«Պրեսկոտը բողոքում էր, Կոլոմբիեն ձեռքս էր համբուրում»
«Հայաստանի հարցով համազեկուցողներ Պրեսկոտի եւ Կոլոմբիեի համար իմ ներկայությունը ԵԽԽՎ-ում անցանկալի է, Պրեսկոտն ինձ հարցնում էր, թե ես ինչու եմ բողոք ներկայացրել իրենց դեմ, նա շատ դժգոհ էր, իսկ Կոլոմբիեն, որ անգլերեն չէր խոսում, միայն ձեռքս էր համբուրում եւ ասում էր, որ պետք չէ բողոքել իրենց դեմ»,- այսօր «Ուրբաթ» ակումբում ԵԽԽՎ նստաշրջանի մանրամասները ներկայացրեց պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը:
Հիշեցնենք, որ Փոստանջյանի բողոքը վերաբերում էր Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովում Հայաստանի հարցով համազեկուցողներ Ժորժ Կոլոմբիեի եւ Ջոն Պրեսկոտի` դեկտեմբերի 17-ի նիստին չներկայանալու վերաբերյալ, քանի որ այդ օրը զեկուցողների բացակայության պատճառով Հայաստանի Ազգային ժողովի «Մարտի 1»-ի ժամանակավոր հանձնաժողովի զեկույցի քննարկումը չէր կայացել: Զարուհի Փոստանջյանի կարծիքով` համազեկուցողները համագործակցում են ՀՀ իշխանությունների եւ ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամ Դավիթ Հարությունյանի հետ:

Heritage Party MP Zaruhi Postanjyan said today that her presence at PACE wasn’t desirable by John Prescott and Georges Colombier, the PACE rapporteurs on Armenia. She was referring to the absence of the two co-rapporteurs at the December 17 PACE session scheduled to review the report of the Armenian parliament’s temporary committee regarding the events of March 1, 2008.
"Prescott asked me why I was filing complaints against them. He was very upset. Colombier, who doesn’t speak English, was only kissing my hand and saying that I shouldn’t criticize them," said MP Postanjyan. She claimed that the co-rapporteurs are collaborating with the Armenian authorities and with Davit Harutyunyan, a member of Armenia’s PACE delegation.