Վկան Նիկոլ Փաշինյանին տեսել է 2007 թ.-ի մարտի 1-ին, այն էլ` Շահումյանի հրապարակում
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի գործով` 2008թ-ի մարտի 1-ի մասով այսօր հարցաքննվեցին 3 վկաներ:
Քաղաքացի Հարություն Փարիշյանը պատմեց, որ 2007 թ.-ի մարտի 1-ին տեսել է Նիկոլ Փաշինյանին իր` Շահումյանի հրապարակում գտնվելու ժամանակ, լսել է նրա կոչերը` «ներկայիս ընտրությունները կեղծված են, նախագահը կեղծ է, պետք է իշխանությունը տապալենք» և այլն: Ըստ վկայի` Փաշինյանը ժողովրդին կոչ է արել զինվել ինչով հնարավոր է, ժողովուրդն էլ, լսելով Փաշինյանի այդ հորդորը, քաղաքապետարանի դիմացի կիսակառուցից սկսել է քարեր, փայտեր և ձողեր վերցնել: «Նիկոլ Փաշինյանի կոչից հետո ժողովրդի մի որոշակի հատվածը վերցրեց, ու տեսա, որ ամեն մեկի ձեռքին մի բան կար»,-ասաց վկան:
Մեղադրող Կորյուն Փիլոյանի հարցին, թե տարածքում ոստիկաններ կային, վկան հաստատ չհիշեց. «Երևի թե չէ, չեմ հիշում»:
Վկայի հարցաքննության ավարտին դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը պարզաբանեց, թե իրենք քննում են 2008 թ.-ի մարտի 1-ի դեպքերը, և հնարավո՞ր է, որ ինքը շփոթել է թվականը և վայրը, վկան արդարացավ, որ հնարավոր է, քանի որ արդեն երկար ժամանակ է անցել, իսկ Մյասանիկյանի արձանի հարակից տարածքը ինքը իմացել է որպես Շահումյանի հրապարակ:
Հաջորդ վկան Էմմա Բեգլարյանն էր, ով վկայություն էր տվել նաև «Յոթի գործի» շրջանակներում քննվող նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանի և Վանո Սիրադեղյանի թիկնապահ Սուրեն Սիրունյանի մասով: (Տես` «Ովքեր են կազմակերպել զանգվածային անկարգությունները. վկաներ, որոնք ոչինչ չգիտեն» ): Նա էլ տեսել էր Փաշինյանին` կոչեր անելիս և մեկ անգամ ևս դատարանում խոստովանեց, որ մանսկացել է առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի տան մոտ կազմակերպված ցույցին, քանի որ «աղջիկներն ասել են, որ գնում են թաղման, բայց պարզվել է` թաղում չկա»: Նիկոլ Փաշինյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանի հարցին, թե փո՞ղ էին առաջարկել, որ գնար, Էմմա Բեգլարյանը պատասխանեց. «Չէ, դե ասացին արի, մի բանով կօգնեն»:
Երրոդ վկան` Լիլիա Մեսրոպյանն էր (անձնագրային տվյալներով պարզվեց` Լիգիա Մեսրոպյան): Դատավորի հարցին, թե ճանաչո՞ւմ է տուժողին, հաստատեց, որ ճանաչում է, քանի որ տեսել է թերթերում: Դատավորի հաջորդ հարցին, թե ճանաչում է ամբաստանյալին` ցույց տալով դեպի Նիկոլ Փաշինյանը, վկան շփոթվեց և ասաց, որ թերթերից ճանաչում է նրան, այլ ոչ թե տուժողին, պարզապես շփոթեց դատարանում:
Վկա Լիլիա Մեսրոպյանի պատմելով` 2008թ-ի մարտի 1-ին ինքը ևս եղել է Մյասնիկյանի արձանի մոտ, տեսել է Նիկոլ Փաշինյանին. «Ասում էր` մի վախեցեք, մենք հաղթող ենք, պետք է էս իշխանությունից ազատվենք: ...Մի վախեցեք, ժողովուրդ ջան, ինչ ուզում եք արեք, ջարդեք փշրեք»,-պատմեց վկան:
Ն. Փաշինյանի փաստաբանների հստակեցնող հարցերին, սակայն, վկան խուսափում էր և հստակ չէր կարող պատասխանել, և ինչպես ինքը բացատրեց, չէր հիշում: «Որ ջղայնանում եմ, լավ չեմ հիշում»,-արդարացավ վկան:

Today, three witnesses to called to the witness stand in the ongoing trial of jailed "Haykakan Zhamank" editor Nikol Pashinyan. Today’s court proceedings dealt with "public disturbance" charges related to the events of March 1, 2008.
The first witness, Harutyun Parishyan, testified that he saw Mr. Pashinyan in the vicinity of the Stepan Shahumyan Square extort the crowd by calls such as, "The elections are fraudulent, the president a fake and the regime must be overturned." The witness said that Pashinyan told the crowd to arm themselves with whatever possible and that people went to a construction site near the Yerevan Municipality and picked up stones, pieces of wood and pipes.
"After Pashinyan made that call, many in the crowd went and were clutching something or other. When asked by Koryun Piloyan if there were any police officers around the witness said he couldn’t remember.
At the end of the interrogation, Judge Mntsakan Martirosyan asked the witness if he hadn’t confused the site of the incident as he had mentioned Shahumyan Square and not Myasnikian Statue as the location where he stated to have seen Pashinyan. The witness said the events were a dim memory and that he thought the area was called Shahumyan Square.
The next witness was Emma Beglaryan. She too stated that she saw Pashinyan urge the crowd on. Ms. Beglaryan again confessed in court that she had participated in a demonstration outside the home of former president Levon Ter-Petrosyan since, "my daughter had told me that they were going to a funeral, but it turns out that there wasn’t one."
When asked by Pashinyan’s lawyer, Lusineh Sahakyan, if the witness had been offered money to attend, Ms. Beglaryan answered, "No, they just told me to come."
The third witness was Lilya Mesrobyan. Under questioning from the judge, the witness said she knew the defendant, Pashinyan, and the injured Piloyan, from their pictures in the paper, but then changed her mind and confessed that she only recognized Pashinyan.
Ms. Mesrobyan said she was in the vicinity of Myasnikian Statute of March 1, 2008 and that she saw Nikol Pashinyan. She testified that Pashinyan was calling on the crowd not to be frightened. She said Pashinyan addressed the crowd with the lines, "We are the victors. We must free ourselves from this regime. Do whatever you feel like. Create havoc."
Ms. Mesrobyan wilted under cross examining by defense lawyers and said that many things were no longer clear in her mind and that, "when I get angry I don’t remember all that well".