Մուղնեցոց Սուրբ Գեւորգ եկեղեցին հաջորդ տարի խոստանում են վերանորոգել
Նոյեմբերի 19-ին փլուզվեց Թբիլիսիի Մուղնեցող Սուրբ Գեւորգ հայկական եկեղեցին: «Եթե որեւէ բան չնախաձեռնվի, հաջորդ փլվողը լինելու է Սուրբ Նշանը»,-վստահ է Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Մուղնեցոց Սուրբ Գեւորգը կառուցվել է 1356 թվականին: Այն գմբեթավոր է, եւ բացի մեծ գմբեթից եկեղեցու երեք անկյուններում դրսից շինված են եղել փոքր գմբեթներ, որոնցից մեկը ծառայում էր որպես զանգակատուն: Փլուզվել է եկեղեցու մեծ գմբեթը եւ ընկել շինության մեջ: Փլուզումը ավերվածություններ է պատճառել շրջակայքում գտնվող տրանսպորտային միջոցներին, սակայն զոհեր չեն եղել: Սուրբ Գեւորգ չէր գործում, փակ է եղել նաեւ որհրդային տարիներին, ծառայել է որպես ազգագրական թանգարանի պահոց, իսկ 1990 թվականին որակվել է որպես վթարային եւ վերջնականապես փակվել: 1763 թվականին Մուղնեցոց Սուրբ Գեւորգ եկեղեցին հիշատակվում է որպես Հաղպատի թեմի մեջ մտնող Թիֆլիսի յոթ եկեղեցիներից մեկը: 1789 թ. եկեղեցու արեւմտյան մասում կառուցվում է զանգակատունը: 1795 թ. եկեղեցին թալանվել է պարսիկների կողմից, բայց շնորհիվ Տ. Գրիգոր ավագ քահանա Տեր-Շմավոնյանի հնարավոր է դարձել պահպանել եկեղեցապատկան իրերի մի մասը: 1852-93 թթ եկեղեցում կատարվել են մասնակի նորոգություններ: Մուղնեցոց Սուրբ Գեւորգ եկեղեցու բակում են ամփոփված մանկավարժ-խմբագիր Նիկողայոս ոտորյանը, բարեգործ Բարսեղ Հովսեփյան- ոջայանցը, ինչպես նաեւ եկեղեցու սպասավորներ: Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը «Հետքին» տեղեկացրեց, որ խիստ բովանդակություն ունեցող գրությամբ իրենք դիմել են Վրաստանի վարչապետին եւ խորհրդարանի նախագահին. «Վրաց իշխանությունները չլուծելով եկեղեցիները` Հայ առքելական եկեղեցուն վերադարձնելու, թեմին իրավաբանական կարգավիճակ տալու հարցը, անուղղակի կերպով նպաստում են հայ մշակույթի կոթողների ոչնչացմանը Վրաստանի տարածքում: Մտածում ենք, որ հանդիպենք երկրի առաջին դեմքի հետ, որեւէ այլ մարդու հետ հանդիպելը մենք համարում ենք անիմաստ»:
«Կարծում ենք` այս ամենի պատասխանատվությունը պետք է կրի Վրաստանի մշակույթի եւ հուշարձանների պահպանության նախարարությունը, որի բալանսում է գտնվում եկեղեցին: Այս ամենը այն տպավորությունն է թողնում, թե Վրաց պատրիարքարանը եւ իշխանությունները, չլուծելով եկեղեցիները թեմին վերադարձնելու հարցը եւ պատշաճ ուշադրություն չդարձնելով նշված եկեղեցիների պահպանությանը, միտումնավոր ոչնչացնում են հայ մշակույթի կարեւոր հուշարձանները»,- եկեղեցու փլուզման օրը տարածած հաղորդագրութնամբ արձանագրել է Վիրահայոց թեմի առաջնորդարանը: Եթե մինչ օրս Մայր Աթոռը փորձում էր բանակցությունների եւ «բարիդրացիական հարաբերությունների» կարգախոսով հարցերը կարգավորել, ապա Սուրբ Գեւորգի փլուզման հաջորդ օրն իսկ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Գարեգին Բ Կաթողիկոսի նախագահությամբ տեղի ունեցած Գերագույն հոգեւոր խորհուրդը ժողովում