ հյուրընկալ են, իսկ Մեծ Բրիտանիայում նրանք ավելի զգուշավոր են»:
Դեսպանը պատմեց, թե ինչպես սարերում մի կով արածեցնողի հանդիպեցին, ով իրենց քաղցրավենիք հյուրասիրեց:
«Կան բաներ, որ իհարկե կցանկանայի փոփոխված տեսնել: Շատ կուզենայի, որ Երեւանը պահպաներ կանաչ տարածքները, ես հասկանում եմ, որ նախկինում անհրաժեշտ է կտրել ծառերը ջեռուցման նպատակով, բայց այժմ տխուր է տեսնել, որ ավելի շատ սրճարաններ կան, քան ծառեր: Լավ կլիներ նաեվ, որ վարորդները եւ անցորդները ավելի զգուշավոր լինեին եւ տարրական կանոններին հետեւեին: Հայերը շատ կրեատիվ են, նրանք իրավիճակներից միշտ հնարամիտ ձեւով կարողանում են դուրս գալ, ինչպես ճանապարհների դեպքում է»:
Այժմ, ըստ դեսպանի, Հայաստանի առաջ ծառացած լուրջ խնդիրներից են Ղարաբաղի հարցը, հայ-թուրքական հարաբերությունները, տնտեսական ճգնաժամը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, իրավական համակարգի ամրապնդումը եւ այլն. «Ոչ միայն բաց սահման լինի, այլեւ ավելի բաց մթնոլորտ Հայաստանում»:
Դեսպանը ասում է, որ Հայաստանում շատ հայտնի գեղեցիկ վայրեր կան` Նորավանք, Գեղարդ, բայց նա նախընտրում է վայրի տարածքները` հատկապես Սյունիքում. «Մի տարի ես զբոսնում էի Խոսրովի արգելանոցով դեպի Հավուց Թառ եւ հանդիպեցի մի մարդու, ով ընտանիքով պիկնիկ էր անում, նա ասաց` համեցեք, համեցեք, ես ասացի` շնորհակալություն, բայց պետք է շարունակեմ ճանապարհը, իսկ նա քաշեց իմ ձեռքը եւ տարավ իրենց մոտ: Շատ հաճելի ժամանակ անցկացրինք, ինքը տնական օղի էր բերել, հավ էին մորթել: Սկզբից շոգ էր,իսկ հետո ձյուն եկավ: Սա մի օրինակ է այն բաների, ինչ ես սիրում եմ Հայաստանում, բնությունը, պատմությունը եւ մարդիկ»: Ինչ վերաբերում է եղանակին, ապա դեսպանը ափսոսանքով ասաց, որ նախորդ ամառն ու ձմեռը շատ նման էր լոնդոնյանին, եւ նա անհամբեր սպասում է իսկական հայկական արեւոտ եղանակի:
Դեսպանը չբացառեց հայի հետ ամուսնությունը
Չարլզ Լոնսդեյլը ամուսնացած չէ եւ դա բացատրեց իր աշխատանքի բնույթով, ինչպես նաեւ այն հանգամանքով, որ երիտասարդ կանայք այժմ ուզում են իրենց կյանքը եւ կարիերան ունենալ. «Շատ կուզենայի, որ դիվանագիտական կյանքը կարողանայի համատեղել ընտանեկան կյանքի հետ: Այս է այսօրվա իմ հույսն ու երազանք»:
Հարցին, թե իր համար ի՞նչն է կարեւոր` իր կինը լինի խելացի՞, թե՞ գեղեցիկ, նա պատասխանեց.«Ես շատ եմ սիրում ուժեղ բնավորությամբ կանանց, իհարկե լավ կլինի, եթե կինը նաեւ գեղեցիկ լինի: Ինձ ամենից քիչ է հուզում, որ նա կարողանա տան աշխատանք կատարել»:
«Հնարավո՞ր է հայի հետ ամուսնությունը»,- հարցրինք դեսպանին: «Ինչու՞ ոչ, ամեն ինչ հնարավոր է»,- ասաց նա:

Hetq Talks to Charles Lonsdale; the UK Ambassador to Armenia
"I look back now and recall that there was a big sport field behind our house and how we used to run there. When I compare this to Yerevan I see how little opportunities there are for Armenian kids to play outside and then I really appreciate my childhood, how happy and lucky we were", Charles Lonsdale says, recounting his childhood.
There were two children in his family: Charles Lonsdale has a sister who is 1.5 years younger and is an environmental scientist, or, as he says in Armenian, "bnapahpanutyan masnaget". The Ambassador was brought up in academic surroundings, in Oxford. His father was a professor in Oxford, his mother worked in university administration, ending as head of a college at Cambridge University.
"When I was a little boy, I wanted to become an astronaut, but I had various ideals and they changed during time. My mother might have worked in the Foreign Office but until the 1970s women had to leave it if they got married. I believe I inherited from my mother the interest in the outside world and my love for travel", says the Ambassador.
Mr Lonsdale has twenty years of experience in the diplomatic service in London and abroad. He was Second Secretary in Budapest in 1990-1993, First Secretary in Moscow in 1998-2003, and Deputy Head of Afghanistan Group in FCO London in 2003-2005. Before his appointment to Armenia, Mr Lonsdale was Deputy Head of Human Rights, Democracy and Governance Group in the FCO in London.
