Իրաքահայ փախստականներին կացարան է տրամադրվել
Արարատի մարզի Դարբնիկ գյուղում 2009-ին 46 իրաքահայ ընտանիքի կացարան տրամադրվեց: Իրաքահայերն այստեղ բնակվում են փախստականի կարգավիճակով: Դարբնիկում բնակվող Անի Մարգարյանը 2006 թ. է Իրաքից գաղթել Հայաստան: Դարբնիկում ապրում է ամուսու եւ նորածին երեխայի հետ: Անիի ծնողները, եղբայրները իրենց ընտանիքներով նույնպես Դարբնիկում են բնակվում:
«Երբ եկանք Հայաստան, սկզբում Մասիվի հանրակացարանում 4 ամիս մնացինք, հետո տուն վարձեցինք: Մի քանի վարձով տներ ենք փոխել, հետո տեղափոխվել ենք այստեղ` Դարբնիկ»: Անիի ամուսինը պատուհաններ արտադրող գործարանում է աշխատում, եղբայրները մեքենաներ են նորոգում: Ինքը` Անին, չի աշխատում: Հայաստանում հարմարվելն ու համակեպվելը շատ դժվար էր:
«Եվրոպա կուզենայինք տեղափոխվել, բայց տանողն ո՞վ էր: Հիմա փախստականի կարգավիճակով ենք: Իրաքահայերի համար շատ մեծ խնդիր է աշխատանքը: Հայաստանցին է դժվարությամբ աշխատանք գտնում, ուր մնաց իրաքահային տան: Գյուղում համակերպվելն էլ է դժվար: Տրանսպորտ ժամը մեկ է լինում, հոգիդ գնում է: Այստեղ` այս ցեխերի մեջ ապրելը դժվար է»,- ասում է Անին: Ողջ կյանքը Բաղդադում անցկացրած Անին թեեւ դժվարությամբ է համակերպվում գյուղի կենցաղին, սակայն ասում է, որ ստիպված են. Երեւանում բնակարանների վարձերը շատ թանկ են: Կոմունալ վճարներն էլ դժվար է հոգալ: «Իրաքում այդ վճարները չնչին էին, համարյա ձրի: Այնտեղ եթե տանից մեկն աշխատի, 10 հոգի կարող է պահել: Այստեղ հակառակն է` 10-ը պիտի աշխատեն, որ մեկին պահեն: Փոքր երեխա ունեմ, շատ դժվար է պահելը»,- ասում է նա` հավելելով, որ ետ` Իրաք վերադառնալ չի ցանկանում: Անին Իրաքում շատ բարեկամներ ունի, որոնք պատմում են, թե ինչքան վտանգավոր է իրավիճակն այնտեղ: «Տանից դուրս չեն գալիս: Դուրս գալիս էլ չգիտեն` ողջ կվերադառնա՞ն, թե չէ»,- ասում է Անին: Հայաստանում ներկայումս մոտ 800 իրաքահայ է բնակվում: Իրաքյան պատերազմից հետո` 2004-ից սկսած, իրաքահայերը սկսեցին գաղթել Հայաստան: Իրաքից Հայաստան մարդկանց ամենամեծ ներհոսքը եղել է 2005-2006 թթ: 2009-ին ընդամենը 2 ընտանիք է Իրաքից տեղափոխվել Հայաստան: Բազմաթիվ իրաքահայեր Հայաստանից մեկնել են Եվրոպա:
Իրաքահայերի ընտանեկան մշակութային հ/կ-ի փոխնախագահ Վիգեն Կտիկյանը նշում է, որ իրաքահայերի մի մասն ապրում է Երեւանում` վարձակալած բնակարաններում կամ հանրակացարանում, մյուս մասը` մարզերում: Իրաքահայերի մեծագույն դժվարություններից մեկը բնակարանային խնդիրն է: «Երբ մենք այդ դժվարության մասին տեղյակ պահեցինք տարածքային կառավարման նախարարությանը, իրենք պետության օգնությամբ եւ ՄԱԿ-ի հովանավորությամբ Մասիսի շրջանի Դարբնիկ գյուղում 46 բնակարան տվեցին իրաքահայերին: Այնտեղ հանգիստ է, լավ է ամեն ինչ: Հիմա միայն տրանսպորտի խնդիր ունեն: Երեւի այդ հարցը տրանսպորտի նախարարությունը կկարողանա լուծել: Երեւանում մեծամասնությունը վարձով է ապրում, իսկ ովքեր լավ վիճակում են, բնակարան են գնել: Հիմնականում չունեւորներն են հանրակացարաններում ապրում»,- ասում է նա: Իրաքահայերը, ըստ Վ.