մեղադրական տոնով արձանագրեց, որ բոլոր այդ ջանքերն անարդյունք մնացին. «Հիշյալ խնդիրների կարգավորման մեջ վրացական կողմի դրսեւորած հանիրավի ձգձգումների հետեւանքներից է նաեւ Սուրբ Գեւորգ եկեղեցու փլուզումը, որի ամբողջ պատասխանատվությունը կրում են Վրաստանի Հանրապետության իշխանությունները եւ Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցին»: Գերագույն հոգեւոր խորհուրդը նաեւ հայտարարեց, որ հայկական սրբավայրերի պահպանության ուղղությամբ վրաց պետության դրսեւորած անտարբերությունը որեւէ կերպ չի համատեղվում բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու, համամարդկային արժեքներին հավատարիմ լինելու, երկրում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքները հարգելու եւ նրանց պատմամշակութային ժառանգությունը պահպանելու ուղղությամբ վրաց պետության կողմից մշտապես հնչեցվող հայտարարություններին եւ միջազգային հանրության առջեւ ստանձնած պարտավորություններին: Վրաստանի նախագահի հայազգի խորհրդական Վան Բայբուդյանը հատկապես շեշտեց եկեղեցու` գործող չլինելու հանգամանքը. «Որ ասում են` եկեղեցին քանդվեց, չափազանցնում են: Նկատի ունեն, որ սա գործող եկեղեցի պետք է լինի, բայց սա գործող եկեղեցի չէր 1922 թ-ից: Իհարկե, սա պատմական, եկեղեցական ճարտարապետական նմուշ էր, բայց գործող չէր»,-ասաց Վան Բայբուրդյանը: Վրաստանի տարածքում հայկական սրբատեղերի, եկեղեցիների եւ մշակութային այլ կոթողների շուրջ լարվածությունը սկսվել է որհրդային միության փլուզումից հետո: Հայկական կողմը պնդում է, որ Վրաստանի տարածքում հայկական պատմամշակութային կոթողների նկատմամբ վրաց իշխանությունները ոչ միայն հոգատարություն չեն դրսեւորում, այլ նպաստում են դրանց վրացականացմանն ու ոչնչացմանը: Մինչ օրս չլուծված է մնում որհրդային ժամանակաշրջանից Վիրահայոց թեմին օրինականորեն չվերադարձված հայկական 6 եկեղեցիների խնդիրը: Այդ եկեղեցիների թվին են դասվում Թբիլիսիի Սուրբ Նորաշենը (XV դար), Սուրբ Նշանը (XVIII դար), Շամխորեցոց Սուրբ Աստվածածինը (երկրորդ անվանումը` Կարմիր Ավետարան, XVIII դար), Երեւանցոց Սուրբ Մինասը (XVIII դար) եւ Մուղնի Սուրբ Գեւորգը (XIV դար), ինչպես նաեւ Սամցխե-Ջավախք տարածաշրջանում` Ախալցխայում գտնվող Սուրբ Նշան եկեղեցին (XIX դար): Այս եկեղեցիները Վրաց պատրիարքարանի կողմից հռչակվել են «վիճելի», որով էլ վրացական կողմը արդարացնում է եկեղեցիների` Վիրահայոց թեմին չվերադարձնելը: Ընդ որում` Մուղնեցոց Սուրբ Գեւորգը Թբիլիսիիում փլուզված արդեն երկրորդ եկեղեցին է: Առաջինը Շամխորեցեց Սուրբ Աստվածածինն է, որը փլուզվել էր 1989 թ. եւ վերածվել ավերակների: Վիրահայոց թեմի` Վրաստանի տարածքում կարգավիճակի հարցը եւս առկախ է: Վրացական օրենսդրությամբ միայն Վրաց Ուղղափառ եկեղեցին ունի իրավական կարգավիճակ: Եկեղեցիները Վիրահայոց թեմին վերադարձնելու եւ Վիրահայոց թեմին իրավաբանական կարգավիճակ ստանալու նպատակով թեմի, ինչպես նաեւ Սուրբ Էջմիածնի կողմից բազմաթիվ դիմումներ են հղվել Վրաստանի