"Any country is at first rather strange, and it takes time to adjust"
The Ambassador says that after graduating from the university he applied for different jobs, including the Foreign Office and Home Office. He says he was lucky to be selected by the Foreign Office.
"There is a specific thing about work as a diplomat: you can feel yourself more comfortable abroad than in your own country. Of course, any country is at first rather strange, and it takes time to adjust. But I’ve loved every country I've worked in, and I miss them".
He always had a fascination with South America, and hoped to work there but his career has led him in a different direction. "My work in Budapest was very memorable, especially as my first proper job abroad. So I was fascinated and excited. Russia is a huge country, I had an opportunity to travel a lot and discover it, although the job could be difficult since I was working on issues such as Chechnya, when we had to deal with a war situation. And I'm still in love with Armenia. The place you are at the moment seems the best".
Charles Lonsdale loves his job, he says he always enters his room with a smile. But there are disappointment too: "There are times when you want to take a break, go back home, see your family, but of course I'm always happy to come back". Mr. Lonsdale believes that the embassy has a very good team and gives it 5 as a maximum score.
"I am a realist with romantic tendencies"
Interest in the world helped Charles Lonsdale to be successful. "I am a realist with romantic tendencies," he says.The number one principle for the Ambassador is to treat others the way you want to be treated. The Ambassador's friends are representatives of the diplomatic community, artists, policy analysts, businessmen and ex-pats, whose names he preferred not to publicise.
The Ambassador has read Tumanyan, Narekatsi, Kuchak. He managed to read one of Tumanyan's stories in Armenian, though it took him some weeks to do it. "I regret that I can't read in Armenian. I depend on translation, but very few Armenian writers are translated". The last book Ambassador read was one by Japanese writer Haruki Murakami.
When it comes to music, Charles Lonsdale loves almost everything - from Bach to British or American modern music, preferably rock than pop. He prefers less known groups, such as Misty's Big Adventure from Birmingham. As to Armenian music, he's listened to Komitas, Arno Babajanyan and Khachatryan, and from modern music he likes the jazz band ‘Katuner’ (Cats) and Bambir.
He often goes to concerts and exhibition halls, enjoys visiting artists in their studies and has even worked with one, Arthur Sarkissian. His office has pictures by Armenian artists, including Arthur Sargsyan, Gevorg Sargsyan, Vahan Topchyan, and Hakob Hovhanissian. The Ambassador's hobby is not only painting, but also open-air walks, spending time in nature, going to the gym. Regarding Armenian cuisine he likes "khash and khorovats", but particularly appreciates Armenia’s fruits and vegetables. He says the fruits and vegetables they eat in the UK are not so fresh and tasty.
"The first word I learnt was "hametsek"
"Mi bazhak sourch, khndrem. Mi bazhak sare garejour. Hametsek" - these are the first words that the Ambassador learnt in Armenia. He is still working to improve his Russian but would like to be able to speak Armenian at medium level at least. The British love animals, and when we asked Mr. Lonsdale if he lives alone, he said, "if we count out the cat, I am living alone". The Ambassador said it's much easier now to catch up with family and friends through email and Skype. But many of them have visited, and he's waiting impatiently for his mother's fourth visit to Armenia.
"The most obvious difference is that the population in Britain is very diverse, and Armenia, if not monoethnic in reality, can seem like it. But the first thing that struck me here is the warmth and hospitality and the first word I learnt here was "hametsek" (welcome). Particularly when you're walking in the countryside, the people are extremely hospitable, whereas in the UK they are more cautious".
The Ambassador told about how he met a shepherd in the mountains, who treated him to some sweets. "There are things I would love to see changed. I would love Yerevan to preserve its green territories, I understand that it was necessary in the past to cut trees for heating, but it's sad to see now that there are more cafes than trees. And it would be good for the drivers and pedestrians to be more careful and follow the basic rules. Armenians are very creative, they can always find smart ways through any situation, including on the roads. And Armenia faces some serious challenges, including the Karabakh issue, Armenian-Turkish relations, the economic crisis, fight against corruption, strengthening of the legal structure. Let it be not only open border, but a more open atmosphere more generally in Armenia".
The Ambassador says there are many famous beautiful places in Armenia, such as Noravank, Geghard, but his favourite places are the wilder areas, especially in Syunik. "One year, on November 1, I was walking in the Khosrov preserve to Havuts Tar and met a man who was enjoying a picnic with his family. He said "hametsek, hametsek", I said "thank you, but I should continue my way". He dragged me by the hand and set me down, We had a great time, he had a home-made vodka, they slaughtered a chicken. At first it was warm, then it snowed. That was a nice example of the things I love in Armenia, the nature, the history and the people". About the weather the Ambassador regretted that the last summer and winter had been quite similar to London and he's hoping for proper Armenian sunshine.
The Ambassador doesn't exclude the possibility of marrying an Armenian
Charles Lonsdale is not married and explains this by the nature of his job and also by the fact that young women nowadays wish to have their own life and careers.
"I'd love to be able to combine diplomatic and family life. This is my hope and dream". To the question what is important in a woman - beauty or being smart, he replied, "I love women with strong personalities. Of course it's nice if she's also beautiful. It concerns me the least whether she is good at housekeeping".