Կտիկյանի, պետությունից նպաստ չեն ստանում: Նրանց հիմնական խնդիրը աշխատանքի բացակայությունն է: «Որոշներն աշխատում են` ոմանք մասնավոր գործ ունեն, ոմանք տարբեր գործարաններում են աշխատում, երիտասարդները շինարարության վրա են աշխատում: Աշխատանք չունենալը միայն նրանց խնդիրը չէ, տեղացիներն էլ ունեն այդ խնդիրը: Դա ընդհանուր խնդիր է: Հետո` աշխատավարձերը քիչ են, թանկ երկիր է: Շուկայի վիճակի համեմատ աշխատավարձը շատ քիչ է: Իրաքահայերից ոմանք այստեղ սեփական բիզնեսով են զբաղվում` մեկը ճաշարան ունի Մաշտոցի փողոցում, խանութ ունեցող կա, մեկն էլ անասունների գործ է անում: Բայց, օրինակ, Բաղդադի լավագույն ատամնաբույժը, ում մոտ բոլորն էին գնում, այստեղ աշխատանք չունի»,- ասում է նա: Տեղացիների հետ իրաքահայերը խնդիրներ չեն ունենում, ինչպես պրն Կտիկյանն է ասում` իրենք իրենց օտար չեն զգում: Բուն իրաքցիներ Հայաստանում չկան: Երկու հոգի եղել են, ովքեր 5 տարի ապրել են Հայաստանում, սակայն ՄԱԿ-ի միջոցով տեղափոխվել են երրորդ երկիր: Իրաքահայերից ոմանք էլ տարիների ընթացքում վերադարձել են Իրաք: Սակայն նրանք մեծ թիվ չեն կազմում. իրաքահայերի հիմնական մասը Հայաստանից Եվրոպա է մեկնում. «Երբ մի երկու տարի մնում են անգործ, հուսահատվում են: Մարդիկ կան, որ ամեն ինչ թողել են Իրաքում ու մտածում են` գնամ տեսնեմ ինչպե՞ս է վիճակն այնտեղ»,- ասում է Վ. Կտիկյանը: Շատ հայեր Իրաքից անմիջապես Սիրիա են մեկնել: Ներկայումս մոտ 8 000 հայ կա Իրաքում: «Իրաքում հայկական եկեղեցիներ կային, մարդիկ իրենց գործն ունեին, հիմա էլ շատ են հայ ընտանքիներն այնտեղ: Բայց վիճակն այնտեղ վտանգավոր է եւ այդպես էլ կմնա: Իրաքի հետ ես կապ պաշտպանում եմ, ծնողներս, եղբայրս այնտեղ են: Բայց նրանք էլ, ի վերջո, պիտի հետ գան այստեղ»,- պատմում է Վ. Կտիկյանը: Նրա խոսքով` կրոնական ֆոնի վրա իրաքցիների հետ հայերը խնդիրներ չեն ունենում: Հայաստանում Իրաքը դեսպանատուն չունի: Իրաքահայերի խնդիրներով (թոշակների, անձնագրերի ժամկետը լրանալու եւ այլն) զբաղվում է Վրաստանում գործող Իրաքի դեսպանատունը: Վ. Կտիկյանն ասում է, որ երբ Հայաստանում ընդունվեց երկքաղաքացիության մասին օրենքը, շատ իրաքահայեր դիմեցին Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալու համար: Սակայն առայժմ դեռ ոչ ոք քաղաքացիություն չի ստացել:
Նազդար Շահնազարյանն ընտանիքով հինգ տարի առաջ է գաղթել Իրաքից: Սկզբում վարձով են ապրել, ապա ստացել են փախստականի կարգավիճակ: Նազդարի ծնողները շուտով տեղափոխվել են Եվրոպա, սակայն ինքը մնացել է Հայաստանում, քանի որ ամուսնացել է տեղացու հետ: «Երեւանում վարձով էինք ապրում, ապագա ամուսինս մեր հարեւանն էր: Այդպես ծանոթացանք ու ամուսնացանք»,- պատմում է Նազդարը: Այժմ նա ամուսնու հետ բնակվում է Դարբնիկում: «Գյուղին հարմարվել ենք, սակայն այստեղի ամենամեծ խնդիրը ճանապարհներն են: Ամբողջը ցեխ է, խանութները շատ հեռու են, դեղատուն չկա, տրանսպորտն էլ վատ է աշխատում, մինչեւ հինգն է»,- ասում է նա:
