Իրավապաշտպաններ. 1994-ի զինադադարից ի վեր զոհվել է ավելի քան 1500 հայ զինվոր
Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կայացման ընթացքում, Արցախյան պատերազմի զինադադարի կնքումից հետո հայկական բանակն անցել է զարգացման դժվարին ուղի: Այդուհանդերձ, չնայած որոշակի ձեռքբերումներին, բանակում իշխում է խորհրդային բանակից ժառանգած և այսօրվա օլիգարխիկ իշխանության արատներով պայմանավորված ոչ կանոնադրային քրեական հարաբերությունների մոդելը: Վերջինիս հետևանքով բռնության, խոշտանգումների ու սպանության են ենթարկվում Հայաստանի Հանրապետության բազմաթիվ երիտասարդներ:
Միայն 2008-2011 թվականների ընթացքում զինված ուժերում տարբեր պատճառներով մահացած զինծառայողների թիվը պաշտոնական տվյալներով հասնում է 187-ի, որից ընդամենը 25-ն է մահացել հրադադարի ռեժիմի խախտման հետեւանքով: Իսկ ոչ պաշտոնական տվյալներով, տարբեր փորձագետների գնահատմամբ, 1994 թ. թվականից ի վեր հայկական բանակում զոհվել է ավելի քան 1500 երիտասարդ:
Զինծառայողների մահվան դեպքերի առիթով հարուցված քրեական գործերի քննությունները մեծ մասամբ ընթանում են կոպիտ օրինախախտումներով, դրանց զգալի մասը տարիներով չի բացահայտվում, իսկ սպանությունները, որպես կանոն, որակվում են որպես ինքնասպանություն: Սպանված տղաների ծնողների իրավունքները հաճախ անտեսվում են, իսկ նրանք արժանանում են արհամարհական վերաբերմունքի պետական այրերի կողմից:
Բանակում տիրող անառողջ բարոյահոգեբանական մթնոլորտը և դրան հետևող անպատժելիությունը հանգեցնում են հանցագործությունների թվի աճի և բնակչության լայն զանգվածների բարոյալքման: Նման իրավիճակը, մի կողմից, խթանում է կոռուպցիան, քանի որ զինակոչային տարիքի երիտասարդների ծնողները բազմաթիվ անօրինական ճանապարհներով փորձում են ազատել իրենց երեխաներին բանակում ծառայելու պարտավորությունից կամ զարտուղի ճանապարհներով «ապահովել» նրանց անվտանգությունը, մյուս կողմից` նպաստում է արտագաղթին:
Մենք, ներքոհիշյալ իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներս`
- արտահայտում ենք մեր խորը մտահոգությունը հայկական բանակում տիրող իրավիճակով և հիասթափությունը իշխանությունների անպատասխանատու վարքագծից.
- անընդունելի ենք համարում խաղաղ պայմաններում ցանկացած զինծառայողի նկատմամբ հոգեկան և ֆիզիկական բռնությունն ու խոշտանգումը և դրանք կոծկելու քաղաքականությունը` ինչպես հրամանատարական կազմի, այնպես էլ` քննչական մարմինների և արդարադատության կառույցների կողմից.
- գնահատում ենք ՀՀ զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանի կողմից նշված խնդրի վերաբերյալ հրապարակային դիրքորոշման բացակայությունը որպես գլխավոր գերագույն հրամանատարի սեփական դերի թյուր ըմբռնման, իրավիճակին չտիրապետելու, անտարբերության և/կամ հովանավորչության հետևանք:
Պահանջում ենք ՀՀ գլխավոր գերագույն հրամանատարից անհապաղ ապահովել`
- 1994 թվականից մինչև օրս ՀՀ բանակում զինծառայողների նկատմամբ կիրառված բռնությունների ու մահվան դեպքերի, այդ թվում` սպանությունների և ինքնասպանությունների, քրեական գործերի վարույթների մանրակրկիտ ուսումնասիրության կազմակերպումը` վեր հանելու նախաքննություն և դատաքննություն իրականացնող մարմինների կողմից թույլ տրված բացթողումներն ու օրինախախտումները` ներգրավելով անկախ փորձագետների և շահագրգիռ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների.
- երաշխիքներ` քրեական պատասխանատվության ենթարկելու բոլոր այն պաշտոնատար անձանց, որոնք անմիջական պատասխանատվություն են կրել քրեական գործերի քննության ընթացքի և անօրինականությունների համար.
