«Կինոշոկ» փառատոնի օբյեկտիվն այս տարի ուղղված կլինի դեպի Հայաստանը
Սեպտեմբերի 11-20-ը Անապա քաղաքում կանցկացվի ԱՊՀ երկրների, ինչպես նաև Լատվիայի, Լիտվայի և Էստոնիայի «Կինոշոկ» բաց կինոփառատոնը, որի հոբելյանական 20-րդ մեկնարկը կնշվի մեծ շուքով:
Կինոփառատոնի բացմանը ներկա կլինի հայաստանյան պատվիրակությունը (Վարդան Աբովյան, Հարություն Խաչատրյան, Ռաֆայել Քոթանջյան և այլք)՝ Հայկական ազգային կինոակադեմիայի նախագահ Դավիթ Մուրադյանի գլխավորությամբ:
«Կինոշոկի» տնօրինության նախաձեռնությամբ այս տարի կինոփառատոնի օբյեկտիվը ուղղված կլինի դեպի Հայաստանը, որը հանդես կգա հատուկ կարգավիճակով:
Հայկական կինոն մրցութայինից զատ կներկայանա «В фокусе Армения», Հայկական կինոյի համայնապատկեր ոչ մրցութային հատուկ ծրագրով, որի շրջանակում կցուցադրվեն «Պոետի վերադարձը» (Հ. Խաչատրյան), «Տխուր փողոցի լուսաբացը» (Ա. Մկրտչյան), «Սասունցի Դավիթ» մ/ֆ (Ա. Մանարյան), «Հայաստանի վերջին լարախաղացը» (Ա. Երիցյան, Ի. Սահակյան), «Կնոջ երեք գույնը» (Մ. Օհանյան), «Դեպի Արարատ» (Տ. Խզմալյան) ֆիլմերը, 30-40 րոպե տևողությամբ մուլտծրագիր:
«В фокусе Армения» ծրագրի շրջանակներում «Կինոշոկի» ընթացքում կանցկացվի Հայաստանին նվիրված օր, կլինի հայկական ֆիլմի պրեմիերային ցուցադրություն:
ՀՀ մշակույթի նախարարության հաղորդմամբ՝ «Կինոշոկի» մրցութային ծրագրում Հայաստանը կներկայանա ռեժիսորներ Ա. Հարությունյանի «Թափառում» լիամետրաժ, Շատյանի «Բեռնելով կյանքս» կարճամետրաժ և Հ. Քեշիշյանի «Խաչագողի հիշատակարանը» հեռուստատեսային ֆիլմերով:

Объектив фестиваля "Киношок" будет нацелен на Армению
11-20 сентября в Анапе пройдет 20-й открытый кинофестиваль стран СНГ и Балтии "Киношок". Юбилейный старт фестиваля будет отмечаться с большой торжественностью.
На открытии кинофорума будет присутствовать армянская делегация во главе с президентом Армянской национальной киноакадемии Давидом Мурадяном.
По инициативе дирекции кинофестиваля, в этом году объектив "Киношока" будет нацелен на Армению, которая выступит в особом статусе.
Армянское кино помимо конкурсной программы будет представлено специальной внеконкурсной программой "В фокусе Армения", в рамках которой состоится показ фильмов "Возвращение поэта" (А.Хачатрян), "Рассвет грустной улицы" (А.Мкртчян), анимационный фильм "Давид Сасунский" (А.Манарян), "Последний канатаходец Армении" (А.Ерицян, И.Саакян), "Три цвета женщины" (М.Оганян), "К Арарату" (Т.Хзмалян), а также 30-40-минутная анимационная программа.
В рамках программы "В фокусе Армения" на кинофестивале будет проведен День Армении, состоится премьерный показ армянских фильмов.
По сообщению Министерства культуры РА, в конкурсной программе "Киношока" будут представлены киноленты "Скитание" А.Арутюняна, "Загружая мою жизнь" Шатяна и и "Дневник крестокрада" Г.Кешишяна.