Դարբնիկի համայնքապետ Ազատ Խաչատրյանի խոսքերով` Դարբնիկի բնակչության 99 տոկոսը փախստականներ են, հիմնականում Ադրբեջանից եւ Իրաքից: Ներկայումս 24 իրաքահայ ընտանիք է ապրում գյուղում: Համայնքապետի խոսքով` ադրբեջանահայերն ու իրաքահայերը սկզբում մի քիչ դժվար էին հարմարվում միմյանց հետ, բայց հիմա շատ լավ են, ամեն ինչ միասին են որոշում` համատեղ: «Իրաքցիներից շատերն աշխատում են տարբեր տեղերում, հիմնականում արհեստավորներ են: Ասել, թե իրաքցիների վիճակն այսօր վատ է, սխալ կլինի, նրանք լիովին ադապտացվել են: Մինչեւ հիմա ինձ ոչ ոք չի դիմել հետ գնալու համար»,- ասում է նա: Սակայն առայժմ իրաքցիները հող մշակելով ու անասնապահությամբ չեն կարող զբաղվել Դարբնիկում. համայնքապետի խոսքով` դեռեւս լուծված չէ նրանց հողհատկացումների հարցը:

46 Iraqi-Armenian families have recently received housing in the village of Darbnik, Ararat Marz. These families live there with “refugee” status. Ani Margaryan, who immigrated to Armenia from Iraq in 2006, now resides in Darbnik with her husband a newly born child. Her parents and brothers also reside in the village, a few kilometers southwest of Yerevan.
“When we first arrived in Armenia, we spent four months in a dormitory in the Massif neighborhood of Yerevan. We then left the dorm and proceeded to rent various houses. Afterwards we moved to Darbnik,” Ani says. Her husband works in a factory producing windows and her brothers are auto mechanics. Ani does not work.
Adjusting to life in Armenia was hard
She says that it was tough adjusting to life in Armenia. “We would have liked to move to Europe but who would have taken us? We now live in Armenia with refugee status. Finding work is a major problem for Armenians from Iraq. Local Armenians have a difficult enough time getting a job. Who’s going to give us work? Adjusting to village life was also hard. Transportation only comes around once every hour. It’s a real headache. It’s not easy living here in all this mud,” Ani states. Ani, who spent her entire life in Baghdad, says that despite the difficulties, they have no choice. Apartment rents in Yerevan are quite expensive and then you have to pay for the utilities. “In Iraq, those bills were quite small in comparison; next to nothing. Back in Iraq, a family of ten could get by if only one person was working. Here, it’s the exact opposite. Ten have to work to support just one person. I have a young child and it’s hard on us financially, she says, adding that she really doesn’t want to return to Iraq. Ani still has many friends in Iraq who tell her of the dangers of daily life there. “No one goes outside. If they dare to venture outside, they don’t know if they’ll come back alive.”
2009 – Only two Iraqi-Armenian families moved to Armenia
There are about 800 Armenians from Iraq now living in Armenia. They started to move here in 2004, after the war broke out. The years 2005-2006 saw the greatest number of Iraqi-Armenians moving to Armenia. In 2009, only two families resettled here. Many who did move here eventually left for Europe.
