Վերջին օրերին հակառակորդի անօդաչու ինքնաթիռները հետախուզական թռիչքներ են կատարում սահմանային գոտու ողջ երկարությամբ (վիդեո)
Ղարաբաղաադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում արձանագրվող հրադադարի ռեժիմի խախտմանը զուգահեռ վերջին շրջանում նկատելի ակտիվությամբ է գործում նաև հակառակորդի օդուժը, որն իրականացնում է ինչպես մարտաուսումնական, այնպես էլ հետախուզական բնույթի թռիչքներ:
Ըստ Պաշտպանության բանակի օպերատիվ տվյալների՝ վերջին օրերի ընթացքում հակառակորդի անօդաչու ինքնաթիռները բավականին մեծ հաճախականությամբ հետախուզական թռիչքներ են կատարում սահմանային գոտու ողջ երկարությամբ, իսկ որոշ դեպքերում էլ խախտում Արցախի օդային սահմանը: Պաշտպանության բանակի հակաօդայինների կողմից նման բնույթի թռիչքներ են հավաստանշվել վերջին տասնօրյակում և դրանց կանխարգելման նպատակով իրականացվել համարժեք քայլեր: Մասնավորապես սեպտեմբերի 12-ին ժամը 7.30-ի սահմանում ՊԲ ՀՕՊ և ռադիոէլեկտրոնային պայքարի ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված հատուկ միջոցառումների արդյունքում Մարտունու շրջանի Վազգենաշեն  գյուղի մերձակայքում շարքից հանվել է ադրբեջանական զինուժի մեկ անօդաչու թռչող սարք: Խփված ինքնաթիռի մասերը գտնվում են ՊԲ համապատասխան ծառայությունների տրամադրության տակ: Դեպքի մանրամասները ուսումնասիրելու համար ստեղծվել է հանձնաժողով,  տարվում է քննություն:

В последние дни беспилотные самолеты противника совершают разведывательные полеты вдоль всей протяженности пограничной зоны (видео)
Параллельно нарушению режима перемирия на линии соприкосновения конфликтующих карабахских и азербайджанских войск с заметной активностью действуют также воздушные силы противника, осуществляющие полеты как учебно-боевого, так и разведывательного характера.
Согласно оперативным данным Армии обороны, в последние дни беспилотные летательные аппараты противника достаточно часто осуществляют разведывательные полеты вдоль всей протяженности пограничной зоны, а в некоторых случаях нарушают воздушное пространство Арцаха.
За последние десять дней силы ПВО Арцаха засекли полеты подобного характера и предприняли адекватные шаги по их предотвращению. В частности, 12 сентября около 07.30 подразделения ПВО и радиоэлектронной борьбы Армии обороны в результате специальных мероприятий вывели из строя один беспилотный летательный аппарат азербайджанских вооруженных сил в окрестностях села Вазгенашен Мартунинского района НКР. Части сбитого самолета находятся в распоряжении соответствующих служб АО. С целью изучения подробностей произошедшего создана комиссия, ведется следствие.