ղեկավարությանը, պատրիարքարանին, միջազգային կազմակերպություններին: Սակայն բոլոր դիմումները Վրաստանի իշխանությունների կողմից մնացել են անպատասխան: Խնդիրը բազմիցս բարձրացվել է նաեւ մամուլի միջոցով: Անցյալ տարվա մայիսից ոտնձգություններ էին կատարվում նաեւ Թբիլիսիի Սուրբ Նորաշեն եկեղեցու նկատմամբ: Մոտ մեկ տարի առաջ` նոյեմբերի 16-ին քահանա Տարիել Սիկիճելաշվիլին եկեղեցին մաքրելու պատրվակով տեղահանել էր բակում թաղված հայ բարերարներ Թամամշյանների շիրմաքարերը: Դեպքը մեծ դժգոհության ալիք բարձրացրեց վրացահայ համայնքում: Այն շոշափվեց նաեւ բարձրաստիճան պաշտոնյաների մակարդակով: Անցյալ տարի, դեկտեմբերի 9-ին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Թբիլիսում այցելեց Նորաշենի եկեղեցի, եւ երկար դադարից հետո Նորաշենում այդ օրը մոմ վառվեց ու հայերեն աղոթք հնչեց: Կարծես թե խնդիրը պետք է որոշակի լուծում ստանար: Կրկին խոսվեց միջկառավարական ու պատմական հանձնաժողովի մասին, որը պետք է զբաղվեր եկեղեցիների պատկանելության հարցով: Մինչդեռ Վազգեն Սրբազանն ասում է, որ առ այսօր այս դաշտում էլ որեւէ դրական առաջընթաց չկա: Մամուլում շրջանառվեց տեղեկատվություն, թե Վրաստանի խորհրդարանն արդեն Կրոնի մասին օրենքի նախագիծ է մշակում, որով լուծվելու է հայկական եկեղեցիների վերադարձման եւ թեմի կարգավիճակի հարցը: Կրոնի մասին օրենքի նախագծից Վրաստանի նախագահի խորհրդական Վան Բայբուրդյանը եւ Վրաստանի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Արմեն Բայանդուրյանը տեղյակ էին: Վան Բայբուրդյանի խոսքերով, այդ օրենքը անցյալ տարվա դեկտեմբերի պետք է մտներ խորհրդարան, բայց նախագիծը դեռ վերջնական տեսք չի ընդունել եւ խորհրդարան չի մտել: «Օրենքի վրա աշխատանքները տարվում են, այդ օրենքի ընդունումը այսօրվա Վրաստանի ղեկավարությունն է ուզում եւ միջազգային կազմակերպությունները»,-ասաց Վան Բայբուդյանը: «Այդ օրենքն անպայման կընդունենք, ուղղակի առայժմ նիստի չի դրվել, օրենքի վրա աշխատում են: Վերջնաժամկետի մասին ոչ մի բան չեմ կարող ասել, բայց որ օրենքը պիտի լինի, դրանում ոչ մի խոսք չկա»,-վստահեցրեց Արմեն Բայանդուրյանը: Սակայն Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանն այս տեղեկությունը եւս հերքեց. «Սուտ է այդ ամբողջը: Մեզ պետական մակարդակով խաբել են, երբ ասում էին, թե օրենքի նախագաիծ կա եւ այլն: Մենք խոսեցինք խորհրդարանի փոխնախագահի հետ 4 օր առաջ, նա ասաց, որ նման նախագիծ չկա, եւ խորհրդարանը չի էլ մտածում նոր օրենք ընդունել կամ օրենքի փոփոխություն մտցնել»,-ասում է Վազգեն Սրբազանը: Մինչեւ եկեղեցիների` Հայ առաքելական եկեղեցուն վերադարձը Վիրահայոց թեմն իրավասու չէ որեւէ վերանորոգում, շինարարություն կամ այլ տիպի աշխատանքներ իրականացնել «վիճելի» հռչակված եկեղեցիների վրա: Ավելին` Վիրահայոց թեմին պատկանող եկեղեցիներում եւս աշխատանքներ իրականացնելու համար թույլտվություն է հարկավոր: «Նույնիսկ մեր եկեղեցիները նորոգելու հարց ունեինք, օրինակ` խոսքը գործող Սուրբ Էջմիածնի նորոգման մասին