Vigen Ktikyan, Vice-President of the Iraqi-Armenian Cultural and Family NGO, says that a segment of Iraqi-Armenians live in Yerevan, renting apartments, and that others reside in the country’s outlying regions. Mr. Ktikyan points to housing as one of the biggest problem facing Iraqi-Armenians. “When we informed the Ministry of Territorial Administration about the problem, they, along with UN sponsorship, allocated 46 apartments to Iraqi—Armenians in the village of Darbnik. Things are peaceful here and the conditions are OK. Now, the only problem to be fixed is that of transportation. Maybe the ministry can do something. Most of those living in Yerevan rent, but some with the means have bought apartments. Those with little or no resources wind up in the dormitories,” he says, adding that the government doesn’t grant any financial assistance to the Iraqi-Armenians. Finding work is the toughest challenge hey face.
The most famous dentist in Bagdad can’t find work here
“Some of them work. They either have their own business or are employed in various factories. The younger guys work in the construction sector. But they’re not the only ones going without work. Local Armenians are in the same boat. Then too, salaries are low and the cost of living in Armenia is high. Like I said, some have their own business. One runs a restaurant on Mashtots Avenue, several have small shops and there’s a guy who has a livestock business. But then, the most famous dentist in all of Baghdad, someone everyone went to, can’t find any work here in Armenia,” says Mr. Ktikyan He claims that Iraqi-Armenians get along fine with the locals and that they don’t feel like foreigners. There are no non-Armenian Iraqis now living in Armenia. Two individuals moved to Armenia and lived here for five years. Then, with the help of the U.N., they relocated to a third country. Over the years, some of the Iraqi-Armenians who moved here have gone back to Iraq. They, however, are a small minority. Most have left Armenia for the West, to Europe “After going without work for two years, some just give up. Many left all they possessed back in Iraq. They ask themselves whether they should go back and see what conditions are like,” says Mr. Ktikyan Many Armenians fled Iraq for Syria. Today, there are around 8,000 Armenians living in Iraq. “There were Armenian churches in Iraq. People had jobs. Many families remained there. But the overall situation is dangerous and it will remain so. I keep in contact with the country. My parents and brothers are there,” Mr. Ktikyan said. He claimed that Armenians had no problems with Iraqi society when it came to religious matters. There is no Iraqi Embassy in Armenia. The Iraqi Embassy in Georgia handles the affairs of Iraqi-Armenians now in Armenia. Mr. Ktikyan says that when Armenia adopted the law of dual-citizenship, many Armenians from Iraqi applied. However, to date none have received dual citizenship.
My parents have left but I will stay
Nazdar Shahnazaryan and her family moved to Armenia from Iraq five years ago. At first, they rented a place to live, and then they received “refugee” status. Nazdar’s parents soon left Armenia for Europe but he remained since he had married a local girl. “We were renting a place in Yerevan. My future husband was our neighbor at the time. We got acquainted and then married,” Nazdar says. The two now live in Darbnik. “We’ve gotten used to life here. The biggest problem is adequate transportation. The minivans only run to 5 pm. The roads are full of mud. The stores are quite some distance away. There’s no drugstore,” says Nazdar, ticking off the challenges. Darbnik is a village of refugees
According to Darbnik Mayor Azat Khachatryan, 99% of village residents are refugees, mainly from Azerbaijan or Iraq. There are 24 Iraqi-Armenian families now living in the village. Mayor Khachatryan confesses that at first the Azerbaijani and Iraqi Armenians didn’t see eye-to-eye on everything but that they get along fine now and cooperate when it comes to village affairs. “Many of the Iraqi-Armenians work in various trades as artisans. It would be wrong to say that they are in a bad way. They really adapted to life here. No one has yet come to me and applied to return,” says the mayor. Unfortunately, Iraqi-Armenians still aren’t able to till the land or raise livestock in the village. Mayor Khachatryan says that the issue of granting them land has yet to be resolved.