«Տիեզերական» պատասխան եկեղեցուց
Կեչառիսի վանական համալիրի տարածքում սննդի օբյեկտ կառուցելու նպատակով Եկեղեցու և «Կարիգագ» ՍՊԸ-ի միջև վարձակալության և կառուցապատման պայմանագիր կնքելու վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու համար հարցեր էինք ուղղել Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանին (արդեն մեկ ամիս է, եկեղեցուց չենք կարողանում մի «ճշմարիտ խոսք» լսել):
Խնդրել էինք տեղեկացնել, թե վարձակալության և կառուցապատման պայմանագիրը ե՞րբ է ստորագրվել, Եկեղեցու անունից ո՞վ է ստորագրել պայմանագիրը, քանի՞ տարով է հողհատկացում կատարվել: Այս հարցերին Տեր Վահրամը չի պատասխանել ըստ էության՝նշելով, որ «մեր հարցերի առնչությամբ պետք է դիմենք Կոտայքի թեմի առաջնորդարան»:
Մեր հաջորդ հարցին, թե նման պայմանագրերի դեպքում ինչո՞ւ չի տեղեկացվել Մայր Աթոռի գլխավոր ճարտարապետը, Տեր Վահրամը պատասխանել է. «Ինչ վերաբերում է Մայր Աթոռի տեղեկացնելուն, ապա պայմանագիրը կնքվել է Մայր Աթոռի գիտությամբ, և անհրաժեշտ բոլոր թելադրությունները ժամանակին կատարվել են (նկատի ունեմ ձեր մատնանշած խնդիրները և ստեղծված կացությունը)»:
Փաստորեն, Տեր Վահրամը բառացիորեն խոստովանում է, որ «պայմանագիրը կնքվել է Մայր Աթոռի գիտությամբ»: «Հետքի» հետ զրույցում էլ Մայր Աթոռի գլխավոր ճարտարապետ Ա. Նազարեթյանն ասել էր, որ կաթողիկոսը մամուլից է տեղեկացել շինարարության մասին, ինքն էլ շինությունը նայելուց հետո է հասկացել, որ «որոշ խանգարող բաներ կան»:
Ստացվում է, որ կաթողիկոսը մամուլից է տեղեկացել, գլխավոր ճարտարապետը շինարարությունը տեսել է սկսվելուց հետո, բայց ամիսներ շարունակ Կեչառիսի վանական համալիրում և այնտեղ գործող Սուրբ Հարություն եկեղեցու քթի տակ շինարարություն է ընթացել՝ առանց նախագծի և շինթույլտվության, և նախագիծն էլ դեռ նոր պիտի եկեղեցու ճարտարապետական խորհրդում քննարկվի:
Կրկին հիշեցնենք, որ Կոտայքի թեմի առաջնորդին փոխարինող Հարություն Հարությունյանն ասել էր, որ Սուրբ Հարություն եկեղեցում ընդամենը բարեկարգման և հողահեռացման աշխատանքներ են կատարվում:
Թե Եկեղեցու որ ներկայացուցչի խոսքերն են համապատասխանում իրականությանը, կամ ով է ստում, կերևա առաջիկայում, բայց ո՞ւր մնացին Աստվածաշնչի 10 պատվիրանները:

“Вселенский” ответ церкви
С целью получения объяснений относительно заключения между церковью и ООО “Каригаг” договора об аренде и застройке, на основании которого компания “Каригаг” намерена построить на территории монастырского комплекса Кечарис объект питания, мы направили наши вопросы главе пресс-канцелярии Первопрестольного святого Эчмиадзина иерею Ваграму Меликяну (уже месяц мы не можем добиться от церкви достоверной информации).
Мы попросили сообщить, когда был подписан договор об аренде и застройке, кто от имени церкви подписал документ, на какой срок земля предоставлена в аренду. Ни на один из этих вопросов иерей Меликян не ответил, порекомендовав лишь обратиться по этим “в предводительство Котайкской епархии”.
На следующий вопрос – почему об этом договоре не был проинформирован главный архитектор Первопрестола, иерей ответил: “Договор был заключен с ведома Первопрестола, все необходимые действия выполнены своевременно (имею в виду указанные вами проблемы и создавшуюся ситуацию)”.
Таким образом, глава пресс-канцелярии фактически признался в том, что “договор был заключен с ведома Первопрестола”. Между тем в беседе с “Hetq”-ом главный архиектор Перовопрестольного святого Эчмиадзина А.Назаретян сказал, что католикос узнал о строительстве из прессы, а сам архитектор, только увидев сооружение, понял, что “имеются некоторые мешающие вещи”.
Получается, что католикос узнал из прессы, главный архитектор увидел строящийся объект только после начала его строительства, однако на протяжении нескольких месяцев строительство на территории монастырского комплекса Кечарис, в непосредственной близости от действующей там церкви сурб Арутюн, велось без проекта и разрешения, а проект только сейчас должен быть обсужден в архитектурном совете церкви.
Еще раз напомним, что наместник предводителя Котайкской епархии Арутюн Арутюнян сказал нам, что возле церкви сурб Арутюн всего лишь ведутся работы по благоустройству и очистке территории.
Кто из представителей церкви говорит правду, а кто лжет, станет известно в ближайшее время. А пока напрашивается вопрос: куда делись 10 библейских заповедей?