Հարցում. Երեւանի հակաէկոլոգիական շինությունների թոփ-ցուցակը
«Մենք ենք այս քաղաքի տերը» նախաձեռնել էր ֆեյսբուքյան առցանց հարցում` «Երևանի ՀԱԿԱԷԿՈԼՈԳԻԱԿԱՆ ՇԻՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ցուցակը» թեմայով: Ըստ ֆեյսբուքյան քվեարկության նախնական արդյունքների, որին մասնակցել է 700 մարդ, Երևանի ամենահակաէկոլոգիական կառույց է գնահատվել Երևանի հյուսիսային պողոտան (233 հոգի)` իր բետոնի առատությամբ և կանաչի խիստ սակավությամբ: Երկրորդ տեղում է Ուսանողական այգին օկուպացրած շենքը (90 հոգի), որը խաթարում է այգու, Ազգային գրադարանի և աստղադիտարանի անդորրը: Երրորդ տեղում է գտնվում Օղակաձև այգում Թումանյան փողոցին մոտ կառուցվող մեծ համալիրը (78 հոգի), որն աղավաղում է Երևանի օղակաձև կանաչ գոտին և սպառնում լուրջ խնդիրներ ստեղծել երևանցիների հանգստի և տեղաշարժվելու համար: Այնուհետև հաջորդում են Մոնումենտի անտառի հաշվին կառուցված առանձնատները, Աբովյան փողոցի կանաչ հատվածում կառուցված խանութները, Տերյան փողոցում գտնվող Նուշիկյանների շենքը, Կոմիտաս փողոցի ծառուղու ոչնչացմամբ կառուցված Երևան Սիթի սուպերմարկետը և ներկայումս Կողբացի 42/Պուշկին 40 բակում խցկվող բարձրահարկը:
Եվս 110 հոգի գտնում է, որ ամբողջ Երևանի կենտրոնի կառուցապատումը հակաէկոլոգիական է, իսկ 34 հոգի այդպիսին է համարում ամբողջ Օղակաձև այգին: Տրվել են նաև այսպիսի պատասխաններ. ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը, աղբատար ունեցող բոլոր հին, հակահիգիենիկ, սարսափելի բուրող բարձրահարկերը, Երևանի քաղաքապետարանը և այլն: Օգտատերերից երեքն առաջարկել են նաև Երևանի կոնյակի գործարանը` որպես էկոլոգիական միջավայրի դրական օրինակ:
Հարցման նպատակն է բարձրացնել քաղաքացիների տեղեկացվածությունը Երևանի անապատացման և բետոնապատման տանող աղետալի կառուցապատումների մասին, նպաստել հանրային բողոքի և կարծիքի ձևավորմանը, ինչպես նաև անունների և պատասխանատվության ճշտմանը: ՍՐԱՆՔ ԱՅՆ ՕՐԻՆԱԿՆԵՐՆ ԵՆ, ԹԵ ԻՆՉՊԻՍԻՆ ՉՊԵՏՔ Է ԼԻՆԻ ՔԱՂԱՔԱՇԻՆՈՒԹՅՈՒՆԸ:
Այսուհետ Մենք ենք այս քաղաքի տերը պարբերաբար կհրապարակի Երևանի ՀԱԿԱԷԿՈԼՈԳԻԱԿԱՆ ՇԵՆՔԵՐԻ քվեարկության թարմացվող արդյունքները (հղումը` ֆեյսբուքի էջում. http://www.facebook.com/home.php?sk=question&id=262661733760812&qa_ref=sa ):

Опрос: топ-список антиэкологических сооружений Еревана
Общественная организация “Мы – хозяева этого города” провела в Facebook опрос на тему “Список АНТИЭКОЛОГИЧЕСКИХ СООРУЖЕНИЙ Еревана”. Согласно предварительным данным голосования, в котором приняло участие 700 человек, из-за обилия бетона и крайней нехватки зелени самым антиэкологическим  сооружением признан Северный проспект в Ереване (233 человека). На втором месте здание, оккупировавшее Студенческий сад (90 человек), нарушающее покой сада, Национальной библиотеки и обсерватории. На третьем месте огромные комплекс, строящийся на Кольцевом бульваре рядом с улицей Туманяна (78 человек), который уродует кольцевую зеленую зону столицы и угрожает создать серьезные проблемы для отдыха и перемещения ереванцев.
Далее следуют построенные за счет лесов Монумента особняки, магазины на месте зеленой зоны улицы Абовяна, находящееся на улице Теряна здание Нушикянов, супермаркет “Ереван Сити”,  построенный в результате уничтожения аллеи на проспекте Комитаса, и высотное здание, втискиваемое во двор улиц Кохбаци, 42/Пушкина, 40.
Еще 110 человек считают антиэкологической застройку всего центра Еревана, а 34 человека таковой считают весь Кольцевой бульвар. Были даны и следующие ответы: Министерство экологии РА, все старые, антигигиеничные многоэтажки со со страшно пахнущим мусоропроводом, мэрия Еревана и т.д. Трое пользователей в качестве положительного примера экологической среды назвали Ереванский коньячный завод.
Опрос преследовал цель повысить степень информированности граждан о катастрофических застройках, ведущих к опустыниванию и бетонированию Еревана, способствовать формированию общественного протеста и мнения, а также уточнить имена и степень ответственности. ЭТО ПРИМЕРЫ ТОГО, КАКИМ НЕ ДОЛЖНО БЫТЬ ГРАДОСТРОИТЕЛЬСТВО.
Впредь организация “Мы – хозяева этого города” будет регулярно публиковать обновляющиеся результаты голосования по АНТИЭКОЛОГИЧЕСКИМ ЗДАНИЯМ Еревана (ссылка на странице  Facebook – http://www.facebook.com/home.php?sk=question&id=262661733760812&qa_ref=sa ).