է: Մենք օրինական կերպով իրավունքն չունենք, քանի որ եկեղեցու սեփականության որեւէ փաստաթուղթ չունենք: Դա նշանակում է, որ մենք իրավական առումով չենք կարող որեւէ փորձնական աշխատանք տանել: Իսկ չգործողներին մեզ ոչ ոք թույլ չի տա անգամ մոտենալ ու մի բան անել, որովհետեւ դա մեզ պաշտոնապես վերադարձված չէ»,-ասում է Սրբազանը: Վիրահայոց թեմը բազմիցս դիմել է վրացական իշխանություններին` կամ վերադարձնել կամ պատշաճ ուշադրություն դարձնել վթարային եկեղեցիների վիճակին: Գարնանը Վիրահայոց թեմի առաջնորդը հանդիպել է Վերարաինտեգրման հարցերով նախարար Թ. Յակոբաշվիլու հետ, ով վստահեցրել է, թե Վրաստանի իշխանությունների կողմից որոշում է կայացվել` սկսել նորոգել Սուրբ Նորաշենը: Այդ խոստումն էլ իրականություն չի դարձել: «Մենք աբսուրդ վիճակի մեջ ենք: Ոչ ոք չի կարողանում հասկանալ, թե ինչ է այստեղի իրավիճակը: Մենք դիմել ենք միջազգային կազմակերպություններին, ոչ մի բան չի փոխվում, մեր երիտասարդությունն անցյալ տարի Մշակույթի նախարարության մոտ բողոքի ակցիա անցկացրեց, բայց ոչ մի արձագանք: Արդեն հույսներս կտրել ենք եւ չգիտենք ինչ անենք»,-հուսահատորեն նշում է Սրբազանը: Բողոքի նմանատիպ ակցիա անցկացրեցին նաեւ Երեւանում: Նոյեմբերի 24-ին մի խումբ երիտասարդներ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակին հանձնեցին իրենց բողոքը, եւ ակցիան շարունակեցին Հայաստանում Վրաստանի դեսպանատան մոտ: «Մենք իրենց առաջարկում ենք երկրորդ ձեւը` պայմանագիր կնքել սուբյեկտի եւ կառավարության հետ, որի փորձը կա եվրոպական շատ երկրներում, ասում են` դրա մասին մտածում են, բայց չգիտեմ` ոնց կլինի»,-որպես այլընտրանքային ելք` առաջարկում է Վիրահայոց թեմի առաջնորդը: Մուղնեցոց Սուրբ Գեւորգ եկեղեցու հարեւանությամբ ապրող բնակիչներն առաջարկել են ապամոնտաժել եկեղեցու տարածքը, այսինքն` քանդել եւ դուրս բերել եկեղեցու մնացուքները, քանի որ հետագա փլուզում վտանգ կա: Նրանք մի քանի անգամ դիմել են Վրաստանի Մշակույթի նախարարության Հուշարձանների պահպանության, վերականգնման եւ մոնիտորինգի գործակալությանը, որն այս օրերին ուսումնասիրում է փլուզումը եւ տարածքից հեռացնում փլուզված բեկորները: Գործակալության համակարգող Քրիստինե Դարչիյանը «Հետքին» ասաց, որ եկեղեցին հաջորդ տարվանից կսկսեն վերանորոգել, եթե ուսումնասիրությունները ցույց տան, որ վերականգնումը հնարավոր է: Չնայած այն «վիճելի» համարվող եկեղեցիների ցանկում է, սակայն մեզ հետ զրույցում գործակալության համակարգողը հաստատեց, որ այն հայկական, բայց չգործող եկեղեցի էր: «Քանի որ այն գործող չէր, այլ վաղուց փակ էր, մենք այնքան չէինք ուշադրություն դարձնում նրան, որքան պետք էր: Ցավոք, մենք ունենք նաեւ բազմաթիվ նմանատիպ վրացական եկեղեցիներ: Եթե եկեղեցին գործում է, նրան պատշաճ ուշադրություն է դրաձվում, իսկ որը չի գործում, կառավարությունը չի կարող պատշաճ հոգ տանել»,-ասում է Քրիստինե Դարչիյանը եւ շեշտում, որ առաջին հերթին խնդիրը ֆինանսական է: «Մենք կաշխատենք վերականգնել