- զինված ուժերի շարքերում ոչ կանոնադրային հարաբերությունները և անառողջ մթնոլորտը վերացնելու ուղղությամբ կոնկրետ միջոցառումների ձեռնարկումը` հանդես գալով օրենսդրական առաջարկություններով և ներգրավելով շահագրգիռ հասարակայնության ներկայացուցիչներին.
- հայկական բանակում խաղաղ պայմաններում մահացած զինծառայողների ընտանիքներին պատճառված բարոյական և նյութական վնասի դիմաց առաջնահերթ, պատշաճ և արժանապատիվ փոխհատուցումը:
Վերոնշյալ միջոցառումների ուղղությամբ շուտափույթ` մեկ ամսում գործուն քայլեր չձեռնարկելու պարագայում հայկական բանակում տիրող իրավիճակի համար մեղավոր և հովանավոր ենք համարում ՀՀ գլխավոր գերագույն հրամանատար Սերժ Սարգսյանին և պահանջում նրա հրաժարականը:

Правозащитники: после перемирия 1994 г. погибло более 1500 армянских солдат
После заключения перемирия в Арцахской войне, в процессе становления Республики Армения и Нагорно-Карабахской Республики, армянская армия прошла трудный путь развития. Тем не менее, несмотря на определенные достижения, в армии царит унаследованная от советской армии и обусловленная пороками сегодняшней олигархической власти модель неуставных уголовных отношений. Вследствие этой модели в отношении многих молодых людей Республики Армения применяются насилие, пытки и убийства. Только в 2008-2011 гг. число военнослужащих, умерших в вооруженных силах по разным причинам, достигает 187, из них лишь 25 погибли вследствие нарушения режима перемирия. По неофициальным данным и оценкам различных экспертов, начиная с 1994 г. в армянской армии погибло более 1500 молодых людей.
Расследование уголовных дел, возбужденных по фактам смерти военнослужащих, в большинстве своем проводится с грубыми нарушениями закона, значительная часть этих дел годами не раскрывается, а убийства, как правило, квалифицируются как самоубийства. Права родителей убитых молодых людей игнорируются, они удостаиваются презрительного отношения со стороны государственных мужей.
Царящая в армии нездоровая морально-психологическая атмосфера и дальнейшая безнаказанность приводят к росту числа преступлений и деморализации широких масс населения. Подобная ситуация с одной стороны стимулирует коррупцию, поскольку родители молодых людей призывного возраста различными незаконными путями пытаются освободить своих детей от службы в армии или “обеспечить” их безопасность, с другой – способствует эмиграции.
Мы, нижеподписавшиеся представители правозащитных общественных организаций,
выражаем нашу глубокую озабоченность царящей в армянской армии ситуацией и разочарование безответственным поведением властей;
считаем неприемлемыми применение в мирное время духовного и физического насилия и пыток в отношении любого военнослужащего и политику по их сокрытию как со стороны командного состава, так и следственных органов и структур юстиции;
расцениваем отсутствие публичного отношения к указанной проблеме со стороны Верховного главнокомандующего Вооруженными силами РА Сержа Саргсяна как следствие ошибочного восприятия собственной роли, невладения ситуацией, безразличия и/или протекционизма.
Требуем от Верховного главнокомандующего Вооруженными силами РА незамедлительно обеспечить:
организацию тщательного изучения производства уголовных дел по случаям применения насилия и смерти, том числе производства уголовных дел об убийствах и самоубийствах, имевших место в армии РА с 1994 г. по сей день, с целью выявления упущений и нарушений закона, допущенных органами предварительного и судебного следствия, с привлечением независимых экспертов и представителей заинтересованных общественных организаций;
гарантии привлечения к уголовной ответственности тех должностных лиц, которые несли непосредственную ответственность за ход расследования уголовных дел и допущенные беззакония;
осуществление конкретных мероприятий в направлении устранения неуставных отношений и нездоровой атмосферы в рядах Вооруженных сил с выдвижением законодательных предложений и привлечением представителей заинтересованной общественности;
достойную и надлежащую компенсацию за моральный и материальный ущерб семьям военнослужащих, погибших в армянской армии в мирных условиях.
В случае неосуществления в течение месяца действенных шагов в направлении указанных мероприятий виновным и покровителем царящей в армянской армии ситуации мы будем считать Верховного главнокомандующего Вооруженными силами РА Сержа Саргсяна и потребуем его отставки.