Վարչապետ չի ուզում դառնալ
Լրագրողների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ այսօր Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, անդրադառնալով լրագրողներից մեկի այն հարցին, թե «Ժառանգություն» խմբակցությունն այսօր վերադառնալով խորհրդարան հայտարարեց, թե անցած 6 ամիսների ընթացքում հանդիպումներից հետո եկել է այն եզրակացության, որ կա իշխանափոխության մասին հստակ պատկերացում եւ չեղյալ է հայտարարում կոալիցիոն հուշագիրը, պատասխանեց.
«Եթե որոշ քաղաքական ուժերի կողմից կոալիցիա է ձեւավորվում, որեւէ այլ քաղաքական ուժ, որը ներգրավված չէ այդ կոալիցիայի մեջ, ի՞նչ իրավունք ունի չեղյալ համարի: Նման բան լինել չի կարող, ուղղակի իրենց պետք էր իրենց բացակայության պատասխանը տալ, փորձել հանրությանը ներկայացնել, թե ինչու չեն մասնակցել օրենսդիրի աշխատանքներին: Ես բազմաթիվ նիստերի ժամանակ եւ առանձին հանդիպումների ժամանակ իրենց հորդորել եմ, որ մասնակցեն Ազգային ժողովի աշխատանքներին, եւ ես ուրախ եմ, որ իրենք այսօր մասնակցեցին այդ աշխատանքներին: Այլ որեւէ մոտեցում ես չեմ ուզում հայտնել»:
Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ ինքը վարչապետ դառնալու ցանկություն չունի եւ եկել է այն եզրահանգման, որ բոլոր նրանք, ովքեր ուզում են վարչապետի աթոռը զբաղեցնել, իր անունն էլ կողքից գրում են: «Ես ինձ պատկերացնում եմ օրենսդիր մարմնում, որպես Ազգային ժողովի ղեկավար»,-ասաց Հ, Աբրահամյանը:
Անդրադառնալով հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Կարապետյանի հրաժարականին` Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարեց, թե Կարեն Կարապետյանը նպատակահարմար գտավ իր ուժը, եռանդն ու գիտելիքներն օգտագործել այլ բնագավառում: «Ես, իհարկե, ցավով եմ ասում դա, որովհետեւ մենք շատ արդյունավետ, համատեղ, համերաշխ աշխատել ենք եւ որպես աշխատակազմի ղեկավար եւ որպես Հանրապետականի գործադիրի անդամ»,- հավելեց ԱԺ նախագահը:

Овик Абрамян не хочет стать премьером
Сегодня на брифинге председатель Национального Собрания Овик Абрамян в ответ на напоминание одного из журналистов о том, что фракция “Наследие”, вернувшись сегодня в парламент, заявила, что в результате встреч в течение 6 месяцев пришла к выводу, что существует четкое представление о смене власти, поэтому объявляет недействительным коалиционный меморандум, сказал:
“Если определенные политические силы формируют коалицию, то какое право имеет не вовлеченная в эту коалицию другая политическая сила считать недействительным ее меморандум. Они просто должны были объяснить свое отсутствие, вот и попытались дать ответ на вопрос, почему не участвовали в законодательной работе. Я на многих заседаниях и в отдельных беседах призывал депутатов “Наследия” участвовать в работе Национального Собрания, и я рад, что сегодня они вернулись к работе”.
По словам Овика Абрамяна, он не имеет желания стать премьер-министром и пришел к выводу, что все те, кто хочет занять кресло главы правительства, просто называют также его имя. “Я себя вижу в законодательном органе, в качестве руководителя Национального Собрания”,- сказал О.Абрамян.
Касаясь отставки руководителя администрации президента РА Карена Карапетяна, спикер заявил, что К.Карапетян посчитал целесообразным использовать свою энергию и знания в другой области. “Я, конечно, говорю об этом с сожалением, поскольку мы с ним работали очень результативно и слаженно”,- отметил председатель НС.