եկեղեցին, դեռ բյուջեն կկազմենք եւ հաջորդ տարվանից կսկսենք աշխատանքները»,-հավաստիացրեց Քրիստինե Դարչիյանը: Եկեղեցու արեւմտյան մասը` զանգակատնով, դեռեւս ամուր է, եւ ըստ Սրբազանի, հնարավոր է վերականգնել: «Եթե մաքրեցին, մենք լրիվ կկորցնենք, բայց գոնե ավերակ վիճակում, էլի հույս կա, որ վաղը, մյուս օրը, եթե մեզ վերադարձնեն, մենք մի ձեւ գտնենք այդ հարցը լուծելու»,-ասում է Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Թբիլիսիում այժմ գործում է երկու հայկական եկեղեցի` Սուրբ Գեւորգը եւ Սուրբ Էջմիածինը: Վերջինի վերանորոգումը մեկ ամսից կավարտվի: Փլուզված եկեղեցու` Մուղնուեցոց Սուրբ Գեւորգի հարեւանությամբ եւ նույն թաղամասում է գտնվում նաեւ Սուրբ Նշան եկեղեցին, որը նույնպես վթարային է: Ճիշտ է, Վրաստանի Հուշարձանների պահպանության, վերականգնման եւ մոնիտորինգի գործակալության համակարգողը գիտեր, որ նման եկեղեցի կա, բայց տեղյակ չէր, թե այն ինչ վիճակում է: Նա եւս որեւէ հոգածություն չի տեսնում, քանի որ «չգործող է»: Քանի դեռ Կրոնի մասին օրենքի նախագածի մուտքը Վրաստանի խորհրդարան հարցականի տակ է, հայկական եկեղեցիների ճակատագիրը ես անորոշ է:

On November 19, the Armenian St. Gevork of Mughni Church in Tbilisi collapsed after years of neglect. “If nothing is done, the next to collapse will be St. Nishan’s,” declared Archbishop Vazgen Mirzakhanyan, Primate of the Armenian Diocese of Georgia. St Gevork of Mughni was built in 1356. It had a large dome and three smaller domes along three sides of the structure. One was used as the belfry.
The large main dome collapsed into the middle of the church. The collapse caused damage to surrounding transport vehicles but luckily there no fatalities. The church hadn’t been functioning and was also closed during the Soviet era, first serving as an ethnographic museum. It was declared unsafe in the early 1990’s and closed to the public. In 1763, St Gevork’s was chronicled as one of the seven churches of Tiflis included in the Diocese of Haghpat. The western belfry was constructed in 1789. The church was sacked by the Persians in 1795 but due to the efforts of Father Grigor Ter-Shmavonyan, the archpriest, some church items were saved. Partial renovations to the church were made during 1852-1893. The graves of editor-pedagogue Nikoghayos Vtoryan, benefactor Barsegh Hovsepyan, and several servants of the church are to be found in the courtyard. Primate Vazgen Mirzakhanyan told “Hetq” that the church had sent an urgent letter to the Georgian prime minister and parliamentary president, which states - “By not resolving the issues of the church, the return of some and the legal status problem, the Georgian authorities are indirectly aiding and abetting the destruction of Armenian cultural monuments in Georgia.”
In a statement issued on the day that St. Gevork’s collapsed, the Armenian Diocese of Georgia wrote, “We’re of the opinion that the Georgian Ministry of Culture and Monuments Preservation must shoulder the responsibility for all this. The impression is created that the Georgian Orthodox Patriarchate and government authorities, by not resolving the return of our churches and by not paying sufficient attention to the preservation of those churches, are intentionally out to destroy important Armenian cultural monuments.” If the Holy See of Etchmiadzin had been trying to resolve these issue through negotiation and in the framework of “neighborly relations, the day after St. Gevork’s collapsed, the Holy See’s Supreme Religious Council convened under the leadership of Catholicos Garegin II and issued a fairly accusatory statement to the effect that all such attempts had been futile. “The uncalled for foot-dragging displayed by the Georgians in the resolution process has resulted in the collapse of St. Gevork’s and thus, the entire responsibility must be assumed by the Georgian government and the Georgian Orthodox Church.” The Supreme Religious Council also declared that the policy of neglect shown by the Georgian government regarding the preservation of Armenian sacred sites lay well outside the framework of the development of “friendly relations”, flew in the face of adhering to human values, and disgraced the proclamations made by the Georgian government respecting the rights of national minorities and the preservation of their cultural inheritance and their obligations before world public opinion. Van Bayboudyan, an Armenian advisor to the Georgian president, specifically stressed the fact that the church hadn’t been functioning. “Those that say that the church was destroyed are exaggerating things. They are talking as if it was a functioning church, but it hadn’t been since 1992. Of course, it was a historic example of church architecture, but not a functioning one,” Mr. Bayboudyan noted. The anxiety and tension over the plight of Armenian cultural monuments and churches in Georgia gathered steam after the fall of the Soviet Union. The Armenian side asserts that the Georgian authorities have not only exercised neglect when it comes to Armenian historic and cultural sites in Georgia, but that they are complicit in their Georgification and/or destruction. The matter of the legal return of six Armenian churches to the Armenian Diocese, dating back to the Soviet era, still remains unresolved. The Tbilisi churches in this category are – St. Norashen (15th c.), St. Nshan (18th c.), Holy Mother of God of Shamkhor, also known as Karmir Avetaran (18th c.), St. Minas of Yerevan (18th c.) and St. Gevork of Mughni (14th c.). Then there is St. Nshan’s (19th c.) located in Akhaltskha, region of Samtskhe-Javakhk. The Georgian Orthodox Patriarchate has proclaimed these churches “questionable” as to ownership and on this basis justifies their not being returned to the Armenian Diocese. In addition, we should note that St. Gevork’s of Mughni is the second Armenian church to have collapsed in Tbilisi. The first to experience that fate was the Holy Mother of God of Shamkhor Church; reduced to ruins in 1989. The legal status of the Armenian Diocese in Georgia is still unresolved as well. Only the Georgian Orthodox Church has legal status according to Georgian law. The Armenian Diocese and the Mother See at Etchmiadzin have sent numerous queries to the Georgian authorities, the Georgian Orthodox Patriarchate and international organizations regarding the return of Armenian churches and the legal status issue. All dispatches to the Georgian government have gone unanswered. These problems have also been repeatedly raised in the press. Starting back in May of 2008, violations were registered against St. Norashen in Tiflis. On November 16, 2008, Father Tariel Sikijelashvili, of the Georgian Orthodox Church, began to remove grave stones of the Tamamshyan family from the courtyard, claiming that he was merely cleaning up the church grounds. The Armenian community in Georgia raised a hue and cry over the incident; Many top government officials also expressed their displeasure. On December 9, 2008, RoA Prime Minister Tigran Sargsyan visited St. Norashen. After a long hiatus, candles once again were lit inside and Armenian prayers echoed within the walls. One would have thought that all outstanding issues would soon be resolved. There again was talk about an inter-governmental commission to study the matter of church ownership. However, Archbishop Mirzakhanyan confesses that no progress has been made in this direction to date. Rumors began to circulate in the press that the Georgian Parliament was drafting new legislation on religion and that the return of the churches and the legal status issue would be resolved as a result. Georgian presidential advisor Van Baybouryan and Georgian MP Armen Bayandouryan were aware of the new draft legislation. Mr. Baybouryan revealed that the bill should have been presented to the parliament by December of last year, but that it was never finalized and never received a hearing. “Work is still proceeding on the bill. Both the Georgian government and various international organizations want the bill to become law,” Mr. Baybouryan claimed. Armen Bayandouryan asserted, “We will definitely pass that law. It just hasn’t reached the floor of the parliament yet. I can’t say anything about the deadline but it’s going to pass; rest assured.” Primate Mirzakhanyan , however, dismissed that claim. “It’s all a pack of lies. The government deceived us when they said there was this new bill. We spoke to the deputy speaker of the parliament not 4 days ago. He told us that no such piece of legislation existed and that the parliament wasn’t even contemplating any new religious law.” Until the return of the Armenian churches takes place, the Armenian Diocese is not authorized to carry out any renovations or other construction activities on these “questionable” structures. Furthermore, the Diocese must also receive permission for work on the churches already in its jurisdiction. “We even had problems repairing our own churches. I’m talking about repairs to St. Etchmiadzin. Legally, we had no right because there were no ownership documents. This means that we can’t conduct any experimental work. They won’t even allow us to approach those churches not operating, let alone do anything, since they haven’t legally been returned to us,” Archbishop Mirzakhanyan stated. The Armenian Diocese has, on numerous occasions, petitioned the Georgian authorities – either return the churches or carry out much needed repairs to those in need. This past spring, Primate Mirzakhanyan met with Minister of Reintegration Affairs, T. Yakobashvili. The Georgian official declared that the government would adopt legislation allowing for repairs on St. Norashen. That promise was also never kept. “We’re really in an absurd situation. No one actually knows what to make of the situation. We have reached out to various international organizations, but nothing has changed. Our youth staged a protest outside the cultural ministry last year. It was met by silence. We have since lost hope and don’t know what to do,” said the head of the Armenian Church in Georgia. A similar protest was staged in Yerevan. On November 24, a group of young people marched to the United Nations office and handed over a list of complaints. They then marched to the Georgian Embassy with their demands. “We suggested another option to them; for a contract to be signed between the institution and the government. It’s something that’s quite common in Europe. They said, ‘we’ll think about it’. I don’t know what will happen,” says Archbishop Mirzakhanyan. Residents next to St. Gevork of Mughni have proposed carting off the remains of the church. They have petitioned the Agency of Monument Preservation, Restoration and Monitoring at the Georgian Cultural Ministry that is now examining the site of the church collapse and removing its fallen remains. Agency Coordinator Kristineh Darchinyan told “Hetq” that the reconstruction of the church will begin next year if their studies show such a project is doable. “Since it wasn’t a functioning church and it was closed for a long time, we never paid it the attention it deserved. Tragically, we have many Georgian churches facing a similar plight. Proper attention is paid if the church is functioning. Otherwise, the government can’t maintain proper upkeep,” says Kristineh Darchinyan, stressing that adequate financing is at the root of the problem. “We will see to it that the church is rebuilt. A budget will be devised and work will commence next year,” Kristineh Darchinyan asserted. According to Primate Mirzakhanyan, the western base of the church supporting the belfry is still stable and can be restored. “If they tear it down, we’ll lose it all. There is still hope that even in a ruined state the church will be returned to us. We’ll come up with a solution,” Archbishop Mirzakhanyan states. Presently, there are two functioning Armenian churches in Tbilisi; St. Gevork and St. Etchmiadzin. Renovations on St. Etchmiadzin will be completed in a month. St. Nshan is located in the same neighborhood as St Gevork of Mughni and lies a stone’s throw from the ruins. It too is unstable and in need of urgent work. While true that Coordinator Darchinyan knew about St. Nshan’s, she didn’t know anything about its condition. Given that it too isn’t a “working” church, she wasn’t too hopeful regarding any assistance forthcoming. Given that religious legislation reaching the Georgian Parliament is still up in the air, the fate of these and other Armenian churches in Georgia remains a mystery as well.